strona 5 / 10
<< newsy nowsze / starsze >>
galeria: Beskid Śląski – wciąż jeszcze w jesienne zdobne szaty… / publikacja: 14.12.2020 |
Zapraszam do zapoznania się z ostatnim w bieżącym roku pełnym złotych jesiennych barw albumem relacjonującym wypad w Beskid Śląski dnia 06.11.2020 szlakiem: Szyndzielnia – Klimczok – Przełęcz Kowiorek – Schronisko PTTK pod Klimczokiem – Magura – Bystra. Wśród wybranych fotografii natraficie na liczne malownicze panoramy obserwowane z Klimczoka, oraz zachody słońca zarejestrowane podczas wieczornego zejścia z pasma Magury – zapraszam…
sprzęt: latarka czołowa marki Pocketman model T6+COB / publikacja: 07.12.2020 |
Temat wyboru właściwej czołówki, szczególnie jeśli ma służyć w górach na długim szlaku, w nieznanym terenie, zawsze pozostaje aktualny. Modele takie muszą sprostać szeregowi wymagań, powinny zapewniać jak największą ilość światła i to w jak najdłuższym czasie, być wodoodporne, oferować możliwość wyboru mocy światła, a w przypadku czołówek używanych przez pasjonatów fotografii nocnej powinny dodatkowo posiadać czerwone diody LED nie wpływające negatywnie na ekspozycję. Zaawansowane, dostępne na rynku latarki czołowe, szczególnie jeśli firmowane logiem znanej marki potrafią przyprawić o zawrót głowy cenami. Na szczęście istnieje sporo marek niszowych, oferujących tańsze modele, prym wiodą tu oczywiście marki chińskie.
Właśnie czołówce takiej mało znanej u nas marki Pocketman, model T6+COB należącej do linii produktów AK700, przyjrzymy się w nowej recenzji. Modelowi wyposażonemu w potężną diodę LED CREE XPG T6 o mocy deklarowanej 5W, oraz jasnym panelom diod LED COB, zasilanej akumulatorem litowo-polimerowym o pojemności 1200 mAh. Jak wypadła ona na tle wcześniej używanych przeze mnie modeli, jakie są jej mocne i słabsze strony? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji do której lektury serdecznie zapraszam…
galeria: Jeszcze w kolorach jesieni zdobne Beskidy – Telesforówka 10.10.2020 / publikacja: 30.11.2020 |
Za oknami, przynajmniej na południu polski, dogasły ostatnie złote kolory jesieni, a nawet posypało śniegiem. Zanim jednak to właśnie biel zimy zdominuje albumy w GALERII pojawiają się w niej jeszcze dwa zaległe, wciąż pełne jesiennych ciepłych barw. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z pierwszym z nich, relacjonującym malowniczy wypad w Beskid Śląski dnia 10.10.2020r szlakiem: Ustroń Polana – Orłowa – Świniorka – Trzy Kopce – Telesforówka – Gościejów – Smrekowiec – Jawierzny – Przełęcz Salmopolska – Szczyrk Salmopol – zapraszam…
sprzęt: smartwatch z GPS-em marki ZEBLAZE model VIBE 3 GPS / publikacja: 04.11.2020 |
Jednym z największych grzechów tanich smartwatchów jest brak własnych czujników, w tym GPS. To powoduje że pasożytuje on na czujnikach smartfona z którym jest sparowany, powodując nie tylko jego obciążenie, czasem mocne nagrzewanie, ale przede wszystkim błyskawiczne rozładowanie akumulatora. Na drugim biegunie tego problemu znajdują się bardzo drogie modele smartwatchów, wyposażonych w mnóstwo zaawansowanych czujników i trybów pracy.
Zapraszam do lektury sportowego smartwatcha marki Zeblaze model VIBE 3 GPS, teoretycznie łączącego najlepsze cechy przedstawicieli obu tych światów. Wyposażonego w samodzielny system lokalizacji GPS, czujniki pomiaru tętna i natlenienia krwi, zapewniający ochronę przed pyłem i wodą w klasie IP67. Model oferujący szereg przydatnych programów sportowych, umożliwiający zapisywane przebytych tras, wraz z ich graficzną wizualizacją, otrzymywanie powiadomień z aplikacji takich jak Messenger, zdalne kontrolowanie migawki aparatu smartfona, oraz odtwarzacza muzyki – a wszystko to za niespełna 160 zł…
galeria: Krzywa i Lipnik u progu jesieni, oraz historyczne wzgórze Trzy Lipki / publikacja: 04.11.2020 |
Ostatni pełen zawirowań czas, nie tylko w tym wymiarze dotykającym nas wszystkich, ale i osobistych spowodował powstanie sporych opóźnień w publikacji nowych albumów zdjęć… tym razem zapraszam więc do zapoznania się od razu z dwoma albumami, zawierającymi wybrane zdjęcia z dwóch wczesnojesiennych wypadów.
Pierwszym z dnia 08.09.2020 na pobliskie mi zielone tereny, wędrując przez Krzywą do Lipnika i Małych Kóz, oraz drugi z dnia 11.09.2020 na malownicze wzgórze w mieście Bielsko-Biała. Wzgórze o wartości historycznej, którego lokalizacja pozwala podziwiać nie tylko samą aglomerację, ale otaczające ją dwa pasma górskie – Beskid Śląski, oraz Mały. Zapraszam…
konkurs fotograficzny „Góry – moje miejsce na ziemi” edycja VIII – OGŁOSZENIE WYNIKÓW / 30.09.2020 |
Po przeszło dwóch miesiącach trwania zmagań konkursowych VIII edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Góry – moje miejsce na ziemi” dobiega końca. Edycji jakże wspaniałej i pod wieloma względami wyjątkowej. Po raz pierwszy napłynęło do nas tak dużo pięknych prac, zabierając nas w podróż po niezwykłych górskich zakamarkach całego świata, od Azji, przez Europę, Amerykę Północną i Południową, a nawet na Antarktydę. Udział w kończącej się edycji wzięło łącznie 254 osób, z czego do konkursu zakwalifikowanych zostało 244 osoby, 10 nie dopuszczono ze względu na błędy formalne w zgłoszeniu. W tej grupie 45 uczestników startowało w kategorii poniżej 18 roku życia. Zakwalifikowani uczestnicy zgłosili 806 fotografii.
Dziękujemy wam wszystkim za tak liczny udział w konkursie, za podzielenie się z nami i innymi tymi niezwykłymi miejscami, często niezwykle egzotycznymi, zarejestrowanymi w nietuzinkowy sposób przez pryzmat waszej wrażliwości i emocji jakie w was wywołało. Podczas obrad Jury konkursowe zdecydowano o przyznaniu wszystkich przewidzianych regulaminem miejsc w obu kategoriach wiekowych, plus trzy dodatkowe wyróżnienia, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem podsumowującym konkurs, oraz nagrodzonymi pracami…
galeria: Odnaleźć marzenia – trzy dni w malowniczych Pieninach… / publikacja: 29.09.2020 |
Po wielu trudnych latach, po wielu stoczonych z chorobą bitwach udało mi się wreszcie końcem lata powrócić na kilkudniowe szlaki, wyruszając w utęsknione Pieniny. Pasmo które niczym zamknięty miniaturowy wszechświat skupia w sobie nieprzebrane formy piękna, zapisane w mojej pamięci i sercu od najmłodszych lat.
Ogromne zielone przestrzenie, hale i łąki, na nich wypasane przez baców owce, piramidy szczytów z białymi wapiennymi skałkami ostro wyrywające się z dolin gdzie wije się wstęga Dunajca ku niebu… tak je zapamiętałem i tak znów odkryłem na nowo. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z albumem relacjonującym trzydniowy wypad w Pieniny, gdzie miałem przyjemność spać w bazie namiotowej pod Wysoką która stała się moim pierwszym celem, drugiego zaś dnia odwiedziłem piękny szlak wiodący z Krościenka przez Sokolicę, Palenicę, Durbaszkę ponownie na Wysoką z metą we wspomnianej bazie – zapraszam…
opis szlaku: Krościenko – Sokolica – Palenica – Durbaszka – Wysoka – Bukowinki – Jaworki / 29.09.2020 |
Pieniny to pasmo pod wieloma względami wyjątkowe, swoista miniatura skupiająca mnóstwo piękna i cech innych pas, z licznymi pięknymi skałkami o niepowtarzalnych walorach widokowych, oraz charakterystycznym wyglądzie masywów. Kopulaste to znów piramidalne zielone wyspy, z intensywnie opadającymi ku Dunajcowi skalnymi ścianami, to znów rozległe zielone hale ze stadami białych owiec. Tak właśnie postrzegam Pieniny do których odwiedzenia dziś zapraszam… Będzie to opis długiego szlaku o łącznej długości nieco ponad 21 kilometrów, wiodącego przez dwie części tegoż pasma, tudzież Pieninki przy granicy Pienin Właściwych i Małe Pieniny.
Trasę rozpoczniemy w Krościenku, dalej podążając przez Niżne Doliny na Burzane, Czerteż i Czertezik na Sokolicę, by następnie przeprawić się z Flisakiem przed Dunajec i dotrzeć do Schroniska PTTK Orlica, skąd wędrując przez Doliny Salomonowe dojdziemy na Palenicę, a z niej na pobliską Szafranówka i dalej przez wyjątkowo widokowy szlak wiodący z Witkuli na Łaźne Skały i Durbaszkę, by po przejściu przez Borsuczny dotrzeć wreszcie najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, z której zejdziemy do Jameriskowych Skałek i przez Halę Bukowinki dotrzemy do wsi Jaworki kończąc szlak – zapraszam do lektury…
sprzęt: dwuosobowy namiot turystyczny Desert&Fox S003-JY-L / publikacja: 06.09.2020 |
Namiot w turystyce górskiej od zawsze był synonimem niezależności, pozwalającym wędrować tam gdzie brak schronisk, oraz na znacznie bliższy kontakt z naturą. Dawniej ciężkie i spore po spakowaniu, dziś w dobie nowoczesnych materiałów dalece lżejsze i niewielkie. Szczególnej wagi nabierają te dwie ostatnie cechy gdy wędrujemy sami, gdy liczy się każdy dekagram dodatkowego ciężaru. Modele renomowanych marek outdoorowych, dedykowane dla jednej osoby potrafią jednak powalić swą ceną.
Właśnie dlatego zdecydowałem się na zakup dwuosobowego namiotu turystycznego, mało znanej w kraju Chińskiej marki Desert&Fox, którego waga wynosząca 1,8 kg była niższa od znacznie mniejszych jednoosobowych modeli. Namiot w którym zastosowano zaawansowane tkaniny jak Oxford PU 210D, czy PU 210 T. Zapraszam do lektury szczegółowej recenzji w której przyjrzymy się bliżej modelowi zarówno pod kątem budowy, jak i nabytego doświadczenia w toku jego użytkowania podczas wypadu w Pieniny, gdzie był mi domem przez trzy doby…
galeria: W błękitach i złocie Jezioro Żywieckie… / publikacja: 19.08.2020 |
Myślę że każdy z nas ma takie swoje miejsce do którego powroty nigdy się nie nudzą, gdzie za każdym razem odnajdujemy coś nowego, inny wymiar piękna. Z pewnością jednym z takowych jest dla mnie Jezioro Żywieckie, malowniczo położone u stóp Beskidu Małego, otoczone szczytami Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z albumem zawierającym kilkadziesiąt wybranych fotografii znad jeziora, w tym malowniczego zachodu słońca gdy ścielące się po niebie pąsy i pomarańcze przeglądają się wraz z beskidzkimi szczytami w tafli jeziora – zapraszam…
opis szlaku: Rajcza – Hala Redykalna – Hala Lipowska – Rysianka – Romanka – Żabnica / 15.08.2020 |
Są szlaki które trwale wpisują się w nasze jestestwo, pozostając w naszej pamięci na zawsze. Kształtują nas, uczą wrażliwości, powracając potem pod postacią wspomnień, a czasem marzeń jak w moim przypadku, gdy to choroba na wiele lat odebrała mi możliwość powrotu na nie.
Z całą pewnością jednym z takich szlaków jest dla mnie wybitnie widokowa trasa wiodąca z Rajczy przez Rajczę Nickulina, Zapolankę na Halę Redykalną i dalej na Halę Lipowską, Rysiankę i Romankę z zejściem przez Suchy Groń i Słowiankę do Żabnicy Skałki – zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym opisem trasy, wzbogaconym o kilkadziesiąt fotografii…
galeria: Wśród barw i zapachów lata wędrując Beskidu Żywieckiego szlakami… / publikacja: 15.08.2020 |
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z albumem zawierającym wybrane fotografie z pięknego i długiego letniego wypadu w Beskid Żywiecki dnia 07.07.2020 szlakiem prowadzącym z Rajczy, przez Zapolankę na Redykalny Wierch i dalej na Halę Lipowską, Rysiankę, Romankę, z metą w Żabnicy Skałce. Wypad obfitujący w dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe, od pędzących po niebie ciężkich ołowianych chmur, po płonące złotem i purpurą niebo i lasy podczas zachodu słońca jakim żegnały mnie tego dnia góry…
sprzęt: męskie sandały KAMIK CapeMay / publikacja: 28.07.2020 |
Lato w pełni i pomimo że bywa ono tego roku kapryśne, warto porzucić cięższe pełne buty, na rzecz lekkich otwartych lub półotwartych sandałów. W najnowszej recenzji przyjrzymy się obecnym od kilku lat na rynku sandałom kanadyjskiej marki KAMIK model CapeMay. Modelowi dedykowanemu do szerokiego wachlarza zastosowań, od codziennego miejskiego przez okazjonalne wypady za miasto, aż po łatwe szlaki górskie.
Jak w rzeczywistości wypadły sandały CapeMaym czy deklarowana wszechstronność znalazła swoje potwierdzenie w trakcie użytkowania? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury…
galeria: Kolory lata w Beskidzie Śląskim – 30.06.2020 / publikacja: 28.07.2020 |
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nowym albumem prezentującym wybrane fotografie z długiego malowniczego wypadu dnia 30.06.2020 w tonący wciąż młodą jeszcze zielenią Beskid Śląski. Szlak prowadzący z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinów na Malinowską Skałę i dalej przez jakże trafną noszący nazwę – Zielony Kopiec, Gawlasi, Magurkę Wiślańską, Przełęcz Nad Roztocznym, na Baranią Górę, a z niej do Schroniska PTTK pod Baranią Górą skąd przez Karolówkę, Gańczorkę, do jednego z urokliwszych miejsce w tej części Beskidów – Przełęczy Koniakowskiej, gdzie żegnany przez zachodzące słońce zakończyłem trasę – zapraszam…
galeria: Kozy Kamieniołom i Wilczy Staw – 22.05.2020 / publikacja: 13.06.2020 |
Jednym z miejsc do których bardzo lubię powracać, szczególnie wiosną i jesienią, jest nieczynny kamieniołom na terenie gminy Kozy, którego teren obecnie został objęty ochroną Obszaru Natura 2000. Zlokalizowany tuż przy granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, wspinający się po zboczach masywu Chrobaczej Łąki zachwyca pięknem.
Bywając tam zawsze planowałem się wybrać nad znajdujący się nieopodal, ukryty w leśnych ostępach niewielki Wilczy Staw. Zawsze jednak coś stawało temu na przeszkodzie, aż do teraz gdy wreszcie 22.05.2020 tam trafiłem. Zapraszam do odwiedzenia GALERII i zapoznania się z nowym albumem relacjonującym ten właśnie malowniczy wypad…
poezja: kolejne nowe utwory z 2020 roku… / publikacja: 13.03.2020 |
Obecny rok obfituje w trudy wcześniej nie znane, wymuszając na nas akceptację zmian czasem o destrukcyjnym wpływie na naszą psychikę. Czas ten jednak ukazał również niczym w zwierciadle nasze jako ludzi na tej planecie postępowanie. Wystarczyło tylko chwilowe spowolnienie, mniejsza aktywność, aby natura ukazał swą witalność i zaczęła się odradzać.
O tych właśnie wątkach, ale też i własnych doświadczeniach, myślach i uczuciach traktuje kilka nowych wierszy i sentencji do zapoznania się z którymi serdecznie zapraszam…
galeria: W krainie rzepaku złotem kwitnącego – gmina Wilamowice / publikacja: 03.06.2020 |
Wiosna jak żadna inna pora roku jest emanacją siły i piękna przyrody – sił młodego odrodzonego po zimie życia. Jednym z piękniejszych tego przejawów są z pewnością kwitnące pola rzepaku, żółte, na których miliony małych kwiatów święcą niczym miniaturowe słońca które zstąpiły na ziemie. Tak się to jednak jakoś układało że zawsze gdy odziewały się one w to piękno nigdy nie miałem okazji ich sfotografować. Do teraz gdy wreszcie wyrwałem się w piękny majowy dzień (09.05.2020) do pobliskiej mi stolicy rzepakowych pół, tudzież gminy Wilamowice – zapraszam do zapoznania się z nowym albumem powstałym podczas tego wypadu…
opis szlaku:Jeleśnia – Janikowa Grapa – Garlejów Groń – Gachów Groń – Hucisko / 27.05.2020 |
Jeśli spojrzymy na mapę wśród znanych Beskidzkich pasm jak Beskid Śląski, Żywiecki czy Mały można znaleźć często niepozorne, o niewielkiej powierzchni i niskiej wybitności pasma nie przynależące w sposób oczywisty do żadnego z nich. Pomimo że często wytycza się na ich terenie szlaki, bywają rzadko odwiedzane i pomijane na rzecz bardziej popularnych tras. Dzięki temu jednak miejsca te zachowują często swoje pierwotne walory, nie zadeptane, nie ucywilizowane, bez rozbudowanej infrastruktury turystycznej.
Z całą pewnością wszystkie te cechy posiada niewielkie Pasmo Pewelskie ulokowane pomiędzy Beskidem Małym, a Żywieckim. Pasmo do zalet którego należy zaliczyć również wybitne walory widokowe, niezbyt forsowany charakter trasy, oraz względnie małą długość wynoszącą nieco ponad 11 km. Wszystko to niezaprzeczalne atuty, czyniące szlak wiodący przez Czeretniki prawdziwym klejnotem ukrytym pośród bardziej uczęszczanych tras. Zapraszam do lektury szczegółowego opisu niniejszego szlaku prowadzącego z Jeleśni na Janikową Grape, dalej przez Garlejów Groń na Gachów Groń z metą w malowniczej wsi Hucisko…
galeria: Jeleśnia – Janikowa Grapa – Garlejów Groń – Gachów Groń – Hucisko / 27.05.2020 |
W GALERII natraficie na nowy album relacjonujący piękny wczesnowiosenny wypad 26.04.2020r. w niewielkie i mało znane Pasmo Pewelskie, inaczej Czeretniki. Pasmo którego wybitne walory widokowe, stały się dla mnie swoistym odkryciem nowego wymiaru piękna ukrytego pomiędzy bardziej popularnymi beskidzkimi pasmami – zapraszam do oglądania…
opis szlaku: Kocierz Rychwałdzki – Zamczysko – Gibasówka – Leskowiec – Rzyki Jagódki / 12.05.2020 |
Beskid Mały pomimo swej względnie niewielkiej powierzchni i wysokości pełen jest wyjątkowo urokliwych zakątków, skupia w sobie mnóstwo piękna, ciekawostek zarówno przyrodniczych jak i historycznych, może się pochwalić licznymi skalnymi formacjami czy jaskiniami jest też siedliskiem wielu unikatowych gatunków flory i fauny.
Z pewnością warto to pasmo odwiedzić do czego mam nadzieję zachęci was również opis kolejnego na jego terenie szlaku. Trasy długiej, wiodącej wzdłuż głównego grzbietu wschodniej części pasma, której długość łączna wynosi około 19,5 km prowadzącej przez tak ciekawe miejsca jak skałki na Zamczysku, Czarne Działy, czy też Gibasówkę i Leskowiec – zapraszam do lektury…
strona 5 / 10
<< newsy nowsze / starsze >>