ARTYKUŁY

artykuły – 2013 rok

 << artykuły z wcześniejszych lat

artykuł: „Okulary przeciwsłoneczne – moda czy konieczność…” / data publikacji: 15.11.2013

Piękna mroźna zima, skrząca się tysiącem diamentów w śnieżnych czapach. Nad naszymi głowami czyste niebo o głębokim błękicie, tu i ówdzie malowniczo zwisają z zielonych świerków sople… piękny krajobraz. Idziemy wąską ścieżką wśród hal i lasów, ciesząc oczy tym widokiem. Po powrocie do domów, wieczorem, oczy zaczynają nas boleć, szczypać, są suche, czasem widzieć czerwone i czarne plamy, rankiem, kolejnego dnia otwieramy z trudem opuchnięte oczy… co się dzieję?

Odwróćmy sytuację, lato, zielone, zapraszająca kwieciem łąki, modre strumienie, wszędzie widoczna radość i świeżość życia, wędrujemy poprzez góry, a kiedy wracamy do domu, już wieczorem, znów nasze oczy są jakieś nie swoje, bolesne, zmęczone, suche, czujemy się tak jakby ktoś sypnął nam w nie piaskiem, dlaczego?


artykuł: „Śpiwory – zdrowy i bezpieczny w górach sen…” / data publikacji: 18.09.2013

Na łamach witryny omówione były już wcześniej różne sprzęty i akcesoria, górskiego ekwipunku, jak czołówki, kijki, typy odzieży, zasady konserwacji, ich zalety i wady… wśród nich brakowało jeszcze omówienia jednego ważnego sprzętu jakim na pewno są śpiwory, będące obok czołówki, namiotu i dobrej odzieży, jednymi z najbardziej podstawowych i niezbędnych, pora więc najwyższa nadrobić ten brak i zając się omówieniem tego tematu.

W artykule znajdziecie opis norm jakimi opisywane są współczesne modele śpiworów, opis ich budowy w zależności od typu i przeznaczenia, oraz rodzaje stosowanych wypełnień. Prócz tego w jego treści natraficie na  porównanie produktów markowych w odniesieniu do tanich hipermarketowych zamienników…


wywiad: „Jarosław Durbas – laureat I miejsca w konkursie fotograficznym – historia zwycięskiego zdjęcia” / data publikacji: 31.07.2013

Niedawno zakończył się prowadzony na łamach witryny przez ponad trzy miesiące konkurs fotograficzny „Góry – moje miejsce na ziemi…”, celem konkursu było promowanie piękna gór, dzielenie się nimi przez pryzmat własnych doświadczeń, osobistego kontaktu z nimi.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął podróżnik i właściciel agencji trekingowej „Trekking Team” – Jarosław Durbas, za zgłoszoną fotografię pod tytułem „Annapurna”. Serdecznie zapraszam do przeczytania krótkiego wywiadu ze zwycięzcą, w którym poznamy kulisy wykonania tej fotografii, oraz osobę samego zwycięzcy…


wywiad: „Piotr Cieszewski – Szlachetna Paczka na Evereście” / aktualizacja: 02.06.2013. / data publikacji: 20.03.2013

Zaledwie na kilka dni przed 60 rocznicą zdobycia Mount Everestu przez Sir Edmund Hillary-ego wraz z Szerpą Norgay Tenzingiem z Dardżylingu, marzenie Piotra Cieszewskiego stało się rzeczywistością – w dniu 23.05.2013 o godzinie 5:15 rano, po kilku dniach ataku szczytowego  zdobył Mount Everest!

SMS od Piotra Cieszewskiego tuż po zdobyciu szczytu:

„…A było to tak: 23 maja w 55-tym dniu wyprawy o 5.15 nad ranem, zdobyłem Mount Everest 8848m. Dzień ataku szczytowego trwał 26 godzin!!!! Od 21:00 22.05, wyjście z obozu IV 7930m, do 23:00 23.05 zejście aż do obozu II 6300m…”


artykuł: „Termosy – zatrzymać ciepło zimą…” / data publikacji: 20.01.2013

Jeszcze nie tak dawno, tego typu artykuł byłby całkowicie zbędny…dlaczego? Ponieważ jeszcze dwadzieścia pięć lat temu na rynku polskim, jak i „bratnich socjalistycznych krajów” wybór wśród termosów turystycznych, o których będzie niniejszy artykuł, ograniczał się wyłącznie do jednego i tego samego rozwiązania, różniły się one tylko pojemnością, materiałem pokrycia i kolorem… technicznie jednak wszystkie były wykonane na tej samej zasadzie, szklany wkład o podwójnych ściankach z lustrem wewnątrz, poszycie zewnętrzne, prosty korek i to wszystko…

.

artykuły – 2012 rok

artykuł: „Karimaty kontra maty samopompujące” / data publikacji: 28.08.2012

Od pewnego czasu coraz częściej można zobaczyć w górach na polach namiotowych, turystów wyposażonych w samopompujące maty, stanowiące alternatywę wobec wciąż najpopularniejszych karimat… czy oznacza to zmierzch tych ostatnich, czy rzeczywiście tego typu maty są tak dobrym rozwiązaniem? A może jest to tylko kilku sezonowa moda, która jak wiele innych po początkowej popularności, z czasem obejmie mało znaczącą niszową pozycję… na te właśnie pytanie postaram się odpowiedzieć w niepieszym artykule, sięgając do historii, wad i zalet każdego z typów rozwiązań…


artykuł: „Kijki z hipermarketu…” / data publikacji: 11.07.2012

Po raz kolejny na łamach witryny powracam do tematu kijków trekingowych. W poprzednim artykule ( „Słów kilka o górskich kijkach”/04.11.2010.) omówiliśmy szczegółowo systematykę rodzajów kijków, pod kątem ich typów zastosowań, oraz budowy. Tym razem skupię się na porównaniu markowych, zazwyczaj bardzo drogich kijków renomowanych producentów sprzętu outdoorowego, w odniesieniu do ogólnie dostępnych, w większości hipermarketów tanich ich odpowiedników…

Zrazu odpowiedź na tak proponowane porównanie może wydawać się oczywista, wiele również osób od razu odpowie iż nie ma w ogóle czego porównywać… czy jednak aby na pewno?


artykuł: „Namioty ich typy, zalety i wady” / data publikacji: 17.06.2012

Na przestrzeni ostatnich 10 lat dostępny w Polsce sprzęt górski przeszedł prawdziwą rewolucję. Dostępne stały się rzeczy, które wcześniej nasi wspinacze mogli oglądać jedynie na zagranicznych wyprawach, a które dla przeciętnego górołaza pozostawały albo w ogóle nie znane, lub wyłącznie w sferze marzeń. Dotyczy to całego sprzętu górskiego, w tym tego o którym będzie niniejszym artykuł – namiotów.

Któż z nas nie pamięta dawnych namiotów rodem z PRL-u marki „Polsport” z aluminiowymi rurami, płachtami ciężkich, nasączanych gumą tkanin, ledwo mieszczących się w sporych torbach, które w przypadku namiotów trójek trzeba było taszczyć we dwóch…


artykuł: „Latający kleszcz?” / data publikacji: 05.05.2012

Piękny, upalny letni dzień. Skuszeni cieniem, obietnicą miłego odpoczynku, siadamy na miękkiej trawie, czy starych pniach, w olchowym młodniku. Nasze spocone twarze chłodzi przyjemnie rześki wiatr, przed nami roztaczają się wspaniałe widoki na góry…i nagle spokój ten mącą dziwne stworzenia, zrazu nie zauważone, potem dostrzeżone powodując nagłą panikę. Nerwowo zrzucamy je z siebie, ale ich coraz więcej, sfruwają na nas wprost z tych niosących cień liści. Wygląd, rozmiar, kolor, zachowanie… kleszcze! Tylko jak? Kleszcze ze skrzydłami? Może mutacja jakaś, może nowy gatunek…


artykuł: „Filtry Fotograficzne – rejestrować piękniej świat…” / data publikacji: 11.04.2012

Czasem widząc piękne, pełne nasyconych kolorów zdjęcia zastanawiamy się jak je wykonano, jakim cudem w podobnych warunkach, przy użyciu podobnego sprzętu nam samym nie udało się wykonać takiego? Często pierwszą naszą myślą jest to że zostały one poddane elektronicznej obróbce, w osławionym Photoshopie, tudzież podobnym programom. Czy to prawda? Czy zawsze mamy wówczas do czynienia z elektronicznym podrasowaniem, nie prawdą fotograficzną? Otóż odpowiedź brzmi – nie. Owszem wśród takowych zdjęć znajdziemy zapewne i takie które niejako na siłę zostały upiększone, jednak większość z nich powstała dzięki zastosowaniu podstawowego oręża fotografów – filtrów fotograficznych…


artykuł: „Ortezy kończyn dolnych – pozostać aktywnym mimo wszystko” / data publikacji: 11.03.2012

Czasem tak w życiu się składa że w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy też choroby, zmuszeni jesteśmy korzystać z pomocy ortez ortopedycznych kończyn dolnych. I tu zaczyna się przeważnie kłopot z właściwym ich dobraniem w stosunku do stopnia i rodzaju upośledzenia sprawności nóg, oraz co gorsza z ceną takowych ortez. Co prawda niektóre ortezy tego typu są częściowo refundowane przez NFZ, nie dotyczy to jednak ortez z wyższej półki, które umożliwiłyby nam pozostanie aktywnym pomimo choroby…


artykuł: „Tanie kontra drogie – Kubki Termiczne” / data publikacji: 25.01.2012

Na łamach witryny zamieszczam najczęściej artykuły i opisy sprzętów będących tańszą alternatywą wobec drogich markowych, tudzież „etykietowych” produktów. Ba, cały dział „Poradnik Górołaza” poświęcony jest temu zagadnieniu. Ma to swoje głębokie korzenie w mojej niechęci wobec przesadnie windowanych cen produktów, których realny koszt wytworzenia nijak ma się do ceny z jaką zderzamy się w sklepie.

Jednak abym nie okazał się tak całkiem stronniczy i aby nie pomyślano że odgórnie wszystkie takie produkty wrzucam do jednego wora marketingowej sieczki, dziś dla zdrowej równowagi artykuł wychwalający przewagę produktów markowych nad ich tanimi zamiennikami…

.

 

artykuły – 2011 rok

artykuł: „Odzież termicznie aktywna – czy aby na pewno?” / data publikacji: 08.11.2011

Po raz kolejny przyszło mi się zmierzyć z tematem, który dla turystów ze starej szkoły górskiej, do niedawna był całkowitym zaprzeczeniem fundamentalnych zasad ubierania się w góry jakie wpajano nam od wczesnego dzieciństwa. Zasad które wciąż zresztą pokutują wśród Seniorów turystyki, ale też i wśród pokolenia mi współczesnego. Wynika to z prostego faktu iż zasady współczesne opierające się o nowoczesne, zaawansowane materiały odzieżowe są zazwyczaj równie zaawansowane cenowo…

Materiały te to coraz popularniejsze tkaniny oddychające, wiatro i wodo szczelne, z których szyta jest współczesna odzież górska, odzież termoaktywna. Czy warto więc w świetle tradycyjnych zasad ubierania się w wełniaki i flanelę na popularną „cebulę” zawierzyć tym ultra lekkim i cienkim tkaninom, czy warto wyłożyć nie małe pieniądze na zakup takiej odzieży?


artykuł: „XXI Marszon – po rajdzie” / data publikacji: 06.09.2011

Dnia 03.09.2011. w dobę po jego rozpoczęciu zakończył się „XXI Marszon”. Rajd górski prowadzony przez Kubę Terakowskiego. Na starcie, który miał miejsce przed Domem Turysty PTTK „Rzymianka” w Krynicy Zdrój, stawiło się 42 gotowych do długiego marszu uczestników. Przed nimi była licząca sobie 65km trasa po malowniczych rejonach Beskidu Sądeckiego, oraz Pieninach.

Trasa prowadziła przez: Przełęcz Krzyżową, Drabiakówkę, Runek, Halę Łabowską,  Łomnicę Zdrój, Piwniczna Zdrój, Eliaszówkę, Przełęcz Gromadzką, Szczob, Przełęcz Rozdziela, Wysoka, Durbaszkę, Lesnickie Sedlo, Sedlo Cerla, Czerwony Klasztor…


artykuł: „XXI Marszon” / data publikacji: 29.07.2011

Marszon – rajd inny niż wszystkie podobne górskie wydarzenia. Jest on bowiem połączeniem konwencjonalnego spokojnego marszu, z iście maratońską długością trasy. Pod pierwszym względem przypomina raczej spokojną wyprawę – wycieczkę, pod drugim coraz popularniejsze górskie rajdy wytrzymałościowe, kładące nacisk na szybkość poruszania, oraz współzawodnictwo.

Łączy on w sobie to co najlepsze z obu konwencji rajdów, sprzyjając powstawaniu nowych znajomości i więzi między ludzkich pomiędzy uczestnikami, eliminując równocześnie, często dość drapieżne współzawodnictwo, a jednocześnie podtrzymując charakter wymagającego sprawdzianu wobec własnych fizycznych możliwości organizmu, oraz odporności psychicznej na zmęczenie.


artykuł: „IV Beskidzka Wyrypa – po rajdzie” / data utworzenia: 25.07.2011

„Nie wiek, ani forma fizyczna, określa nasz możliwości, lecz nasze chęci i odwaga aby spróbować się im przeciwstawić”

I ta powyższa maksyma najlepiej określa chyba samą idę, jak i przebieg, niedawno zakończonego rajdu górskiego „IV Wyrypa Beskidzka”. Start zgodnie z planem odbył się 15.07.2011. w Ustroniu Zdrój. Ekipa uczestników zgromadziła się na placu przed stacją PKP. Frekwencja wyjątkowo dopisała, na start zgłosiło się ponad 150 osób, ze 180 które się na rajd zapisały. O wyjątkowości tej imprezy niech zaświadczy nie tylko liczba samych uczestników, ale fakt że niektórzy z nich przybyli specjalnie na nią aż z nad morza, spędzając kilkanaście wcześniejszych godzin w drodze…


artykuł: „IV Beskidzka Wyrypa” / data publikacji: 14.06.2011

W terminie 15 – 17.07.2011. odbędzie się, organizowany już po raz czwarty wyjątkowy rajd górski, którego łączna długość wynosi w tym roku 100,2 km. W tym roku rajd powraca do korzeni, prowadząc trasą zbliżoną do tej jaka była wytyczona w jego pierwszej edycji w 1999 roku. Wiedzie w większości wzdłuż czerwonego, głównego szlaku Beskidzkiego im. K. Sosnowieckiego.

Start odbędzie się w Ustroni, z dalszym kierunkiem na Równicę, meta znajduję się w klimatycznej namiotowej bazie noclegowej SKPB, na Przełęczy Głuchaczki. Celem „Beskidzkiej Wyrypy” prócz tych oczywistych, jak radość z samego obcowania z naturą, sprawdzenia własnego organizmu, oraz zdrowej rywalizacji, jest przebycie w jak najkrótszym czasie wymienionej trasy i dotarcie na metę, wytyczone, przybliżone ramy czasowe to 30 – 40 godzin…


artykuł: „Buty w góry duże i małe” / data publikacji: 17.04.2011

O niewielu chyba z akcesoriów górskiego sprzętu napisano tak wiele artykułów i porad, o niewielu chyba prowadzono więcej słownych dyskusji na różnych forach niż o… górskich butach. I nie bez kozery właśnie o nim tak wiele się dyskutuje i pisze, gdyż stanowią one najbardziej podstawowy, jeden z fundamentalnych akcesoriów, które zapewniają nam   komfort, bezpieczeństwo, oraz przyjemność (lub nie) z podczas wyprawy w góry.

Ekspansja zainteresowania turystyką górską, oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich 10 – 15 lat, plus otwarcie rynków zbytu naszego kraju dla zagranicznych producentów sprzętu górskiego, zaowocowała zalaniem go najróżniejszymi wariantami obuwia górskiego, dostosowanego do określonej formy aktywności…


artykuł: „Plecaki….nasza górska baza na plecach” / data publikacji: 08.02.2011

Plecak to jeden z podstawowych sprzętów górskich, bez którego trudno sobie wyobrazić nawet najprostszą wyprawę w góry. Podobnie jak buty górskie, tak i on jest sprzętem który musi jednak być dobrze dopasowany, wygodny, przemyślany i pakowany, aby nasza wycieczka nie zmieniła się w trakcie dłuższego marszu w drogę krzyżową przez mękę z powodu obtartych ramion, bolącego krzyża i szyi. I tu już sprawa przestaje być tak oczywista….w poniższym artykule znajdziecie garść informacji, ułatwiających zakup właściwego dla nas i naszych zastosowań plecaka, oraz unikanie głównych grzechów tańszych, często spotykanych w marketach modeli…


artykuł: „Czołówki – widzieć nocą jak w dzień” / data publikacji: 26.01.2011

Pośród wielu niezbędnych akcesoriów wyposażenia górskiego jest jedno szczególnie ważne, mające znaczenie nie tylko wobec naszego komfortu na szlaku, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa. Jest nim latarka. Mówiąc latarka od razu mamy na myśli prostą, ręczną latarkę, jakiej używamy na co dzień w różnych okolicznościach. Jednak nie o taką idzie tym razem, tego typu latarki są bowiem mało praktyczne w górach, a ich używanie szczególnie gdy potrzebujemy mieć obie ręce wolne, wysoce problematyczne. Wszystkie te mankamenty rozwiązuje inny typ latarek, o których będzie niniejszy artykuł – o latarkach czołowych.

 

artykuły – 2010 rok

artykuł: „Raki, Raczki, Raczęta…” / data publikacji: 15.12.2010

Przewrotny, być może trochę prowokujący tytuł niniejszego artykułu nie jest przypadkowy. Rzecz bowiem będzie o rakach górskich. W tekście znajdziecie informację o spotykanych na rynku rozwiązaniach, ich praktycznym zastosowaniu, grupie docelowej użytkowników, oraz zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań.

Zacznę od przedstawienia uogólnionego podziału technicznego modeli raków. Generalnie w tym segmencie sprzętowym mamy do czynienia z czterema typami rozwiązań…


artykuł: „Słów kilka o górskich kijkach” / data publikacji: 04.11.2010

Należę do starej szkoły górskiej z pokolenia które pamięta oba systemy, jaki mieliśmy i jaki mamy obecnie w kraju. Dlatego pamiętam czasy gdy po górach paradowało się w wypasionych koszulach flanelowych, Jeansach i butach z firmy Podhale. W czasach tych nikt nie słyszał o czymś takim jak kijki trekingowe, a jedyne kijki jakich używało się na szlaku, był to zwykły patyk, ewentualnie  rzadko spotykana, góralska ciupaga.

Potem nastąpiła wielka zmiana w naszym kraju, a wraz z nią zaczęły, wpierw powoli, potem coraz szerszym strumieniem, napływać akcesoria, odzież i sprzęt górski z rajskiego „zachodu”. I tak to dotarły do nas i kijki trekkingowe


artykuł: „Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze” / data publikacji: 17.10.2010

Wraz z nadejściem jesiennych miesięcy zbliża się dzień, w którym jak co roku, podążymy na groby najbliższych, zapalić symboliczny znicz, zatrzymując się na krótką chwilę w codziennym pędzie za sprawami doczesnymi, by wspomnieć ich życie. Ten dzień to zbliżające się Święto Zmarłych. I zapewne jak co roku, wieczorem tego dnia niebo rozbłyśnie czerwono – złotą łuną od blasku płonących świec na cmentarzach. I o tych ostatnich chciałbym właśnie napisać kilka słów, są bowiem w Polsce i Słowacji trzy wyjątkowe cmentarze poświęcone w całości ludziom żyjącym dla gór, wnoszących wielki wkład w ich poznanie i eksplorację, a wreszcie często tragicznie w nich ginących. Są to symboliczne cmentarze ofiar gór.

artykuły zarchiwizowane

W niniejszej sekcji zgrupowano starsze, lub z różnych przyczyn mniej aktualne artykuły, są one dostępne wyłącznie w wersji do pobrania jako plik PDF.


artykuł: „SAMSUNG WB200F – mały aparat z dużymi możliwościami – test aparatu” / data publikacji: 05.08.2014

Wśród testowanych i opisywanych na łamach witryny modeli prostych aparatów kompaktowych był już model firmy SAMSUNG (PL200), był też test dziś leciwego modelu firmy NIKON Coolpix S3000, aparat do którego poznania zapraszam dziś nie daje się jednak tak łatwo zaszufladkować, ma on bowiem wygląd, rozmiary, oraz funkcję prostych aparatów kompaktowych, ale równocześnie posiada szereg cech podnoszących go do wyższej półki sprzętowej. Wśród cech tych znajdziemy między innymi, możliwość pełnej kontroli nad wartościami ekspozycji, długi maksymalny czas otwarcia migawki, 3 calowy dotykowy ekran, łączność Wi-Fi, oraz funkcję społecznościowe. Zapraszam do pobrania artykułu ze szczegółowym opisem aparatu firmy SAMSUNG model WB200F…


artykuł: „Fujifilm FinePix Hs20 EXR charakterystyka – wady i zalety…” / data publikacji: 09.01.2012

…Tak rozpoczęły się poszukiwania… po długich wędrówkach po salonach i uprzykrzaniu życia sprzedawcą, męcząc ich nieustannymi prośbami o umożliwienie wykonania zdjęć testowych danym modelem aparatu, w „kastingu” na następce pozostały już tylko trzy aparaty: Sony Hx100, Fujifilm Finepix Hs20 EXR, oraz Panasonic-Lumix DMC FZ150.

Pomimo że ten ostatni był technologicznie najbardziej zaawansowany i najnowszy (premiera w USA wrzesień 2011), właśnie z tego ostatniego powodu odpadł z konkursu, gdyż w wyniku tego że był on nowinką na rynku jego cena wynosiła blisko 2000 zł a w niektórych ze sklepów i ponad dwa… Tak więc ostatecznie spotkały się w eliminacjach Fuji i znów Sony… Po stronie Fuji stały wszystkie parametry których poszukiwałem, ale i po stronie Sony w tej mierze było nad czym się zastanawiać, jednak właśnie ze względu na brak RAW-ów, szumy, oraz brak gwintu i gorącej stopki, ostatecznie Sony odpadł a zwycięskim aparatem okazał się Fujifilm Finepix Hs20 EXR…

 << artykuły z wcześniejszych lat

 

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym wątkiem, wykorzystane w artykułach, udostępniono zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach artykułów poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat poruszanych wątków, wynikające z posiadanego doświadczenia. Artykuły – o ile nie dodano takiej informacji w jego treści – nie powstały na zlecenie osób i firm trzecich, nie są zachętą do jakichkolwiek zakupów, działań, czy wiążących decyzji. Jest wyłącznie osobistą interpretacją poruszanych w nim kwestii.