FUJIFILM TX-20, obiektyw FUJINON XF 18-55mm

artykuł: „FUJIFILM X-T20 i obiektyw FUJINON XF 18-55mm f/2,8-4 R LM OIS – nowa jakość fotografii…” strona 9/20

Wi-Fi, zdalna kontrola migawki, geotagowanie…

Inną z rzeczy która permanentnie irytowała mnie w starszym X-M1 był brak możliwości zdalnej kontroli migawki. Uściślając – sztuczne ograniczenie, wydaje się bowiem że z punktu technologii nic nie stało na przeszkodzie aby taka funkcja w tym body się pojawiła. Dla przypomnienia aparat ten posiada WiFi, umożliwia połączenie z aplikacją FUJIFILM dostępna dla smartfonów z systemem Android, jednak sparowanie takie umożliwiało wyłącznie bezprzewodowy przesył zdjęć, ich geotagowanie, oraz przeglądanie. Trudno jest więc oprzeć się wrażeniu że jest to celowa blokada, wszak czymś wyższe modele muszą się różnić… sytuacja taka wymuszała oczywiście na mnie bardzo częstą pracę z pilotem przewodowym, jak i dzięki sprytowi projektantów z Chin bezprzewodowym (zestaw marki YouPro model: YP-870 II, recenzję znajdziecie <<tutaj>>). Nie zdziwi więc pewnie was fakt że z zazdrością spoglądałem na modele uwalniające od tej konieczności – no przynajmniej tak być powinno w teorii, ale nie uprzedzajmy faktów.

Jak w większości przypadków fotografując w świetle dziennym lepiej jest korzystać z balansu bieli w trybie „pochmurno” który zdecydowanie bardziej nasyca kolory i lekko je ociepla, oczywiście można je potem również skorygować na etapie postprodukcji, tu dwa przykładowe zdjęcia: FUJIFILM X-T20 + ob. FUJIFILM Fujinon XF 18-55 mm f/2.8-4 OIS, balans bieli w trybie „pochmurno”.

Omawiany aparat FUJIFILM X-T20 jako wyższa półka od wspomnianego poprzednika X-M1 taką obsługę zdalną migawki poprzez łączność WiFi ze sparowanym smartfonem, oczywiście już umożliwia. Była to kolejna zresztą cech którą brałem pod uwagę podczas zmiany aparatu, co wynika ze samej specyfiki mojej pracy w terenie. Stąd była to również jedna z pierwszych cech jakie zweryfikowałem tuż po zakupie. Aparat współpracuje z producencką aplikacją FUJIFILM Camera Remote, dostępną dla systemu Android w sklepie Google Play (<<tutaj>>), oraz dla wersji iOS w sklepie iTunes (<<tutaj>>), można ją również pobrać bezpośrednio ze strony marki FUJIFILM (<<tutaj>>). Jej działanie omówię w wersji dostępnej dla urządzeń z system Android, konkretniej smartfona LG G5 (LG-H850), jego recenzję możecie przeczytać <<tutaj>> z wersją Androida 8 (Oreo).

Instalacja aplikacji przebiega bez żadnego problemu, już po kilku chwilach możemy zacząć parowanie z aparatem. Z poziomu aparatu tryb ten uruchamiamy w trzeciej karcie głównej menu, tudzież „ustawienie zdjęć” (patrz wcześniej), gdzie po przejściu do drugiej karty tej sekcji, wybieramy pozycję „KOMUNIKACJA BEZPRZEWODOWA”. Na tym etapie musimy mieć już włączone WiFi na pokładzie smartfonu. Jeśli czynność tą wykonujemy po raz pierwszy czeka nas jeszcze proces zapisania sieci, oraz sparowania urządzenia. Tu muszę przyznać że pomimo iż proces ten jest prosty i sprowadza się głównie do potwierdzania kolejnych kroków na ekranie smartfonu i aparatu, trwa on nieco zbyt długo, średnio od 5 do 6 sekund. Kolejnym kłopotem jest zachowanie się samego body aparatu po rozłączeniu ze strony smartfonu. Body najzwyczajniej się zawiesza pozostając w trybie poszukiwania sygnału WiFi, do chwili jego wyłączenia i ponownego włączenia.

Mając już za sobą sparowane urządzenia, po połączeniu pomiędzy smartfonem a aparatem wybieramy w aplikacji FUJIFILM Camera Remote – funkcję „Camera Control” po chwili aplikacja otworzy okno podglądu kadru widzianego z obiektywu aparatu, równocześnie w tym ostatnim ekran LCD się wyłączy. Okno główne aplikacji jest bardzo czytelne, wszystkie funkcje są w nim łatwe do odnalezienia. Centralną część zajmuje oczywiście okno podglądu kadrowania, poniżej duży ekranowy czerwony przycisk imitujący spust migawki. Tuż powyżej tego przycisku, pod brzegiem ekranu podglądu znajdziemy kolejno od lewej:

  • typ uruchomionego programu (P, S, A, M…)
  • czas otwarcia migawki
  • przesłona
  • wielkość wybranej wartości ISO
  • korekta EV (kompensacja ekspozycji)
  • stan akumulatora aparatu

Jednym z wielu atutów FUJIFILM X-T20 jest możliwość zdalnego sterowania migawką za pomocą łączności WiFi i producenckiej aplikacji dostępnej dla smartfonów z systemami Android i iOS – FUJIFILM Camera Remote, aplikacja jest dość prosta w parowaniu. Jeśli wykonujemy tą czynność po raz pierwszy konieczne będzie zapisanie sieci WiFi (aparatu), połączenia z nią i identyfikacja (potwierdzenie) z poziomu aplikacji i samego aparatu. Po przejściu przez proces parowania, który pomimo względnej prostoty może trwać nawet do kilkunastu sekund przechodzimy do głównego okna aplikacji (zdjęcie na dole po lewej) wybieramy „Remote Control” po czym pojawia się okno podglądu kadrowania wraz z głównym panelem zarządzania parametrami ekspozycji i migawki aparatu.

Natomiast powyżej spustu migawki znajdziemy trzy duże przyciski. Dwa z nich, ulokowane po bokach to wybieraki lewo / prawo, środkowy służy do zmiany wybieranej funkcji. Aplikacja ku mojej zresztą ogromnej radości pozwala na zmianę wartości wielu z najistotniejszych dla doboru poprawnej ekspozycji parametrów i tak korzystając z rzeczowych trzech przycisków możemy dokonać zmian:

  • czasu otwarcia migawki
  • przesłona

W oknie podglądu zdalnej aplikacji kontrolującej migawkę ostrość wybieramy palcem wskazując na dany punkt, o trybie pracy i wartościach ekspozycji informuje belka tuż poniżej okna poglądu / zdjęcie w środku i po prawej wykonane za pomocą aplikacji FUJIFILM Camera Remote.

Wyboru pomiędzy jednym i drugim parametrem dokonujemy środkowym przyciskiem, wybierając:

  • SHUTTER SPEED / czas otwarcia (szybkość) migawki
  • APERTURE / wielkość przysłony

Parametr ISO jak i wymienione poniżej modyfikujemy za pomocą lewego z dwóch przycisków ulokowanych po bokach ekranowego spustu migawki, wchodząc w podmenu, wybieramy na przesuwanej liście interesujący nas parametr pracy aparatu, mamy do dyspozycji:

  • ISO – zmiana wielkości ISO
  • FILM SYMULATION – wybór typu filtra barwnego
  • WHITE BALANCE – balans bieli
  • FLASH MODE – lampa błyskowa włączona / wyłączone (uwaga – aby funkcja zadziałała wcześniej musimy lampę otworzyć)
  • SELF-TIMER – timer, standardowo (niestety) mamy tu wybór pomiędzy 2 i 10 sekundowym opóźnieniem automatycznego wyzwolenia migawki
  • EXP. COMNENSATION – kompensacja ekspozycji (EV) w zakresie od -2 do +2 w skoku co 1/3 – wyłącznie gdy aparat pracuje w trybie S, A, lub P – funkcja nie działa w trybie M (manualnym)

Po dokonaniu wyboru na liście zatwierdzamy wybór buttonem OK, lub jeśli rezygnujemy CANCEL. Po wybraniu na przykład zmiany wartości ISO, parametr ten zostanie wyświetlony na prawy, z dwóch wspomnianych powyżej, przycisku. Uwaga – zakres możliwych do zmian funkcji jest tak jak w aparacie związany zawsze z wybranym trybem jego właśnie pracy. Tu pewną ciekawostkę może będzie że korzystając z aplikacji nawet jeśli aparat został ustawiony w tryb pełnej automatyki aplikacja będzie pracować w trybie programowym (P).

Spojrzymy jeszcze nad ekranowy podgląd kadru, tam na belce znajdziemy kolejne kilka ikon informujących o: typie wybranego autofokusu, wybranym balansie bieli, typie symulacji filtra kolorystycznego, ilość zdjęć możliwych do zarejestrowania (do wypełnienia karty), wybór typu zapisu pliku (RAW, JPEG, lub RAW+JPEG), oraz wielkość / rozdzielczości pliku (L, M, S). W tym miejscu docieramy do istotnej kwestii – metody zmiany punktu ostrzenia, jak pewnie się domyślacie dokonujemy tego po prostu za pomocą palca, wskazując miejsce gdzie aparat ma zogniskować ostrość.

W miejscu tym trzeba też jednak wspomnieć o pewnym mankamencie, aplikacja funkcjonuje wyłącznie w układzie pionowym, ekran podglądu jest więc bardzo mały, trudno doprawdy pozostać tu precyzyjnym podczas wyboru punktu ostrzenia, nieraz zdarzyło mi się więc „przestrzelić” z ostrością. Problem można było rozwiązać bardzo prosto, a wręcz banalnie, dodając możliwość powiększania ekranu w sposób typowy dla smartfonów, tudzież dwoma palcami, lub za pomocą jakiegoś dodatkowego buttona.

Tu też przydatna wskazówka, z wyłączeniem trybu ostrzenia ręcznego, nie ma znaczenia w jaki będzie ustawiony tryb autofokusu, w każdym poza wymiennym będziemy mogli ustawiać ostrość wyłącznie punktowo palcem (nie działa strefa). Natomiast we wspominanym trybie ręcznym ostrzenie przez ekran smartfona nie będzie możliwe wcale, aby zdjęcie było ostre trzeba ostrość zogniskować ręcznie przed połączeniem ze smartfonem z poziomu aparatu fotograficznego.

Możliwość zdalnej kontroli migawki, oraz w znacznej mierze parametrów ekspozycji są trudnym do przecenienia narzędziem pracy, na plus należy tu również zaliczyć możliwość zdalnego opóźnienia startu migawki, choć tylko w zakresie takim samym jak w body, to jest 2 i 10 sekund. Tu kolejne dwa przykłady autoportretów wykonanych za pomocą aplikacji FUJIFILM Camera Remote.

Podążając w dół, tuż pod ekranowym spustem migawki natrafimy na kolejne dwa przyciski. Umieszczony bardziej po lewej umożliwia odtwarzanie zarejestrowanych nagrań wideo, natomiast ten w osi spustu migawki wybór pomiędzy filmowaniem, a fotografowaniem. Warto tu wspomnieć że podczas filmowania aplikacja umożliwia podgląd na żywo, natomiast nie będziemy mieć już tu możliwości wyboru pola ostrości palcem jak podczas wykonywania zdjęć. Filmy rejestrowane są z wykorzystaniem autofokusu ciągłego. Generalnie nie natrafiłem tu na duże problemy z jego celnością, choć zdarzają się aparatowi chwile „zawahania” zanim poprawnie wyostrzy obraz.

W trybie filmowania ilość możliwych do zmiany parametrów jest oczywiście mniejsza i tak możemy tu modyfikować w sposób taki sam jak w przypadku fotografii, tudzież górnymi wybierkami, oraz przyciskiem po lewej stronie spustu migawki:

górny środkowy przycisk nad przyciskiem migawki, pomiędzy wybierakami:

  • SHUTTER SPEED – prędkość migawki
  • EXP. COMNENSATION – kompensacja ekspozycji (EV) w zakresie od -2 do +2 w skoku co 1/3

przycisk po lewej stronie migawki:

  • FILM SIMULATION – zmiana symulacji filtra barwnego
  • WHITE BALANCE – balans bieli
  • MOVIE ISO – w zakresie od 200 do 12 800 plus tryb automatyczny

Przy okazji omawiania funkcjonalności bezprzewodowej należy dodać że aparat posiada możliwość zapisywania geoznaczników (geotagów) w danych EXIF zdjęć. Aby korzystać z tej funkcji aparat musi pozostać połączony z smartfonem, a w tym ostatnim musi być włączony prócz oczywiście WiFi moduł GPS, warto pamiętać o tym że aparat FUJIFILM X-T20 nie posiada własnego modułu lecz korzysta w tym celu z dostępnego w smartfonie. Przekłada się to dość istotnie na zwiększone zużycie obu ogniw, tudzież w aparacie, oraz smarfonie.

Interfejs aplikacji FUJIFILM Camera Remote jest przejrzysty i intuicyjny, dostępne na nim informacje określają:

  • GÓRNA BELKA:
    • 1. tryb pracy autofokusu / lampy błyskowej
    • 2. wybrany: samowyzwalacz / balans bieli / symulacja kliszy
    • 3. ilość możliwych do zarejestrowania zdjęć
    • 4. typ zapisu zdjęć tu RAW Fine L + JPEG
  • 5. EKRAN PODGLĄDU – ekran pracuje w trybie podglądu na żywo, acz trzeba przyznać że pojawia się tu wyraźne opóźnienie jeśli fotografowana osoba się porusza, wartość tego opóźnienia jest ściśle uzależniona od wydajności samego smartfonu, jak i samego aparatu. Ostrość dobierana jest za pomocą wskazania palca, po jej wybraniu i ustawieniu ramka zaświeci się z szarej na zielono
  • 6. DOLNA BELKA informuje kolejno o:
    • trybie wybranego programu, tu M (manualny)
    • czasie otwarcia migawki, tu 1/640sek (SHUTTER SPEED – reprezentowane przez skrót S.S.)
    • wartości wybranej przysłony, tu f/4
    • wartości wybranej wielkości ISO tu 200
  • 7. po prawej stronie dolnej belki znajduje się dodatkowo wskaźnik naładowania akumulatora aparatu, jeśli wybraliśmy również opcję zmiany kompensacji ekspozycji (EV) to taka ikona pojawi się tuż przed tą reprezentującą akumulator
  • INTERFEJS NAWIGACYJNY:
  • 8 / 10 – przyciski ekranowe służące do zmiany wybranej wartości jak czas otwarcia migawki, czy wielkości przysłony
  • 9. przycisk ekranowy umożliwiający zmianę trybu wyboru danego parametru, tu ustawiony w tryb zmiany szybkości migawki (S.S.)
  • 11. przycisk otwierający wysuwane od dołu okno, umożliwiający zmianę licznych parametrów zdjęcia, jak samowyzwalacz, zmiana symulacji filtra, tryb wyboru kompensacji ekspozycji, działania lampy błyskowej (uwaga – aby ta ostatnia mogła się włączyć wpierw musimy manualnie ją otworzyć na aparacie), zmiana wartości ISO, oraz balansu bieli
  • 12. ekranowy spust migawki / kamery
  • 13. przycisk reprezentujący wybrany obecnie tryb podlegający zmianie, tu samowyzwalacz
  • 14. przycisk umożliwiający odtwarzania / przeglądanie zarejestrowanych zdjęć / nagrań wideo
  • 15. przełącznik pomiędzy trybem zdjęć, a kamerą wideo
  • 16. panel informujący o nazwie urządzenia końcowego z którym sparowane jest body tu smartfon LG G5 (nazwa systemowa dla WiFi LG-H850-5143)
    Zdjęcia w środku i po prawej – jedyne zastrzeżenia można mieć wyłącznie do narzucanych programowo ograniczeń, w tym braku możliwości powiększenia obrazu z poziomu smartfonu, co znacznie utrudnia prawidłowe wycelowania punktu ostrości.

Podsumowując dzięki dopracowanej aplikacji, oraz bezprzewodowej łączności jaką umożliwia body T-X20 otrzymujemy dostęp do wspaniałego narzędzia, o ogromnym potencjale użytkowym! Możemy dokonać zdalnie mnóstwa istotnych dla finalnego efektu zmian w ekspozycji, dopasowując czas, przysłonę, czy ISO. Ostrzenie również jest proste i w większości trafne, na plus należy też zaliczyć możliwość zmiany typu balansu bieli, czy filtra, oraz ustawienia opóźnienia migawki.

Aplikacja do zdalnego zarządzania migawką pozwoli nie tylko zarejestrować nam udany autoportret, lecz również w znacznym stopniu wyeliminuje z użytku konwencjonalne przewodowe, lub bezprzewodowe piloty, umożliwiając rejestrowanie zaawansowanych zdjęć. Tu po lewej autor na tle Doliny Międzybrodzkiej, po prawej zachód słońca na górze Żar

Brzmi to wspaniale prawda? I ja tak pomyślałem… zanim jednak pobiegniecie wyrzucić posiadane wężyki i piloty zdalnego sterowania migawką, muszę niestety ostudzić nieco wasz entuzjazm, tak samo jak uczyniła to ze mną marka FUJIFILM podczas pracy z aplikacją… jednym z podstawowych wymogów dla nocnej rejestracji zdjęć jest dostęp do wężyka / pilota umożliwiającego pracę w trybie otwarcia migawki BULB (o nieograniczonym programowo czasie otwarcia), trudno sobie wyobrazić rzeki światła na nocnych ulicach, jedwabiste kaskady potoków, bez dostępu do tej funkcji. Jakież było więc moje zdziwienie i zniesmaczenie gdy podczas takiego właśnie nocnego wypadu, gdy nie zabrałem celowo ze sobą pilota, wszak i po co, okazało się że aplikacja umożliwia maksymalny czas otwarcia migawki równy… 30 sekundom!

W moim odczuciu zakrawa to na jakąś farsę… wszak niesłychanie istotnie zawęża to możliwości kreatywnego wykorzystania takiej aplikacji, a nie wydaje się by stało coś na przeszkodzie by migawka mogła w trybie BULB pracować do wystąpienia jeden z kilku rzeczy: rozładowania akumulatora smartfonu / aparatu, uzyskania maksymalnego czasu otwarcia (60 minut), lub temperatury aparatu.

To nie koniec problemów… kolejne niemiłe zaskoczenie przynosi brak możliwości wykonania serii zdjęć, nawet trzech, gdy aparat został wcześniej ustawiony w trybie bracketingu. Bez względu na to jak ustawiony był aparat, aplikacja pozwoli nam zarejestrować tylko pojedyncze zdjęcie. Sytuacja tak kuriozalna że nie wiadomo nawet jak ją skomentować, gdyż doprawdy trudno w jednym i drugim przypadku dopatrzeć się fizycznych powodów takich obwarowań.

FUJIFILM Camera Remote… mnóstwo bardzo ważnych zalet, ale też i mnóstwo irytujących ograniczeń. Długo nie mogłem uwierzyć że FUJIFILM wprowadziło ograniczenie możliwości rejestracji zdjęcia za pomocą tej aplikacji do zaledwie 30 sekund (!) obojętne w jakim by nie znajdował się trybie aparat, podobnie wyeliminowano możliwość rejestracji serii zdjęć, w tym nawet trzech w trybie bracketingu który jest kluczowym orężem podczas fotografowania scenerii o dużych przejściach tonalnych.. wielka szkoda, nie wydaje się bowiem by cokolwiek poza brakiem wyobraźni stało tu na przeszkodzie aby takie funkcje były możliwe. Ich brak uniemożliwia wykonanie takich takich jak powyższe zdjęć, w pierwszym przypadku ze względu na trwające kilka minut ekspozycję, w drugim ze względu na fakt że do zarejestrowania tak bogatych i kontrastowych przejść tonalnych wykonałem łącznie serię 12 klatek z gradacją czasu otwarcia migawki (zdjęcie po lewej FUJIFILM X-M1, po prawej FUJIFILM X-T20).

Podsumowując pomimo że aplikacja pozwala na naprawdę wiele, że w bardzo wielu sytuacjach pozwoli nam nam na wygodną zdalną pracę, wydaje się że celowo ograniczono jej funkcjonalność do podstawowej pod kątem pracy bardziej zaawansowanej, przy długich czasach otwarcia migawki, czy rejestracji serii zdjęć z wybranym typem gradacji parametrów ekspozycji w bracketingu. Pomimo więc wielu zalet nadal musimy liczyć się z koniecznością taszczenia dodatkowego wężyka / pilota, a mogło być tak pięknie… wielka szkoda że marka FUJIFILM zachowała się tu tak asekurancko i nie pomyślała o bardziej zaawansowanych użytkownikach, wszak można było również dodać i inne zaawansowane funkcje jak interwałometr, zmianę wartości preselekcji w trybie bracketingu i inne… szkoda.

aplikacja FUJIFILM Camera Remote – zalety i wady:

  • zalety:
    • możliwość zmiany wielu istotnych parametrów ekspozycji z poziomu smartfonu, w tym czasu otwarcia migawki, balansu bieli, przysłony, oraz wartości ISO
    • podgląd na żywo podczas rejestracji zdjęć, jak i nagrywanie klipów wideo
    • geotagowanie zdjęć
    • prosty i intuicyjny interfejs aplikacji FUJIFILM Camera Remote
    • wygodne wskazywanie punktu ostrzenia
    • możliwość włączenia trybu samowyzwalacza
    • łatwe parowanie urządzeń
    • stabilność połączenia w trybie fotografowania i kręcenia klipów

.

  • wady:
    • całkowicie niezrozumiałe ograniczenie maksymalnego czasu otwarcia migawki do 30 sekund w trybie obsługi zdalnej
    • tylko pojedyncze zdjęcia
    • brak możliwości zarejestrowania zdjęć w bracketingu, jak i serii
    • brak możliwości wykonania zdalnie serii zdjęć
    • brak powiększenia umożliwiającego bardziej precyzyjne ostrzenie na ekranie smartfonu
    • brak bardziej zaawansowanych funkcji jak timer, czy interwałometr
    • incydentalne zrywanie połączenia podczas geotagowania zdjęć
    • tendencja do zawieszania się aparatu po rozłączeniu z aplikacją FUJIFILM Camera Remote

.


artykuł: „FUJIFILM X-T20 i obiektyw FUJINON XF 18-55mm f/2,8-4 R LM OIS – nowa jakość fotografii…” strona 9 / 20

tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel 05.05.2019

CC – Attribution Noncommercial, share Alike by Sebastian Nikiel

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org