RECENZJE

tytuł: „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” / autor: Bartłomiej Jurecki

W świecie coraz szybciej pędzącym naprzód, w którym technologia jak nigdy wcześniej odgrywa pierwszorzędną rolę, coraz mniejszy pozostaje margines dla dawnych góralskich tradycji. Przemija po cichu świat ludzi których ciężki los uczynił twardymi, hartując w ogniu walki o każdy dzień, o każdą radość tą małą i dużą. Tu pojawia się na rynku wydawniczym książka niezwykła, książka nietypowa. Będąca rozbudowanym projektem którego celem było spisanie i przedstawienie świadectw losów hardych górali i góralek, zanim przepadną w odmętach czasu.

Książka, o tytule „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” powstała dzięki Bartłomiejowi Jureckiemu, który odszukał i sfotografował najbardziej charakterystycznych górali i góralki. Każdemu portretowi towarzyszy opis losów przedstawionej osoby będący świadectwem świata którego właściwie już nie ma. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji tej niezwykłej książki…


tytuł: „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku” / autor: Scott Kelby

Fotografia to jeden z tych tematów, o którym można mówić na dziesiątki sposobów. W książkach poszczególnych autorów widać zawsze odciśnięto piętno ich doświadczenia, indywidualnych metod pracy, jak i charakteru. Nie inaczej jest w przypadku jednego z bardziej poczytnych, oraz znanych fotografów Scotta Kelbego. Cechą unikatową jego książek są z pewnością przedmowy pojawiające się przed każdym z działów, zabawne, czasem irytujące, ale zawsze zaskakujące, zapewniają oddech pomiędzy kolejnymi porcjami przedstawianej czytelnikowi wiedzy warsztatowej.

Scott znany jest ze zwięzłego i prostego sposobu przekazywania wiedzy, tak też jest w najnowszej jego książce, wydanej w czerwcu 2021 roku – „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku”. Książki będącej w istocie niezwykle pojemną i pomocną ściągą, zawierającą setki gotowych przepisów na mnóstwo fotograficznych sytuacji. Autor z właściwą mu lekkością pokazuje tajniki technik jakie stosują profesjonaliści, doradza jakiego sprzętu, czy obiektywu użyć, a na koniec dzieli się zasadami obróbki zdjęć, oraz przygotowaniem ich na potrzeby druku, a wszystko to zaledwie na 246 stronach. Zapraszam do zapoznania się recenzją niniejszej książki…


tytuł: „Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury.” / autor: Eberhard Schuy

Zapraszam do lektury recenzji książki „Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury.”, autorstwa Eberharda Schuy. Sięgając po tą książkę, mając już pewne doświadczenia w fotografii, byłem przekonany że znajdę w niej szereg gotowych recept na łatwą realizację tych czy innych spektakularnych zdjęć produktowych. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się tuż po rozpoczęciu lektury że autor wszystkie niezwykle kreatywne efekty uwiecznione na zdjęciach, wykonał wyłącznie w oparciu o manualne przygotowanie detali scenerii. Nie ma tu mowy o fotomontażach ze zdjęć, nie powstałych w jego studio. Żadnych dróg na skróty, wyłącznie ciężka praca i kreatywność.

To dziś wyjątkowy unikat, wręcz biały kruk, w świecie dróg na skróty i zaawansowanej obróbki umożliwiającej łatwe dodawanie dowolnych elementów, czy też efektów do zdjęcia i choćby już z tego powodu warto zapoznać się tą niezwykłą pozycją, poznać inne niż cyfrowe możliwości kreowania obrazu…


tytuł: „Fotografia portretowa bez tajemnic. Jak robić świetne portrety każdym aparatem” / autor: Bryan Peterson

Jedną z trudniejszych dziedzin fotografii są zdjęcia portretowe oraz szerzej ludzi. Zdjęcia takie mają w sobie coś szczególnego, tworzą swoisty zapis historii i czasu danej osoby, czy osób. Prawidłowa ekspozycja i sposób ujęcia tematu bywa czasem w tych przypadkach sporym wyzwaniem, podobnie jak i samo nakłonienie modela do współpracy. W miejscu tym pojawia się drugie, zaktualizowane wydanie książki znanego i cenionego fotografa, którego kariera zawodowa trwa już ponad cztery dekady – Bryana Petersona.

Książka jak każda inna która wyszła spod jego ręki cechuje się niepowtarzalnym, właściwym Bryanowi lekkim i prostym językiem, prowadząc nas po wszystkich kluczowych zagadnieniach związanych z tą niełatwą dziedziną fotografii, od tajników warsztatowych, po te bardziej formalne związane z zabezpieczaniem zgód na takie zdjęcia. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji tej niezwykłej książki…


tytuł: „1001 fotografii, które musisz zobaczyć” / autor: praca zbiorowa / redaktor prowadzący Lowe Paul

Fotografia wbrew temu co dziś mogłoby się wydawać za oczywiste nie dotyczy wyłącznie cyfrowej, lub starszej analogowej techniki rejestracji zdjęcia. To licząca sobie blisko 200 lat wspaniała historia dążenia do realizacji znacznie starszego marzenia ludzi dotyczącego możliwości utrwalenia piękna otaczającego świata, ludzi, ich życia, cech i wydarzeń, w sposób trwały i prosty.

Właśnie o tej pięknej historii rozwoju fotografii traktuje książką „1001 fotografii, które musisz zobaczyć”. Jest to wspaniała kronika prowadząca czytelnika od pierwszego zdjęcia Nicéphore Niépce z 1826 rok, po czasy nam współczesne. Kronika ukazująca 1001 starannie wybranych zdjęć stanowiących zapis rozwoju nie tylko sztuki fotografii, ale również zmian w wyglądzie świata, minionych wydarzeń które go ukształtowały, oraz ludzi którzy już odeszli. Zapraszam do lektury krótkiej recenzji tej pięknej książki…


tytuł: „Wanda opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”  /  autor: Anna Kamińska

Niezliczone publikacje, książki, dokumenty fabularne… wydawać by się mogło że o Wandzie Rutkiewicz napisano i powiedziano już wszystko, a jednak wciąż wiele pytań, szczególnie dotykających genezy jej górskich sukcesów i pasji, pozostawiających bez odpowiedzi. W tą lukę wspaniale wpisała się książka Anny Kamińskiej opowiadając nie tylko o samych górach – o sukcesach, o walce, ale przede wszystkim o człowieku.

Anna Kamińska w niezwykle misterny i obrazowy sposób wiedzie czytelnika przez kolejne lata życia wielkiej himalaistki, rozpoczynając swą opowieść jeszcze przed jej narodzinami, od dziejów rodziców. Opowiada o trudach jej losów w dzieciństwie i wczesnej młodości, o tragediach jakich doznała, które ukształtowały jej osobowość…


tytuł: „Świat błysku. CLS i TTL na nieznanych wodach” / autor: Joe McNally

Przyznam że kupując książkę „Świat błysku. CLS i TTL na nieznanych wodach” uznanego fotografa Joe McNally, o potężnym dorobku twórczym, wiele sobie po niej obiecywałem, może nazbyt wiele… książka okazał się być, pomimo niepodważanej wartości, potężnego zasobu wiedzy jaki zawiera, pierwszą z zakresu fotografii którą wielokrotnie porzucałem i z trudem doczytałem do końca. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji książki, w której znajdziecie odpowiedź co legło u podstaw takiego stanu rzeczy, jak i merytoryczny opis jej treści…

.


tytuł: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak.” / autor: Beata Sabała-Zielińska

Związki ludzie których serce wypełnia pasja, szczególnie pasja górska, bywają nie lada wyzwaniem dla ich życiowych partnerów… często podziwiamy gwiazdy himalaizmu za ich wspaniałe osiągnięcia, zapominając jednak o tym że po drugiej stronie, w cieniu ich sukcesów, stoją cisi bohaterowie – ich bliscy.

Właśnie o tym partnerstwie, o tym jakże trudnym związku, pozostającym w cieniu pasji, traktuje wyjątkowa książka Beaty Sabały-Zielińskiej. Na kanwie wywiadu przeprowadzonego z żoną, tragicznie zmarłego Maćka Berbeki, Panią Ewą Berbeką, autorka zbudowała niezwykłą, pełną dramatyzmu, ale też i piękna opowieść – opowieść o miłości, o trudach dzielenia się najdroższym człowiekiem z jego pasją, o akceptacji i tolerancji…


tytuł: „Kreatywna fotografia bez tajemnic” / autor:  Bryan Peterson

Recenzja niezwykłej książki, napisanej przez jednego z najlepszych fotografów świata, opublikowanej w kilkunastu językach i należącej do najbardziej poczytnych na świecie. Autor w właściwy sobie sposób, tudzież językiem lekkim, zrozumiałym dla każdego bez względu na posiadane doświadczenie fotograficzne, wprowadza nas w arkana świadomej fotografii, oraz koniecznej ku jej zarejestrowaniu wiedzy o tak ważnych zagadnieniach jak: czas naświetlania, przesłona, oraz wielkość czułości ISO, ich wzajemnej korelacji i tego jakie z tego mogą wynikać efekty, co niezmiernie ważne książka dedykowana nie tylko do posiadaczy lustrzanek, lecz również aparatów kompaktowych…


tytuł: „Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem” / autor:  Bryan Peterson

Recenzja niezwykłej książki, napisanej przez jednego z najlepszych fotografów świata, opublikowanej w kilkunastu językach i należącej do najbardziej poczytnych na świecie. Autor w właściwy sobie sposób, tudzież językiem lekkim, zrozumiałym dla każdego bez względu na posiadane doświadczenie fotograficzne, wprowadza nas w arkana świadomej fotografii, oraz koniecznej ku jej zarejestrowaniu wiedzy o tak ważnych zagadnieniach jak: czas naświetlania, przesłona, oraz wielkość czułości ISO, ich wzajemnej korelacji i tego jakie z tego mogą wynikać efekty, co niezmiernie ważne książka dedykowana nie tylko do posiadaczy lustrzanek, lecz również aparatów kompaktowych…


tytuł: „Ucieczka  na szczyt” / autor:  Bernadette McDonald

Bernadette McDonald dokumentuje najważniejszy, polski rozdział w historii wspinaczki w Himalajach.

Reinhold Messner

Recenzja niezwykłej, chwilami rodzącej kontrowersje, napisanej odważnie i z dbałością o szczegóły książki, kanadyjskiej autorki Bernadette McDonald „Ucieczka na szczyt”. Książki opisującej ikony złotej ery himalaizmu polskiego, w tym między innymi Jerzego Kukuczkę, Wandę Rutkiewicz, Wojtka Kurtykę, czy Krzysztofa Wielickiego. Autorka stawia odważne pytania o korzenie sukcesu, polskiej blisko 20 letniej dominacji w Himalajach, w kontekście trudnych czasów Polski Ludowej lat 80 XX wieku, prowadząc nas przez zawiłe losy kwiatu polskiej wspinaczki…


tytuł: „HDR zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej” / autor:  Michael Freeman

Niezwykłe kompendium wiedzy na temat kierunku w fotografii, który w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, coraz powszechniej będąc stosowany przez rzesze fotografów na całym świecie. Kierunkiem tym są oczywiście zdjęcia w skrócie noszące nazwę HDR, czyli zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej (High dynamic range imaging). Kompendium niezwykłe gdyż pomimo iż książka zawiera tylko 160 stron, jej treść to pełen przekrój przez technikę wykonywania zdjęć HDR, od rysu historycznego, przez korzenie ich powstania, cele fotografii HDR, ich zalety i wady, aż po zasady warsztatowe i opis pracy z oprogramowaniem do ich tworzenia…

.


tytuł: „Podhale. Trzy epoki.” / autor: praca zbiorowa

„Podhale. Trzy epoki.” to księga pamiątek.

Tryptyk którego części mocno oddzieliła od siebie historia:

czasem piękna, czasem dramatyczna i okrutna,

a czasem zwyczajnie śmieszna.”

…od autora

Starannie wydany i bogato ilustrowany album przedstawiający historię zmian na Podhalu na przestrzeni minionych kilkudziesięciu. Historię ukazaną przez pryzmat zmian utrwalony za pomocą obiektywów aparatów fotograficznych…


tytuł: „Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia barwna” / autor:  praca zbiorowa

Seria „Lustrzanki Cyfrowe” wiedzie nas poprzez wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z fotografią, w pierwszej części omówiono tytułem wprowadzania w świat obrazu rejestrowanego aparatem, zagadnienia związane z doborem sprzętu, jego podziałem, oraz możliwościami rozbudowy tak by uzyskać jak najlepsze efekty. W drugiej części seria wprowadza nas w bodaj najwierniejsze zagadnienie związane z fotografią – ekspozycją, w trzecim mając już ważkie podstawy za nami, czas przyjrzeć się samej fotografii jako obrazowi tego co nas otacza… obrazowi który najczęściej rejestrujemy za pomocą fotografii barwnych i właśnie tego dotyczy opisywany tomik…

.


tytuł: „Lustrzanki Cyfrowe – Fotografia czarno-biała” / autor: praca zbiorowa

Ostatni – czwarty tomik serii poradników fotograficznych „Lustrzanki Cyfrowe” – fotografia czarno-biała, która jak żadna inna potrafi wyrażać emocje, być niezwykle dynamiczna, ekspresyjna, lub odwrotnie nostalgiczna i niedopowiedziana, brak koloru nie tyko ich nie zuboża, lecz wzbogaca pozostawiając duże pole manewru dla naszej wyobraźni… Fotografia czarno-biała stanowi ważny element warsztatu i wiedzy każdego fotoamatora dlatego warto ten tomik poznać i go posiadać…

.


tytuł: „Lustrzanki Cyfrowe – Robienie zdjęć” / autor:  praca zbiorowa

Pierwsza z części serii miniaturowych poradników zawierających podzielone tematycznie najważniejsze zagadnienia związane z fotografią. Serię otwiera tomik będący swoistym wprowadzeniem w świat fotografii i jako taki wiedzie nas od samych podstaw, tudzież wyboru aparatu, przez wybór obiektywów, zakup dodatkowych podnoszących jakość zdjęć filtrów, ogólne zasady prawidłowej kompozycji, do metod obserwacji, oraz utrwalania obserwowanego świata, tak by nasze zdjęcia zawsze były ciekawe i odkrywcze…

.


tytuł: „Lustrzanki Cyfrowe – Ekspozycja” / autor:  praca zbiorowa

Druga część z serii miniaturowych poradników zawierających podzielone tematycznie najważniejsze zagadnienia związane z fotografią. Opisywany tomik porusza jedno z najważniejszych i najbardziej podstawowych zagadnień fotografii jakim jest ekspozycja. Opisywane zagadnienia z zakresu zasad i metod uzyskania jak najlepszej ekspozycji, jej elementów składowych, oraz wzajemnych oddziaływań, poparte zostało dziesiątkami zdjęć, wykresów i rysunków, co sprawia że wiedza ta jest łatwa do zrozumienia, oraz przyswojenia…

.


tytuł: „GórFanka na himalajskiej ścieżce” /  autor: Anna Czerwińska

Końcem 2012 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia do księgarni trafiła piąta i ostatnia zarazem część niezwykle udanej, popularnej i ciepło przyjętej serii książek Anny Czerwińskiej pod wspólną nazwą cyklu „GórFanka”, najnowsza część nosi tytuł „GórFanka na himalajskiej ścieżce”.

Część ta od początku zaskakuję, formą, treścią, rozmachem i zakresem zawartych w niej wspomnień autorki. W przeciwieństwie bowiem do części wcześniejszych gdzie przyzwyczailiśmy się do faktu że dany tom obejmuję określony wycinek lat, książka prowadzi nas od lat 80, po dzień dzisiejszy, zamykając się w ramach 32 lat…


tytuł: „Cuda Alp – najpiękniejsze szczyty i krajobrazy” / autor: Marek Zygmański

Niezwykle starannie i pięknie wydany, na papierze o wysokiej gramaturze, bogato ilustrowany album, przedstawiający najpiękniejsze szczyty i atrakcje Alp. Autor w przystępny sposób podpierając się fotografiami wiedzie nas przez wszystkie części i zakątki Alp, od tych najbardziej znanych i popularnych, po te mniej, acz równie piękne. W książce znajdziemy więc informację zarówno na temat Chamonix leżącego u stóp Mont Blank, jak i Grossglocknerze znajdującego się w Centralnych Alpach Wschodnich, zwanych inaczej Wysokimi Taurami.

.


tytuł: „GórFanka powraca w Karakorum” / autor: Anna Czerwińska

Przyznam się że z pewnym niepokojem i niepewnością sięgałem po kolejną część cyklu „GórFanka” Anny Czerwińskiej… podobnie jak z niepokojem ogląda się drugą część danego hitu kinowego, zawsze wówczas bowiem gdzieś w głowie kryje się pytanie czy kolejna z części podoła sukcesowi pierwszej, tudzież trzech wcześniejszych… w tym konkretnym przykładzie czy książka zostanie utrzymana w tym samym niesamowitym lekkim, czasem pikantnym, ironicznym i barwnym stylu, gdzie Pani Anna opowiada w pochłaniający czytelnika sposób historie ze swego jakże bogatego górskiego życia…

.


tytuł: „Od początku do końca” / autor: Olga i Piotr Morawscy

Książka jest jedną z ważniejszych i bardziej wartościowych pozycji jakie ukazały się w ostatnich latach, opowiada ona o górach widzianych przez pryzmat miłości nie tylko do nich, ale miłości i rozterek bliskich, przez pryzmat trudnych rozstań i decyzji.

To miała być jedynie wyprawa aklimatyzacyjna, przed próbą wytyczenia nowej drogi na Manaslu, 8 kwietnia 2009 roku, w drodze powrotnej, po założeniu II obozu na Dhaulagiri, tuż nieopodal bazy Piotr Morawski spadł…

.

.


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.