Ulanzi VL49 RGB

SPRZĘT / lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / strona 4/4

.

Ulanzi VL49 RGB – przykłady i podsumowania…

Pierwszą zakupioną lampę marki Ulanzi model VL49 RGB, przypomnę nieco ponad dwa lata temu, nabyłem tak naprawdę… z ciekawości. Szukałem co prawda takich właśnie lekkich, niewielkich, o możliwie dużej jasności lamp z diodami LED, jednak moja wiara w deklarowane parametry była tu mocno ograniczona. Niesłusznie. Model szybko dowiódł swojej wydajności, oraz wszechstronności, szybko też pożałowałem że nie dokonałem od razu zakupu dwóch, taka ich liczba pozwala bowiem znacznie skuteczniej je wykorzystać nie tylko jako małe dodatkowe źródło światła, ale również główne w przypadku małych kompozycji.

Przykładowe fotografie powstałe przy współudziale omawianej lamy Ulanzi VL49 RGB – tu wykorzystano dwie lampy do doświetlenia bocznego zegarka.

Jak to jednak w życiu bywa, pojawiały się inne potrzeby, wciąż i wciąż coś gdzieś wyskakiwało opóźniając zakup brakującego egzemplarzu. Nie oznacza to bynajmniej że do tego czasu posiadana już lampa po prostu sobie leżała. Jednym z powodów jej zakupu było planowane, a wkrótce wprowadzone skutecznie w czyn, wykorzystanie lampy Ulanzi VL49 RGB do generowania dodatkowych efektów świetlnych. Dzięki diodom RGB i płynnej modulacji barwy światła w tej roli odnalazła się ona znakomicie. To dzięki niej powstawały fantazyjne flary, smugi i pulsujące fale światła w tle danej kompozycji. To również ona posłużyła do nadawania danemu fotografowanemu przedmiotowi odcienia w określonej temperaturze, czy wreszcie służyła do doświetlenia bocznego, lub przedniego.

…jednym z powodów zakupu lampy Ulanzi VL49 RGB było jej planowane wykorzystanie do generowania dodatkowych efektów świetlnych. Dzięki diodom RGB i płynnej modulacji barwy światła w tej roli odnalazła się ona znakomicie. Tu ta sama kompozycja ilustrująca możliwości rzeczowej lampy do generowania światła w różnych barwach i jego wpływie na wygląd zdjęcia.

Cechy które od początku urzekły mnie w tym modelu to prosty minimalistyczny kształt, niska waga przekładająca się na wygodę użytkowania, względnie duża jasność, oraz wspominana już obecność diod RGB. Osobno wymienić tu trzeba znakomitą wydajność ogniwa litowo-jonowego o pojemności aż 2000 mA. Przyznam że początkowo to właśnie tu skupiały się moje obawy, najzwyczajniej obawiałem się że będzie to zwykły chwyt marketingowy, tym bardziej biorąc pod uwagę niską wagę lampy. Szybko jednak okazało się że znowu byłem w błędzie (tak jak przy nazbyt ostrożnym zakupie jednej, zamiast dwóch lamp). Czas pracy Ulanzi VL49 RGB pozostaje bowiem zgodny ze specyfikacją, co równie ważne ogniwo podczas ładowania ze zwykłego portu USB 2.0 od 0 do 100% napełnia się energią w około 3 godziny 30 minut.

Kolejne przykładowe fotografie powstałe przy współudziale omawianej lamy Ulanzi VL49 RGB – tu od góry, od lewej: wykorzystano jedną lampę doświetlającą kompozycję od dołu / dwie lampy ustawione po bokach plus klasyczna studyjna lampa światła stałego (5500K / 400W + softbox) zapewniające światło wypełniające / na dole po lewej i prawej kompozycja oświetlona trzema studyjnymi lampami światła stałego (5500K / 400W + softbox) gdzie pojedyncza lampa Ulanzi VL49 RGB posłużyła do wygenerowania fantazyjnych efektów świetlnych w tle kompozycji – zdjęcia wykonane na potrzeby obszernego artykułu omawiającego smartfon OPPO Reno 5 5G «dostępnego tutaj»

Lampa oferuje około dwóch godzin pracy w trybie maksymalnej jasności. W przypadku fotografii jest to naprawdę sporo i wystarczy spokojnie na kilka sesji. Również jednak w przypadku wykorzystania do doświetlenia bliskiego planu, podczas kręcenia klipów wideo, nie powinniśmy mieć powodów do narzekania. W miejscu tym trzeba też wspomnieć o kolejnej ważkiej zalecie. Model wyposażono w zgodną ze standardem ISO stopkę montażową, umożliwiającą łatwy montaż na dowolnej stopce zewnętrznej lampy błyskowej aparatu. W podstawie dodano również gwint statywowy ¼ cala umożliwiający montaż na statywie studyjnym. Nie koniec na tym, na trzech bocznych płaszczyznach korpusu, dodano szyny o rozstawie standardowej gorącej stopki co czyni możliwym łatwe łączenie ze sobą wielu takich lamp, tworząc tym samym rozbudowany system.

Trudno przecenić możliwość generowania przez lampę Ulanzi VL49 RGB dowolnie modulowanego światła barwnego, stwarza to bardzo duże możliwości kreatywnej pracy, oddziałując na widza nie tylko obrazem, ale również barwą światła. Tu wykorzystano pojedynczą lampę Ulanzi VL49 RGB trzymaną w ręce po prawej stronie żarówki (widoczne jest odbicie samej lampy w kuli żarówki).

Wreszcie po przeszło dwóch latach popędzany potrzebą, ale i inflacją windująca cenę dolara amerykańskiego, do samotnej lampy VL49 RGB dołączyła druga. Razem od kilku miesięcy służą z powodzeniem już nie tylko do generowania dodatkowych efektów, czy jednokierunkowego doświetlania planu, ale przejęły rolę bocznych świateł głównych w przypadku niewielkich kompozycji nie wymagających dużych ilości światła. Wszystkie powyżej opisane zalety upewniają mnie że ich zakup był wyjątkowo trafnym wyborem, a warunkując że pierwsza z nich służy z powodzeniem już ponad dwa lata, mam nadzieję że lampy te jeszcze długo będą wspierać mnie w realizacji fotograficznych projektów.

Przykładowe fotografie powstałe przy współudziale omawianej lamy Ulanzi VL49 RGB. Omawianą lampę cechuje znakomity stosunek ceny do jakości, pomimo swych niewielkich rozmiarów zapewnia ona stosunkowo dużą ilość świata, na poczet plusów należy też z pewnością dodać wydajne ogniwo litowo-jonowe o pojemności 2000 mAh, oraz diody barwne RGB otwierający przed nami ograniczone chyba tylko wyobraźnią możliwości tworzenia kreatywnych fotografii. Tu na górze po lewej i prawej wykorzystano dwie lampy Ulanzi VL49 RGB do bocznego i przedniego doświetlenia kompozycji z żarówką, na dole po lewej jedna lampa doświetla myszkę z prawej strony, po prawej na dole wykorzystano dwie lampy doświetlając myszkę od góry z przodu i w części centralnej z tyłu.

Lampę marki Ulanzi model VL49 RGB cechuje znakomita relacja jakości do ceny. Pomimo stwierdzonych drobnych przywar, jak przesadzony zasięg i maksymalna jasność światła wynosząca około 720 luksów zamiast deklarowanych 800 luksów, zważywszy na duża przewagę opisanych wyżej zalet jest to model który z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim tym którzy poszukują rozwiązania taniego, niewielkiego a w miarę jasnego, z modulowaną barwą światła. Pamiętajcie tylko aby podczas zakupu zwracać uwagę na różnicę pomiędzy nazwą i funkcjonalnością modeli VL49 i VL49 RGB.

Przykładowe fotografie powstałe przy współudziale omawianej lamy Ulanzi VL49 RGB – możliwość płynnej i szerokiej modulacji barwy światła umożliwia swobodne budowanie atmosfery zdjęcia…

.

Zalety:

 • wzorowy stosunek ceny do jakości
 • względnie duża jasność białych i żółtych diod
 • pokrycie pełnej palety barw RGB
 • płynna regulacja barwy światła
 • płynna regulacja jasności
 • szybkie ładowanie
 • port USB C
 • wykonanie z dobrej jakości materiałów
 • staranne wykończenie i spasowanie elementów lampy
 • możliwość łączenia wielu lamp ze sobą
 • niewielkie rozmiary i niska waga
 • stosunkowo długi czas pracy
 • akumulator litowo-jonowy o pojemności 2000 mAh
 • trwałość obudowy
 • czytelny ekran LED
 • prosta i intuicyjna nawigacja po trybach pracy
 • 13 trybów predefiniowanych, oraz trzy manualne

.

Wady:

 • zawyżony zasięg wiązki światła, według marki osiągający 5 m, tymczasem podczas testów wartość użytkowego zasięgu wiązki oszacowano na około 2 ~ 2,5 m

.

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane / podobne w dziale SPRZĘT:

.

oficjalna strona marki:

www.ulanzi.com

.


SPRZĘT / lampa LED foto/wideo Ulanzi VL49 RGB / strona 4/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych poniżej: Sebastian Nikiel 16.03.2022

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcia przedstawiające starszy model lampy Ulanzi VL49, oraz rodzaj dostępnych kolorów korpusów lampy Ulanzi VL49 RGB, zostały pobrane z oficjalnego sklepu marki Ulanzi na portalu AliExpress, który jest ich wyłącznym właścicielem – zdjęcia zaprezentowano wyłączenie w celu prezentacji właściwości i odmian modelu – www.ulanzi.aliexpress.com/store/1999048

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.