SPRZĘT / smartwatch: U8 (U-watch)
- Nazwa: inteligentny zegarek / SmartWatch
- Model: U8
- Linia: U-watch
- Producent: b/d
- Ekran dotykowy: pojemnościowy TFT
- Rozmiar ekranu: 1.48 cala
- Rozdzielczość ekranu: 120x120px
- Bateria: 230mAh
- Wyjmowalna bateria: NIE / zintegrowana
- Czas ładowania: około 1 godziny
- Czas maksymalny rozmów: do 3 godzin
- Czas maksymalny odtwarzania muzyki: do 6 godzin
- Czas czuwania: do 160 godzin
- Wersja bluetooth: bluetooth v3.0
- Zasięg transmisji bluetooth: do 10 metrów
- Protokół bluetooth: A2DP + HFP 1.5 + HS P 1.2
- Procesor: MTK6260A
- Taktownie procesora: 533Mhz
- Pamięć ROM/RAM: b/d
- Slot karty pamięci: NIE
- Slot karty SIM: NIE
- Wyjścia / wejścia na obudowie: jedno / microUSB (do ładowania)
- Dołączona ładowarka: NIE / ładowanie przez port USB komputera – laptopa
- Warianty kolorystyczne: czerwony / czarny / biały
- Materiały: stal, sylikon, tworzywa sztuczne
- Gwarancja: TAK / 12 miesięcy
- Kompatybilność z systemami: Android (dla pełnej kompatybilności od wersji 2.3 wzwyż), iOs
- Język menu: wielojęzyczne
- Język polski menu: w zależności od wariantu
- Ilość ekranów głównych: 5
- Rozmiary koperty: 4,6 x 4,2 x 1cm
- Waga całkowita (z paskiem): 45g
- Pasek: sportowy – elastyczny / sylikonowy / zapiany klasycznie na sprzączkę
- Przyciski fizyczne: TAK / jeden / blokada ekranu
- Dedykowane przyciski dotykowe: TAK / trzy
- Zawartość sprzedawanego zestawu: smartwatch U8, kabelek do ładowania microUSB / USB, narzędzie do wymiany paska smartwatcha (nie w każdym zestawie), uproszczona instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim
- Funkcje smartwatcha U8:
- anti-lost
- barometr / wyświetlający informacje o ciśnieniu powietrza, oraz jego temperaturze
- altymetr / tryb pomiaru wysokości względnej
- krokomierz
- stoper z funkcją międzyczasów
- opiowanie książki kontaktów do zegarka, zarządzanie listą z jego poziomu
- wybierania i nawiązywanie połączeń
- wysyłanie i odbierania SMS-ów
- muzyka BT / tryb walkmana pozwalający na sterowanie utworami zapisanymi na telefonie, ich odtwarzaniem, zatrzymywaniem, wybieraniem, regulacją głośności
- kamera BT / tryb umożliwiający zdalne wyzwalanie migawki aparatu telefonu (do pełnej funkcjonalności wymaga zewnętrznej aplikacji)
- budzik
- kalendarz
- kalkulator
- monitor snu
- tryby ustawień / bateria, godzina, głośność, wybór języka, data, inne…
Smartwatch za kilkadziesiąt złotych?
Jeszcze do niedawna obco brzmiące nazwy high-endowych urządzeń elektronicznych jakimi są smartbandy, oraz smartwatche, były mało znanymi urządzeniami, kojarzone przede wszystkim z bardzo wysoką ceną i niepewna rolą, a właściwie niewielką potrzebą ich posiadania… w ostatnich jednak latach sytuacja ta szybko zaczyna się zmieniać i oto jesteśmy świadkami kolejnej małej rewolucji, gdy urządzenia te z niszowych stają się coraz bardziej znane i powszechne, a grono ich posiadaczy stale rośnie. Wzrost ich popularności jak w przypadku każdego innego urządzenia elektronicznego spowodował obniżenie ich wcześniej zaporowych cen, acz niestety wciąż są to wysokie kwoty, w przypadku nowych modeli, firmowych smartwatch-ów rzadko spadające poniżej 1000zł, jak choćby model firm: Samsung Gear S za ponad 1100zł, czy Sony 1287-4372 Quad Core za kwotę przekraczającą 1350zł.
Tak zaporowa cena, połączona z rosnącym popytem spowodowała niszę w runku, szybko zapełnianą przez mniejszych producentów, oferujących swoje alternatywne urządzenia za znacznie mniejsze pieniądze, jak choćby smartwatche firm: Kruger&Matz, Goclever, Matna i inne, gdzie ceny zaczynają się od 150zł wzwyż. Czy może być jeszcze taniej? Tak, w sukurs ponownie przychodzą bowiem ze swoją bardzo szeroką ofertą producenci z Chin, których szeroki wybór smartwatch-ów, oraz prostszych smartbandów, można nabyć na już wielokrotnie przytaczanej przeze mnie platformie handlowej AliExpress, gdzie ilość dostępnych towarów w każdej z możliwych branż jest oszołamiająca.
Producenci z Chin szybko zareagowali na rosnący popyt na tego typu urządzenia, wręcz go napędzając bardzo niskimi cenami za swoje smartwatche i smartbandy. Ceny tych urządzeń w zależności od zakupionego modelu, od tego jak jest to zaawansowane urządzenie, z jakiej jakości materiałów zostało wykonane, oraz jakie wykorzystano podzespoły, zaczynają się od… 10$ dla smartbandów, oraz 16$ w przypadku smartwatch-ów, mówimy tu oczywiście o cenie ostatecznej jaką zapłacimy, przy wykorzystaniu darmowej przesyłki oferowanej przez wielu sprzedawców.
Do linii najtańszych smartwatch-ów należy właśnie model z serii U-watch U8, będący w chwili obecnej zastępowany przez nowsze, w tym: U8 Pro, U10, U10 Pro, U10L, U18 i inne, jest to więc dogodny moment by zakupić go za niewielkie pieniądze. Tak też skuszony chęcią bliższego poznania możliwości oferowanych przez tak tanie smartwatche zakupiłem u jednego z chińskich sprzedawców model U8 za 16,9$, czyli około… 65zł (dla ceny dolara wynoszącej 3,85zł) wraz z przesyłką w wariancie darmowym.
W chwili obecnej opisywany model U8 stopniowo jest wypierany przez nowsze smartwatche z serii U-Watch, tutaj od lewej: opisywany U8, U80, U8 Pro, U10L, U18
W gwoli krótkiej informacji o darmowej przesyłce (free shipping), wybór tego wariantu przesyłki oznacza naszą zgodę na dłuższy czas realizacji zlecenia, wynoszącej w zależności od sprzedawcy, oraz wykorzystywanego przez niego kanału spedycji od 15 do 34 dni, lub 34 do 60 dni. Temat ten był szeroko opisywany w dwóch artykułach gdzie przyglądaliśmy się zamiennikom akcesoriów do smartfony Sony Z2 („SonyXperiaZ2 – nowe możliwości flagowca”), oraz akcesoria rozszerzających fotograficzne możliwości smartfonów („Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie”). Biorąc jednak pod uwagę bardzo niską ceną za smartwatcha z całą pewnością warto poczekać nieco dłużej na jego dostarczenie, nie dopłacając, zazwyczaj nie małych pieniędzy za szybszą wysyłkę.
Czy warto? Co z naszą już zapłaconą przesyłką…
Zanim przejdę do omówienia samego modelu U8, jeszcze kilka słów, dla osób które nie zapoznały się z wymienionymi powyżej artykułami, odnośnie samego bezpieczeństwa zakupów na platformie AliExpress. Zdawać by się mogło że jest to sprawa wysoce ryzykowana, wpłacamy pieniądze z góry za towar, kupując u sprzedawcy oddalonego o tysiące kilometrów, co może oznaczać że potencjalnie bezkarnego… może, ale jednak tego nie oznacza, o czym sam się już kilkukrotnie przekonałem. Jakość obsługi i ochrony zakupów klienta na platformie stoi na bardzo wysokim poziomie, a sprzedawcy w zakresie uczciwej obsługi są nader zdyscyplinowani. Trudno nawet ocenić przyczyny tak dużego zaangażowania z ich strony, prawdopodobnie wiąże się to z rygorystycznym regulaminem samej platformy.
W każdym jednak razie w kupujący posiada „parasol” ochrony serwisu przez 60dni z możliwością jego przedłużenia o kolejne tyle, w czasie tym jeśli towar nie dotrze, dotrze uszkodzony, lub nie będzie odpowiadał opisowi aukcji, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, do którego możemy (mile widziane) dołączyć zdjęcia towaru uszkodzonego, lub niepełnowartościowego, sprzedawca proszony jest o kontakt i wyjaśnienie powstałej sytuacji, następnie bez względu na to czy nawiąże on z nami i platformą kontakt czy tez nie, otrzymujemy zwrot poniesionych kosztów, na co sprzedawca ma 14 dni roboczych. Zazwyczaj to kończy sprawę, jeśli tak się nie stanie, o czym poinformujemy serwis, ten zwraca nam środki, zamykając sprawę i samemu już dochodząc zwróconych środków od sprzedawcy.
Nie tak dawno podczas zakupu kolejnego smartwatcha U8, miałem dobrą możliwość przetestowania działania tegoż mechanizmu, a właściwie ponowną możliwości, o czym więcej w wymienionych artykułach, tym razem wszystko przebiegło bardzo sprawnie, rzecz w tym że sprzedawca poinformował mnie że menu zegarka jest dostępne w języku polskim, po czym jednak napisał, serdecznie przepraszając, że popełniono błąd i jest ono w języku angielskim. Obawiał się jednak do tego stopnia negatywnej opinii i zgłoszenia sprawy do serwisu że natychmiast po informacji z mojej strony że wymagam języka polskiego, zwrócił mi środki. Jak więc widać zakupu u teoretycznie anonimowych, jakże odległych nam sprzedawców, nie są bardziej niebezpieczne niż na naszym rodzimym allegro, a powiedziałbym że nawet bezpieczniejsze i odbywające się w bardzo miłej atmosferze.
Zawartość zestawu, pierwsze wrażenia i budowa…
Po zakupie smartwatcha na platformie AliExpress i odczekaniu tym razem wyjątkowo krótkiego okresu czasu, bo „tylko” 12 dni, w skrzynce znalazłem żółtą paczuszkę. Wewnątrz natrafiłem na zawiniątko z folii bąbelkowej, co dobrze świadczyło o zabezpieczeniu i przygotowaniu przez sprzedawcę przesyłki. Dopiero po jej otwarciu moim oczom ukazało się białe, estetyczne pudełko, opatrzone piktogramami oferowanych przez smartwatch funkcji, jak i zdjęciem jego samego. Całość sprawiała wrażenia wysokiej jakości, dobrze reklamując skrywaną przez nie zawartość.
Smartwatch U8 otrzymałem w estetycznym opakowaniu, kojarzącym się z dobrej jakości produktem.
Po otwarciu pudełka nareszcie zobaczyłem swojego smartwatcha, choć nie tak do końca, gdyż i tu natrafimy na dodatkowe zabezpieczenia, zegarek został bowiem dodatkowo zawinięty w woreczek, a ekran i jego spód podklejony folia zabezpieczającą, acz tutaj uwaga, nie każdy ze sprzedawanych modeli jest tak zabezpieczony. Nim przejdziemy do tego co najważniejsze dla tej recenzji, czyli samego smartwatcha, zobaczmy co jeszcze skrywa się w pudełku. Po wyjęciu zegarka i zaślepki z pianki w której był on umieszczony, znajdziemy jeszcze krótki kabelek USB/microUSB, metalowe narzędzie, mylnie czasem w internecie opisywane jako przeznaczone do otwierania zaślepki portu ładowania (micro USB), oraz uproszczoną instrukcję obsługi w języku chińskim i angielskim. Jak napisałem w moim zestawie znalazłem metalowe narzędzie, które jest przeznaczone do wymiany paska smartwatcha. Jego obecność w zestawie nie jest jednak normą, czasem są one dodawane i reklamowane przez samych sprzedawców jak specjalny „gratis”.
zdjęcia od lewej: Smartwatch był starannie zapakowany, z zewnątrz w folię bąbelkową, w kartoniku w dodatkowy woreczek, osadzony w piankowej kształtce. / Zakupiony smartwatch U8 zawierał w zestawie prócz niego kabelek USB – microUSB do ładowania – uproszczoną instrukcję obsługi w języku chińskim i angielskim, oraz metalowe narzędzie do zmiany paska smartwatcha.
Czas nareszcie rozpakować sam smartwatch, zegarek po wyjęciu z woreczka, oraz usunięciu folii ochronnych, zrobił na mnie od razu bardzo pozytywne wrażenie. Nie ma on nic wspólnego z obiegową opinia na temat chińskich produktów, wszystkie elementy smartwatcha U8 zostały starannie wykonane i spasowane, no może z wyłączeniem zaślepki, ale o tym za chwilkę. Zegarek posiada klasyczny, zbliżony do kwadratu kształt, kopertę wykonano z lekkiego stopu metali, malowane na trzy dostępne warianty kolorystyczne: czarny (opisywany), biały, oraz czerwony, wszystkie rogi i ostre krawędzie delikatnie zaokrąglono. Na obudowie znajdziemy tylko jeden fizyczny przycisk, ulokowany na bocznej krawędzi koperty zegarka. Służy on do blokowania / odblokowywania ekranu. Po przeciwnej stronie natrafimy na gumową zaślepkę gniazda ładowania, skrywającą port micro USB, oraz szparę głośnika i po przeciwnej stronie mikrofonu. Sam zaślepka mogła jednak zostać wykonana nieco lepiej, jest z bardzo miękkiej gumy, co sprzyja jej odkształcaniu, z czasem lekkiemu odstawaniu.
zdjęcia od lewej: Smartwatch U8 dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czerwonym i czarnym, z paskami w takim samym kolorze jak koperta. / Ekran modelu został dodatkowo zabezpieczony folią ochronną.
Spód smartwatcha U8 został wykonany z raczej cienkiej, nierdzewnej blaszki, bez żadnych przetłoczeń i tutaj mogło być nieco lepiej, acz trudno do czegoś konkretnie się przyczepić. W blaszce tej zamykającej kopertę, znajdziemy niewielki otwór, jest to wylot czujnika temperatury. Takie jego ulokowanie jest nader zaskakującym rozwiązaniem, jako że w praktyce oznacza to że zegarek nie podaje temperatury otoczenia, lecz co najwyżej powierzchni naszej skóry… jest to zupełnie niezrozumiałe i stanowi mankament modelu, gdyż faktycznie chcąc zmierzyć temperaturę trzeba by zegarek w tym celu zdejmować, acz i tak miałbym wątpliwości co do prawdziwości pomiaru.
Pomimo że model został wykonany starannie i z dobrej jakości materiałów, martwi nieco brak dostępnych folii, czy nakładek z tzw. szkła hartowanego, zabezpieczających ekran przed zarysowaniem, to jednak bolączka nie tylko takich zegarków, ale wszystkich urządzeń dotykowych. Ekran nie został również wyposażony w warstwę oleofobową, co skutkuję bardzo łatwym palcowaniem.
Również dolna część zamykająca kopertę smartwatcha, została zabezpieczona folią, wykonano ją z dość cienkiej nierdzewnej blaszki. W blaszce umiejscowiono wylot (otwór) czujnika… temperatury, co w praktyce oznacza że nie będzie on podawał temperatury otoczenia, lecz w najlepszym razie skóry ręki.
Smartwatch U8 wyposażono w elastyczny i przyjemny w dotyku, sportowy pasek, zapinany klasyczną sprzączką, prawdopodobnie wykonany z sylikonu. Pasek w danym egzemplarzu zgodny zawsze jest z wybranym wariantem kolorystycznym. Wadą paska, która szybko się ujawniła, jest tendencja do łapania brudu, który następnie trudno jest usunąć, poza jednak tym mankamentem jest on wygodny i nie nasila wyraźnie pocenia skóry w jego rejonie.
Smartwatch U8 ładowany jest port microUSB schowany pod gumową zaślepką, na rancie tej strony koperty natrafimy jeszcze na otwór mikrofonu, oraz głośniczka.
Pierwsze uruchomienie…
Przyznam się że nieco obawiałem się tego momentu, pomimo iż teoretycznie sprzedawca potwierdził że zegarek ma implementowany system z wariantem polskiego języka menu, zawsze jednak jest ta iskierka niepewności… teoretycznie instrukcja zalecała przed pierwszym uruchomieniem smartwatcha ładowanie go przez godzinę, ale oczywiście nie mogłem się powstrzymać przed jego włączeniem.
Przycisnąłem włącznik i ku mojej radości smartwatch ożył, ba, okazało się nawet że pomimo długiej podróży, nie wiadomego okresu leżakowania u sprzedawcy, bateria była w 3/4 naładowana. Po włączeniu system smartwatcha rozpoczął ładowanie, witając muzyką i ukazując napis „Good Morning”. Po kilku sekundach zegarek uruchomił główny ekran modelu. W ustawionym trybie przywitał mnie ekran zawierający trzy podstawowe ikony w dolnej części ekranu:
- ikona menu smartwatcha / pozwalająca na dostęp do wszystkich trybów pracy zegarka
- ikona budzika
- ikona bluetooth / pozwalająca na szybki dostęp do trybu połączenia ze smartfonem
- w części środkowej zegarek elektroniczny (wygląd do wyboru)
- na górnej belce, po prawej, ikona stanu naładowania baterii
- po lewej na górnej belce powiadomienie o sparowaniu z urządzeniem bluetooth, oraz powiadomienia ze smartfonu o połączeniach, wiadomościach SMS, MMS, czy Messenger
Ekran główny w wersji podstawowej smartwatcha U8, model posiada tylko jeden fizyczny przycisk, do odblokowywania / zablokowywania ekranu.
Na tym etapie smartwatch przywitał mnie menu w języku angielskim, szybko więc przeszedłem w tryb ustawień i z ulga stwierdziłem że wśród dostępnych wersji językowej jest nasz rodzimy polski. Zdarza się że spolszczenie interfejsu jest jednak nie pełne, acz w przypadku mojego egzemplarza jest ono z małymi zastrzeżeniami kompletne (czasem zdarzają się źle odmienione słowa, czy przekręcone). Wróćmy teraz jeszcze do samego ekranu, na dolnej krawędzi natrafimy tam na trzy dotykowe przyciski funkcyjne, patrząc od prawej:
- back / powrót
- szybki dostęp do klawiatury numerycznej (wpisywanie numeru telefonu)
- szybki dostęp do trybów (kolejnych ekranów) pracy zegarka
Rzeczą zawsze budzącą obawę jest czy aby na pewno smartwatch który nad przyślą będzie dysponował językiem polskim, warto o to zawsze pytać sprzedawcę, nie bazować tylko na opisie, gdyż występują bardzo różne warianty tego samego modelu.
W kolejnym kroku jak łatwo się domyślić rozpocząłem wędrówkę po dostępnych trybach pracy smartwatcha. Szybko okazało się że zegarek posiada bardzo prosty do opanowania interfejs, nawet jeśli byłby pozbawiony języka polskiego. Całość interfejsu składa się z opisanego ekranu głównego, a następnie po wejściu w tryb dostępnych funkcji mamy do dyspozycji pięć kolejnych ekranów przesuwanych poziomo. Każdy z nich zawiera cztery ikony przyporządkowane określonym funkcją zegarka, po wejściu w które uzyskujemy dostęp do ich funkcji, lub dodatkowych ustawień, łącznie daje to więc około 20 funkcji, acz niektóre oferują dodatkowe opcje:
- tryb ustawień smartwatcha / godzina, głośność, wybór języka, data, inne…
- dostęp do funkcji anti-lost (włączanie i jej wyłączanie)
- informacja o stanie baterii oraz dostęp do trybów jej pracy
- ustawienia dzwonków zegarka
.
.
- barometr / wyświetlający informacje o ciśnieniu powietrza, oraz jego temperaturze
- altymetr / określany jako wysokościomierz, tryb ten mierzy deniwelację od chwili jego uruchomienia do chwili wyłączenia trybu
- krokomierz
- stoper z funkcją międzyczasów
.
.
- bluetooth / wyszukiwanie urządzeń w pobliżu, oraz parowania
- kontakty / po sparowaniu z telefonem, zegarek umożliwia dostęp do kontaktów telefonu
- wiadomości / po sparowaniu z telefonem tryb umożliwia odbieranie, oraz wysyłanie SMS-ów
- wybieranie / tryb pozwalający na wykonywanie połączeń głosowych z dowolnym numerem z książki kontaktów
.
- połączenia / spis nieodebranych, odebranych i nawiązywanych połączeń
- ogłoszenia BT / informacje o dostępnych aplikacjach do parowania urządzenia, podpowiedzi systemowe
- muzyka BT / tryb walkmana pozwalający na sterowanie utworami zapisanymi na telefonie, ich odtwarzaniem, zatrzymywaniem, wybieraniem, regulacją głośności
- kamera BT / tryb umożliwiający zdalne wyzwalanie migawki aparatu telefonu (do pełnej funkcjonalności wymaga zewnętrznej aplikacji)
.
- budzik
- kalendarz
- kalkulator
- monitor snu
.
.
Dane techniczne i bateria…
Jak łatwo się domyślić w przypadku tak taniego smartwatcha, zakupionego w chinach, trudno o pełną specyfikację techniczną, co gorsza sprawę dodatkowo komplikuje fakt że zegarek posiada mnóstwo wariantów, różniących się od siebie detalami zewnętrznymi, ale też i układami elektronicznymi, stąd raczej próżno szukać pełnej specyfikacji technicznej. Również na pudełku, czy w dołączonej instrukcji obsługi, nie udało mi się odnaleźć takich danych, poza podstawowymi parametrami, wymienionymi w nagłówku recenzji.
Jedną z podawanych rzeczy jest wielkość ekranu, wynosząca 1.48 cala, co w praktyce jest dość typowym rozmiarem dla smartwatch-ów, acz panuje tutaj tendencja „wzrostowa”, taki rozmiar w zupełności wystarcza do wygodnego nawigowania po trybach zegarka, ekran charakteryzuje się również bardzo wysoką czułością na dotyk. Oczywiście równocześnie ekran taki, pomimo posiadania takiegoż trybu, raczej nie zapewni nam komfortu w pisaniu wiadomości… jest to jednak bolączka wszystkich smartwatch-ów również tych z ekranem wielkości zbliżonej do 2 cali, inaczej mówiąc jest to pewien kompromis, pomiędzy funkcją, a komfortem noszenia. Tym co natomiast może nieco przeszkadzać jest stosunkowo mała rozdzielczość ekranu, wynosząca zaledwie 120x120px, pomimo że wszystkie ikony i czcionki nadal pozostają czytelne, wyraźnie widać ich poszarpane brzegi, to jednak z kolei kompromis wynikający z samej ceny urządzenia, starsi bracia modelu U8, posiadają już ekrany w rozdzielczości raz wyższej (240x240px). Ekran wyświetla ładne i żywe kolory, posiada on również dobrą jasność, jest czytelny w słońcu, acz należy pamiętać o tym że ustawienie jasności ekranu na pełną dostępną jasność, będzie skutkować wyraźnym skróceniem żywotności baterii.
Jedną z niewiadomych w przypadku tanich smartwatch-ów jest brak ich pełnej specyfikacji technicznej, na próżno szukać jej na opakowaniu, gdzie wyliczony tylko funkcję modelu, czy na aukcjach, sprzedawcy oferują jedynie podstawowe dane jak wielkość i rozdzielczość ekranu, oraz pojemność baterii.
Model wyposażono w zintegrowaną baterię, w tym konkretnym wariancie o pojemności 230mAh, co nie jest złym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę niska rozdzielczość ekranu i ogólnie mały apetyt urządzenia na energię. Podczas normalnego użytkowania, tudzież ograniczonego do kilku godzin codziennego noszenia, sprawdzania okresowo godziny, oraz wiadomości, rzadszego korzystania z pozostałych funkcji, smartwatch U8 potrafił bez ładowania pracować nawet do 4 dni. I odwrotnie jeśli aktywie korzystałem z obsługi odtwarzacza muzyki, bawiłem się trybami zegarka przez dłuższy czas, wymagał on ładowania po jednym – półtorej dniu, co nadal jednak nie jest złym wynikiem i mieści się w ogólnej charakterystyce podobnych urządzeń. Próżno szukać z jakiego typu baterią mamy do czynienia, sprzedawcy konsekwentnie milczą na ten temat. W ciągu jednak kilku miesięcy użytkowania nie zauważyłem żadnych negatywnych tendencji do zmiany długość żywotności, niestabilności, czy problemów z przegrzewaniem.
Nieco natomiast irytuje fakt, acz też nie jest to li tylko temu modeli przyporządkowana cecha, że smartwatch U8 wymaga ładowania poprzez port USB komputera, lub laptopa, a z powodu braku informacji z jakiego typu bateria mamy trudno wyrokować czy możliwe byłoby wykorzystanie zewnętrznych ładowarek. Na szczęście w sukurs temu mankamentowi przychodzi krótki czas ładowania baterii, co oczywiście jest też pośrednio związane z jej pojemnością. Według specyfikacji podawanej przez sprzedawców w chinach, a którym wtórują polscy (ograniczający się zazwyczaj do prze klejenia danych), czas ładowania to około godziny i faktycznie tak jest, tylko raz, po całkowitym rozładowaniu urządzenia zdarzyło mi się ładować go około 1 godziny 25 minut.
Jak również łatwo się domyślić, najczęściej na samych aukcjach nie uda się nam znaleźć informacji o typie procesora, jednak po małym „śledztwie” udało mi się ustalić że w modelu U8 stosowane są procesory dwóch typów, MTK6260A (w zakupionym przeze mnie egzemplarzu) o taktowaniu 533Mhz, oraz procesor firmy ST Microelectronics tu jednak brak szerszych szczegółów. Można domniemywać że takie postępowanie jest wynikową zastosowania mało wydajnych podzespołów, co z kolei jest pokłosiem niskiej ceny, acz nie przejawia się to negatywnie w samym użytkowaniu smartwatcha, co więcej procesor MTK6260A stosowany jest powszechnie w całej linii smartwatch-ów w tym o wiele bardziej zaawansowanych modelach DZ09, A9, GV08, jak i wielu innych.
zdjęcia od lewej: Smartwatch DZ09 / Smartwatch GV09 – po sieciowym „śledztwie” udało mi się ustalić że model U8 napędzają dwa typy procesorów, jeden z nich (zainstalowany w testowanym egzemplarzu) MTK6260A o taktowaniu 533Mhz jest również sercem innych, o wiele bardziej zaawansowanych modeli smartwatch-ów, tutaj od lewej: DZ09, oraz GV09, oba modele posiadają już większy ekran o lepszej rozdzielczości (1,54 cala / 240x240px) oraz slot pamięci kart SD, oraz gniazdo dla kart SIM co w praktyce oznacza że mogą one być samodzielnym telefonem.
Wszystkie animacje, tryby i aplikacje pracują płynnie, bez przycięć i opóźnień. Zdarzyły mi się jednak pojedyncze incydenty z zawieszeniem modelu U8, co było jednak nie tyle wynikiem złej, niestabilnej pracy urządzenia, co obsługi z wykorzystaniem z poziomu smartfonu różnych niszowych aplikacji, poza tym urządzenia pracowało szybko i wydajnie, również w wysokich temperaturach.
Parowania ze smartfonem, poprawność współpracy, obsługa smartwatcha z wykorzystaniem zewnętrznych aplikacji…
Całość procedury połączenia przebiega podobnie jak w przypadku każdego innego urządzenia z funkcją bluetooth. Po włączeniu bluetootha w smartfonie, zegarek U8 dość sprawnie odnajduję smartfon, należy tylko pamiętać by w telefonie ustawić widoczność dla urządzeń w pobliżu. W następnym kroku łączymy ze sobą oba urządzenia, poprzez wybranie ich z listy dostępnych, oraz potwierdzając w przypadku smartfonu chęć dokonania połączenia. Model U8 zapamiętuje urządzenia z którymi był sparowany i przy następnym razie będzie się próbował łączyć sam.
Od tej chwili oba urządzenia teoretycznie pozostaną sparowane, tak długo jak długo w telefonie będzie włączony bluetooth, lub nie przekroczymy granicy zasięgu smartwatcha. No właśnie, granica skutecznego zasięgu dla modelu U8 wynosi według specyfikacji około 10m, w praktyce jednak nie jest to takie oczywiste, zasięg ten szybko spada jeśli urządzenia użytkowane jest w zamkniętych pomieszczeniach, wówczas nawet kilka metrów, czy ściana pokoju może być poważnym utrudnieniem i zdarzało się że zegarek gubił zasięg. Podobne zdarzenia nie występują natomiast w przypadku użytkowania w otwartym terenie, wówczas rzeczywiście zasięg ten osiąga około 10m.
Testy własne smartwatcha U8 przeprowadzałem łącząc go z smartfonem Sony Xperia Z2. Generalnie zgodnie ze specyfikacją urządzenia smartwatch powinien w pełni współpracować z urządzeniami wyposażonymi w system Android od wersji 2.3 wzwyż, w praktyce rzeczywiście w dość szerokim zakresie tak właśnie jest, ale już do obsługi niektórych multimedialnych usług potrzebna jest zewnętrzna aplikacja.
Funkcję działające bez zewnętrznej aplikacji:
- odbieranie i nawiązywanie połączeń głosowych
- wysyłanie i odbieranie SMS-ów
- kopiowanie książki adresowej
- zegar, stoper, budzik, kalendarz, kalkulator, monitor snu
- powiadomienia SMS
- altymetr
- barometr i termometr
- anti-lost
- krokomierz
- obsługa odtwarza muzyki
Funkcją nie działającą bez dodatkowej aplikacji są:
- sterowanie migawką aparatu (Remote Control)
- powiadomienia z messengera / oraz innych aplikacji zewnętrznych
Jak więc widać w większość oferowanych funkcji aplikacje zewnętrzne będą nam zbędne, jednak by wykorzystać, tak przecież udaną i przydatną funkcje jaką jest kontrola migawki aparatu, trzeba poszukać w sklepie Google Play odpowiedniej aplikacji, o czym notabene informuje sam smartwatch po wejściu w tryb aparatu, lub „Wiadomości BT”. I tu właśnie zaczynają się problemy… zegarek informuje że należy pobrać aplikację BT Camera, którą udało mi się odnaleźć w sklepie Google Play, oczywiście bez polskiego interfejsu, ale która nie spełniała do końca poprawnie swego zadania… aplikacja owszem, jako jedyna dostarczała podgląd na żywo (z małym opóźnieniem, wynikającym z powolnego procesora) fotografowanego obiektu, co jest świetnym rozwiązaniem, gdyż pozwala nam właściwie się ustawić, jako jedyna też umożliwiała wykonanie zdjęcia w pełnej rozdzielczości aparatu z wszystkimi jego trybami, ale równocześnie powodowała problemy z stabilnością samego zegarka, powodując, o czym już nadmieniałem, jego zawieszenie. Co gorsza zakłócała pracę pozostałych funkcji zegarka, czasem prowadząc do długotrwałego zawieszenia.
Taka sytuacja zmusiła mnie do dalszych poszukiwań i testów, kolejną była teoretycznie aplikacja stworzona dla serii smartwatch-ów U8: „SmartWatchBT4.0.apk” jednak i tak powodowała problemy, a co gorsza znikł podgląd na żywo wykonywanego zdjęcia, w jego miejsce pojawił się jedynie duży dotykowy przycisk migawki na ekranie zegarka, podobnie zachowywała się aplikacja „SMARTWATCH” z interfejsem w języku… chińskim. Wreszcie trafiłem na aplikację „Mediatek SmartDevice” stworzoną przez producenta samych procesów dla smartwatch-ów, w tym U8, spodziewałem się więc że dostarczy ona bardziej kompatybilnego rozwiązania.
od lewej: Aplikacja z tej serii (BT Camera) najlepiej zawiadywała funkcją zdalnego zwalniania migawki aparatu, udostępniając zapis w pełnej rozdzielczości, oraz podglądem na żywo (na smartwatch-u) doprowadzała jednak często do zawieszania smartwatcha i telefonu / W aplikacji brakowało nawet interfejsu w pełni po angielsku, w większości był on po… chińsku. / Najlepiej dopracowaną pod względem zgodności była aplikacja Mediatek SmartDevice, jednak nie umożliwiała podglądu zdjęcia na żywo, w dodatku ograniczała drastycznie jego wielkość.
od lewej: Parowanie z poziomu aplikacji Mediatek SmartDevice / Tylko aplikacja Mediatek SmartDevice umożliwiła dodanie dodatkowych aplikacji jak choćby messenger / Program umożliwiała również pobrania zewnętrznych mikro aplikacji dedykowanych dla smartwatch-ów
Największym z mankamentów we współpracy smartwatcha U8 (dotyczy to też i innych tańszych modeli) z smartfonem jest brak w pełni zgodnej i dekowanej do danego modelu aplikacji umożliwiającej prawidłową pracę wszystkich funkcji multimedialnych. W ramach poszukiwań tej najlepszej, sprawdziłem kilka dostępnych aplikacji w tym: SmartWatchBT4.apk, SMARTWATCH, oraz Mediatek SmartDevice, tylko ta ostatnia w miarę poprawnie radziła sobie z funkcją dodawania zewnętrznych aplikacji (jak choćby messenger) do powiadomień smartwatcha, jednak równocześnie w trybie kontroli migawki aparatu nie pokazywała podglądu zdjęcia na żywo, co gorsza ograniczając jego wielkość do 1920 × 1080px, wszystkim aplikacją brak również polskiego interesu, a w przypadku SMARTWATCH nawet pełnego angielskiego…
Nadzieje te zostały jednak spełnione tylko połowicznie, gdyż owszem pod względem stabilności pracy nie mogłem mieć zastrzeżeń do aplikacji, również do jej zgodności z wszystkimi funkcjami zegarka, a jej anglojęzyczny interfejs był na tyle prosty że nie stanowił żadnego problemu pod kątem obsługi. Problemem jednak był fakt że również ona nie udostępniała podglądu na żywo zdjęcia, oraz co gorsza umożliwiała wykonanie zdjęcia w jakości zaledwie full HD (1920 × 1080px)… troszkę to żenujące zważając na fakt że zdecydowana większość smartfonów umożliwia zrobienie zdjęcia w wielokrotnie większej rozdzielczości. Aplikacja ta również jako jedyna pozwalała dołączać do obsługi dodatkowe zewnętrzne aplikacje w tym messengera, którego powiadomienia rzeczywiście zaczęły się pojawiać na smartwatcha, tym bardziej szkoda że tak poległa na dla mnie akurat najważniejszej, funkcji fotograficznej.
Podsumowując zadziwia fakt braku w pełni zgodnej aplikacji, dedykowanej do danego modelu / linii smartwatch-ów, co przecież leży w interesie samych producentów, bez względu na to czy mówimy o zegarkach oryginalnych, czy ich tanich odpowiednikach, w interesie ich leży przecież jak najwyższa sprzedaż, a zachęta do zakupu z pewnością jest stabilna praca urządzenia oferująca łatwe wykorzystanie wszystkich możliwości smartwatcha.
Sklep Google Play – testowane aplikacje obsługujące funkcje multimedialne smartwatcha U8:
- SmartWatchBT4.0.apk: www.play.google.com/store/apps/details?id=com.ble.SmartWatch&hl=pl
- SMARTWATCH: www.play.google.com/store/apps/details?id=com.bt.smartwatch&hl=pl
- Mediatek SmartDevice: www.play.google.com/store/apps/details?id=com.mtk.btnotification&hl=pl
Tryby i ich przydatność…
W części tej nie będę ponownie wymieniał wszystkich dostępnych funkcji smartwatcha U8, które zostały wyliczone w nagłówku opisu, ograniczę się jedynie do przedstawienia uwag z ich wykorzystania. Najbardziej oczywistą z funkcji smartwatcha jest funkcja zegarka, tutaj oczywiście nie można mieć żadnych zastrzeżeń, do wyboru mały ładne szaty graficzne tej funkcji. Moje zastrzeżenia dotyczą ogólnie większości smartwatch-ów, szkoda bowiem że nie pomyślano o zastosowaniu ekranu podglądu, z maksymalnie obniżoną wartością podświetlania, dzięki czemu nie potrzeba było odpalać ekranu za każdym razem gdy chcę sprawdzić godzinę… rozwiązanie takie oczywiście odbiłoby się negatywnie na długości pracy baterii i pewnie dlatego też go nie ma, ale powinna być choć taka opcja.
Drugą stricte właściwą dla smartwatcha funkcją jest zmniejszenie ilości sprawdzania powiadomień na smartfonie, również tu U8 sprawdzał się bardzo dobrze, właściwie nie zdarzyły mi się sytuacje by pominął jakieś powiadomienie. Ta funkcja jest również jedną z najbardziej praktycznych, realnie zmniejszając liczbę włączania smartfonu.
O dziwo również sama funkcja wykonywania i odbierania połączeń sprawdza się znakomicie, co więcej może być nader przydatna dla kierowców, mikrofon modelu U8 z łatwością radzi sobie z zasięgiem do 1.5 do 2 metrów, a siła jego głośniczka jest dość wystarczająca do prowadzenia rozmowy w jadącym samochodzie. Do panteonu praktycznych funkcji należy również zaliczyć takie jak sterowanie odtwarzaczem, niweluje to znów konieczność włączania smartfonu by zmienić utwór, ściszyć, czy pogłośnić. Tu trzeba też wiedzieć że jeśli nie mamy podłączonych słuchawek do smartfonu to muzyka będzie płynąć z głośniczka zegarka, nie samego telefonu, dopiero po podłączeniu słuchawek muzyka popłynie przez nie.
Model U8 posiada wiele przydatnych funkcji, w tym od lewej: stoper z międzyczasami, jak i tryby które są raczej ciekawostką jak choćby tutaj barometr z termometrem, gdyż czujnik tego ostatniego ulokowano pod spodem smartwatcha…
Jak już pisałem bardzo ważną dla mnie funkcja była zdalna kontrola migawki, tu niestety U8 zawiódł… nie tyle może on sam, co brak porządnej aplikacji do obsługi tej funkcji, miejmy nadzieję że doczekamy się tutaj pozytywnej zmiany. Osobiście dość często również korzystam z kalendarza i budzika, obie funkcje działały bez zarzutu.
Dla osób uprawiających czynnie jogging, lub nordic walking przydatne na pewno okażą się takie funkcje jak krokomierz, licznik kalorii, oraz stoper. Dostępne natomiast funkcję barometru, podającego ciśnienie i temperaturę, jak i wysokościomierza traktowałbym raczej jako ciekawostkę, niż realnie przydatną funkcję. Sam wysokościomierz podaje nam wysokość od miejsca w którym został uruchomiony, czyli nie rzeczywistą nad poziomem morza, lecz raczej deniwelację, można wykorzystać ją na przykład w górach, acz należy pamiętać o tym że jej długotrwała praca na pewno przyczyni się do szybszego zużycia baterii. Sama podawana temperatura co już było opisane jest mocno zafałszowana, z racji umiejscowienia wyjścia czujnika (pod spodem zegarka), miałbym tez obawy co do jakości samych czujników, nie są to jednak oczywiście funkcje priorytetowe, ważne, a raczej tylko dodatkowe gadżety i tak należy je traktować.
Bardzo przydatną funkcją modelu U8 jest możliwość odbierania i wysyłania wiadomość SMS, podobnie nawiązywania i odbierania połączeń telefonicznych, smartwatch podczas pierwszego korzystania z tych funkcji kopiuje do swojej pamięci książkę kontaktów i wiadomości z telefonu.
Podsumowanie
Czas na kilka słów tytułem podsumowania recenzji smartwatcha U8, z całą pewnością model posiada szereg niepodważalnych zalet, wśród których jest staranne wykonanie, z dobrej jakości materiałów, atrakcyjny design, stabilna i szybka praca, oraz wytrzymała bateria. Jeśli do tych cech dodamy nader przyjazną cenę, będącą ułamkiem ultra drogich smartwatch-ów znanych marek, otrzymujemy ciekawy produkt, wart polecenia i posiadania. Należy jednak pamiętać że model U8 nie jest wolny od wad, jak zawsze mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju kompromisem, pomiędzy ceną, a jakością komfortu użytkowania w tym przypadku smartwatcha.
Zapraszam do oglądnięcia krótkiego klipu przedstawiającego obsługę i funkcję smartwatcha, oraz jego specyfikację techniczną.
Zalety:
- bardzo niska cena
- rewelacyjny stosunek jakość / cena
- niska waga
- atrakcyjny design
- staranne wykonanie
- dobrej jakości materiały / z zastrzeżeniem co do paska
- szybka praca urządzenia
- dobry procesor
- szeroki wachlarz dodatkowych funkcji
- wydajna bateria 230mAh
- szybki czas ładowania
- łatwe parowanie
- obsługa najnowszej wersji bluetootha
- w większości poprawna współpraca z urządzeniami z systemem Android od wersji 2.3
Wady:
- brak kompatybilnej w 100% aplikacji do zarządzania funkcją powiadomień, oraz migawki aparatu z poziomu smartfonu
- łapiący brud pasek
- bardzo łatwe palcowanie ekranu
- brak dostępnych zabezpieczeń dla ekranu
- kłopot ze zdobyciem zamiennego paska
- ulokowanie czujnika temperatury na spodzie smartwatcha
- brak rzetelnych informacji o podzespołach
Data i miejsce zakupu:
- 10.05.2015, online – platforma handlowa AliExpress
Cena w chwili zakupu:
- 16,9$ (około 65zł dla ceny dolara 3,85zł)
Opracowania powiązane:
- film przedstawiający funkcje smartwatcha U8
- artykuł – „SonyXperiaZ2 – nowe możliwości flagowca”
- artykuł – „Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie”
Przydatne linki:
- AliExpress: www.aliexpress.com
- Producent procesorów do smartwatch-ów MTK: www.globalsources.com/gsol/I/Smart-watch/a/9000000131335.htm
- ST Microelectronics: www.st.com/web/en
tekst ,opracowanie i zdjęcia (z wyłączeniem wariantów modeli, kolorystycznych, oraz screenów aplikacji): Sebastian Nikiel
Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org
Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.