Ulanzi VL49 RGB

SPRZĘT / lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / strona 2/4

Przyjrzyjmy się teraz tylnemu panelowi lampy. Górną jego część to panel przykryty przeźroczystym pleksi, w centrum którego znajduje się niewielki ekran LED o rozmiarze 23 x 6 mm. Jest to ekran jednokolorowy wyświetlający informacje w zielonej brawie. Wokół ekranu, oraz na całej długości panelu przykrytego pleksi dodano naklejkę reprezentująca zmianę wartości barwy w stopniach. Poniżej rzeczowego panelu, spoglądając od lewej, znajdziemy gniazdo ładowania z wejściem USB typ C, dalej trzy przyciski służące do zarządzania trybami pracy lampy, oraz przycisk włącznika. Ten ostatni został cofnięty w głąb obudowy dzięki czemu zminimalizowano ryzyko przypadkowego włączenia podczas transportu. W centrum dolnej połowy tylnego panelu nadrukowano srebrną farbą duże logo marki Ulanzi, nazwę modelu, pojemność ogniwa, oraz ikonkę magnesu. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni element, nie od razu bowiem musi być oczywiste że właśnie w tym miejscu, pod tylnym panelem z tworzywa sztucznego ukryto stosunkowo mocny magnes. Rozwiązanie doprawdy ciekawe, umożliwiające łatwe zamocowanie lampy na metalowych powierzchniach.

Globalnie materiały z których wykonano lampę, spasowanie i wykończenie poszczególnych elementów korpusu, należy zaliczyć na duży plus modelu. Trudno tu doprawdy do czegokolwiek się przyczepić, do zalet dotyczących materiałów, należy też dodać ich dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nic nie można też zarzucić ogólnemu designowi modelu VL49 RGB, które cechuje proste, zrównoważone i ponadczasowe wzornictwo. Warto też tu wspomnieć o niewielkich rozmiarach, oraz bardzo niskiej wadze.

Cenowo – modelowy galimatias…

Zanim przejdziemy dalej, skupiając się na praktycznych aspektach lampy Ulanzi VL49 RGB powróćmy na chwilę do wspomnianego na wstępie zamieszania wokół ceny. Jak już wiemy w chwili obecnej średnia cena omawianej lampy waha się przy zakupie w Chinach w przedziale od około 21 do 25 $, co równa się około 85,05 do 101,25 zł (przy cenie bazowej dolara amerykańskiego 4,05 zł). Lampa od pewnego czasu jest już też dostępna w kraju, nie tylko na aukcjach Allegro, ale również w wielu sklepach sieciowych. Jej cena waha się w zakresie od około 78,90 zł do około… 160 zł.

Lampy Ulanzi VL49 RGB można ze sobą łączyć tworząc rozbudowane systemy świetlne. Obecność szyn gorącej stopki na bocznych ściankach umożliwia implementację do trzech lamp do każdej z nich.

Skąd tak duża rozbieżność? Wynika to z faktu że na rynku polskim dostępne są dwa rodzaje omawianej lampy, a różnica w ich nazwie sprowadza się do ostatniego członu „RGB” określające charakterystykę oferowanego światła. Często mylnie bywa ten człon pomijany, lub niefrasobliwie stosowany wymiennie. Obie lampy pomimo że działają podobnie, wyglądają prawie tak samo, poważnie się między sobą różnią pod kątem funkcjonalnym. Lampa Ulanzi VL49 jest mocno uproszczoną konstrukcją, pozbawioną diod RGB, oferującej światło wyłącznie białe o temperaturze 5500K. W związku z tym pozbawiono jej również dodatkowych trybów pracy, jak i ekranu LED na tylnym panelu. Zamiast tego znajdziemy w niej wyłącznie prosty wskaźnik diodowy prezentujący jasność lampy w skoku co 25%. Lampę pozbawiono również wbudowanego pod tylnym panelem magnesu. Jak więc na pewno już się domyślacie niższa cena dotyczy właśnie tego uproszczonego wariantu, według porównywarki cen na dzień 19.02.2022 waha się ona w przedziale: 78,90 zł do 89,00 zł (info: www.ceneo.pl).

Rzeczowa lampa Ulanzi występuje w dwóch wersjach podstawowych, różnice pomiędzy nimi dotyczą pod kątem funkcjonalności obecności diod barwnych RGB, wizualnie wyglądu tylnego panelu, a pod kątem nazewnictwa obecności w nazwie skrótu „RGB” – po lewej znacznie prostsza jej wersja, pozbawiona diod RGB, świecą wyłącznie światłem białym lampa Ulanzi VL49, po prawej omawiana teraz lampa Ulanzi VL49 RGB posiadające dodatkowe diody barwne RGB, oraz wyświetlacz na tylnym panelu. Inną mniej oczywistą różnicą jest wbudowany za tylnym panelem korpusu magnes w modelu VL49 RGB, o czym świadczy odpowiednia ikonka. Warto pamiętać o tych różnicach, na rynku krajowym bywa że dość niefrasobliwie wykorzystuje się zamiennie obie nazwy. / zdjęcie lampy Ulanzi VL49 po lewej, pobrano ze sklepu marki na platformie AliExpress który jest jego wyłącznym właścicielem

Zawiłe? To skomplikujmy to jeszcze bardziej… droższy, lepiej wyposażony i omawiany w tej recenzji wariant lampy Ulanzi VL49 RGB, w Chinach występuje bowiem w co najmniej dwóch wariantach. Oba mają dokładnie takie same możliwości świetlne, jednak jedna z nich posiada dodatkowo wbudowane, predefiniowane tryby pracy (wymienione w nagłówki, w specyfikacji). Czy są one niezbędne? Cóż, to już zależy od tego jak planujemy wykorzystać rzeczową lampę. Sam raczej jestem tu sceptykiem, jednak skoro oba modele ten bez trybów i z trybami predefiniowanymi kosztują tyle samo, jeśli zakupu dokonujemy w Chinach, warto nabyć ten bardziej rozbudowany wariant, w końcu nic nas to nie kosztuje, a może kiedyś się przyda.

Lampę Ulanzi VL49 RGB omawianą w tej recenzji wyposażono w bardzo czytelny, dobrze skontrastowany niewielki ekran LED 23 x 6 mm. Jest jednak jeszcze jednak cecha różniąca pomiędzy sobą ten sam model VL49 RGB – na rynku równocześnie dostępne są warianty bardziej i mniej rozbudowane (starsze), ten pierwszy omawiany w tej recenzji, wyposażono dodatkowo w 13 predefiniowanych trybów pracy, w przeciwieństwie do wariantu starszego tych trybów pozbawionych. Niestety nie da się ich obecności łatwo stwierdzić przy zakupie w sieci, tu zawsze należy dopytać o to sprzedawcę, natomiast jeśli kupujemy lampę w sklepie stacjonarnym o ich obecności, bądź nie, świadczy odpowiedni nadruk na bocznej ściance kartoniku „13 Kinds of Light Effects”.

Średnia natomiast cena krajowa w przypadku bardziej rozbudowanej, tu właśnie omawianej, lampy Ulanzi VL49 RGB waha się od 106 do 156,74 zł (info: www.ceneo.pl). Z całą pewnością warto zwracać uwagę na to co dany sprzedawca oferuje, aby nie okazało się że nabyliśmy znacznie uboższy wariant lampy VL49, tym bardziej że cenowo różnica jest tu doprawdy nie wielka. Zakup tej lampy jest też w chwili obecnej korzystny w kraju, jeśli uda nam się kupić model VL49 RGB bliżej dolnej granicy średniej ceny, tudzież 106 – 130 zł, jej ściąganie z dalekich Chin mija się tu z celem. To jedna z tych sytuacji która pokazuje że gdy marże są rozsądne, a towar dostępny, nikt nie musiałby dokonywać zakupów w Azji. Na koniec tej części raz jeszcze podsumujmy główne różnice pomiędzy oboma typami lampy…

Ulanzi VL49 RGB / wersja podstawowa (dostępna w kraju):

 • trzy typy diod – białe, żółte i kolorowe RGB
 • na tylnym panelu ekran LED, oraz naklejka reprezentująca koło barw RGB
 • nadrukowana na tylnym panelu informacja o obecności pod nim magnesu

.

Ulanzi VL49 RGB / wersja rozbudowana (dostępna w Chinach):

 • trzy typy diod – białe, żółte i kolorowe RGB
 • na tylnym panelu ekran LED, oraz naklejka reprezentująca koło barw RGB
 • nadrukowana na tylnym panelu informacja o obecności pod nim magnesu
 • dodatkowo wbudowane 13 programów pracy

.

Ulanzi VL49:

 • tylko białe i żółte diody
 • brak ekranu LED na tylnym panelu, zastąpionego przez prosty diodowy wskaźnik
 • brak nadrukowanej na tylnym panelu informacji o magnesie

Zarówno lampa Ulanzi VL49 RGB (powyżej) jak i prostsza VL49 dostępna jest w dwóch kolorach obudowy – białym, oraz czarnym. / zdjęcia lampy Ulanzi VL49 pobrano ze sklepu marki na platformie AliExpress który jest ich wyłącznym właścicielem

Nawigacja po programach – tryby pracy…

Powróćmy teraz raz jeszcze do tylnego panelu, tym razem nie po to aby opisywać jego wygląd, lecz funkcje. Po włączeniu lampy, na opisanym wcześniej jednokolorowym ekranie LED, spoglądając od lewej krawędzi, prezentowane są w zależności od trybu pracy lampy VL49 RGB następujące informacje:

tryb manualnej zmiany temperatury barwy (Kelwiny i stopnie):

 • wartość temperatury barwy / w kelwinach, lub stopniach
 • cyfrowa informacja o poziomie naładowania ogniwa od 1 do 100%
 • ikonka poziomu naładowania ogniwa

.

tryb programów predefiniowanych:

 • nazwa wybranego tryby i jego numer – np. SCENE: 01 (← nr programu 1 z 13) / COP CAR (← nazwa programu)
 • ikonka poziomu naładowania ogniwa

Poniżej ekranu LED znajdziemy od prawej…

Przycisk włącznika:

 • Przycisk działa z właściwym oporem, został on też cofnięty w głąb obudowy dzięki czemu zminimalizowano ryzyko przypadkowego włączenia podczas transportu
 • Przycisk wyboru trybu pracy lampy

Przycisk którego wciśnięcie i przetrzymanie pozwala na zmianę trybu pracy lampy. Możemy tu wybierać pomiędzy trzema trybami:

 • ręczna regulacja temperatury światła w zakresie od 2500 K do 9000 K w skoku co 10 K
 • ręczna regulacja temperatury światła w zakresie od 0 do 359° w skoku co 1°
 • regulacja mocy / jasności światła w zakresie od 0 do 100% w skoku co 1%
 • trzynaście predefiniowanych programów tematycznych / uwaga – po wejściu do tego trybu wybór pomiędzy kolejnymi gotowymi trybami dokonujemy opisanymi poniżej przyciskami wybieraków:
  • 01 / COP CAR (radiowóz) / migające czerwone i niebieskie
  • 02 / AMBULANCE (pogotowie ratunkowe) / migające niebieskie i białe
  • 03 / FIRE ENGINE (wóz straży pożarnej) / migające czerwone i białe
  • 04 / EMERGENCY (wypadek) / migające jasno żółte
  • 05 / FIRE WORKS (fajerwerki) / migające naprzemiennie czerwone, żółte, zielone, fioletowe, niebieskie
  • 06 / TV / wolno migające – zimne białe
  • 07 / PARTY (impreza) / wolno migające – przejście po wszystkich tonacjach barw RGB
  • 08 / HSI SLOW / powolna płynna zmiana barwy po wszystkich tonacjach RGB
  • 09 / HSI FAST / szybka płynna zmiana barwy po wszystkich tonacjach RGB
  • 10 / RGB STROBE / szybko pulsujące, zmienne wokół palety barw RGB
  • 11 / RED FLASH / migające w kolorze czerwonym, przemiennie szybko i wolno
  • 12 / GREEN FLASH / migające w kolorze zielonym, przemiennie szybko i wolno
  • 13 / BLUE FLASH / migające w kolorze niebieskim, przemiennie szybko i wolno

Nowszy model VL49 RGB posiada dodatkowo wybudowane 13 predefiniowanych trybów pracy…

Dwa przyciski funkcyjne z ikonkami prawo / lewo:

 • Umożliwiają one w zależności od trybu w jakim pracuje lampa zmianę takich parametrów jak:
 • regulacja temperatury światła w zakresie od 2500 K do 9000 K w skoku co 10 K – w trybie manualnym
 • ręczna regulacja temperatury światła w zakresie od 0 do 359° w skoku co 1° – w trybie manualnym
 • regulacja mocy / jasności światła w zakresie od 0 do 100% w skoku co 1%
 • zmiana numeru / typu programu predefiniowanego / od 1 do 13

Lampa może pracować w trzech trybach: światła białego w zakresie od 2500 do 9000 K, generując światło barwne w zakresie 0 do 359° wykorzystując diody RGB, oraz (patrz wyżej) w trybie programów automatycznych.

Gniazdo ładowania:

 • Tuż przy lewej krawędzi opisanej sekcji dodano port ładowania w standardzie USB typ C.

Nawigacja po trybach pracy lampy został dobrze przemyślana, jest prosta oraz intuicyjna, tu więc kolejny plus dla marki. Ten wariant lampy (patrz część „Cenowo – modelowy galimatias”) wyposażono również w kilkanaście predefiniowanych programów pracy, których przydatność może być co prawda dyskusyjna, należy jednak docenić że marka starała się dać jak najwięcej klientowi za stosunkowo niską cenę. W codziennej pracy sam najczęściej korzystam z dwóch trybów manualnej zmiany temperatury barwy światła. Na plus należy też modelowi zaliczyć w tym kontekście dobrą kulturę pracy przycisków, które cechuje około dwu milimetrowy, dobrze wyczuwalny, z właściwym oporem skok.

Przykładowe fotografie powstałe przy współudziale omawianej lamy Ulanzi VL49 RGB – tu w obu przypadkach lampa służyła do podświetlenia od dołu kieliszka i kostek lodu w pierwszym przypadku generując światło białe 5500 K, po prawej czerwone, co pozwoliło na zmianę barw kostek lodu.

.


SPRZĘT / lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / strona 2/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych poniżej: Sebastian Nikiel 16.03.2022

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające starszy model lampy Ulanzi VL49, oraz rodzaj dostępnych kolorów korpusów lampy Ulanzi VL49 RGB, zostały pobrane z oficjalnego sklepu marki Ulanzi na portalu AliExpress, który jest ich wyłącznym właścicielem – zdjęcia zaprezentowano wyłączenie w celu prezentacji właściwości i odmian modelu – www.ulanzi.aliexpress.com/store/1999048

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.