artykuł – Znaki i tablice informacyjne w turystyce górskiej

artykuł: „Znaki i tablice informacyjne w turystyce górskiej” strona 1/5

.

menu artykułu

.

Tytułem wstępu…

Zdawać by się mogło że sprawą powszechnie znaną są metody znakowania szlaków górskich, oraz sens zawarty w różnych typach tablic informacyjnych związanych z turystyką górską… faktycznie jednak okazuje się że są to informacje poszukiwane, co nie powinno mimo wszystko dziwić, przecież każdy z nas, w taki czy inny sposób rozpoczynał swoja własną przygodę z górami niektórym, jak również mi, wiedzę tą przekazali rodzice, inni zaś zdobywali ją sami. Właśnie dla tych ostatnich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górskimi szlakami powstał poniższy artykuł opisujący typy znaków, oraz tablic stosowanych w turystyce górskiej.

część I / Znaki stosowane do wytyczania szlaków górskich i terenowych.

Znak początku lub końca szlaku, stosowany w miejscu rozpoczynającym i kończącym szlak w danym kolorze, o kolorze informuje wypełnienie białego koła. Malowany zazwyczaj wraz ze znakiem podstawowym (patrz niżej) informującym o tym jakiego dotyczy koloru znaku.

przykłady:

opis techniczny:

Białe koło o średnicy 100mm, z mniejszym kołem o średnicy 40mm w kolorze danego szlaku.

Podstawowy typ oznakowania szlaków, wytyczający szlak w danym kolorze, o którego barwie informuje barwny pas przez środek.

przykłady:

opis techniczny:

Znak prostokątny o rozmiarach: 150x90mm, składający się z trzech pasów, dwóch białych zewnętrznych, oraz barwnego, w kolorze danego szlaku przez środek.

Znak kierunkowy podstawowy, wskazujący dalszy przebieg szlaku (w lewo, lub prawo) w danym kolorze.

przykłady:

opis techniczny:

Biała strzałka z drugą mniejsza w kolorze szlaku, zalecane wymiary: 176×140/100mm

Znak kierunkowy podstawowy, informujący o ostrym zakręcie szlaku w danym kolorze, w kierunku lewym (znaki górne), lub prawym (znaki dolne).

przykłady:

opis techniczny:

Znak zbudowany z trzech pasów, dwóch białych i umieszczonego pośrodku trzeciego barwnego pasa w kolorze danego szlaku, wymiary: 90/180×90/150mm, kąt załamania 90°.

Znak kierunkowy podstawowy, informujący o łagodnym zakręcie szlaku w danym kolorze, w kierunku lewym (znaki górne), lub prawym (znaki dolne).

przykłady:

opis techniczny:

Znak zbudowany z trzech pasów, dwóch białych i umieszczonego pośrodku trzeciego barwnego pasa w kolorze danego szlaku, wymiary: 90/180×90/150mm, kąt załamania 135°.

Znak – wykrzyknik – stosowany w miejscach wymagających wzmożonej czujności ze strony turysty, na rozwidleniach, przy słabo widocznym dalszym przebiegu szlaku. Często stosowany przed skrętem szlaku na rozwidleniu gdzie przecina się kilka ścieżek, jako ostrzeżenie, zazwyczaj nad znakiem podstawowym z kolorem danego szlaku. Znak bardzo ważny, zawsze oznaczający zmianę, lub teren trudny do nawigacji.

.

przykłady:

.


artykuł: „Znaki i tablice informacyjne w turystyce górskiej” strona 1/5

tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel

publikacja pierwotna: maj 2015
aktualizacja: 07.03.2018