AKU ROCK DFS GTX

SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 6/6

Jakiś czas potem, wczesnym rankiem, podążaliśmy kolejnym cudem przyrody, tym razem Pienin – wąwozem Homole. Zwyczajowo w górnym jego odcinku, bez względu na to jakie by nie panowały upały zalega gruba warstwa błota. Skorelowana z wyślizganymi skałkami, cierpliwie szlifowanymi przez tysiące ludzi odwiedzających to miejsce, oraz metalowymi stopniami sztucznych ułatwień w postaci mostków i schodków, po raz kolejny wystawiały na próbę przyczepność zelówek butów AKU ROCK DFS GTX, po raz kolejny też nie zawodząc. Tam gdzie inny pięknie jeździli na błocku ja pewnie podążałem w górę. Podeszwa Vibram® APPROCCIOSA MEGAGRIP zapewniała mi doskonałą kontrolę trakcji, chroniąc zarówno przed uślizgami bocznymi, tylnymi jak i przednimi.

Po pięknym powitaniu dnia na Przełęczy Nad Łapszanką, w ostatnim już dniu naszego wyjazdu, ruszyliśmy jeszcze korzystając z nareszcie przychylnej aury do malowniczego wąwozu Homole w Pieninach…

Czas ma tą wstrętną cechę że nazbyt się spieszy gdy mija w pięknych dla nas okolicznościach… nie wiedząc kiedy minęliśmy wąwóz, podchodząc pod bazę namiotową SKPB pod Wysoką, gdzie z radością poszedłem odwiedzić Gospodynię. Rok temu prawie o tej samej porze spałem właśnie w tej bazie podczas pierwsze po wielu latach wypadu w Pieniny. Wreszcie nadszedł czas na powrót, niespiesznie zeszliśmy do Jameriskowych Skałek, a następnie przez Halę Bukowinki z powrotem do Jaworek. W drodze powrotnej na parking odwiedzając jeszcze zabytkową cerkwie, obecnie kościół rzymsku-katolicki. To były cztery wspaniałe dni, takie na które się czeka, takie które odbudowują nasze nadwątlone codziennością siły, dni podczas których o komfort moich stóp dbały na najwyższym poziomie buty AKU ROCK DFS GTX.

Na górze – baza namiotowa SKPB Łódź pod Wysoką, to tam rok temu miałem przyjemność nocować, na dole po lewej zabytkowa cerkiew, obecnie kościół rzymsko-katolicki, po prawej znajdująca się nieopodal wejścia do wąwozu Homole zabytkowa kapliczka Łemkowska powstała w XIX wieku.

Na zakończenie…

Powyższe opisane wypady nie wyczerpują oczywiście listy wspólnych wojaży z omawianymi butami marki AKU model ROCK DFS GTX, były to wyłącznie te ważniejsze. Buty zostały intensywnie przetestowane na bardzo zróżnicowanym podłożu, od beskidzkich traktów, przez Pieńskie skałki, po miejskie bruki. W upadł, w błocie, w deszczu, oraz na mokrej trawie. Z każdym z tych wyzwań buty rozprawiły się po mistrzowsku, zapewniając znakomitą oddychalność, ochronę przed wodą, oraz pewne trzymanie na każdym z wymienionych typów podłożu.

Hala Bukowinki, zejście z Jameriskowych Skałek do Jaworek, w tle Beskid Sądecki…

Marce AKU udała się więc rzecz niełatwa, stworzyli buty łączące funkcjonalność klasycznych, lekkich i miękkich butów skałkowych, ze stabilniejszymi, chroniącymi przed warunkami atmosferycznymi butami trekkingowymi. Czy więc coś jest nie tak w tej litanii superlatyw? Cóż… takie połączenie zawsze wymusza pewne kompromisy, w tym dotyczące budowy, tudzież sztywności, cholewki. W przypadku modelu ROCK DFS GTX wydaje mi się że kompromis ten poszedł za daleko. Jak już wiemy mamy świetne trzymanie nosa i śródstopia aż do pobicia, niezłe pięty i żadne rejonu stawu skokowego… szkoda, można było tu bowiem z powodzeniem zastosować rozwiązania podobne do modeli innych marek, choćby dodatkowe panele, taśmę, czy linkę o zmiennej regulacji. Zamiast tego wygląda to tak jakby zapomniano o tym rejonie, choć pragnę tu podkreślić miękkość cholewki w tym obszarze nie wpływa negatywnie na globalne trzymanie buta na stopie.

Podczas wszystkich testów terenowych, z wszystkich stawianych butów AKU Rock DFS GTX zadań, model wywiązał się wzorowo, zapewniając stopom niezrównany komfort, oraz bezpieczeństwo na zróżnicowanym podłożu. Nie obyło się też jednak bez kilku problemów, relacja jednak tych ostatnich w stosunku do licznych zalet przeważa ocenę końcową butów na plus…

Kolejne zastrzeżenia dotyczą innowacyjnego, zdublowanego systemu sznurowania AKU DFS. Pomimo wręcz rewelacyjnych możliwości dopasowania objętości cholewki do indywidualnego kształtu stóp, oraz stawianych przed butem wymagań terenowych, równocześnie zamknięta konstrukcja górnego sznurowadła całkowicie uniemożliwia jego wymianę. Co gorsza bardzo też utrudnia wyjęcie dolnego sznurowadła z głównego systemu wiązania, to wszystko prowadzi również do braku możliwości usunięcia brudu z języka i jego zakładek. Również tu więc się wydaje że nieco marka przestrzeliła, zapominając o podstawowej prostej funkcjonalności.

Najpoważniejszym problemem w budowie cholewki AKU Rock DFS GTX jest brak stabilizacji pomiędzy śródstopiem, a pięta, inną przywarą jest brak możliwości wymiany sznurowadła górnego systemu, oraz skrajnie utrudniona w przypadku dolnego, obie te zaś cechy skutecznie uniemożliwiają wyczyszczenie języka i jego zakładek. Warto też zwrócić uwagę na tendencję do łatwego łapania brudu przez skórę zamszową, z której trudno potem go usunąć.

Trzeba tu też wspomnieć o przednich panelach z tworzywa wyprowadzonych na pierwszą parę pętli systemu sznurowania, które poddane obciążeniu generowanemu przez ten ostatni po prostu pękają. Pozostając przy tym wątku muszę też dodać że w mojej parze pękł szew w rejonie rantu cholewki. Nie pomyślano też o klasycznym przecież rozwiązaniu jakim jest właśnie zdublowanie newralgicznych szwów. Na minus też ogólne niechlujne wykonanie. Co notabene prawie na pewno zaowocowało rzeczowym pęknięciem szwa, są one bowiem niestarannie wykończone, widać liczne podwójne przeszycia.

…trzeba tu też wspomnieć o przednich panelach z tworzywa wyprowadzonych na pierwszą parę pętli systemu sznurowania, które poddane obciążeniu generowanemu przez ten ostatni po prostu pękają. Pęknięciu uległy również szwy na gumkach stanowiących blokadę dla stopera górnego systemu sznurowania, oraz szew otoku rantu cholewki, przy czym pragnę tu zastrzec że problemy te mogą dotyczyć wyłącznie testowanego egzemplarza.

W kontrze do tych mankamentów stoją jednak liczne i ważne zalety, jak doskonała przyczepność podeszwy Vibram® APPROCCIOSA MEGAGRIP, oraz ogólnie genialny komfort użytkowy zespolonej zelówki AKU z systemem ELICA®, której dopełnieniem są bardzo udane i trwałe wkładki Ortholite® X25-Hybrid™. Jedyne zastrzeżenie do tych ostatnich wynika utrudnionego wkładania do cholewki, co wynika z ich niskiej sztywności.

Po lewej Hala Radziechowska w Beskidzie Śląskim, po prawej wschód słońca na Przełęczy Nad Łapszanką.

Nie można tu też nie wspomnieć o rewelacyjnej wręcz gospodarce termicznej, oraz wodoodporności o co dbają membrany AKU AIR8000®‎, oraz GORE-TEX® Extended Comfort. Po wszystkich tych wypadach, w tym czterech dniach w ciągu intensywnego użytkowania, buty zachowały pierwotną świeżość, przez cały czas zapewniając stopom zdrowe, suche środowisko, oraz komfort. Model znakomicie amortyzuje uderzenia stop o grunt, jest też po prostu wygodny w użytkowaniu. Zdublowany system DFS pomimo swych przywar zapewnia rewelacyjne trzymanie buta na stopie.

Wady, zalety, które z nich przeważają? Myślę że zdecydowanie jednak zalety i to te znacznie ważniejsze od stwierdzonych wad, poza mechanicznymi uszkodzeniami które oczywiście miejsce mieć nie powinny. Tu jednak muszę brać poprawkę na fakt że problem ten może dotyczyć – podobnie jak jakość wykonania – wyłącznie mojego egzemplarza. Projektując buty ROCK DFS GTX marka AKU stała przed niełatwym zadaniem, z jednej strony musiała stworzyć model który będzie godnym następcom wcześniejszego, z drugiej chciano stworzyć but multi funkcjonalny. Moim zdaniem to się udało, choć nie obyło się bez wpadek. Globalnie jednak jest to but zapewniający bardzo wysoki komfort i bezpieczeństwo, który powinien sprawdzić się w szerokim spektrum zastosowań, dlatego pomimo stwierdzonych problemów polecam ten model, szczególnie że jego pierwotna cena spadła już znacznie w stosunku do wyjściowej.

.

Zalety:

  • bardzo wysoki komfort użytkowy
  • zaawansowana hybrydowa cholewka wykonana z wysoko gatunkowej naturalnej skóry zamszowej, oraz tkanin technicznych
  • membrana AKU AIR8000®‎ i GORE-TEX® Extended Comfort
  • znakomita oddychalność / wysoki komfort termiczny
  • dobra ochrona przed przemakaniem
  • wydajna i komfortowa zespolona zelówka AKU ELICA® / znakomita amortyzacja / tłumienie uderzeń stóp o grunt
  • strefowa budowa podeszwy zelówki
  • zelówka Vibram® APPROCCIOSA MEGAGRIP zapewniająca doskonałe trzymanie na zróżnicowanej powierzchni
  • wydajny i precyzyjny podwójny system sznurowania AKU DFS
  • potencjalnie szeroki wachlarz możliwych zastosowań
  • wysoki gumowy, poprowadzony dookolnie otok
  • dobra ochrona palców przed uderzeniami o kamienie
  • dobra stabilizacja pięty
  • trwałe i wygodne wkładki Ortholite® X25-Hybrid™
  • wszyty na całej długości język zintegrowany z cholewką
  • miękka wyściółka rantu cholewki
  • niska waga
  • warianty kolorystyczne
  • udany, nowatorski design o sportowym zacięciu czerpiący również z klasycznych linii

.

Wady:

  • nie do końca przemyślany podwójny system sznurowania skutkujący:
  • brakiem możliwości wymiany sznurowadła w górnym systemie
  • bardzo utrudnioną wymianą sznurowadła z dolnego systemu
  • bardzo utrudnionym, lub niemożliwym, czyszczeniem zakładek języka butów i jego samego
  • system sznurowania nie wpływa na poprawę stabilności w obrębie rejonu stawu skokowego
  • brak jakiegokolwiek systemu poprawiającego sztywność / stabilność cholewki w rejonie pomiędzy piętą, a podbiciem i śródstopiem
  • skóra zamszowa łatwo łapie brud, który jest trudny do usunięcia z jej powierzchni
  • niechlujne wykończenie, wystające resztki kleju, widoczne szpary pomiędzy poszczególnymi panelami, źle wykończone szwy
  • brak zdublowanych newralgicznych szwów
  • przeszacowana cena producenta w stosunku do cen modeli innych marek na rynku

.

Dodatkowe problemy w testowanym egzemplarzu:

  • pęknięcie szwów zewnętrznego i wewnętrznego na rancie cholewki
  • pęknięcie od razu po pierwszym użyciu przeszyć na gumkach blokujących zacisk systemu szybkiej regulacji napięcia sznurowadła

.

Uwagi:

  • buty są wyraźnie słyszalne / trzeszczą podczas marszu
  • szybkie namakanie skóry zamszowej i jej długie schnięcie, jednak bez przedostania się wody do wnętrza cholewki

.

Technologie:

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane / podobne w dziale SPRZĘT:

.

do testów dostarczyła firma RAVEN

www.ravenco.eu

autor serdecznie dziękuję za udostępnienie do testów
butów AKU model ROCK DFS GTX

.

oficjalna strona marki AKU:

www.aku.it

.


SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 6/6

opracowanie i zdjęcia, z wyłączeniem wariantów kolorystycznych, oraz grafik ilustrujących omawiane buty, oraz wykorzystane w nich technologie: Sebastian Nikiel 10.09.2021

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające warianty kolorystyczne butów AKU ROCK DFS GTX, grafiki ilustrując obecne w nich technologie są wyłączoną właściwością marki AKU, zostały wykorzystane w niniejszym opracowaniu wyłącznie w celu prezentacji właściwości modelu – www.aku.it

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.