XXI Marszon

artykuł: „XXI Marszon” / data aktualizacji: 17.07.2017

Marszon – rajd inny niż wszystkie podobne górskie wydarzenia. Jest on bowiem połączeniem konwencjonalnego spokojnego marszu, z iście maratońską długością trasy. Pod pierwszym względem przypomina raczej spokojną wyprawę – wycieczkę, pod drugim coraz popularniejsze górskie rajdy wytrzymałościowe, kładące nacisk na szybkość poruszania, oraz współzawodnictwo.

Łączy on w sobie to, co najlepsze z obu konwencji rajdów, sprzyjając powstawaniu nowych znajomości i więzi między ludzkich pomiędzy uczestnikami, eliminując równocześnie, często dość drapieżne współzawodnictwo, a jednocześnie podtrzymując charakter wymagającego sprawdzianu wobec własnych fizycznych możliwości organizmu, oraz odporności psychicznej na zmęczenie. Marszon trwa bowiem ponad dobę, a przeciętna długość jego trasy wynosi około 70 km.

Wkrótce 02.09.2011. rusza kolejna, już XXI edycja tego niezwykle interesującego ze względu na swą formę, oraz przebieg terenowy trasy, rajd górski. Tegoroczna edycja rajdu odwiedzi teren Beskidu Sądeckiego, zahaczy również o Pieniny.

Start XXI maratonu odbędzie się 02.09.2011. o godzinie 22:00 w Krynicy Zdrój. Metę zaplanowano na wieczór 03.09.2011. w Schronisku PTTK Trzy Korony, znajdującego się u stóp Trzech Koron, w Sromowcach Niżnych. Długość tegorocznego rajdu wynosi około 65km, przewidywany czas przejścia to 24 godziny. Udział w Marszonie jest bezpłatny. Koszty związane z dojazdem, wyżywieniem, ekwipunkiem, oraz zakwaterowaniem, pozostają w zakresie uczestników. Jedynym niezbędnym warunkiem jaki należy spełnić aby móc wziąć udział w XXI Marszonie to zgłoszenie chęci wzięcia w nim udziału, oraz podanie wymaganych przez organizatora danych personalnych. Tutaj uwaga! Liczba przewidzianych miejsc dla uczestników w rajdzie jest ograniczona, o kwalifikacji w nim będzie decydować kolejność zgłoszeń. W rajdzie mogą uczestniczyć jedynie osoby pełnoletnie. Lista uczestników zostanie otwarta w dniu 18.08.2011. i od tego momentu można będzie dokonywać zgłoszeń do uczestnictwa w rajdzie.

Szczegółowe informacje o przebiegu trasy, regulaminie Marszonu, zasadach uczestnictwa znajdziecie wkrótce na stronie Kuby Terakowskiego, który jest organizatorem tego wydarzenia.

Jakub Terakowski – znany jest zapewne ludziom związany z górami, choćby z artykułów, jakie pisze dla miesięcznika NPM. Jego teksty publikowane były również w innych pismach, między innymi: Rowertour, Góry i Alpinizm, Na szlaku, Survival i innych. Sam Kuba to osoba niezwykle barwna i witalna, która organizowała i przewodziła wielu nietuzinkowym wydarzeniom i imprezom górskim, ale nie tylko, ma on bowiem również na swoim koncie takie wyprawy jak: piesza wyprawa z Gdańska na Rysy, rowerem z Krynicy Zdrój do Krynicy Morskiej. Z wydarzeń górskich, był organizatorem ponad 30 Zimaków i Marszonów, odwiedził większość z parków Narodowych w USA, organizował treking do bazy pod Everestem, był również w Alpach Szwajcarskich, zdobył Górę Kościuszki, odwiedził Spitsbergen, Antarktydę, oraz wiele innych wspaniałych miejsc na świecie i w Polsce. O samych Marszonach Kuba mawia: „najważniejsza w Marszonie jest droga, najważniejsze jest samo wędrowanie.”

Tegoroczna edycja Marszonu została dzięki uprzejmości Kuby, zadedykowana mi i mojej walce z chorobą. Jest to kolejny wspaniały gest, kolejnego niezwykłego człowieka, jaki pojawił się na mojej drodze. Niedawno przecież zakończyła się IV edycja „Wyrypy Beskidzkiej” prowadzonej przez Marka Bytom, która połączona została z akcją informacyjną na mój temat. Tym bardziej jest to dla mnie wielka radość i zaszczyt, że moja walka została dostrzeżona, doceniona i tak wielce wyróżniona. Dziękuję więc za okazaną mi pomoc i tak wspaniały gest.

Ku mojemu zaskoczeniu i wielkiej radości wkrótce po propozycji Kuby, oraz w wyniku jego rozmów z Gospodarzami Schroniska PTTK Trzy Korony w Pieninach, gdzie tegoroczna edycja rajdu ma mieć swoją metę, Gospodarze wyszli z wspaniałą propozycją, deklarując przekazanie 20% dochodu z noclegów w dniu finiszu rajdu na moje dalsze leczenie i rehabilitację. To kolejny z wielu gestów jakie sprawiają że moja walka staje się łatwiejsza, a w chwilach zwątpienia, oraz szczególnie trudnych, pozwalają mi one podnieść się i kroczyć dalej.

Składam serdeczne podziękowania na ręce Gospodarzy Schroniska PTTK Trzy Korony, za wspaniałomyślny gest, ofiarowania 20% z dochodu za noclegi w dniu finiszu XXI Marszonu, na moje dalsze leczenie – dziękuję.

Podobnie jak w przypadku „IV Wyrypy Beskidzkiej” w schroniskach rozlokowanych wzdłuż szlaku XXI Marszonu, zostaną rozłożone moje ulotki. Również uczestnicy wydarzenia, otrzymają od Kuby na starcie rajdu moje ulotki informacyjne, oraz karty pamiątkowe z podziękowaniem za pomoc, zawierające logo mojej witryny, oraz oficjalne logo Marszonu, wraz z adresem strony Kuby.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem Marszonów do odwiedzenia strony Kuby Terakowskiego gdzie znajdziecie dużo więcej szczegółowych informacji na temat historii rajdu, oraz samego Kuby.

 

Podziękowanie dla gospodarzy schronisk które wzięły udział w akcji związanej z „XXI Marszonem”

Linki:


artykuł: „XXI Marszon” / aktualizacja: 17.07.2017 stron 1

tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel