AKU ROCK DFS GTX

SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 4/6

.

Technologie, bajerancki wygląd, obietnice, czyli jak to wszystko ma się do praktyki?

Lato tego roku, jak wcześniej wiosna wyjątkowo bywało kapryśne i niezdecydowane. Wpierw nie mogło się zdecydować czy w ogóle nas odwiedzić, a gdy już na to nabrało ochoty żywcem chciało chciało nas upiec, zalewając kraj falą siermiężnych upałów. Każda pogoda stwarza jednak inne możliwości aktywności, wymaga też i oczywistych zmian w garderobie. Częściej wówczas sięgamy po niskie buty trekkingowe, czy podejściowe, odkładając do szafy cięższe wysokie modele. W te właśnie okoliczności idealnie wpisały się więc otrzymane od firmy RAVEN buty AKU ROCK DFS GTX.

Jak już wiecie możliwość ich przeciorania po beskidzkich i nie tylko szlakach przyjąłem z dużą radością, oraz nadzieją że zlikwidują ważną lukę w moim sprzęcie. Okoliczności sprawiły że okazji do wspólnych wojaży nie zabrakło. Pierwszym z nich, nie za długim, zapoznawczym, był wypad na pobliski mi szczyt Klimczoka w Beskidzie Śląskim. To był właśnie jeden z tych dni gdy z dynamicznie zmieniającego się nieba, to strojnego w obłoki, to znów cięższe deszczowe chmury, lał się żar. Temperatura osiągała w mieście + 29°C w cieniu, na Klimczoku +24°C. Były to więc znakomite warunki do przetestowania zdolności do radzenia sobie z nadmiarem ciepła butów ROCK DFS GTX.

Pierwsze bliższe, terenowe, zapoznanie się z butami AKU Rock DFS GTX miało miejsce podczas wypadu na pobliski mi Klimczok w Beskidzie Śląskim. Tu po lewej zmierzając na start szlaku, w gondoli kolejki linowej na Szyndzielnię, po prawej górna stacja tej kolejki, nieopodal samego szczytu Szyndzielni.

Już w drodze na przystanek komunikacji miejskiej uderzyło mnie pozytywnie kilka rzeczy. Pierwszą z nich było niesamowicie dobre przyleganie zelówki do powierzchni chodnika czy asfaltu, również i na trawie buty wykazywały się wyjątkowo dobrą przyczepnością. Jednak to właśnie na powierzchniach twardych zdumiały mnie najbardziej, nie będzie tu żadną przesadą stwierdzenie że zachowywały się jak przylepione. Wręcz było czuć moment „odklejania” podeszwy od nawierzchni. Zachwyciła mnie również rewelacyjna amortyzacja, tudzież tłumienie uderzeń stóp o grunt. Zwyczajowo natomiast początkowo odczuwałem zbyt duże w luzy, pomimo dobrze dociągniętych sznurówek, oraz opór w samej cholewki. To właśnie klasyczne zjawisko dla tak zaawansowanych butów, wymagających po prostu ułożenia – dopasowania do indywidualnego kształtu stóp.

Widoki z Szyndzielni, na pierwszym planie górna stacja kolejki gondolowej, oraz na zdjęciu po prawej wieża widokowa obok niej…

Po niecałej godzinie siedziałem już w gondoli kolejki linowej na Szyndzielnię. Na górnej stacji szybki przepak i start na szlak. Po niespełna godzinie rozpoczynałem podejście pod kulminację masywu Klimczoka. Zatrzymałem się aby dopasować ponownie system sznurowania. Czemu? Czyżby posiadał irytującą tendencję do samoczynnego poluzowywania? Nic z tych rzeczy. Po prostu cholewka zaczęła się układać do moich stóp i charakterystyki chodu.

Po lewej wieża widokowa tuż obok górnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię, po prawej szlak z Szyndzielni na Klimczok tu widoczny w tle pośrodku…

Od tego czasu, do końca trasy nie musiałem już ani razu korygować napięcia głównego systemu sznurowania (dolnego), dedykowanego właśnie do trekkingu. Buty idealnie zespoliły się ze stopami. Stali czytelnicy wiedzą że moją cechą charakterystyczną jest silna tendencja do przegrzewania, pot bez względu na porę roku i temperaturę zawsze leje się ze mnie strumieniami. Dotyczy to też i butów. Można nieco żartobliwie powiedzieć że jak jakiś model odzieży, czy butów, podoła moim ekstremalnym wymaganiom, zapewniając dobry komfort termiczny, z całą pewnością jest zgodny ze specyfikacją.

Po lewej Schronisko PTTK pod Klimczokiem, widziane ze szlaku z Szyndzielni na Klimczok, po prawej autor na tymże szlaku. Buty AKU Rock DFS GTX jak każde zaawansowane tej marki, wyposażone są w wielowarstwową zespoloną zelówkę z systemem ELISA, oraz IMS, wymagają czasu na dopasowanie się do kształtu naszych stóp, gdy to już nastąpi oferowany przez nie komfort jest niezrównany…

W przypadku butów AKU ROCK DFS GTX komfort termiczny okazał się kolejnym mocnym atutem modelu. Pomimo tak wysokich temperatur, silnego przegrzewania się mojego organizmu, wnętrza buta było idealnie suche, przez cały dzień, aż do chwili powrotu do domu. Obecne w butach wstawki z producenckiej membrany AKU AIR8000®‎, oraz membrana współtworząca cholewkę – GORE-TEX® Extended Comfort, w pełni wywiązują się z deklaracji marki, zapewniając świetną cyrkulację powietrze wewnątrz cholewki. Chroniąc zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem co potwierdziły kolejne testy terenowe.

…po lewej w drodze na Klimczok, po prawej tuż przed wejście na jego szczyt

Wśród tej litanii pochwał warto też wspomnieć o tym że buty te dość wyraźnie… słychać. Niektórym może to przeszkadzać, lub co gorsza mogą to potraktować jak defekt. Tymczasem jest to cecha „wprojektowana” w ten model. Wynika z wzajemnego tarcia o siebie zdublowanego systemu sznurowania, tarcia o język, oraz samą cholewkę. Podczas pierwszego wypadu objawił się też już inny wspominany problem, to jest brak jakiegokolwiek stabilizacji w obrębie stawu skokowego. Tu akurat jest to zdecydowana wada i minus dla butów AKU ROCK DFS GTX.

Klimczok 1117 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, oraz widoki z niego…

Tak, w pełni zdaję sobie sprawę z faktu że są to buty wielozadaniowe, a połączenie butów wspinaczkowych, oraz trekkingowych wymusza pewne kompromisy, tym nie miej uparcie będę twierdził że można było tę kwestię rozwiązać lepiej, tym bardziej że na rynku są modele posiadające taką stabilizację. Sytuacja jest tu doprawdy dość kuriozalna… wygląda to bowiem tak że mamy wręcz wzorowe trzymanie w rejonie śródstopia, oraz palców, niezłe w rejonie pięty i zerowe pomiędzy nimi. Zupełnie tak jakby ktoś w AKU zapomniał że pomiędzy śródstopiem, a piętą jest jeszcze staw skokowy. Jak już to opisywałem wcześniej bez względu na stopień dociągnięcia zdublowanego systemu sznurowania, bez trudu przy zgięciu stopy włożymy dwa palce do wnętrza cholewki w rzeczowym rejonie. To akurat coś czego nie sposób obronić.

…na górze po lewej – oglądając się wstecz podczas zejścia na szczyt Klimczoka, po prawej Przełęcz Kowiorek i widok w kierunku Schroniska PTTK pod Klimczokiem, widocznym również na zdjęciu po lewej na dole, po prawej na dole nieopodal szczytu Magury.

Należy oczywiście podkreślić tu że buty te jak każde inne o niskiej cholewce nie chronią kostki, a urazy skrętne są po prostu ryzykiem wpisanym w ich użytkowanie. Dobrze jednak zaprojektowana cholewka zmniejsza ryzyko poważnych uszkodzeń w takim przypadku. Dotyczy to również omawianych, pomimo luzu w części środkowej cholewki, pięta i śródstopie są tak dobrze dopasowane że dobrze chronią przed pełnym przegięciem kostki w przypadku podwinięcia stopy.

Pasmo Magury należy do wybitnie malowniczych miejsc, choć powoli las odzyskuje utracone tereny, porastając grzbiet pasma, wciąż jeszcze nie brak tam miejsc oferujących majestatyczne rozległe panoramy, w tym na dominujący po stronie prawej masywu w pejzażu Skrzyczne.

Gdy wieczór dotarłem do domu przyjrzałem się bliżej bieżnikowi zelówki, pomimo dość intensywnego marszu po kamieniach, nie nosiły one żadnych śladów istotnych użytkowania. Nie można tego było natomiast powiedzieć o skórzanych wstawkach cholewki. Skóra zamszowa z której je wykonano niezwykle łatwo się brudzi, a równocześnie w przeciwieństwie do skóry nubukowej znacznie trudniej czyści.

Buty AKU Rock DFS GTX wylegitymowały się już podczas pierwszego testu niezrównanym trzymaniem zelówki na każdym typie podłoża, szczególnie twardym, oraz świetnymi właściwościami termicznymi, równocześnie jednak wyszła na jaw tendencja do silnego łapania brudu przez zamszową skórę cholewki…

Zwyczajowo po zakończeniu misji na szlaku wyjmuję z butów wkładki wewnętrzne aby przeschły. Również i tym razem tak postąpiłem, choć jak się okazało zabieg ten był całkowicie zbędny. Wkładki Ortholite® X25-Hybrid™ w istocie znakomicie współpracują z membranami butów, nie nasiąkając i nie zatrzymując potu. Co ciekawe pomimo swej raczej filigranowej grubości i niskiej sztywności znakomicie uzupełniają amortyzację zelówki AKU ELICA®. Gorzej jak już wiemy z ich wkładaniem, właśnie ze względu na ich wiotkość, to jednak w żaden sposób nie wpływa na ich wysoką ogólną skuteczność.

Dużo tych zalet, choć i wady się pojawiły, jeśli jednak miałbym po tym pierwszym dniu wskazać cechę która uderzyła mnie najbardziej z całą pewnością byłaby to skuteczność podeszwy Vibram® APPROCCIOSA MEGAGRIP‎. Zapewnia ona rewelacyjne wręcz trzymanie nie tylko na twardych powierzchniach, ale tak samo doskonale radzi sobie na mokrej trawie, oraz gliniastym gruncie. Zawdzięczamy to z pewnością budowie sferowej, oraz wykorzystaniu w bieżniku dwóch typów gumy, o charakterystyce użytkowej dopasowanej do określonego typu gruntu. To miejsce gdzie marce AKU w pełni udało się połączyć dwa świata – trekking w zróżnicowanym terenie, z poruszaniem się w terenie skalistym.

Start na drugi, dłuższy, wypad terenowy w butach AKU Rock DFS GTX wiódł z Węgierskiej Górki przez Glinne, Halę Radziechowską na Magurkę Radziechowską i z powrotem przez Murońkę do Twardorzeczki – tu park i letnia scena koncertowa w Węgierskiej Górce…

.

.


SPRZĘT / buty AKU ROCK DFS GTX / strona 4/6

opracowanie i zdjęcia, z wyłączeniem wariantów kolorystycznych, oraz grafik ilustrujących omawiane buty, oraz wykorzystane w nich technologie: Sebastian Nikiel 10.09.2021

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające warianty kolorystyczne butów AKU ROCK DFS GTX, grafiki ilustrując obecne w nich technologie są wyłączoną właściwością marki AKU, zostały wykorzystane w niniejszym opracowaniu wyłącznie w celu prezentacji właściwości modelu – www.aku.it

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.