Bartłomiej Jurecki – Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali

  • tytuł: „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.”
  • autor: Bartłomiej Jurecki
  • wydanie: wydanie I / 27.10.2021
  • ilość stron: 512
  • rodzaj okładki: twarda
  • ilustracje: TAK / liczne / kolorowe
  • papier: papier kredowy o średniej gramaturze
  • wersja cyfrowa: TAK / e-book
  • wydawnictwo: SQN / www.wsqn.pl
  • skład książki: klejona i szyta
  • wymiary książki: 235 x 40 x 165 mm ( wysokość / grubość / szerokość)
  • numer ISBN: 978-83-8210-351-9
  • cena regularna: 99,99 zł
  • cena promocyjna: 62,99 zł (stan na 05.11.2021)

.

.

O przemijaniu i książce…

Czas… ileż to imion mu już nadano, ileż publikacji czy filmów poświęcono. Czas który można określić liczbą, ale i wymiernym wpływem na nasze życie. To w jego ramach zamyka się nasz i wszystkiego co żywe los. Pamięć ludzka ma jednak tą przywarę, lub zaletę w zależności od punktu rozpatrywania sprawy, że to co było w kolejnych dekadach ulega stopniowemu rozmyciu, zapomnieniu, a często i zdeformowaniu. Rzeczy które się wydarzyły przestają być przedstawiane takimi jakimi były, a bywają dopasowywane do aktualnej potrzeby. Wpływ na te wypatrzenie dawnych tradycji i historii, ich zapomnienie ma przede wszystkim to co dzieje się w teraźniejszości.

Niby nic nowego, zawsze tak przecież było, to jednak teraz tempo zmian społecznych jak nigdy wcześniej przyspiesza podążając za zmianami technologicznymi, na nowo określającymi relacje społeczne. Dziś dyktat wiedzie świat wirtualny, a coraz mniej ten rzeczywisty, dziś wszystko musi być spełnione tu i teraz, brak w ludziach cierpliwości i wytrwałości. Żyjemy coraz szybciej, wciąż i wciąż pędząc za wymykającymi się marzeniami, relacje te fizyczne zmieniamy na cyfrowe, częściej oglądamy na ekranach czyjeś życie niż poznajemy je naprawdę…

*   *   *

W tym czasu chaosie, narastającym pędzie coraz mniejszy pozostaje margines dla dawnych góralskich tradycji. Dziś ze świecą szukać młodych pasterzy na halach, coraz rzadziej ubierane są stroje regionalne – poza tymi komercyjnymi okazjami. Przemija po cichu świat ludzi których ciężki los uczynił twardymi, hartując w ogniu walki o każdy dzień, o każdą radość tą małą i dużą.

Tu pojawia się na czasu scenie książka niezwykła, książka nietypowa. Będąca rozbudowanym projektem którego celem było spisanie i przedstawienie świadectw losów hardych górali i góralek – losów, często naznaczonych wieloma ciężkimi doświadczeniami, zanim przepadną w odmętach czasu. Projekt powstał dzięki Bartłomiejowi Jureckiemu, który odszukał i sfotografował najbardziej charakterystycznych górali i góralki. Każdemu portretowi towarzyszy zapis losów przedstawionej osoby, niezwykłe świadectwo które powinno być lekcją dla nas wszystkich. Lekcją pokory wobec ich trudu, siły woli i charakteru jaką przejawiali wobec wielu ciężkich wyzwań stawianych im przez los na przestrzeni dekad w świecie którego właściwie już nie ma…. Stąd tytuł omawianej książki „Twardych jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” wyjątkowo jest tu trafny.

.

„życie przeminęło jakby drzwi otworzył i zamknął…”

słowa Stefani Molek – jednej z bohaterek książki (strona 31 / część poświęcona góralkom)

.

Prostymi słowami jednej z bohaterek książki ujęte we wspólne ramy przesłanie książki, ale i przestroga dla nas wszystkich. Książki stanowiącej swoistą kapsułę czasu utrwalającą dzieje góralek i górali, ale też i pośrednio na przykładzie ich losów napominającej że życie przemija znacznie szybciej niż się nam wydaje. Warto poznać losy bohaterów książki, które mogą stanowić dla nas naukę bezcenną, jak w życiu stawiać wyzwaniom czoła. Ukazuje też złożony świat relacji międzyludzkich, oraz piękną, a nieco dziś już wyblakłą tradycję góralską. Wreszcie pokazują z zupełnie innej perspektywy świat którego młodsze pokolenie już nie zna, ciężkie czasy powojenne, trudną pełną paradoksów epokę komunizmu, a w tym wszystkim zwykłe ludzkie pragnienia aktualne tak wówczas jak i dziś.

oficjalny klip promujący książkę „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.”

Warto też wspomnieć o samym układzie książki, który jak jej treść również jest nietypowy. Książka została podzielona na dwie odrębne części. Jedną opowiadającą o losach góralek, oraz drugą poświęconą świadectwom życia górali. Nie jest to jednak podział klasyczny na następujące po sobie rozdziały, tu postąpiono zupełnie inaczej. Książka ma dwie przednie okładki (i żadnej tylnej) poświęcone jednemu i drugiemu wątkowi, każdą otwieramy więc oddzielnie, zupełnie jakbyśmy trzymali w ręku zespolone w jedną odrębne książki. Zespolone świadectwem życia osób w niej występujących, oraz bardzo charakterystycznymi zdjęciami Bartłomiej Jureckiego, które wespół ze spisanymi losami, tworzą niezwykły portret góralek i górali.

książka posiada bardzo ciekawą, nietypową okładkę, posiada dwie przednie strony i żadnej tylnej – każda z nich otwierająca dostęp do odrębnej części poświęconej losom góralek, oraz górali.

Z pewnością nie jest to jednak pozycja którą należy czytać od deski do deski za jednym zamachem… to tak jakby tylko prześliznąć się po spisanych w niej losach 55 górali i 60 góralek. Warto zatrzymać się myślą nieco dłużej nad każdym z nich. Przede wszystkim jednak warto tą książkę zakupić i poznać świat ludzi będących na końcu swej ziemskiej drogi. Reprezentujących tradycje i urodę góralską, tworzących obraz kultury góralskiej – tej prawdziwej, codziennej, nie tylko na pokaz.

W książce „Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali.” Bartłomiej Jurecki przedstawił portrety i losy 60 góralek i 55 górali
– publikacja otrzymała 11 nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych.

.

Na zakończenie – o autorze…

Bartłomiej Jurecki – urodzony 1985r, fotograf prasowy na co dzień związany z „Tygodnikiem Podhalańskim”, absolwent Krakowskiej Szkoły Artystycznej oraz Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in. sześciokrotnie zdobył Grand Press Photo, został laureatem amerykańskiego konkursu Pictures of the Year International organizowanego przez Instytut Dziennikarstwa Donalda W. Reynoldsa z Missouri School of Journalism. Jego prace wciąż są nagradzane, a za projekt Twardy jak skała. Portrety polskich górali zdobył dotychczas 11 nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych.

.

.

(tekst na podstawie opisu autora na stronie wydawnictwa SQN / zdjęcie: Autorstwa Czeremosz22 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, – wikimedia.org)

.

Przydatne linki:

.

Wykorzystane źródła:

.


tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel 15.11.2021

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 2 i 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.

Wykorzystane cytaty, zdjęcia okładki i autora omawianej książki, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.