START archiwum

strona 3 / 11

<< newsy nowsze / starsze >>

sprzęt: smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch / publikacja: 21.05.2022

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości firmy RAVEN BRANDS FOR LIFE, w moje ręce trafił smartwatch marki COROS, model APEX Premium Multisport Watch. Wykonany ze znakomitych, gwarantujących trwałość materiałów, między innymi stopu tytanu, w którym ekran przykryto mineralnym szkłem szafirowym, zapewniający wodoodporność do 10 ATM, wyposażony w bardzo dobrej jakości czujniki, w tym układ GPS, optyczny czujnik tętna, wysokościomierz barometryczny, akcelerometr, żyroskop i kompas.

Jeśli do tego dodamy długie deklarowane czasy pracy, oraz rozbudowany tryby personalizacji i treningowe, wydawać się może że mamy do czynienia z prawdziwym hitem. Jak faktycznie smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch wypadł podczas testów, jakie są jego mocne i słabe strony, wreszcie czy deklaracje marki znalazły pokrycie w rzeczywistości? Odpowiedź jak zawsze w tekście szczegółowej recenzji – zapraszam do lektury…

artykuł informacyjny: odznaka turystyczna PTTK „Sprawny na szlaku” – aktualizacja / 26.09.2022

W maju bieżącego roku na swojej stronie zamieściłem artykuł promujący odznakę turystyczną PTTK „Sprawny na szlaku”. Odznakę dedykowaną dla osób niepełnosprawnych i starszych, mającą za zadanie ich aktywizację poprzez uprawianie turystyki pieszej, zachęcając do pozostania aktywnym, do rehabilitacji poprzez ruch. Odznaka ważna i z pięknym przesłaniem.

Tym bardziej wielka szkoda że muszę pisać te słowa – krytyczne, wręcz naganne dla organu PTTK odpowiedzialnego za zabezpieczenie rzeczy wydawałoby się oczywistej w chwili jej powołania – to jest samych odznak. Osobiście zdobyłem już stopień brązowy i srebrny, a od czasu publikacji ukończyłem również stopień złoty i tu zaczęły się problemy. Okazuje się że odznaka „Sprawny na szlaku” funkcjonuje od strony założeń programowych, ale odznak złotych zwyczajnie nie ma i na teraz nie będzie do końca 2022 roku.

Jako osoba która sama zachęcała do zbierania kolejnych stopni tej odznaki, czuję się zobowiązany poinformować o tym fakcie, by osoby które zapoznały się z moim artykułem i rozpoczęły zbieranie tej odznaki nie czuły się wprowadzone w błąd. Ten bowiem leży po stronie PTTK. Wynikła sytuacja, postawa PTTK, jest tu co najmniej naganna i z całą pewnością absolutnie niedopuszczalna. O ewentualnych zmianach, pojawieniu się (lub nie) wyższych stopni rzeczowej odznaki w miarę możliwości będę informował na stronie, w nagłówku artykułu opisującego odznakę…

artykuł: Nauka fotografii na platformach e-learningowych – czy to ma sens? / publikacja: 21.04.2022

Żyjemy w niezwykłych czasach gdy dostęp do informacji, do wiedzy, stał się tak powszechny i łatwy jak nigdy wcześniej. Dotyczy to bardzo szerokiego wachlarza dziedzin na różnych poziomach, w tym oczywiście fotografii. W sieci internetowej dostępnych jest od ręki tysiące różnego rodzajów kursów fotograficznych, z zakresu samego warsztatu, jak i postprodukcji zarejestrowanych zdjęć, dzięki którym w łatwy sposób, nie wychodząc z domu, możemy zdobyć nowe umiejętności, lub wzbogacić już posiadane. Brzmi wspaniale nieprawdaż? Czy aby jednak na pewno tak właśnie jest?

Zapraszam do lektury artykułu w którym przyjrzymy się bliżej możliwościom nauki na internetowych platformach e-learningowych, jej zaletom i wadom, cechom na jakie warto zwracać uwagę poszukując kursu dla siebie, oraz wreszcie pod lupę weźmiemy fundamentalne pytanie jak się uczyć aby nauka taka miała sens – zapraszam…

galeria: Kwietniowy żart przyrody czyli jak zima powróciła w Beskid Mały… / publikacja: 21.04.2022

Aura tego roku okazała się wyjątkowo solennie przestrzegać tradycji, toteż z okazji prima aprilis wykonała nagły zwrot, powstrzymując wiosenne przebudzenia i na powrót zapraszając zimę w Beskidy. Odradzającą się nieśmiało zieleń, pierwsze młode kolory znów przykryła gruba śnieżna kołderka. Pomijając że pora już na inne niż biel kolory, widok ten wyjątkowo był piękny, toteż 04.04 ruszyłem na szlak w Beskidzie Mały.

Miejscem startu był Lipnik Kopiec, pierwszym celem Gaiki. Wędrując po drodze minąłem popadającą w ruinę zabytkową leśniczówkę nieopodal amfiteatru w Lipniku, oraz Źródło Pyszne. Z Gaików z racji wczesnej pory i bajecznej aury podszedłem jeszcze na Groniczki, by niespieszenie powrócić potem na Gaiki, skąd przez Przełęcz Przegibek trawersując zbocza Sokołówki, przez Łysą Przełęcz zszedłem do Wilkowic Stalownik – zapraszam do zapoznania się albumem powstałym podczas tego wypadu…

galeria: Zanim w Beskidy powróci wiosny modry kolor… / publikacja: 02.04.2022

Wiosna zwyczajowo już chyba dla ostatnich lat niemrawo powraca w Beskidy, a w ostatnich dniach w ogóle oddała walkowerem pole zimie, która od pierwszego dnia kwietnia ponownie objęła w posiadanie beskidzkie szczyty. Zanim więc do GALERII trafią pierwsze w pełni wiosenne, wypełnione młodymi barwami albumy, zapraszam do zapoznania się nowym prezentującym czas gdy natura dopiero stoi u progu przebudzenia życia, gdzie zima spotyka się z wiosną.

Albumu relacjonującego wypad w Beskid Mały z dnia 18.03.2022, gdzie podążałem malowniczą trasą prowadzącą z Łodygowice, na Diabli Kamień, dalej przez Polanę Kuflową i Koliby, na Przełęcz pod Czuplem i sam Czupel, wchodzący jako najwyższy szczyt pasma w skład korony gór polskich. Stamtąd podążyłem do Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej i wieczorem, żegnając pięknymi widokami dzień, na Łysą Przełęcz, by trasę zakończyć w Wilkowicach Stalownik – zapraszam…

sprzęt: lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / publikacja: 16.03.2022

Słowo się rzekło, toteż zapraszam do lektury kolejnej recenzji kontynuującej cykl opracowań różnego rodzaju akcesoriów fotograficznych których używam podczas pracy, zarówno w aranżowanym domowym studio, jak i poza nim. W kreatywnej fotografii – szczególnie studyjnej, nie zawsze konieczne jest posiadanie dużych i bardzo mocnych źródeł światła. W przypadku niewielkich kompozycji, doskonale sprawdzą się mniejsze lampy LED-owe, szczególnie te wyposażone w barwne diody RGB umożliwiające swobodną modulację barwy światła, co przekłada się na możliwość tworzenia ciekawych, intrygujących, efektów świetlnych.

W taki wachlarz cech doskonale wpisuje się bohaterka nowej recenzji, niewielka lampa foto/wideo chińskiej marki Ulanzi, model VL49 RGB, wyposażonej w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2000 mAh, oraz 60 diod LED. W tym 40 oferujących światło białe o regulowanej temperaturze w zakresie 2500 – 9000K, oraz 20 diod barwnych RGB, płynnie regulowanych w skali od 0° do 359° – zapraszam do lektury…

 

opis szlaku: Ustroń Polana – Orłowa – Telesforówka – Przełęcz Salmopolska / publikacja: 03.03.2022

Wśród mnóstwa beskidzkich szlaków wciąż można znaleźć jeszcze i takie które jako mniej popularne pozwalają cieszyć spokojem i ciszą, umożliwiając głębszy, bardziej intymny kontakt z przyrodą. Ich mniejsza popularność nie oznacza bynajmniej że są w czymś gorsze od tych mocno oblężonych tras, często bowiem wynika to z braku infrastruktury turystycznej, czy położenia. Z pewnością do takich właśnie tras należy ta której przyjrzymy się w niniejszym opisie, trasa piękna, z licznymi malowniczymi punktami widokowymi, prowadząca też przez piękne lasy liściaste z licznymi starodrzewiami.

Trasa zaczynająca się w Ustroniu Polana, by następnie wiodąc przez siodło Nad Przełęczą Beskidek, doprowadzić nas do szczytu Orłowej, z której podążając dalej dotrzemy do Świniorki, a z niej na Trzy Kopce Wiślańskie. Następnie odwiedziwszy prywatne schronisko Telesforówka podążmy przez Wierch Gościejów i Jawierzny na Przełęcz Salmopolską, by trasę zakończyć zejściem do Szczyrku Solisko – zapraszam do lektury…

galeria: W zimową biel odziane beskidzkie szczyty… / publikacja: 10.02.2022

Nowy rok, nowe plany i nadzieje – jedne z nich jak to w życiu uda się spełnić, inne pozostaną tylko niezrealizowanym zamierzeniem. Myślę że najważniejsze jednak jest nie to by dążyć do nich na siłę, lub odwrotnie zniechęcać się już na starcie, ale by po prostu ku nim wyruszyć. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z albumem otwierającym nowy sezon górski, jak i samą galerię dla 2022 rocznika.

Album relacjonujący jakże udane otwarcie, gdzie udało się nie tylko powrócić na piękny szlak w Beskidzie Śląskim (07.01.2022), ale od razu częściowo nowym wariantem, nie znanej mi wcześniej trasy, prowadzącej z Wisła Centrum naTrzy Kopce Wiślańskie, do prywatnego schroniska Telesforówka. Te już znane mi tereny, w zwyczaju mam odwiedzać jesienią, tym razem mogłem cieszyć się pięknem tego miejsca w zimie. Ze schroniska podążyłem w złota nadchodzącym wieczorze przez Wierch Gościejów i Jawierzny, na Przełęcz Salmopolską, by schodząc do Szczyrku Solisko zakończyć trasę – zapraszam…

opis szlaku: Wisła – Telesforówka – Przełęcz Salmopolska – Szczyrk Solisko / publikacja: 10.02.2022

Zapraszam do lektury szczegółowego, bogato ilustrowanego, opisu szlaku w Beskidzie Śląskim, rozpoczynającego się w centrum Wisły, skąd powędrujemy przez szczyt Kamiennego na Trzy Kopce Wiślańskie, by odwiedzić malowniczo położone schronisko Telesforówka. Stamtąd w złotych promieniach zbliżającego się zimowego zachodu słońca trakt poprowadzi przez Wierch Gościejów, Jawierzny, na Przełęcz Salmopolską, by zakończyć wędrówkę zejściem do Szczyrku Solisko…

sprzęt: lampa światła stałego foto/wideo Andoer KY-150W / publikacja: 21.01.2022

Pasja fotograficzna nie powinna ograniczać się wyłącznie do jednego gatunku zdjęć, warto choćby dla podniesienia własnych umiejętności poznać inne jej kierunki. Każdy jednak jej rodzaj wymaga innego typu sprzętu. W szczególności dotyczy to fotografii studyjnej, wymagającej szerokiego spektrum akcesoriów, w tym przede wszystkim różnego typu lamp oświetlających plan zdjęciowy.

W najnowszej recenzji przyjrzymy się takiej właśnie lampie światła stałego, o zdublowanym systemie zasilania – sieciowym i akumulatorowym, co znacząco rozszerza jej funkcjonalność, umożliwiając pracę zarówno w studio, jak i podczas sesji terenowych. Lampy chińskiej marki Andoer model KY-150W, wyposażonej w system mocowania modyfikatorów światła Bowens, której sercem jest panel 200 jasnych diod LED COB, o mocy 150 W i teoretycznej jasności 7200 luksów, wyposażonej w bezprzewodowe sterowanie, oraz płynną regulację jasności – zapraszam do recenzji…

poezja: druga aktualizacja działu POEZJA 2021 / publikacja: 11.12.2021

Zbliża się koniec roku, czas sprzyjający wszelkim podsumowaniom, zamknięciom rozpoczętych projektów i życia wątków. Nie inaczej jest i w przypadku poezji. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z kilkoma wybranymi utworami zamykającymi kończący się 2021 rok.

Tematyka wierszy niczym swoiste duszy lustro jest odbiciem otaczającej nas pełnej kontrastów i emocji rzeczywistości, w której nie brak niepewności, lęków, oraz dynamicznych zmian na scenie społecznej i politycznej. Jest też jak zawsze spolaryzowaną wokół mojej walki z chorobą myślą zamkniętą w ramach ze słów… zapraszam.

sprzęt: zestaw do zdalnego sterowania migawką aparatu PIXEL TW-283 / publikacja: 30.11.2021

Współczesne aparaty fotograficzne coraz powszechniej umożliwiają zdalną kontrolę migawki, oraz zmianę parametrów ekspozycji za pomocą smartfona i dedykowanych producenckich aplikacji. Wydawałoby się że w tych okolicznościach zewnętrzne piloty sterujące pracą migawki aparatu odejdą do lamusa, a jednak wciąż istnieje bardzo szerokie spektrum sytuacji w których ich wsparcie jest nieodzowne. Dotyczy to w szczególności pracy w trybie BULB i bracketingu, czy kreatywnych fotografii wymagających użycia programowalnego interwałometru.

Takie właśnie urządzenie, tudzież zaawansowany bezprzewodowy zestaw do sterowania pracą migawki aparatu, marki PIXEL model TW-283, trafił w moje ręce wiosną. Od tego czasu towarzyszył mi podczas wypadów terenowych w tym na górskie szlaki, wspomagał też pracę w domowym studio. Zapraszam do lektury szczegółowej recenzji w której przyjrzymy się mocnym i słabym stroną zestawu…

galeria: Zanim dogasną ostatnie złote jesieni w Beskidach barwy… / publikacja: 15.11.2021

Dogasły ostatnie złote barwy, liście upadłszy w brązy stroją ziemię. Zaczęła się późna jesień. Natura zwolniła, wstrzymując oddech w oczekiwaniu na zimy biel. Zanim jednak ta nadejdzie serdecznie zapraszam do zapoznania się z ostatnim, pełnym jeszcze jesiennych barw albumem, relacjonującym wypad z dnia 30.10.2021r w Beskid Śląski malowniczą trasą: Szczyrk Salmopol – Przełęcz Salmopolska – Biały Krzyż – Grabowa – Kotarz – Hyrca – Przełęcz Karkoszczonka – Szczyrk Biła – Szczyrk Centrum – zapraszam…

recenzja książki: „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” / publikacja: 12.11.2021

W świecie coraz szybciej pędzącym naprzód, w którym technologia jak nigdy wcześniej odgrywa pierwszorzędną rolę, coraz mniejszy pozostaje margines dla dawnych góralskich tradycji. Przemija po cichu świat ludzi których ciężki los uczynił twardymi, hartując w ogniu walki o każdy dzień, o każdą radość tą małą i dużą. Tu pojawia się na rynku wydawniczym książka niezwykła, książka nietypowa. Będąca rozbudowanym projektem którego celem było spisanie i przedstawienie świadectw losów hardych górali i góralek, zanim przepadną w odmętach czasu.

Książka, o tytule „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” powstała dzięki Bartłomiejowi Jureckiemu, który odszukał i sfotografował najbardziej charakterystycznych górali i góralki. Każdemu portretowi towarzyszy opis losów przedstawionej osoby będący świadectwem świata którego właściwie już nie ma. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji tej niezwykłej książki…

galeria: Przełęcz Nad Łapszanką i Wąwóz Homole 22-25.08.2021 / publikacja: 09.10.2021

Są takie miejsca które swym pięknem trwale wpisują się w nasze jestestwo, na nowo definiując piękno… są takie miejsca które pasjonaci fotografii po prostu muszą choć raz odwiedzić by samemu go doświadczyć, zarejestrować i podzielić nim z innymi. Z całą pewnością jednym z nich jest wybitnie malownicza Przełęcz Nad Łapszanką, z rozległą, majestatyczną panoramą na Tatry, w tym dominujące Tatry Bielskie.

Wreszcie końcem sierpnia i mi udało się je wraz z Żoną odwiedzić i choć aura nie była zbyt skora do współpracy, udało się złapać kilka pięknych chwil na przełęczy o zachodzie i wschodzie słońca. Album prócz zdjęć z Przełęczy Nad Łapszanką zawiera również w drugiej części relację z wypadu do kolejnego niezwykłego miejsca Wąwozu Homole w Pieninach, po przejściu którego odwiedziliśmy Jameriskowe Skałki, by przez Halę Bukowinki zejść do zabytkowej wsi Jaworki. Zapraszam do zapoznania się z albumem…

sprzęt: niskoprofilowa głowica fotograficzna ANDOER H-35 / publikacja: 29.09.2021

Tak się złożyło że wiosną w moje ręce wpadła kolejna fotograficzna głowica kulowa, goszczącej już w dziale SPRZĘT chińskiej marki Andoer model H-35. Głowica będąca przedstawicielem modeli o obniżonej wysokości korpusu o połowę w stosunku do konwencjonalnych. Wykonana z lekkich i wytrzymałych stopów metali, o niskiej wadze własnej i dużemu deklarowanemu – wynoszącemu aż 15 kg udźwigowi. Jej jednak cechą charakterystyczną, a równocześnie unikatową, jest kula wykonana nie klasycznie z aluminium lub innego stopu, lecz z tworzywa sztucznego ABS.

Szczególnie ta ostatnia cecha w relacji do niskiej ceny wynoszącej nieco ponad 70 zł, oraz deklarowanych dobrych parametrów użytkowych, stanowiła intrygujące wyzwanie testerskie. Jak faktycznie zaprezentowała się głowica Andoer H-35 podczas testów studyjnych i terenowych? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury…

sprzęt: buty podejściowo – trekingowe AKU Rock DFS GTX / publikacja: 09.09.2021

Lato tego roku pomimo że kapryśne i niezdecydowane gdy wreszcie zdecydowało się odwiedzić kraj od razu uczyniło to z przytupem, racząc nas siermiężnymi upałami. Nic dziwnego że w tych warunkach ruszając w góry chętniej sięgaliśmy po niskie buty. W te okoliczności idealnie wpisała się możliwość przetestowania, dzięki uprzejmości firmy RAVEN, nowego modelu niskich, zaawansowanych butów, włoskiej marki AKU ROCK DFS GTX. Bytów w których projekcie zastosowano wiele zaawansowanych technologii, w tym świetną membranę GORE-TEX® Extended Comfort i AKU AIR8000®‎, wyposażonych w sprawdzoną w wielu innych modelach marki zespoloną zaawansowaną zelówkę z systemem AKU ELICA®, oraz podeszwą zewnętrzną renomowanej marki Vibram® model APPROCCIOSA MEGAGRIP.

Wreszcie butów z całą pewnością nietuzinkowych, gdzie marka AKU zastosowała zupełne nowy, producencki system zdublowanego systemu wiązania AKU DFS (Dual Fit System), oraz śmiałe nowatorskie wzornictwo. Sporo tych zaawansowanych rozwiązań i nic w surmie w tym dziwnego, buty te musiały dorównać swoimi zaletami, popularnym ich poprzednikom. Czy to się udało? Jak faktycznie te wszystkie technologie sprawdziły się w terenie? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury...

galeria: Węgierska Górka – Magurka Radziechowska – Twardorzeczka – 15.08.2021 / publikacja: 29.09.2021

W złoto zdobią się powoli Beskidzie hale i lasy, przebrzmiały echa młodych barw, zanim jednak do GALERII trafią pierwsze jesienne fotografie, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nowym albumem relacjonującym późno letni wypad w Beskid Śląski dnia 15.08.2021r, wiodący malowniczą trasą z Węgierskiej Górki, przez Glinne, na piękną Halę Radziechowską i dalej przez Magurkę Radziechowską, Murońkę, Hale Ostre do Twardorzeczki – zapraszam…

galeria: Letnie odwiedzany na Klimczoku i malowniczej Magurze… / publikacja: 09.09.2021

Zapraszam do odwiedzania GALERII i zapoznania się z nowym albumem. Tym razem zachęcam do odwiedzenia popularnego szczytu w Beskidzie Śląskim – Klimczoka, który zawsze zachwyca mnie pięknem, podobnie jak szlak prowadzący z niego przez Przełęcz Kowiorek, dalej obok Schroniska PTTK pod Klimczokiem, na wybitnie malownicze pasmo Magury, skąd roztaczając się rozległe panoramy na miasto Bielsko-Białą, ościenne miasta i gminy, Beskid Mały, Śląski, oraz kotlinę Żywiecką…

sprzęt: „OPPO Reno 5 5G – wszystko o fotografii i nie tylko…” / publikacja: 21.08.2021

Kilkaset zdjęć, kilkanaście klipów wideo, 100 stron tekstu w formacie A4, dziesiątki testów, wykresów i grafik – czyli bierzemy na warsztat OPPO Reno 5 5G, ze szczególnym naciskiem przyglądając się jego możliwością fotograficznym. Smartfon został poddany wielu wymagającym próbom, pracy w trybach manualnych, w warunkach studyjnych, jak i terenowych, fotografii marko, nocnej i pejzażowej… Jak zaprezentował się ten super-średniak, jakie są jego mocne i słabe strony, no i wreszcie czy zasługuje na określenie super foto-smartfona? Odpowiedź w tekście recenzji, zapraszam serdecznie do lektury.

strona 3 / 11

<< newsy nowsze / starsze >>