AKU ROCK DFS GTX

SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 3/6

.

System sznurowania, cholewka i stabilizacja…

Co prawda cholewka została już obszernie omówiona, nie było jednak jeszcze okazji wspomnieć o ochronie jaką oferuje ona stopom, w tym szczególnie rejonowi stawu skokowego. Z natury rzeczy w niskich butach staw skokowy zawsze będzie daleko bardziej narażony na kontuzje skrętne niż w butach wysokich, to coś co po prostu wynika z charakterystyki niskiego buta. Można jednak temu częściowo przeciwdziałać, zapewniając jak najlepszą stabilizację cholewki w obrębie stawu skokowego.

Różni producenci rożnie sobie z tym radzą, prym jednak wiodą tu rozwiązania oparte o system taśm, lub linek, biegnących dookolnie wokół pięty, pod kostką aż do szczytu języka. Taśmy takie lub linka, bywają zintegrowane z samym system sznurowania, dzięki czemu napinając sznurowadła zaciągamy również linkę / taśmę, biegnącą dookolnie wokół rantu cholewki. Często te ostatnie są zintegrowane z bocznymi panelami, tak że po zasięgnięciu usztywnia się rejon pod kostką, co znakomicie stabilizuje stopę, utrudniając jej zwichnięcie, a jeśli już do takiego wypadku dojdzie, system taki chroni przed pełnym przegięciem nieanatomicznym kostki, zapobiegając poważniejszym obrażeniom.

Beskid Śląski, po lewej widok z Klimczoka w kierunku przełęczy Kowiorek, oraz Schroniska PTTK pod Klimczokiem, po prawej widok z pasma Magury na Skrzyczne.

Tego niestety właśnie zabrakło w butach AKU ROCK DFS GTX. W gwoli ścisłości, oraz rzetelności, muszę tu dodać że szczątkowy taki system jest, jednak nie przekłada się on na wyraźna stabilizację rejonu stawu skokowego. Mowa tu o poprowadzone ukośnie taśmie ostatniej pętli systemu szybkiego sznurowania (Precise Climbing), nawet mocne jego dociągnięcie nie zmienia tu jednak istotnie sytuacji. Cholewka od szczytu podbicia do pięty gdzie faktycznie dodano stabilne usztywnienie, jest po prostu miękka.

Nie jest to jednak cecha która nie pojawia się w modelach innych, w tym znanych marek. Elastyczność tego obszaru ułatwia bowiem walnie podchodzenie pod stoki / skałki, o znacznym stopniu nachylenia. Jest więc swoistym kompromisem pomiędzy ochroną stopy, a komfortem użytkowania buta. Szkoda jednak że z racji szerszego potencjału użytkowego butów AKU ROCK DFS GTX dedykowanych zarówno do trekkingu, jak i właśnie poruszania w skalnym terenie, nie zdecydowano się na implementację jakiejś formy systemu stabilizującego rejon górnego cholewki pod kostką. W tym bowiem przypadku cholewka jest tak bardzo miękka że jakbyśmy nie dociągali systemu DFS przy zgięciu buta w rejonie stawu skokowego powstaje tylu luzu w cholewce że bez trudu wkładałem tam dwa palce… mamy więc znakomite, dobre dopasowanie i trzymanie buta na stopie od palców do podbicia, stabilną piętę i zupełny brak stabilizacji w rejonie stawu skokowego… trudno oprzeć się tu wrażeniu, że projektantom zabrakło tu pomysłu na rozwiązanie tej kwestii.

Cholewka butów AKU Rock DFS GTX jest w części środkowej tak bardzo miękka że jakbyśmy nie dociągali systemu DFS przy zgięciu buta w rejonie stawu skokowego powstaje tylu luzu w cholewce że bez trudu wkładałem tam dwa palce… mamy więc znakomite, dobre dopasowanie i trzymanie buta na stopie od palców do podbicia, stabilną piętę i zupełny brak stabilizacji w rejonie stawu skokowego.

Mocny filar butów ROCK DFS GTX – czyli rzecz o zelówce…

Skoro sobie już ponarzekałem to dla równowagi pomówmy o kolejnych zaletach butów AKU ROCK DFS GTX, do których z całą pewnością należy zaliczyć zelówkę. Zastosowano tu trójwarstwową, zaawansowaną zelówkę, opartą o producenckie rozwiązanie ELICA®‎, które to jest zintegrowanym systemem obejmującym podeszwę wewnętrzną, śródpodeszwę oraz podeszwę zewnętrzną. System zaprojektowano w oparciu o rozległe badania właściwości anatomicznych stóp, tak by cholewka jak najlepiej się dopasowywała do ich kształtu, oraz kontu naturalnego nachylenia redukując siłę uderzenia o grunt i obciążenie podczas stawiania kroku. Jest on powszechnie stosowany, w różnych wariantach, w butach marki AKU.

Przeprowadzone przez specjalistów z AKU testy laboratoryjne dowiodły, iż obuwie z systemem ELICA®‎, w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji, charakteryzuje lepszy rozkład siły nacisku na powierzchnię podeszwy. W zależności od fazy kroku, nacisk jest rozdysponowany na całą podeszwę (stąpnięcie) lub znacząco zmniejszony miejscowo (wybicie). Zmniejsza to nierównomierne i ogólne zużycie bieżnika i zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza podczas długotrwałego marszu. Warto tu zauważyć że system ten jednak wymaga dopasowania, dlatego z całą pewnością zanim wyruszymy na bardziej wymagające trasy buty należy wcześniej rozchodzić.

Jednym z najważniejszych filarów butów umożliwiających nie tylko komfortowe poruszanie się po zróżnicowanym podłożu, ale i dbających o nasze bezpieczeństwo jest z całą pewnością dobra zelówka. Marka AKU od lat stawia tu na sprawdzone rozwiązania, oparte o podeszwy zewnętrzne renomowanych marek, tworzące zespoloną, warstwową konstrukcję z producenckim system AKU ELICA – tu taka właśnie trójwarstwowa podeszwa z rzeczowym system w butach AKU Alterra GTX…

Vibram® Approcciosa Megagrip

Głównym gwarantem naszego bezpieczeństwa podczas poruszania się w zróżnicowanym terenie, a równocześnie fundamentem zelówki jest podeszwa zewnętrza. Tu marka niezmiennie stawia na sprawdzone i cenione technologie, tak i tym razem zdecydowano się na implementację podeszwy renomowanej marki z którą współpracuje i współtworzy zelówki – Vibram® model Approcciosa Megagrip. Podeszwa ta opracowana została właśnie przy współudziale marki AKU, stąd w nazwie słowo Megagrip. Dotyczy ono opracowanej przez nią specjalnej mieszanki gumy, odpornej na ścieranie, a równocześnie zapewniającej przyczepność na zróżnicowanym podłożu, od ziemnego, przez trawę, po skałę, w warunkach suchych jak i mokrych.

Sama zelówka zewnętrzna składa się z dwóch elementów. Nie mamy tu więc do czynienia z jednorodną konstrukcja. Zastosowano tu budowę strefową i dwa rodzaje gumy. Po zewnętrznej stronie śródstopia, oraz wewnętrznej obcasa natrafimy na miększą gumę, natomiast drugi panel, poprowadzony od nosków przez wewnętrzną część śródstopia, aż po zewnętrzną oraz tylną część obcasa i ukształtowano z twardszej, bardziej sprężystej gumy, o wyższej odporności na ścieranie. Jak łatwo zauważyć takie rozlokowanie paneli nie jest bynajmniej przypadkowe, odpowiada właściwością anatomicznym naszego chodu, tworząc strefy dopasowane do określonych obciążeń, ale i odpowiadając na zróżnicowane właściwości podłoża.

Profil podeszwy Vibram® Approcciosa również posiada bardzo przemyślaną budowę. Rejon palców i piety tworzą jednolite panele o stosunkowo płytkim bieżniku, tworząc płaszczyznę atakującą i stabilizująca, nie gromadząc równocześnie błota (dzięki płytkim bruzdom) które mogłoby negatywnie wpływać na przyczepność. Pozostała część pokrywają mocno rozstrzelone, asymetryczne zęby, o wysokości od 4,5 mm (śródstopie) do 7 mm (na obcasie). Dzięki takiej budowie bieżnik nie zapycha się błotem, a to które do niego przylgnęło szybko odpada podczas marszu.

Śródpodeszwa

Ponad podeszwą zewnętrzną natrafimy na środkową część systemu AKU ELICA®‎, odpowiedzialną przede wszystkim za komfort i bezpieczeństwo naszych stóp podczas długotrwałego marszu. To bowiem właśnie ta część przyjmuje na siebie uderzenia stóp o grunt, dbając by nie były one przenoszone dalej. Z tych względów śródpodeszwę wykonano z dwóch typów o zróżnicowanych właściwościach tworzywa, tudzież sprężystej pianki poliuretanowej i wysoko sprężonego tworzywa EVA. Jest to warstwa współpracująca bezpośrednio z producenckim system IMS³ (Internal Miosole system), odpowiedzialnym nie tylko za komfort, tudzież wspomniane tłumienie wstrząsów podczas marszu, ale zapobiegający również przesuwaniu się stopy na boki oraz do przodu.

W omawianych butach sprężystość śródpodeszwy w obrębie śródstopia i obcasa jest tak duża że przy odrobinie wysiłku można zgnieść ją nawet w palcach. Przekłada się to radykalnie na komfort marszu, co szczególnie docenimy podczas poruszania po twardym skalistym podłożu, tu zdecydowany, kolejny plus dla butów AKU ROCK DFS GTX. Pewnym, lecz wyłącznie o naturze estetycznej, mankamentem tak niskiej twardości śródpodeszwy jest jej wyraźne odkształcenie po dłuższym użytkowaniu.

Śródpodeszwa butów AKU Rock DFS GTX jest na tyle miękka że po dłuższym marszu potrafi się odkształcić (zdjęcie po prawej)

Wkładka wewnętrzna wieńczy dzieło?

Ostatnim elementem wieńczącym zelówkę, choć to oczywiście zależy od tego z której strony zaczniemy omawiać zelówkę, jest wkładka wewnętrzna. Tu też robi się ponownie ciekawie. Zwyczajowo marka AKU wykorzystuje własne modele wkładek, zresztą bardzo udane. W przypadku modelu ROCK DFS GTX marka AKU zdecydowała się jednak wykorzystać wkładki marki zewnętrznej, to jest Ortholite® model X25-Hybrid™.

Zwyczajowo marka AKU wykorzystuje w butach własne modele zaawansowanych wkładek wewnętrznych, tu przykład takiej producenckiej wkładki AKU Anatomical FIT…

Kilka słów o marce…

Marka OrthoLite® została założona w 1997 roku przez Glenna Barretta – przedsiębiorcy działającego przez wiele lat w branży obuwniczej. Wszystko zaczęło się podczas biznesowego wyjazdu na Tajwan w 1997 roku, kiedy Glenn Barrett odkrył innowacyjną piankę o otwartej strukturze komór. Właściwości tego materiału w tym: niska waga własna, duża trwałość, oraz świetna amortyzacja i paroprzepuszczalność, sprawiały że idealnie nadawał się on do produkcji wkładek do obuwia, będąc pod każdym względem lepszym, od innych, stosowanych do tej pory materiałów. Glenn zabrał się więc szybko do przygotowywania pierwszych prototypów wkładek, które zapewniały większy komfort, oraz bardziej suchy i zdrowy klimat dla stóp.

W ten sposób narodziła się zupełnie nowa kategoria wkładek, która wkrótce miała zawojować światowe rynki. Wkładki OrthoLite® bardzo szybko zyskiwały popularność dzięki swoim doskonałym właściwościom użytkowym. Rozwiązanie to było odpowiedzią zarówno na potrzeby użytkowników obuwia, jak i jego producentów, poszukujących najlepszych i najwygodniejszych rozwiązań. Obecnie ta amerykańska firma, wyrosła na lidera rynku w segmencie produkcji zaawansowanych wkładek do butów, dostarczając swoje produkty do 350 firm obuwniczych na całym świecie.

(na podstawie: www.ortholite.com)

Ortholite® X25-Hybrid™

Wkładki zastosowane w butach AKU ROCK DFS GTX należą do linii produktów Hybrid i są dedykowane do butów przeznaczonych do aktywności sportowej, gdzie przede wszystkim liczy się wysoka amortyzacja uderzeń stóp o grunt, oraz współpraca z systemami odpowiedzialnymi za oddychalność, tu membrany AKU AIR8000®‎, oraz GORE-TEX® Extended Comfort.

Wkładki tego typu cechują się podwyższoną odpornością na zbijanie pianki z których ją wykonano, co bezpośrednio przekłada się na ich wyższą trwałość. Zaprojektowano je z myślą o jak najlepszym dopasowaniu anatomicznym do kształtu stóp. Pod kątem budowy fizycznej składają się z dwóch warstw, górnej wykonanej z odpornej na ścieranie, oraz przeciwdziałającej przemieszczaniu się stopy wywnętrz buta tkaniny syntetycznej, oraz warstwy środkowej i spodniej wykonanej z opatentowanej pianki syntetycznej OrthoLite®, o średnia grubości 4 mm, oraz gęstości 0.12g/cm3. Wkładki tego typu można czyścić na mokro.

W butach ROCK DFS GTX marka AKU zdecydowała się wykorzystać wkładki marki zewnętrznej Ortholite® model X25-Hybrid™.

Od strony praktycznej w istocie trzeba przyznać że deklaracje marki OrthoLite® przekładają się na wysoki komfort użytkowy, co przyznam nieco mnie zaskakuje w kontekście „wiotkości” i niskiej grubości wkładki. Wśród wszystkich wymienionych zalet dostrzegam tylko jedną wadę, właśnie wynikająca z niskiej sztywności / gęstości pianki. Po ich wyjęciu, są one wyjątkowo trudne do ponownego włożenia do buta. Jest to jednak jedyna ich przywara, zresztą drobna, liczba natomiast istotnych zalet jest tu dalece większa. Globalnie wpisują się one idealnie w zalety zespolonej, warstwowej zelówki AKU ELICA®‎, stanowiąc udane dopełnienie bardzo wysokiego komfortu użytkowego oferowanego przez omawiane buty.

Wkładki Ortholite® X25-Hybrid™ składają się z dwóch warstw, górnej wykonanej z odpornej na ścieranie, oraz przeciwdziałającej przemieszczaniu się stopy wywnętrz buta tkaniny syntetycznej, oraz warstwy środkowej i spodniej wykonanej z opatentowanej pianki syntetycznej OrthoLite®, o średnia grubości 4 mm, oraz gęstości 0.12g/cm3. Przy wszystkich istotnych zaletach tych wkładek trzeba też wspomnieć o jej bardzo niskiej sztywności (zdjęcie po prawej na dole) która istotnie utrudnia ich wkładanie do wnętrza butów.

.

.


SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 3/6

opracowanie i zdjęcia, z wyłączeniem wariantów kolorystycznych, oraz grafik ilustrujących omawiane buty, oraz wykorzystane w nich technologie: Sebastian Nikiel 10.09.2021

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające warianty kolorystyczne butów AKU ROCK DFS GTX, grafiki ilustrując obecne w nich technologie są wyłączoną właściwością marki AKU, zostały wykorzystane w niniejszym opracowaniu wyłącznie w celu prezentacji właściwości modelu – www.aku.it

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.