START archiwum

strona 3 / 4

<< newsy nowsze / starsze >>

galeria: Podążając dawną Cesarską linią kolejową… / publikacja: 13.06.2023

Chyba każdy z nas ma listę miejsc do odwiedzenia, czasem jako odskocznie od gór, czasem odwiedzanych gdy w góry wyjść z różnych przyczyn nie damy rady. Na mojej liście od dawna znajdowała się pewna nieczynna trasa kolejowa, którą wreszcie początkiem czerwca, w pogodną niedzielę, udało mi się przemierzyć. Mowa o linii kolejkowej numer 190, prowadzącej z Bielska-Białej, do Skoczowa i dalej do Cieszyna. Linia ta pochodzi jeszcze z czasów zaborów. Została otwarta pierwszego czerwca 1888 roku jako część austriackiej Kolei Miast Morawsko-Śląskich.

Na odcinku z Jasienicy do Skoczowa poprowadzono ją przez malownicze tereny Pogórza Śląskiego. Po drodze mija zabytkowy kościół św. Bartłomieja, oraz piękny, acz niedoceniany, o skomplikowanej historii zamek w Grodźcu Śląskim. Kolej porzuciła rzeczową linię oficjalnie w 2009 roku, choć ostatnie pociągi przemierzały ją jeszcze w 2012 roku. Od tego czasu dawna linia niszczeje, ulegając powracającej na torowisko naturze. Zapraszam do albumu powstałego podczas pieszego przejścia rzeczowej linii, na odcinku z Wapienicy, przez Jasienicę do Grodźca Śląskiego, gdzie opuściłem tor, aby z z okolicznych wzgórz sfotografować na tle zachodu słońca zamek w Grodźcu – zapraszam…

sprzęt: ogniwa NEWELL NP-W126 Plus dla aparatów marki FUJIFILM / 18.05.2023

Nawet najlepszy sprzęt fotograficzny na nic się nie zda jeśli zabraknie w nim energii. Tu na scenę wkraczają zdawać by się mogło tak mało istotne akcesorium jakimi są ogniwa. Oczywiście każda marka udostępnia ogniwa dedykowane do danych modeli aparatów jednak ich cena potrafi być bardzo wysoka. Nie sposób również myśleć o skutecznej pracy w plenerze nie posiadając przynajmniej kilku zapasowych akumulatorków, a to czyni już koszty ich zakupu bardzo wysokimi.

Problem ten szczególnie dotyczy użytkowników wybranych aparatów marki FUJIFILM dla których akumulatorek NP-W126S to wydatek nawet 270 zł, łatwo policzyć ile kosztuje zakup kilku ogniw… na szczęście na rynku istnieją alternatywne ogniwa firm trzecich. W nowej recenzji przyjrzymy się takim właśnie akumulatorkom, marki NEWELL model NP-W126 i nowszemu NP-W126 Plus, których sam używam od wielu lat – zapraszam…

sprzęt: obiektyw TAMRON 18-300 mm Di III-A VC VXD  / publikacja: 19.04.2023

Zoom o szerokim zakresie ogniskowych to zawsze temat kontrowersyjny. W konstrukcjach takich najczęściej uniwersalność okupiona jest jakością obrazka. Silne zaburzenia geometrii, aberracje chromatyczne, utrata ostrości poza centrum kadru – to typowe przywary zoomów, szczególnie tych dłuższych, a może jednak nie? Może udało się te wady zminimalizować tak aby straty te nie były zbyt dokuczliwe? Tu na scenę wkracza obiektyw marki TAMRON, dedykowany dla aparatów bezlusterkowych z matrycami APS-C, model 18-300 mm Di III-A VC VXD, oferujący 16,6 krotne powiększenie optyczne. Model wyposażony w układ stabilizacji TAMRON VC, oraz autofokus bazujący na cichym liniowym silniku TAMRON VXD. Obiektyw umożliwiający maksymalne powiększenie rzędu 1:2 dla ogniskowej 18 mm i 1:4 dla 300 mm.

Co istotne model dostępny z bagnetem dla aparatów SONY E, oraz FUJIFILM X. Szczególnie dla użytkowników tego ostatniego systemu może to być gratka, gdyż dotychczas mieli oni więcej niż skromny wybór wśród obiektywów firm trzecich, w tym żadnego zoomu o takim zakresie ogniskowych. Jak więc faktycznie zaprezentował się obiektyw TAMRON 18-300 mm Di III-A VC VXD? Jakie są jego zalety i wady, czy marce udało się zminimalizować wady towarzyszące takim konstrukcjom? Odpowiedź w tekście szczegółowej recenzji – serdecznie zapraszam do lektury…

galeria: „Wśród lodowych olbrzymów, żegnając złotem pisany dzień…” / publikacja: 13.03.2023

Są takie wypady górskie, które górują nad innymi pięknem, które trwale wpisują się w nasze jestestwo… Z całą pewnością do takich właśnie należał dzień dziewiątego lutego 2023 roku, gdy miałem możliwość przemierzania popularnego, wybitnie widokowego szlaku prowadzącego ze Skrzycznego, na Malinowską Skałę.

Granat nieba kontrastował ze skrzącą się bielą śniegu, unoszonego w powietrze przez porywisty lodowaty wiatr. Rzeźbił on fantazyjne formy, tworząc lodowych olbrzymów. Wieczór zaś przywitał mnie iście królewskim spektaklem, żegnając dzień złotem i pąsami, by przejść w pomarańcze, granat i w końcu czerń nocy. Zapraszam do zapoznania się z albumem powstałym podczas tego niezwykłego wypadu…

artykuł: „40 konkursów potem – blaski i cienie startów” / publikacja: 27.02.2023

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat udało mi się zostać laureatem 43 konkursów, z tego 40 fotograficznych. Równolegle w tym samym czasie zorganizowałem i przeprowadziłem 12 konkursów fotograficznych, zdarzało mi się również być głosem doradczym jury w innych konkursach. Nie piszę jednak o tym by gloryfikować własne osiągnięcia, lecz by podzielić się w Wami nabytym na przestrzeni tych lat doświadczeniem, oraz powstałymi w jego pokłosiu wnioskami.

W artykule przyjrzymy się czynnikom zwiększającym nasze szanse na sukces, procesowi wyboru prac, ale też i samym typom konkursów pod kątem wymagań technicznych, oraz co ważniejsze metodologii oceny stosowanej przez jurorów. Zastanowimy się również nad tym czy werdykt w konkursie w ogóle może być rzetelny i sprawiedliwy, czy i co zmienia sukces oraz odwrotnie co oznacza nasza przegrana. Wreszcie zajrzymy za kulisy, omawiając proces samej organizacji konkursu, oraz tego jak jurorzy oceniają pracę – zapraszam do lektury…

opis szlaku: Wisła Nowa Osada – Cienków – Gawlasi – Malinowska Skała – Szczyrk Solisko / 10.01.2023

Zimowy czas sprzyja publikacji zaległych tekstów, na których napisanie brakowało czasu latem. Jednym z takich jest od dawna odkładany opis długiego i pięknego szlaku w Beskidzie Śląskim, prowadzącego z Wisły Nowa Osada przez wybitnie malowniczy, długi na osiem kilometrów grzbiet Cieńków na Gawlasi, skąd przez Zielony Kopiec dotrzemy do kolejnego topowego miejsca – Malinowskiej Skały, kończąc trasę zejściem przez Przełęcz Pod Malinowem do Szczyrku Solisko – zapraszam do lektury bogato ilustrowanego, pełnego szczegółów opisu tej trasy…

galeria: Wisła Nowa Osada – Cienków – Zielony Kopiec – Malinowska Skała – Szczyrk / 07.11.2022

Są takie dwie szczególne pory roku w górach, gdy przyodziewają się one we wspaniałe palety barw. Wiosną, gdy to po szarości zimy eksplodują młodą nasyconą zielenią, oraz jesienią kiedy beskidzkie lasy potrafią wręcz olśnić złotą, żółtą i czerwoną paletą kolorów. Zupełnie tak jakby natura w ostatnim tchnieniu zebrała wszystkie swe siły by raz jeszcze, zanim zapanuje biel, pokazać piękno przemijających barw…

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nowym albumem pełnym takich właśnie nasyconych złotych jesiennych barw, okraszonych intensywnym błękitem nieba. Albumem relacjonującym malowniczy wypad w Beskid Śląski z dnia 07.10.2022 roku, gdzie podążałem szlakiem z Wisły Nowa Osada przez pasmo Cieńków na Gawlasi, by z niego przez Zielony Kopiec dotrzeć do Malinowskiej Skały, kończąc trasę zejściem przez Przełęcz pod Malinowem do Szczyrku Salmopol – zapraszam…

opis szlaku: Jaworzynka Trzycatek – Trójstyk – Malé Šance – Kikula – Zwardoń / publikacja: 26.10.2022

Zapraszam do zapoznania się z nowym opisem trasy. Trasy ciekawej, mniej oczywistej, bo wiodącej w sporej części nieznakowanymi ścieżkami i leśnymi traktami. Tym razem odwiedzimy Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie. Ruszając z Jaworzynki – Trzycatek, na Trójstyk granic, by dalej korzystając ze szlaku Słowackiego podążyć przez punkt widokowy Čierne na-Valach i Malé Šance, do węzła szlaków ponownie po Polskiej stronie granicy w Jaworzynce – Czadeczka.

Następnie mijając górskie osiedla Kikula i Zakikula, dotrzemy do przecinki granicznej, by wędrując wzdłuż niej, zdobyć kolejno szczyty: Szyroki Wierch, Stefanka i Siwoniowski. Mijając ten ostatni włączymy się ponownie w Słowacki szlak schodząc do rozstai szlaków Za Kykulou, potem Pod Kykulou, aż na Przełęcz Przysłop, za którą wędrując już Polskim szlakiem, mijając Przełęcz Zwardońską, dotrzemy do mety wędrówki w Zwardoniu – zapraszam…

artykuł: Odznaki – świadectwo pasji i minionego czasu… / publikacja: 17.09.2022

Pamiątkowe lub funkcyjne – odznaki są prawie tak stare jak spopularyzowana w XIX wieku turystyka górska. Na przestrzeni dekad ich znaczenie, nazwa i forma ewoluowały, przybierając stopniowo znaną dziś formę i znacznie. Wszystkie je łączy jednak ta sama cecha, podobnie jak fotografie są miniaturowym wehikułem czasu przenoszącymi nas do miejsca, czasu, czy wydarzeń z którymi się wiążą. Z wszystkim tym czego doświadczyliśmy na szlaku, emocjami, kolorami, pięknem którego byliśmy świadkiem, a w przypadku odznak funkcyjnych, przywołujących ważne dla nas wydarzenia z życia.

Jeszcze inna ich grupa to odznaki GOT, które mogą być świetnym punktem wyjścia do rozwoju pasji, motywując do poszerzania naszych doświadczeń, poznawania nowych miejsc. Nie można tu też pominąć ważnego aspektu historycznego, wiele bowiem z odznak po latach staje się świadectwem istnienia obiektów których już nie ma, lub uległy daleko idącej przemianie. Zapraszam do lektury artykułu w którym przyjrzymy się szerzej tematyce odznak, ich historii, oraz znaczeniu…

nowy dział witryny: ODZNAKI / publikacja: 18.09.2022

Zapraszam do odwiedzenia nowego działu witryny, w którym na trzech podstronach prezentowane są fotografie kolekcji ponad stu odznak, podzielonych tematycznie. Systematyka działu obejmuje podział na odznaki ze schronisk górskich, upamiętniające dany szczyt, miejsce, pasmo, czy region, oraz odznak GOT (Górska Odznaka Turystyczna) PTT i PTTK. Prócz tego znajdziecie w nim zdjęcia odznak klubowych i organizacyjnych, ze złazów, rajdów regionalnych i ogólnopolskich, jak i odznak o charakterze wyróżnień.

Wiele z tych odznak towarzyszy mi już od przeszło 40 lat. Pochodzą z nieistniejącego już świata, często reprezentują obiekty które przestały istnieć, zostały przebudowane, lub przekwalifikowane. Zakupione przez mojego Tatę gdy byłem małym bąblem, pobrzękiwały przez lata na moim plecaku, potem trafiły do kolekcji Taty, aż po latach ponownie powróciły do mnie –zapraszam…

galeria: Z odwiedzinami w Polskich Tatrach 04-05.06.2022 / publikacja: 05.07.2022

Po dłuższej nieobecności, początkiem czwartego czerwca nadarzyła się okazja do dwudniowego wypadu do Zakopanego. Pomimo że pierwszy dzień wypełniły w dużej części sprawy inne od górskich, po południu korzystając z poprawy pogody udało się nam odwiedzić Kasprowy Wierch i Beskid. Drugiego zaś, to jest piątego czerwca, już w zdecydowanie korzystniejszych warunkach pogodowych odwiedziliśmy malowniczą Rusinową Polanę. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z albumem powstałym podczas tego wyjazdu, gdzie prócz pięknych tatrzańskich turni odzianych w chmury, znajdziecie kilka zdjęć z samego Zakopanego…

sprzęt: smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch / publikacja: 21.05.2022

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości firmy RAVEN BRANDS FOR LIFE, w moje ręce trafił smartwatch marki COROS, model APEX Premium Multisport Watch. Wykonany ze znakomitych, gwarantujących trwałość materiałów, między innymi stopu tytanu, w którym ekran przykryto mineralnym szkłem szafirowym, zapewniający wodoodporność do 10 ATM, wyposażony w bardzo dobrej jakości czujniki, w tym układ GPS, optyczny czujnik tętna, wysokościomierz barometryczny, akcelerometr, żyroskop i kompas.

Jeśli do tego dodamy długie deklarowane czasy pracy, oraz rozbudowany tryby personalizacji i treningowe, wydawać się może że mamy do czynienia z prawdziwym hitem. Jak faktycznie smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch wypadł podczas testów, jakie są jego mocne i słabe strony, wreszcie czy deklaracje marki znalazły pokrycie w rzeczywistości? Odpowiedź jak zawsze w tekście szczegółowej recenzji – zapraszam do lektury…

artykuł: Nauka fotografii na platformach e-learningowych – czy to ma sens? / publikacja: 21.04.2022

Żyjemy w niezwykłych czasach gdy dostęp do informacji, do wiedzy, stał się tak powszechny i łatwy jak nigdy wcześniej. Dotyczy to bardzo szerokiego wachlarza dziedzin na różnych poziomach, w tym oczywiście fotografii. W sieci internetowej dostępnych jest od ręki tysiące różnego rodzajów kursów fotograficznych, z zakresu samego warsztatu, jak i postprodukcji zarejestrowanych zdjęć, dzięki którym w łatwy sposób, nie wychodząc z domu, możemy zdobyć nowe umiejętności, lub wzbogacić już posiadane. Brzmi wspaniale nieprawdaż? Czy aby jednak na pewno tak właśnie jest?

Zapraszam do lektury artykułu w którym przyjrzymy się bliżej możliwościom nauki na internetowych platformach e-learningowych, jej zaletom i wadom, cechom na jakie warto zwracać uwagę poszukując kursu dla siebie, oraz wreszcie pod lupę weźmiemy fundamentalne pytanie jak się uczyć aby nauka taka miała sens – zapraszam…

 

sprzęt: lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / publikacja: 16.03.2022

Słowo się rzekło, toteż zapraszam do lektury kolejnej recenzji kontynuującej cykl opracowań różnego rodzaju akcesoriów fotograficznych których używam podczas pracy, zarówno w aranżowanym domowym studio, jak i poza nim. W kreatywnej fotografii – szczególnie studyjnej, nie zawsze konieczne jest posiadanie dużych i bardzo mocnych źródeł światła. W przypadku niewielkich kompozycji, doskonale sprawdzą się mniejsze lampy LED-owe, szczególnie te wyposażone w barwne diody RGB umożliwiające swobodną modulację barwy światła, co przekłada się na możliwość tworzenia ciekawych, intrygujących, efektów świetlnych.

W taki wachlarz cech doskonale wpisuje się bohaterka nowej recenzji, niewielka lampa foto/wideo chińskiej marki Ulanzi, model VL49 RGB, wyposażonej w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2000 mAh, oraz 60 diod LED. W tym 40 oferujących światło białe o regulowanej temperaturze w zakresie 2500 – 9000K, oraz 20 diod barwnych RGB, płynnie regulowanych w skali od 0° do 359° – zapraszam do lektury…

strona 3 / 4

<< newsy nowsze / starsze >>