LG G5 nowa jakość fotografii mobilnej czy ślepy zaułek technologii

artykuł: „LG G5 nowa jakość fotografii mobilnej czy ślepy zaułek technologii?” strona 8/11

 część VIII – filmowanie i efekty filmowe 

W części tej przyjrzymy się pokrótce możliwością LG G5 pod kątem rejestracji nagrań i klipów wideo. Jak na zaawansowany smartfon klasy premium przystało posiada on szeroki wachlarz trybów pracy wideo, w tym nagrywania filmów w rozdzielczości 4K (UHD), oraz kilku trybach tematycznych, mamy tu do dyspozycji:

nagrywanie klipów w rozdzielczości:

  • HD / z prędkością zapisu obrazu  / rozdzielczość obrazu 1280x720pix
  • FHD / Full HD z prędkością zapisu 30 klatek na sekundę / rozdzielczość obrazu 1920×1080pix
  • FHD60 / Full HD z prędkością zapisu 60 klatek na sekundę / rozdzielczość obrazu 1920×1080pix
  • UHD /  K4 (Ultra High Definition – UHD) z prędkością zapisu 30 klatek na sekundę / rozdzielczość obrazu 3840×2160px
  • automatyczne tryby tematyczne:
  • poklatkowo / wideo poklatkowe o różnym wybranym stopniu przyspieszenia: 10x, 15x, 30x, 60x
  • zwolnione tempo / rozdzielczość nagrania 1280×720pix przy rejestracji 120 klatek na sekundę
  • snap / krótkie klipy wideo od 3 do 60 sekund z możliwością łączenia kilku nagrań w jeden 60 sekundowy film
  • popout / zdjęcie w zdjęciu, funkcja działająca analogicznie jak w przypadku fotografowania, oferuje więc możliwość zmiany dolnego zdjęcia dodając do niego:
  • rybie oko / zdjęcia z celową dystorsją beczkowatą
  • czarno białe / w tym trybie ramka zdjęcia będzie czarno biała, a samo zdjęcie pozostaje kolorowe
  • winieta / do ramki zdjęcia dodawana jest lekka winieta
  • rozmycie soczewkowe / efektowne rozmycie dolnego zdjęcia (ramki) pod zdjęciem głównym

Warto tu jeszcze dodać że powyższe warianty klipów „popout” można dowolnie, tak jak w przypadku zdjęć, łączyć ze sobą na jednym zdjęciu.

Prócz przedstawionych trybów nagrań wideo, aplikacja kamery umożliwia korzystnie z takich funkcji jak:

  • stabilizacji optycznej
  • cyfrowego zoomu
  • lampy doświetlającej LED w przypadku nagrań tylnym aparatem
  • nagrań z wykorzystaniem obiektywu standardowego i ultra szerokokątnego
  • nagrywania klipów z wszystkich aparatów, również przedniego
  • wykorzystanie ekranu do doświetlania obrazu podczas nagrywania klipów przednim aparatem

Filmy rejestrowane tylnym głównym aparatem, w szczególności te w wysokiej rozdzielczości 4K są bardzo dobrej jakości, obraz jest pełen szczegółów, o żywych, nasyconych barwach. Poprawnie również pracuje autofokus szybko dobierając ostrość do zmieniających się kadrów. Niestety znacznie słabsze efekty oferuje stabilizacja optyczna, której wpływ na redukcję drgań jest dość skromny, nie udało się również wyeliminować często pojawiającego się w podobnych urządzeniach efektu „smużenia” obrazu przy szybszym przesunięciu aparatu, inaczej mówiąc efektu „pływania” co jest między innymi wynikiem budowy matrycy, tego jak procesor zbiera z niej informacje. Reasumując jednak zalety i wady, w tym szerokie możliwości dodatkowego wyboru typu klipu, z efektami w postaci filmów poklatkowych, czy popout, działania kamery należy zaliczyć na plus, choć na tym polu jednak ustępuje ona jakością innym flagowcom.

Kipy wideo przy różnych trybach pracy kamery – przykłady:

 

FULL HD 1920x1080px / 30 klatek na sekundę

zwolnione tempo – HD 1280x720px / 120 klatek na sekundę

4K (FHD) 3840x2160px / 30 klatek na sekundę

poklatkowo – FULL HD 1920x1080px / 30 klatek na sekundę

 część IX – wbudowana aplikacja galerii i jej zamienniki 

Pomimo że omawianie aplikacji dostępnych na pokładzie LG G5 nie jest zasadniczo tematem tegoż artykułu, jedna z nich jest z nim związana bezpośrednio, dotyczy bowiem funkcji fotograficznych – to preinstalowana aplikacja galerii gdzie trafiają wszystkie nasze pliki graficzne zarejestrowane aparatem, czy kamerą omawianego modelu.

W toku nabytego doświadczenia z różnymi urządzeniami, różnych marek, nabyłem sporego dystansu do funkcjonalności aplikacji galerii, obecnej oczywiście na pokładzie każdego smartfonu. Moja raczej negatywna na ich temat opinia ma swoje korzenia w często źle przemyślanej i ograniczonej funkcjonalności aplikacji, przyjrzyjmy się jak wygląda to w przypadku modelu LG G5.

Dedykowana aplikacja galerii którą otrzymujemy w pakiecie wraz ze smartfonem, posiada czytelny układ i dobrą funkcjonalność. Aplikacja sortuje fotografie i pliki wideo pod kątem ich typów: na wykonane aparatem, pobrane, zrzuty ekranowe, edytowane zdjęcia, czy zapisane z portali społecznościowych. Po wysunięciu z lewego narożnika menu aplikacji uzyskujemy dostęp do znacznie szerszej możliwości sortowania i wyszukiwania zdjęć w tym:

  • albumy / pojawią tu albumy stworzone przez same aplikacje jak:
  • aparat / album domyślny w którym zapisywane są wszystkie zdjęcia wykonane którykolwiek aparatem
  • capture / zrzuty ekranu wykonane za pomocą programu Capture+
  • download / album ze zdjęciami pobranymi z sieci, lub wgranymi do urządzenia
  • preload / album w którym znajdziemy przykładowe pliki wideo i zdjęcia utworzony przez producenta
  • screeny / zrzuty ekranowe
  • snapseed / album ze zdjęciami które zostały edytowane w aplikacji Snapseed (o ile ją zainstalowaliśmy)

Co ciekawe albumy możemy dowolnie modyfikować, dodając inną ich zmianę, a nawet wolnomyślne miejsce zapisywania plików na kartę SD lub pamięć wewnętrzną urządzenia. Aplikacja umożliwia nam również dowolne tworzenie nowych albumów i przenoszenie pomiędzy wszystkimi albumami plików.

  • linia czasu / po wejściu w tą opcję wszystkie obecne w galerii pliki, zarówno fotografie, jak i wideo wyświetlane są w jednym zbiorczym albumie posortowanym pod kątem czasu ich rejestracji / pobrania

aplikacja umożliwia również odnajdywanie treści pod kątem ich typów:

  • wideo
  • wspomnienia / ta funkcja działa wyłącznie gdy nasze fotografie, nagrania wideo, posiadają dodane informację o lokalizacji
  • ulubione / w tym widoku wyświetlane będą pliki które oznaczyliśmy wcześniej gwiazdką jako ulubione
  • aparat / album w którym zostaną wyświetlone wyłącznie zdjęcia wykonane aparatami LG G5, posortowane w trzy grupy pod kątem wykorzystanych efektów, typów plików

Jedną z ciekawszych funkcji galerii jest również obecność kosza – obecnego w menu pod taką nazwą w sekcji „zarządzanie” – trafiają tam nasze wszystkie sunięte pliki graficzne w ciągu ostatnich siedmiu dni, w tym czasie można je na z kosza przywrócić, natomiast po upływie siedmiu dni są one automatycznie kasowane. Ostatnią z sekcji menu galerii jest „usługa” – są to stricte funkcje sieciowe:

  • urządzenia w pobliżu / usługa sieciowa umożliwiająca połączenia smartfonu z określonym urządzeniem zawierającym pliki graficzne działającym z trybie usługi DLNA
  • chmura / usługa sieciowa, aby uzyskała ona funkcjonalność konieczne jest podpięcie do aplikacji naszego konta w chmurze, na przykład w Google Drive, lub Dropbox, po połączeniu z kontem w miejscu tym wyświetlane będą wszystkie zapisane na nim pliki graficzne w układzie folderów takim jaki posiadamy w chmurze

Prócz wymienionych aplikacja umożliwia również dowolne sortowanie i przemieszczanie pojedynczych plików, lub ich grup, jak i kasowanie plików przez wybór jedno lub wielokrotny. Jak widać możliwości dedykowanej aplikacji galerii LG G5 są na bardzo dobrym poziomie, na duży plus zasługuje przejrzystość menu, oraz jego przemyślana funkcjonalność. Miłym dodatkiem jest też obecność kosza, acz trzeba pamiętać że pliki tam hibernujące zajmują pamięć urządzenia, lub karty SD. Z całą pewnością aplikację galerii należy zaliczyć na duży plus urządzenia, jej funkcjonalność eliminuje praktycznie konieczność instalowania aplikacji zewnętrznych, co na tle innych rozwiązań jest naprawdę miłym zaskoczeniem.


Wbudowana galeria w LG G5 jest bardzo udanym przykładem przemyślanej aplikacji do zarządzania zbiorem zdjęć i nagrań wideo, tu od lewej: po wysunięciu bocznego panelu menu galerii otrzymujemy dostęp do różnych typów sortowania materiałów w galerii: albumy (zdjęcie drugie od lewej), linia czasu (zdjęcie trzecie od lewej) i wideo (zdjęcie po prawej)


zdjęcie pierwsze i drugie od lewej: aplikacja umożliwia sortowanie zdjęć również pod kątem trybu „wspomnień” jednak by tryb ten był w pełni funkcjonalny wykonane zdjęcia / zarejestrowane nagrania wideo musiały wcześniej zostać tagowane informacjami o lokalizacji z GPS / zdjęcie trzecie od lewej sortowanie pod kątem materiałów zarejestrowanych aparatem smartfonu / zdjęcie po prawej: aplikacja umożliwia również korzystanie z zasobów multimedialnych urządzeń wcześniej sparowanych ze smartfonem, przy czym funkcja ta wymaga łączności z urządzeniem działającym z trybie usługi DLNA.

zdjęcie po lewej: unikatową cechą aplikacji galerii jest obecność kosza do którego trafiają usunięte pliki skąd możemy je przez 7 dni przywrócić, po czym są one automatycznie kasowane / zdjęcie w środku i po prawej – aplikacja umożliwia również podłączenie do zasobów galerii zewnętrznych albumów w chmurze, tu moje albumy zapisane na dysku Google Drive

 część X – drogie oryginalne i tanie zamienne akcesoria 

Jak zawsze tam gdzie mamy do czynienia z obecnością drogich, akcesoriów, elementów rozbudowujących funkcjonalność danego uradzania, pojawiają się producenci, oczywiście najczęściej chińscy, oferujący ich zamienniki za znacznie niższą cenę. Dla wielu konsumentów, w tym dla mnie, opcja taka bywa zbawienna, gdyż jak wszyscy wiemy akcesoria opatrzone oryginalnym logo, bez względu na ich realny koszt wytworzenia potrafią ceną przyprawić o zawrót głowy…

Nie inaczej jest w przypadku LG G5, tu jednak obecność dodatkowych akcesoriów ma znacznie szczególne ze względu jego modułową budowę, a szczególnie korelację możliwości wymiany baterii i jej względnie małej pojemności wynoszącej 2800mAh. Innym potencjalnie podatnym na uszkodzenia elementem G5 jest dolny moduł łączący akumulator z telefonem, skrywający wewnątrz również mikrofon, głośnik i gniazdo micro USB typu C, ten w ogóle nie jest dostępny w oficjalnej, firmowanej logiem LG sprzedaży, jednak znów na szczęście dostępny jest on w chinach. Podobnie ma się sprawa w przypadku osłony tylnych obiektywów aparatów, z natury rzeczy, ze względu na wielkość elementu jak i jego lekkie wystawanie, podatny na uszkodzenia, osłona taka również dostępna jest w Chinach.

Przyjrzymy się teraz pokrótce przykładom dostępnych akcesoriów do modelu LG G5, oraz ich cenie za oryginalne (o ile taki występuje) i zamienne warianty:

  • akumulator LG BL-42D1F 2800mAh 10,8Wh 3,85V
    • dostępność i cena oryginalnego: trudno dostępny / cena w przybliżeniu 140 do 200zł
    • zamiennik dostępny na platformie AliExpress z opcją darmowej wysyłki: od 7,4$ / około 29,6zł*: www.aliexpress.com…
  • futerał CFV-160 Quick View
    • dostępność i cena oryginalnego: dostępny / cena w przybliżeniu 124 do 159,99zł: https://www.ceneo.pl
    • zamiennik dostępny na platformie AliExpress z opcją darmowej wysyłki: od 2,59$ / około 10,36zł*: www.aliexpress.com…
  • power bank / hybrydowa bateria LG BCK 5100:


od lewej: zamienny akumulator do LG G5 model BL-42D1F / dostępny za kilka złotych zamiennik oryginalnego futerału typu flip Quick View / hybrydowa bateria LG BCK 5100 pełniąca podwójną funkcję – zamiennego akumulatora, lub power banku, który wraz z baterią można ładować za pomocą szybkiej ładowarki sieciowej

Inne:

  • stacja dokująca dla akumulatora LG G5 / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 2.51$ / około 10zł*
  • stacja dokująca ładująca lub z funkcją komunikacji przewodowej / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 3.41$ / około 13,60zł*
  • osłona tylnych aparatów fotograficznych / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 2.40$ / około 9,60zł*
  • dolna część LG G5 łącząca akumulator z telefonem wyposażona w głośnik, mikrofon, oraz slot baterii i gniazdo micro USB typu C / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 12.50$ / około 50zł*
  • kabel ładowania magnetycznego + końcówka magnetyczna do smartfonu / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 1.4$ / około 5,60zł*
  • ochronne szkło na ekran LG G5 / platforma AliExpress: www.aliexpress.com… / od 2.37$ / około 9,48zł*

* przy cenie dolara na poziomie 4zł


od lewej: wśród wielu dostępnych do modelu LG G5 akcesoriów jest między innymi stacja dokująca umożliwiająca łatwe ładowanie smartfonu / stacje tego typu dostępne są w różnych wariantach w tym z podwójnym slotem ładowania, dla telefonu, oraz osobnego dla drugiego akumulatora, oprócz tego niektóre modele,  jak ten powyżej obsługują funkcję łączności OTG, co oznacza że stacja taka może z powodzeniem służyć również do równoczesnego ładowania i wymiany plików pomiędzy telefonem, a podłączonym urządzeniem / wymienna wykonana z tworzywa i szkła obudowa tylnych aparatów LG G5


od lewej: jednym z narażonych, co było szerzej opisywane na początku artykułu, elementem LG G5 jest jego dolny moduł łączący się baterią, wpisując się w tą niszę producenci z Chin stworzyli dostępne za kilkanaście dolarów amerykańskich zamienniki tej części w wariantach kolorystycznych dopasowanych do dostępnych kolorów LG G5 / ciekawym gadżetem umożliwiając lądowanie telefonu bez konieczności wpinania go do kabla są przewody z końcówką magnetyczną / szyba ze szkła hartowanego do LG G5

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje oczywiście wszystkich dostępnych akcesoriów do modelu LG G5 dostępnych na Chińskich platformach handlowych jak choćby właśnie AliExpress, to wręcz jedynie jego skromny zwiastun, podałem tu jedynie najbardziej podstawowe i najczęściej kupowane. Jak zawsze jednak w przypadku zakupu zamienników wskazane jest zachowanie ostrożności, zdarza się bowiem że jeśli cena jest zbyt atrakcyjna otrzymany towar będzie równie tani co… nieprzydatny. Z pewnością jednak zważając na ceny markowych produktów ryzyko takie warte jest podjęcia.


Smartfon LG G5 i zamiennik oryginalnego futerału typu flip Quick View, zdjęcie w środku i po prawej założony na telefon, zakupiony w chinach za 2.5$ (około 10zł)

Inny wariant futerału dla smartfonu LG G5, z dostępem do ekranu Always On Display (podobnie jak w przypadku Quick View) marki Nillkin cechujący się bardzo dobrą jakością


tekst, opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem wariantów zdjęć poglądowych urządzeń i akcesoriów: Sebastian Nikiel 04.05.2017