START archiwum

strona 4 / 4

<< newsy nowsze / starsze >>

sprzęt: lampa światła stałego foto/wideo Andoer KY-150W / publikacja: 21.01.2022

Pasja fotograficzna nie powinna ograniczać się wyłącznie do jednego gatunku zdjęć, warto choćby dla podniesienia własnych umiejętności poznać inne jej kierunki. Każdy jednak jej rodzaj wymaga innego typu sprzętu. W szczególności dotyczy to fotografii studyjnej, wymagającej szerokiego spektrum akcesoriów, w tym przede wszystkim różnego typu lamp oświetlających plan zdjęciowy.

W najnowszej recenzji przyjrzymy się takiej właśnie lampie światła stałego, o zdublowanym systemie zasilania – sieciowym i akumulatorowym, co znacząco rozszerza jej funkcjonalność, umożliwiając pracę zarówno w studio, jak i podczas sesji terenowych. Lampy chińskiej marki Andoer model KY-150W, wyposażonej w system mocowania modyfikatorów światła Bowens, której sercem jest panel 200 jasnych diod LED COB, o mocy 150 W i teoretycznej jasności 7200 luksów, wyposażonej w bezprzewodowe sterowanie, oraz płynną regulację jasności – zapraszam do recenzji…

sprzęt: zestaw do zdalnego sterowania migawką aparatu PIXEL TW-283 / publikacja: 30.11.2021

Współczesne aparaty fotograficzne coraz powszechniej umożliwiają zdalną kontrolę migawki, oraz zmianę parametrów ekspozycji za pomocą smartfonu i dedykowanych producenckich aplikacji. Wydawałoby się że w tych okolicznościach zewnętrzne piloty sterujące pracą migawki aparatu odejdą do lamusa, a jednak wciąż istnieje bardzo szerokie spektrum sytuacji w których ich wsparcie jest nieodzowne. Dotyczy to w szczególności pracy w trybie BULB i bracketingu, czy kreatywnych fotografii wymagających użycia programowalnego interwałometru.

Takie właśnie urządzenie, tudzież zaawansowany bezprzewodowy zestaw do sterowania pracą migawki aparatu, marki PIXEL model TW-283, trafił w moje ręce wiosną. Od tego czasu towarzyszył mi podczas wypadów terenowych w tym na górskie szlaki, wspomagał też pracę w domowym studio. Zapraszam do lektury szczegółowej recenzji w której przyjrzymy się mocnym i słabym stroną zestawu…

recenzja książki: „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” / publikacja: 12.11.2021

W świecie coraz szybciej pędzącym naprzód, w którym technologia jak nigdy wcześniej odgrywa pierwszorzędną rolę, coraz mniejszy pozostaje margines dla dawnych góralskich tradycji. Przemija po cichu świat ludzi których ciężki los uczynił twardymi, hartując w ogniu walki o każdy dzień, o każdą radość tą małą i dużą. Tu pojawia się na rynku wydawniczym książka niezwykła, książka nietypowa. Będąca rozbudowanym projektem którego celem było spisanie i przedstawienie świadectw losów hardych górali i góralek, zanim przepadną w odmętach czasu.

Książka, o tytule „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” powstała dzięki Bartłomiejowi Jureckiemu, który odszukał i sfotografował najbardziej charakterystycznych górali i góralki. Każdemu portretowi towarzyszy opis losów przedstawionej osoby będący świadectwem świata którego właściwie już nie ma. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji tej niezwykłej książki…

galeria: Przełęcz Nad Łapszanką i Wąwóz Homole 22-25.08.2021 / publikacja: 09.10.2021

Są takie miejsca które swym pięknem trwale wpisują się w nasze jestestwo, na nowo definiując piękno… są takie miejsca które pasjonaci fotografii po prostu muszą choć raz odwiedzić by samemu go doświadczyć, zarejestrować i podzielić nim z innymi. Z całą pewnością jednym z nich jest wybitnie malownicza Przełęcz Nad Łapszanką, z rozległą, majestatyczną panoramą na Tatry, w tym dominujące Tatry Bielskie.

Wreszcie końcem sierpnia i mi udało się je wraz z Żoną odwiedzić i choć aura nie była zbyt skora do współpracy, udało się złapać kilka pięknych chwil na przełęczy o zachodzie i wschodzie słońca. Album prócz zdjęć z Przełęczy Nad Łapszanką zawiera również w drugiej części relację z wypadu do kolejnego niezwykłego miejsca Wąwozu Homole w Pieninach, po przejściu którego odwiedziliśmy Jameriskowe Skałki, by przez Halę Bukowinki zejść do zabytkowej wsi Jaworki. Zapraszam do zapoznania się z albumem…

sprzęt: niskoprofilowa głowica fotograficzna ANDOER H-35 / publikacja: 29.09.2021

Tak się złożyło że wiosną w moje ręce wpadła kolejna fotograficzna głowica kulowa, goszczącej już w dziale SPRZĘT chińskiej marki Andoer model H-35. Głowica będąca przedstawicielem modeli o obniżonej wysokości korpusu o połowę w stosunku do konwencjonalnych. Wykonana z lekkich i wytrzymałych stopów metali, o niskiej wadze własnej i dużemu deklarowanemu – wynoszącemu aż 15 kg udźwigowi. Jej jednak cechą charakterystyczną, a równocześnie unikatową, jest kula wykonana nie klasycznie z aluminium lub innego stopu, lecz z tworzywa sztucznego ABS.

Szczególnie ta ostatnia cecha w relacji do niskiej ceny wynoszącej nieco ponad 70 zł, oraz deklarowanych dobrych parametrów użytkowych, stanowiła intrygujące wyzwanie testerskie. Jak faktycznie zaprezentowała się głowica Andoer H-35 podczas testów studyjnych i terenowych? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury…

sprzęt: buty podejściowo – trekingowe AKU Rock DFS GTX / publikacja: 09.09.2021

Lato tego roku pomimo że kapryśne i niezdecydowane gdy wreszcie zdecydowało się odwiedzić kraj od razu uczyniło to z przytupem, racząc nas siermiężnymi upałami. Nic dziwnego że w tych warunkach ruszając w góry chętniej sięgaliśmy po niskie buty. W te okoliczności idealnie wpisała się możliwość przetestowania, dzięki uprzejmości firmy RAVEN, nowego modelu niskich, zaawansowanych butów, włoskiej marki AKU ROCK DFS GTX. Bytów w których projekcie zastosowano wiele zaawansowanych technologii, w tym świetną membranę GORE-TEX® Extended Comfort i AKU AIR8000®‎, wyposażonych w sprawdzoną w wielu innych modelach marki zespoloną zaawansowaną zelówkę z systemem AKU ELICA®, oraz podeszwą zewnętrzną renomowanej marki Vibram® model APPROCCIOSA MEGAGRIP.

Wreszcie butów z całą pewnością nietuzinkowych, gdzie marka AKU zastosowała zupełne nowy, producencki system zdublowanego systemu wiązania AKU DFS (Dual Fit System), oraz śmiałe nowatorskie wzornictwo. Sporo tych zaawansowanych rozwiązań i nic w surmie w tym dziwnego, buty te musiały dorównać swoimi zaletami, popularnym ich poprzednikom. Czy to się udało? Jak faktycznie te wszystkie technologie sprawdziły się w terenie? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury...

strona 4 / 4

<< newsy nowsze / starsze >>