Kubki Termiczne

artykuł: „Tanie kontra drogie – Kubki Termiczne” / data aktualizacji: 17.07.2017

Na łamach witryny zamieszczam najczęściej artykuły i opisy sprzętów będących tańszą alternatywą wobec drogich markowych, tudzież „etykietowych” produktów. Ba, cały dział „Poradnik Górołaza” poświęcony jest temu zagadnieniu. Ma to swoje głębokie korzenie w mojej niechęci wobec przesadnie windowanych cen produktów, których realny koszt wytworzenia nijak ma się do ceny z jaką zderzamy się w sklepie.

Jednak abym nie okazał się tak całkiem stronniczy i aby nie pomyślano że odgórnie wszystkie takie produkty wrzucam do jednego wora marketingowej sieczki, dziś dla zdrowej równowagi artykuł wychwalający przewagę produktów markowych nad ich tanimi zamiennikami.

Rzecz dotyczyć będzie coraz popularniejszych kubków termicznych. Akcesorium nie tylko przydatnego, ale w pewnych (np. zimowych) okolicznościach wręcz niezbędnego. Ich zalet trudno nie docenić również i w domu, gdyż to za ich pomocą można zminimalizować konieczność podgrzewania w kuchence mikrofalowej kawy, czy wędrowania co po chwilę do kuchni w celu zaparzenia ciepłej herbaty.

Ogólnie zasady technologii – markowe kubki termiczne:

Większość liczących się graczy na rynku outdoorowym posiada dziś w swej ofercie naczynia termiczne, w tym kubki, termosy na napoje i zupy. Żeby nie wyliczać ich wszystkich wymienię jedynie kilka z nich: Trmite, Coleman, Alpine, Salewa, Fjord Nansen, Brugo… Bez względu na to o jakiej firmie mówimy w większości przypadków technologia wytwarzania samego kubka, jest zbliżona, lub wręcz taka sama. Różnice sprowadzają się zazwyczaj do materiału, wykończenia, oraz do zasady budowy zamknięcia kubka.

Kubki wykonane są najczęściej z wysokiej jakości stali szczotkowanej, aluminium, czasem również tworzyw sztucznych łączonych w różnych proporcjach z metalem, oraz samych tworzyw sztucznych (kubki przeznaczone do użytkowania w kuchenkach mikrofalowych).

Bez względu jednak na to z jakiego materiału zostały wykonane posiadają one podwójne ścianki, pomiędzy którymi pozostawiono pustą przestrzeń, tworząc w ten sposób komorę izolacyjną która utrzymuje napój wewnątrz naczynia przez długi czas w zadanej temperaturze, jako że ciecz nie ma bezpośredniego kontaktu z temperaturą powietrza na zewnętrzną. Jednak aby taka komora mogła spełniać swe zadanie i sama nie stała się przewodnikiem ciepła musi ona uniemożliwiać poruszanie się cząsteczek powietrza, dlatego najczęściej komory te są próżniowe (pozbawione powietrza), w wyniku czego stają się doskonałym izolatorem.

Dla podniesienia skuteczności takiego rozwiązania bardzo często producenci wykonują swoje kubki z jednego fragmentu metalu, czy tworzywa, poprzez metodę głębokiego tłoczenia, lub odlewów (tworzywa sztuczne). Dbają również o wysoką jakość spoin zamykających komory. Takie rozwiązania sprzyjają wysokiej skuteczności kubków termicznych, które potrafią utrzymać ciepło napoju przez wiele godzin.

Piętą achillesową każdego z kubków tego typu jest zamknięcie. To właśnie przez nie tracona jest największa ilość ciepła, to ono najbardziej radykalnie wpływa na skuteczność naczynia termicznego.

zdjęcia od lewej: Uproszczony schemat przekroju poprzecznego firmowego kubka termicznego (w tym przykładzie Termite) widoczna komora izolująca, oraz schemat jednego z popularniejszych typów zamknięcia. / Widok ogólny na firmowy kubek termiczny Termite, oraz jego zamknięcie.

Różni producenci stosują tu zróżnicowane rozwiązania. Najczęściej spotykanym typem jest zamknięcie typu: ONE-TWIST. z ruchomą zaślepką. Zamknięcia tego typu stosowane są między innymi przez firmy: Termite, Fjord Nansen, Salewa, Coleman… Innym równie popularnym typem zamknięcia (i najprostszym równocześnie) są pokrywki wsuwane w kubek na ścisk, posiadające uszczelkę mająca zminimalizować utratę ciepła. Tego typu pokrywki stosowane są najczęściej w tańszych produktach, pomimo to sprawdzają się one równie dobrze jak opisane wcześniej, choć prawdą jest że mają nieznacznie mniejszą skuteczność zatrzymywania ciepła.

Popularny typ zamknięcia „na ścisk” wyposażony w ciasno pasowaną trwałą uszczelkę

Odrębną kategorią zamknięć jest opatentowany system firmy Brugo który jako jedyny oferuje specjalną dodatkową komorę w zamknięciu, która odpowiada za natychmiastowe schładzanie temperatury umieszczonego w kubku napoju do temperatury 65 – 75 stopni Celsjusza, umożliwiającej bezpieczne picie bardzo gorących napojów tuż po ich wlaniu do naczynia, oraz utrzymującego najwyższe walory smakowe danego napoju. Zamknięcie to ma dodatkowo trzy dedykowane tryby pracy: „Lock” – szczelne zamknięcie, „Sip” – swobodny przepływ, oraz „Tip&Cool” – przechyl i ochłodź. Kubki tego typu jako jedne z nielicznych są również w pełni szczelne, co dodatkowo predysponuje je do użytku podczas podróży.

Nowatorskie rozwiązanie zamknięcia kubka firmy Brugo

Wady i zalety:

Kubek który służy mi tutaj za przykład w omawianiu tematu firmy Termite używam od siedmiu lat, z doprawdy dużą częstotliwością i bardzo zróżnicowanym środowisku, od warunków domowych, po zimowe w górach. Służył mi on również skutecznie i wiernie w większości pobytów w szpitalach w ostatnich latach. Z biegiem czasu zacząłem się w końcu zastanawiać czy możliwe jest w ogóle jego „zużycie” lub zniszczenie, czy też będę musiał już używać go zawsze… to oczywiście śmieszne przejaskrawienie, ale daje dobry obraz tego jak odporne są te znakomicie wykonane markowe naczynia.

Jednak i tu można znaleźć mały haczyk… po minionych siedmiu latach, zaparzeniu setek kaw i herbat, wewnątrz kubka zaczął pojawiać się coraz trudniejszy do usunięcia nalot. Sam w sobie nie ma on wielkiego znaczenia użytkowego, jednak nie należy do najzdrowszych spożywanie napojów z takiego naczynia.

Po siedmiu latach użytkowania wewnątrz kubka pojawił się coraz trudniejszy do usunięcia nalot.

Usuwanie nalotu wymaga użycia coraz ostrzejszych środków, oraz drucianej myjki, co skutkuje zarysowaniem powierzchni kubka, to z kolei tworzy błędne koło, jako że głębsze bruzdy sprzyjają szybszemu odkładaniu nalotu, co wymaga ponownego głębszego polerowania i tak w koło…

Na obronę producentów dodam że problem ten dotyczy wyłącznie kubków metalowych, a i tu w ostatnich latach dokonano szeregu ulepszeń, znacznie niwelujących ten kłopot.

Zużyciu ulegają również z czasem elementy zamknięcia, z czasem uszczelki tracą sprężystość oraz swą pierwotną szczelność, jest to jednak proces niezwykle powolny i prawie niezauważalny, przez całe lata nie mający wpływu na jakość użytkowania kubka.

Zalety markowych kubków termicznych:

  • trwałość sięgająca wielu lat użytkowania w każdych warunkach
  • wysoka skuteczność w utrzymywaniu temperatury napojów
  • solidne wykonanie
  • wysokiej jakości materiały

Wady markowych kubków termicznych:

  • cena
  • w przypadku kubków metalowych narastający z czasem problem z utrzymaniem w czystości jego wnętrza (pojawia się coraz trudniejszy do usunięcia nalot)

Ogólnie zasady technologii – tanie kubki termiczne:

Sukces jaki odniosły na rynku kubki termiczne szybko pociągnął za sobą stworzenie ogromnej ilości tanich produktów zastępczych, dostępnych najczęściej w dużych sieciach marketów, czy aukcjach internetowych. Pomimo że kubki te z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie do swych drogich markowych odpowiedników są one jednak zupełnie inaczej niż one wykonane, a co za tym idzie maja zupełnie inna charakterystykę użytkową.

W przeciwieństwie do kubków termicznych renomowanych producentów, tanie kubki termiczne wykonane są zazwyczaj z kilku odrębnych części, najczęściej posiadając jedynie zewnętrzny blaszany „płaszcz” a resztę z niskiej jakości tworzyw sztucznych. Nie byłoby może by w tym nic złego gdyby nie to w jaki sposób połączenie to zostało wykonane. O skuteczności danego kubka decyduje szczelność i grubość komory powietrznej, która w tego typu tanich kubkach zazwyczaj w ogóle nie jest szczelna, gorzej, bardzo często jest na tyle nie szczelna że podczas mycia naczynia gromadzi się w nim trudna do usunięcia woda.

Pomimo że zewnętrznie tanie kubki termiczne mogą do złudzenia przypominać swoje markowe odpowiedniki, mają one o wiele gorsze właściwości termiczne, co wynika z niskiej jakości wykonania, oraz słabych materiałów.

Generalizując komory takie są jedynie mistyfikacją ich pierwotnego przeznaczenia, zaślepiane za pomocą kiepskiego spawu, lub plastykowej nakrętki. Takie wykonanie drastycznie obniża sprawność samego kubka, powodując że ich zdolność do utrzymania wysokiej temperatury napoju w nich umieszczonego jest bardzo mała i ograniczona.

W tanich rozwiązaniach często spotkamy się z jedynie prowizoryczną komorą izolacyjną, która nie zapewnia całkowitej, a nawet wystarczającej dla utrzymania wysokiej temperatury napoju. W tym konkretnym przypadku komora jest uszczelniania jedynie za pomocą nakrętki w dnie kubka, łączącej ze sobą obie części naczynia: zewnętrzny blaszany płaszcz, oraz plastikowy wewnętrzny.

Podobnie jak w przypadku markowych odpowiedników i tu pięta achillesową jest zamknięcie kubka, choć uściślając w przypadku tanich zamienników, jedynie kolejną z wad… Prawie wyłącznymi rozwiązaniami z jakimi mamy tu do czynienia są zamknięcia typu „na ścisk” oraz rzadziej zakręcanymi. Dodać tutaj trzeba że w zamknięciach tych znajdziemy bardzo często słabej jakości uszczelki, które szybko się patrzą, a czasem pękają.

Niskiej jakości materiały, cienka blacha, słabe i nieprecyzyjne spawy, oraz typ samego połączenia poszczególnych części kubka znacząco obniża jego zdolności termiczne, ulega również szybkiemu zużyciu. Nawet delikatne uderzenie od zewnątrz w blaszany płaszcz kubka powoduje jego odkształcenia, odpadnięcie dna, a co za tym idzie trwałe rozpadnięcie kubka na części.

Zalety tanich kubków termicznych:

  • cena

Wady tanich kubków termicznych:

  • niskiej jakości wykonanie przekładające się na krótki okres użytkowania
  • nieszczelność znacznie obniżająca sprawność termiczną
  • niskiej jakości materiały

 

W tanich kubkach termicznych najczęściej mamy do czynienia z typem zamknięcia na ścisk, wyposażonym w słabej jakości uszczelki, które potęguję jego słabe właściwości termiczne. Uszczelki takie bardzo często i szybko ulegają deformacją pod wpływem ciepła, naciągają się, lub pękają.

Czy więc używać wyłącznie drogich markowych kubków termicznych?

No proszę wszytko zdaje się wskazywać że wbrew powiedzeniu, należy rzec: „wszystko złoto co się świeci”… a jednak nie. Nie dyskwalifikujmy tak szybko tanich zamienników markowych produktów. Dlaczego, skoro mają tyleż wad? Otóż ze względu na dedykowane dla nich przez nas samych zastosowanie.

To czy zamiennik w naszym konkretnym przypadku się sprawdzi czy też nie, zależy wyłącznie od tego w jaki sposób będziemy go użytkować, oraz od naszej świadomości jego ograniczeń. Sprowadza się do prostego wniosku że jeśli mamy zamiar użytkować dany kubek wyłącznie przy komputerze, tudzież w warunkach domowych, gdzie zdolność kubka do utrzymania napoju w wysokiej temperaturze przekłada się jedynie na komfort użytkowania nie ma to tak dużego znaczenia jak użytkowanie kubka w warunkach polowych, szczególnie górskich.

Mając więc świadomość ograniczeń takiego naczynia, oraz jego znacznie mniejszej żywotności, ale używając z założenia tylko w warunkach domowych można rozważyć zakup takiego taniego kubka. Skróci się co prawda czas w jakim napój w nim pozostanie gorący, lecz ten który nam oferuję, od godziny do dwóch (w temperaturze pokojowej) w zupełności wystarczy by wypić ciepłą kawę, czy herbatę.

Jeśli natomiast nasz kubek ma nam długo i bezawaryjnie służyć, oraz zapewnić jak najwyższą skuteczność termiczną, szczególnie w warunkach polowych, wybierzmy raczej produkt markowy, który poniesione wysokie koszty zakupu zamortyzuje nam z nawiązką w czasie wielu lat użytkowania.

zdjęcia od lewej: Producenci markowych kubków termicznych często wyposażają swoje produkty w różne przydatne udogodnienia jak widoczna na zdjęciu zintegrowana z dnem kubka piankowa podstawka, przeciwdziałająca ślizganiu się naczynia na śliskich powierzchniach. Kubek widoczny na zdjęciu pomimo siedmiu lat użytkowania nie wykazuje praktycznie żadnych cech zużycia, pianka na spodzie kubka jest nie zmurszała, ani nie zaczęła się kruszyć. / Porównanie tanich i markowych kubków termicznych. Pomimo że zewnętrznie wyglądają prawie tak samo ich właściwości są diametralnie od siebie różne.

Porównanie cen przykładowych kubków termicznych markowych i ich tanich zamienników:

KUBKI MARKOWE:
FIRMA: MODEL: CENA: POJ.:
Termite Terrain Energy 59,00 zł 460 ml
Termite Modi Silver Mug 59,00 zł 340 ml
Fjord Nansen NansenThyme Green  MUG 25,90 zł 450 ml
Fjord Nansen Delta Insul Mug 29,90 zł 450 ml
Sea To Summit Double Wall 59,00 zł 470 ml
K2 Wielicki Sport Thermo Travel Mug 37,00 zł 470 ml
Salewa Lon 49,00 zł 400 ml
Campus Debelt 29,00 zł 300 ml
* podane ceny są średnimi cenami w sklepach z zaopatrzeniem górskim na dzień: 30.12.2011.

.

TANIE KUBKI TERMICZNE:
FIRMA: MODEL CENA: POJ.:
King Hoff 10,90 zł 400 ml
Promis C14 13,30 zł 500 ml
Medial Od 6,50 do 11,00 zł 450 ml
* informacje: allegro, oraz oferty marketów Tesco i Carrefour

Przydatne linki:


artykuł: „Tanie kontra drogie – Kubki Termiczne” / aktualizacja: 17.07.2017 stron 1

tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel