TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ

aktualności – wstrzymanie sprzedaży tomików / publikacja: 14.11.2020

Szanowni Państwo

Z przykrością informuję że w związku z wyczerpaniem się nakładu wszystkich czterech autorskich tomików poezji, oraz brakiem środków na ich dodruk w chwili obecnej nie będzie możliwy ich zakup. Ten rok dla wszystkich nas, w wielu wymiarach okazuje się trudny, często zmuszając do wyborów pomiędzy tym co niezbędne, a co można odłożyć na przyszłość. Tak i tu sytuacja zmusiła mnie to odłożenia dodruku tomików, co gdy tyko będzie możliwe na pewno mieć miejsce będzie, a o czym poinformuję na łamach strony.

tomik poezji „Poza Krawędzią” – w skrócie o tomiku…

„Poza krawędzią” – drugi autorski tomik poezji, tym razem zawierający utwory zebrane z lat 2009 – 2013 o zróżnicowanej tematyce, poruszające się zarówno w kręgu spraw codziennych, marzeń, snów, rozważań nad przemijalnością i dylematami moralnymi, etycznymi, oraz oczywiście tak drogich mi gór. Niniejszy tomik nie bez powodu wiąże się blisko z pierwszym debiutanckim tomikiem. Tomik pierwszy prowadził nas przez lata 2003–2008, czyli okres bezpośrednio poprzedzający drastyczną zmianę mojego losu, która nastąpiła w roku 2005, gdy to w wyniku wypadku uszkodziłem kręgosłup, a potem przez pierwsze lata zmagań o odzyskanie zdrowia, prób odnalezienia się w nowej, trudnej sytuacji, aż do początków szybko narastających nowych objawów, wówczas jeszcze nie nazwanej choroby.

Rokiem przełomowym, kiedy utajony dotychczas wróg w pełni, z całą siłą ujawnił swoje oblicze i został zidentyfikowany – był rok 2009. Właśnie wówczas rozpocząłem zupełnie nową, o wiele bardziej dramatyczną walkę z boreliozą, która szybko zawładnęła moim ciałem, całkowicie odmieniając moje życie i właśnie od tych trudnych lat zaczyna się zbiór wierszy zamieszczonych w tomiku „Poza krawędzią”.

Również dlatego zauważyć można powiązanie znaczeniowe tytułów tomików. „Na krawędzi” – czyli tuż przed rozpoczęciem nowego dramatycznego etapu mojego życia, początek walki, poszukiwania nowej drogi, następnie „Poza krawędzią” – czas, gdy wkroczyłem w otchłań ciężkiej, trwającej po dziś dzień walki z chorobą. Walki prowadzonej na kilku frontach równocześnie.

Wydanie tegoż tomiku jest też dobrą okazją ku temu by uchylić rąbka towarzyszących temu przedsięwzięciu planów… otóż przyznam się że od początku planowałem, a raczej marzyłem, by tomik ten stanowił trzy częściowy cykl – by pierwszy z nich był swoistym wprowadzeniem, prowadzącym przez zmiany jakie napiętnowały mój los, drugi – obecny, by był zapiskiem „działań wojennych” – walki, oraz trzeci, który wciąż jest domeną przyszłości… jak odległej? Tego nie wiem, chciałbym bowiem by trzeci z nich był tomik „wyjścia” – wyprowadzającym z odmętów szaleństwa, walki, bólu, niepewności, czasem bezsilności… by był tomikiem prowadzącym do szczęśliwego finału mojej walki. Czy tak właśnie będzie? A może jednak konieczny ukaże się jeszcze jeden swoisty zapis „czasu wojny” nim nastąpi czas oczekiwanego zwycięstwa… cóż to tylko Bóg wie, a mi okaże przyszłość, wciąż pozostaję przy nadziei że tak właśnie się stanie.

„Poza krawędzią” – pierwsza  i ostatnia strona okładki

Zapraszam do pobrania fragmentu tomiku w postaci pliku PDF…
Sebastian Nikiel

o oprawie graficznej tomiku…

Podobnie jak miało to miejsce w tomiku pierwszym i w tym jego treść została wzbogacona moimi rysunkami. Są to niewielkie grafiki, najczęściej wykonane ołówkiem, lub pastelami i kredkami, pochodzące z lat 2003 – 2009, a trzy z nich z lat 2013 – 2014, w tym grafika wykorzystana w okładce, oraz na stronie pierwszej i ostatniej, jest to grafika niezwykle symboliczna, związana ze stanem – emocjami, jakie stały się moim udziałem w 2009 roku i pośrednio trwającego do dziś…

Projekt okładki zawiera w sobie kilka najważniejszych symboli, określających moje pasje, drogę, marzenia, nadzieje… są tam buty górskie, które los wymusił bym odwiesił na przysłowiowym „kołku”, jest lina – łącząca mnie z moimi marzeniami o górach najwyższych; marzeniami o wolności, o przestrzeniach – lina zerwana, zwisająca z półki skalnego więzienia, bez kolorów, pełnego szarości, gdzie przykuty do łóżka podpięty do kroplówki (nawiązanie do roku 2009 gdzie spędziłem ponad dwa miesiące w szpitalu) wreszcie są w tle białe, ośnieżone Tatry – zwiastun nadziei, do którego jestem zwrócony i wpatrzony, marzenia, wspomnienia, które pozwalają mi trwać… 

fotoreportaż – jak powstawała okładka tomiku „Poza krawędzią”…
JAK KUPIĆ – zasady sprzedaży…

Każdy z tomików można nabyć na trzy sposoby:

tomik w liczbach…
 • łączna ilość utworów: 43
 • w tym dla roczników:
  • 2009 – 5
  • 2010 – 10
  • 2011 – 9
  • 2012 – 11
  • 2013 – 8
 • nakład łączny: 1000 sztuk (wraz z dodrukiem)
 • wydanie: III
 • liczba grafik: 9
 • liczba stron: 60
 • liczba sentencji: 8
 • projekt okładki: Sebastian Nikiel
 • autor grafik: Sebastian Nikiel
 • korekta wierszy i posłowia: Krzysztof Kwaśniewicz
 • autor sentencji ze stron: 3,5,11,25,37,49,59 – Sebastian Nikiel
 • autor sentencji na stronie 1: Lord Robert Baden-Powell
 • numer ISBN: 978-83-935638-1-4
wybrane grafiki z tomiku…

Wybrane wykorzystane w tomiku autorskie grafiki, tu od lewej:

 • tytuł: brak / technika: rysunek ołówkiem, kredkami i suchymi pastelami  / rozmiar: 21×29,7cm
 • tytuł: Ja-Chrystus / technika: rysunek ołówkiem / rozmiar: 21×29,7cm / data powstania 17.01.2002r
 • tytuł: tytuł: brak / technika: rysunek cienkopisem i flamastrami
 • tytuł: tytuł: brak / technika: szkic ołówkiem, węglem i kredkami / rozmiar: 21×29,7cm / data powstania 21.09.1999r

Więcej moich prac można zobaczyć w dziale „Rękodzieło” – zapraszam…

podziękowania…

Serdecznie dziękuję mojemu wspaniałemu Przyjacielowi i Mentorowi – Krzysztofowi Kwaśniewiczowi, za wyrozumiałość, cierpliwość w poprawianiu moich błędów, oraz za wszystkie słowa, dyskusje merytoryczne dzięki którym tomik mógł z planów stać się faktem, a nie oszlifowane rymy przybrać dojrzałą, przemyślaną formę, bez jego pomocy tomik z całą pewnością  nie mógłby powstać – dziękuję…


NAWIGACJA PO DZIALE „KUP TOMIK”

 

Dodaj komentarz