bezprawie w internecie

Nieco ponad rok temu, po wielu latach korzystania ze starej, opartej na leciwym kodzie witryny, uporawszy się z olbrzymią ilości pracy wynikającej z konieczności przeniesienia niemałych przecież zasobów strony, udało się je umieścić na nowej witrynie, opartej o platformę WordPress. Wątek ten był już szeroko omawiany w artykule „Podążając za technologią – zmiany na witrynie”, dlatego tutaj poruszam go tylko skrótowo. Przenosiny otwierające znacznie większe możliwości komfortowego korzystania z zasobów witryny, w tym także z poziomu urządzeń mobilnych, stały się również okazją do planowanej od dawna zmiany nazwy strony i jej domeny na obecną: „Życie pisane górami – o górach, pasji i walce…” www.zyciepisanegorami.pl.

Przez blisko rok równolegle utrzymywana była stara domena mojej witryny – www.s-nikiel-mojegory.pl, jednak nie sposób tego robić bez końca, toteż jesienią 2018 roku powróciła ona do puli dostępnych domen. I tu zaczyna się robić ciekawie, choć może nie jest to słowo do końca adekwatne do zaistniałej sytuacji… rzeczona domena była w chwili jej porzucenia wysoko pozycjonowana, w związku z czym można zakładać, że była dość interesującym nabytkiem dla podmiotów specjalizujących się w skupowaniu takich adresów.

Tak też się stało. Generalnie nie powinno to mnie absolutnie dziwić, a tym bardziej być przyczyną prowadzenia podobnych wywodów, gdyby nie to co, dzieje się pod adresem mojej dawnej witryny. Na domenie tej powstał nieudolny klon mojego portalu, który w sposób bezkompromisowy naśladuje pod wieloma względami moją witrynę, włącznie z tym, że jego zasoby oparte są o moje własne skradzione przez jego twórcę materiały!

Być może wszystko to ma sprawiać fałszywe wrażenie dla internauty, który tam trafił, że znalazł się na mojej stronie, co mógłby sugerować zachowany z grubsza podział na działy oraz ich treść. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia możliwych do przedsięwzięcia stosownych do sytuacji kroków. Jeśli więc trafiliście, poszukując mojej strony w internecie, na jej niechlujnego klona, opartego w większej części o bezprawnie wykorzystane moje materiały, informuję, że nie mam z tym tworem nic wspólnego, nie ponoszę również żadnej odpowiedzialności za publikowane pod adresem www.s-nikiel-mojegory.pl treści, nie jestem też w żaden sposób powiązany z twórcami tej witryny. Ze względu na Wasze bezpieczeństwo, w związku z niejasnymi na chwilę obecną motywami działania jej twórców, zachęcam do jak najszybszego jej opuszczenia.

Czytelnicy mojej witryny wiedzą z pewnością, że wszystkie zawarte na niej materiały, włącznie z fotografiami, są udostępniane nieodpłatnie, z wyłączeniem użytkowania komercyjnego, oraz mogą być wykorzystywane pod warunkiem wskazania pochodzenia i autorstwa pobranych i użytych materiałów, zgodnie z licencją Creative Commons wersja Polska 3.0 i międzynarodowa 4.0, o czym informuje stosowny zapis w REGULAMINIE STRONY, oraz stopce działu „LINKI”. Wyjątkiem od powyższej zasady są materiały, w których stopce zawarto odpowiednią informację o innym typie praw autorskich.

Jest to moja świadoma decyzja wynikająca z głębokiej wiary i własnych przekonań, że internet powinien być wolną przestrzenią kreowaną przez ludzi i dla ludzi. I o ile osoby klonujące układ i zasoby mojej strony miały prawo je pobrać, z zastrzeżeniem, że nie dojdzie do ich komercyjnego wykorzystania, o tyle absolutnie nie miały prawa zmieniać autorstwa tekstów. Reasumując, poważnie naruszono moje prawa autorskie do prezentowanych na stronie www.zyciepisanegorami.pl treści.

Nie wiadomo, jakie intencje towarzyszą wszystkim tym działaniom, trudno jednak zakładać, że nowi właściciele poprzestaną na postawieniu niechlujnego klona. Z tego właśnie powodu strona ta pozostanie pod moim nadzorem, a równocześnie podejmowane będą kroki wymierzone w łamiące prawo działania twórców. Poniżej znajdźcie listę skradzionych na dzień 06.01.2019 moich autorskich materiałów oraz zrzuty ekranu, gdyż nie zachęcam do wchodzenia na rzeczoną stronę.

łącznie na dzień 06.01.2019 skradziono:

  • 6 artykułów
  • 1 recenzję książki
  • 1 opowiadanie
  • 2 recenzje sprzętowe
  • 1 opis konkursu „Góry moje miejsce”
  • cały dział „Podziękowania”

materiały pobrane zgodnie z licencją Creative Commons 3.0pl i 4.0 międzynarodową:

  • poezja 2004 – tu po przejściu do pobranych utworów, w istocie pojawia się pod każdym z wierszy moje imię i nazwisko / zobacz dział >>

Jest mi niezmiernie przykro, że ktoś próbuje budować swoją markę lub realizować swoje wciąż nieujawnione do końca cele, wykorzystując do tego moje materiały tworzone z myślą o ludziach i dla ludzi. Mógłbym tu powiedzieć coś o czarnej owcy w stadzie, byłby to jednak słabo oddający tę sytuację frazes. Z pewnością jednak warto pamiętać o tym, że ludzie są różni i oprócz rzeszy stojących w opozycji do takich praktyk znajdą się i tacy, którzy po naszych plecach będą próbowali realizować swoje wątpliwe cele. Z pewnością nie wpłynie to moją politykę, a dostępność materiałów na stronie www.zyciepisanegorami.pl pozostanie taka sama, w kontrze do takich zachowań, ale też z pewnością na wszelkie takie sytuacje będę reagował.

pełny tekst licencji w oparciu o które można korzystać z zasobów witryny www.zyciepisanegorami.pl:

ZRZUTY EKRANU PRZEDSTAWIAJĄCE SKLONOWANY UKŁAD DZIAŁÓW I NAGŁÓWKI BEZPRAWNIE POBRANYCH Z MOJEJ STRONY WWW.ZYCIEPISANEGORAMI.PL MATERIAŁÓW:


opracowanie: Sebastian Nikiel / 10.01.2019

.