SmartWool PhD Outdoor Medium Crew Socks

SPRZĘT / skarpety outdoorowe marki SmartWool model PhD® Outdoor Medium Crew Socks

  • Producent: SmartWool
  • Model: PhD® Outdoor Medium Crew Socks
  • Typ: męskie skarpety outdoorowe
  • Pora roku: wiosna / lato / jesień
  • Linia produktów:  PhD®
  • Waga: 100 gramów para / dla numeru XL (EU 46-49)
  • Materiały:
    • 72% merino wool (wełna)
    • 26% nylon (poliamid)
    • 2% elastane (elastyczne włókna)
  • Oddychalność: TAK
  • Współpraca z odzieżą termoaktywną: TAK
  • Zastosowane technologie:
    • PhD® – produkt projektowany pod kątem maksymalnego komfortu użytkowego, szczególnie w takcie aktywnego i długiego marszu
    • 4 Degree Elite Fit System – producencki system bez uciskowych ściągaczy dbających o pewne trzymanie skarpet na stopie, przeciwdziałających ich przemieszczaniu bez względu na typ aktywności, składa się z czterostopniowego systemu bez uciskowych ściągaczy, w tym z krzyżowego na śródstopiu po stronie zewnętrznej, oraz kolejnego stabilizującego kostkę i wspierającego pracę ścięgna Achillesa
    • Indestructawool™ – technologia specjalnie zaprojektowanych tkanin cechujących się wysoką wytrzymałością i komfortem
    • Mesh Venting – strefy rzadszego splotu tkaniny odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru ciepła i pary z wnętrza skarpet
    • Medium Cushion – strefy podwyższonej grubości tkaniny na palcach i pięcie odpowiedzialne za amortyzację uderzeń stóp o grunt i palców o noski buta
  • Warianty kolorystyczne: TAK
  • Dostępne rozmiary:
    • M – EURO: 38-41
    • L – EURO: 42-45
    • XL – EURO: 46-49
  • Numer katalogowy SmartWool: SW001071
  • Pranie / konserwacja:
    • prać ręcznie lub w pralkach automatycznych w temperaturze 40ºC
    • nie prasować
    • można suszyć w suszarkach mechanicznych z zastrzeżeniem wykorzystania programu do delikatnych tkanin
    • nie prać i nie czyścić chemicznie
    • nie używać wybielaczy i środków zawierających chlor
  • Inne: logo marki wyszyte na górnym ściągaczu, nazwa marki wyszyta na palcach po stronie zewnętrznej, nowoczesny sportowy design
  • Średnia cena krajowa / stan na dzień 03.03.2017: około 80zł do 120zł
  • Cena na stronie producenta / stan na dzień 03.03.2017: 23,95$ / około 98,195zł*
  • Do testów przekazała firma Raven

* przy cenie dolara amerykańskiego 4,10zł

Przeznaczenie:

Termoaktywne, hipoalergiczne skarpety przeznaczone do użytkowania w trakcie pieszych wypadów górskich, jak i każdej innej aktywności fizycznej, w trzech porach roku: wiosna / lato / jesień.

Tytułem wstępu – o wełnie merino…

Moda kołem się toczy… większość z nas zapewne zna to porzekadło, to co dziś modne juto odchodzi w zapomnienie, by po latach okazać się po lekkim liftingu ponownie hitem. Prawo to dotyczy również i samych tkanin stosowanych w segmencie outdoorowym. Po latach bazowania na sztucznych tkaninach, obserwujemy obecnie coraz powszechniejszy trend powrotu do dzianin naturalnych, co idealnie wpisuje się w powszechny ekologiczny trend.

Dziś zdecydowana większość liderów rynku odzieży górskiej i sportowej ma w swojej ofercie przynajmniej jedną, a często kilka produktów z dzianin naturalnych, lub mieszanych. Wśród tych które szczególnie cieszą się popularnością jest wełna merino. Warto w tym miejscu pokrótce opisać co jest przyczyną tej popularności, jak i czym tak naprawdę ta wełna jest…

Merino Wool – czyli popularnie „wełna merino” pochodzi z runa owiec z gatunku Merynosów. W obecnej chwili owce te hodowane są właściwie na całym świecie, w tym w Polsce (gatunek Merynos Polski), te których runo uważa się jednak za najwartościowsze pochodzą z hodowli hiszpańskiej, obecnie hodowanych w nowozelandzkich Alpach Południowych i w Australii. Sama rasa Merynosów najprawdopodobniej wywodzi z Azji, skąd w XII wieku owce te dotarły na Półwysep Iberyjski. Dopiero stamtąd w XVIII wieku zostały sprowadzone do innych krajów Europy.

Wełna tych owiec cechuje się szeregiem unikatowych właściwości, niespotykanych w runie owiec nizinnych – innych gatunków. Jedną z podstawowych różnic jest budowa pojedynczego włókna, które cechuje się bardzo małą średnica, wynoszącą od 17 do 23 mikronów. Jego struktura wykazuje wspaniałe właściwości absorpcji absorpcji wilgoci, nawet w zakresie 30 – 35% wagi własnej (dla porównania włókna dzianin sztucznych są zdolne do pochłaniania około 5% wilgoci).

Wnętrze włókna wełny merino jest hydrofilowe, a zewnętrzna łuska − hydrofobowa, przez co włókno za pomocą mikro kanalików pobiera wilgoć z przestrzeni między ciałem a włóknem i spomiędzy włókien do wewnątrz, stabilizując mikroklimat i zwiększając pojemność cieplną włókna względem włókien syntetycznych, natomiast zewnętrzna warstwa włókien odpycha wodę. Taka kombinacja cech zapewnia wysoki komfort termiczny użytkownikowi, grzejąc w chłodne dni i nie dopuszczając do przegrzania w upalne.

Nie koniec na tym oczywiście przewagi włókna wełny merynosa, kolejne ważki z nich to fakt że nie powodują one uczuleń (są hipoalergiczne), mają właściwości antybakteryjne, są znacznie odporniejsze na ogień (w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych), oraz nie wymagają drogich środków piorących i konserwujących. W przypadku tej ostatniej kwestii wełna merino można zwyczajnie prać w pralkach automatycznych, z zastrzeżeniem nie stosowania dodatku płynów zmiękczających.

Wielu z nas słysząc „wełna” od razu przypomina sobie „drapiące” doświadczenia z wełnianymi golfami, swetrami i… góralskimi skarpetami. I na tym polu merino bije rywali, znów dzięki budowie włókna jest ona wyjątkowo miękka i delikatna dla skóry. Rozpatrując właściwości wełny merino pod kątem ekologii, dodać trzeba że należy ono do w pełni odnawialnych zasobów, oraz co bardzo istotne całościowo biodegradowalnych. W tym ostatnim przypadku byłem zaskoczony jak szybko włókno merino potrafi ulec naturalnemu rozkładowi, nie wpływając przy tym negatywnie na biotop. Według przeprowadzonych przez badań odzież w takiej wełny ulega całkowitemu rozkładowi na przestrzeni 6 do 9 miesięcy, dobitnie udowadnia poniższy film, oczywiście nie trzeba tu dodawać że dzianiny syntetyczne w tym przedziale czasowym w ogóle nie poddadzą się próbie czasu…

film przedstawiający różnicę w podleganiu biodegradacji tkanin naturalnych z wełny merino, oraz syntetycznych

Reasumując coraz powszechniej odzież z wełny merino staje się synonimem jakości, komfortu, bezpieczeństwa i trwałości, wszystko to zaś leży u podstaw tego o czym już wspominałem, że coraz więcej topowych marek zwraca się w jej stronę. Jedną z nich jest właśnie amerykańska marka SmartWool, firma której nazwa w świadomości konsumentów stała się synonimem zaawansowanej, wysokiej gatunkowo odzieży wykonanej z nowozelandzkiej wełna merino, w całości, lub kombinacji z włóknami syntetycznymi. Pomimo jednak że oferta marki jest znacznie szersza, znana i identyfikowana jest przede wszystkim z swoich rewelacyjnych skarpet z wełny Merynosów.

SmartWool – o marce…

Firma powstała nieco ponad 20 lat temu, na polski rynek wkraczając w 2009 roku. Według wieści z sieci marka powstała w pokłosiu poszukiwań przez dwóch instruktorów narciarstwa z Vermont w Nowej Anglii, skarpet które zapewnią ciepło nawet w bardzo niskich temperaturach, a które równocześnie cechować będą się trwałością i doskonałymi właściwościami termicznymi, w ten sposób odkryli oni doskonałe właściwości wełny z merynosów.

Produkty SmartWool cechują się najwyższą jakością, szczyci się ona bowiem współpracą z starannie wybranymi hodowcami z Nowej Zelandii. Marka konsekwentnie stawia również na ciągły rozwój technologiczny, wciąż poszukując nowych rozwiązań w zakresie łączenia wełny merino z zaawansowanymi tkaninami syntetycznymi w celu otrzymania optymalnej kombinacji która poprawi trwałość wełny, oraz poszerzy jej możliwości zastosowania.

SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks – budowa i technologie…

Powyższy wstęp opisujący genezę marki SmartWool, jak i zalety używanej przez nią wełny merino, jest oczywiście powtórzeniem opisu który pojawił się przy okazji recenzji innych świetnych skarpet tego producenta, przeznaczonych do użytkowania w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny – modelu Mountaineering Extra Heavy Crew, którego recenzję znajdziecie <<tutaj>>. Wstępniak ten pozwoliłem sobie powtórzyć gdyż zawiera on wiele ważnych informacji dotyczących samej wełny merino, którą oczywiście odnajdujemy również w obecnie omawianym modelu skarpet SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks, dodam jeszcze tylko że obie pary skarpet SmartWool do testów udostępniła firma RAVEN, za co serdecznie dziękuję.

Omawiane skarpety z racji przeznaczenia do użytkowania w wyższych temperaturach, tudzież w okresie wiosna / lato / jesień, muszą sprostać znacznie wyższym wymaganiom termicznym niż wspomniany model zimowy, który przede wszystkim musiał utrzymać ciepło. Model SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks nie tylko ma zapewnić komfortową temperaturę, ale nie dopuszczać do przegrzania się stóp. Wszystko to oznacza że zastosowany rodzaj tkaniny musi być diametralnie inny od wersji zimowej, co zauważymy od razu po wzięciu ich do rąk.

Skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks

Pomimo że skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks posiadają tylko 2% mniej w swym składzie czystej wełny merino – to jest 72%, od wersji zimowej, zmianie uległa struktura tkaniny, jest ona bardziej zwarta, elastyczna, o niższej grubości. Nie oznacza to jednak że skarpety są cienkie, bynajmniej, są po prostu doskonale dopasowane do przewidzianych dla nich zadań. Marka SmartWool od lat eksperymentuje, co zostało szerzej opisane we wstępniaku, z kombinacją naturalnych włókien wełny merino, z domieszką włókien syntetycznych, w celu wypracowania optymalnego materiału, wpasowującego się w określony typ potrzeb. Widać to doskonale w omawianym modelu, gdzie tkanina jest mieszanką w proporcjach: 72% wełny merino, 26% poliamidu, oraz 2% elastyny. Jak okazało się w trakcie testów praktycznych kombinacja taka znakomicie sprawdza się w ternie, o czym będzie więcej dalej.

Skarpety są udanym mariażem zaawansowanych włókien syntetycznych, z przewagą naturalnej wełny merino, cechą zwracającą uwagę jest ich nowoczesny design i strefowa budowa.

Z całą pewnością kolejną rzeczą która zwraca uwagę jest niska waga skarpet wynosząca zaledwie 100 gramów para dla rozmiaru XL (EU 46-49), oraz znakomity, wyważony, acz nie pozbawiony sportowego charakteru, nowoczesny design. Model cechuje się budową strefową, która ma za zadanie zmaksymalizowanie komfortu użytkownika, szczególnie pod kątem wygody i komfortu termicznego. Cechy te właściwe są dla serii produktów do której należy model – PhD® predysponowanych do  aktywnego i wymagającego użytkowania w warunkach górskich, ale też i każdym innym typie aktywności fizycznej.

Dotykając skarpet z pewnością wyczujemy zgrubienie tkaniny w rejonie palców i pięty, są to specjalne strefy dbające o ochronę pięty i palców w trackie długiego marszu (technologia Medium Cushion), co de facto przekłada się na wysoki komfort użytkowy. Sekcje te obramowano wstawką z jaśniejszej  nitki, właściwej dla danego wariantu kolorystycznego. Podczas testów modelu, nawet po wielu godzinach użytkowania w kamienistym i mieszanym terenie nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, co zdarzało mi się w tanich modelach skarpet pozbawionych takich stref.

Strefy o zróżnicowanej gęstości i typie włókien w skarpetach SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks podkreślają w tym wariancie kolorystycznym wstawki z białej, szarej i czerwonej nitki. Na palcach i pięcie znajdują się strefy włókna o większej grubości i sprężystości – doskonale tłumiące uderzenia pięty o grunt w trakcie marszu, oraz palców o noski butów – jest to technologia Medium Cushion

No w właśnie skoro już wspomniałem o wariantach kolorystycznych… przyznam że pomimo błahości zagadnienia miałem tu nieco kłopotów z ustaleniem faktycznych ich wersji, gdyż na stronie producenta pojawiają się trzy: brązowe, ciemnoszare (omawiane), oraz czarne. Natomiast u polskich sprzedawców znalazłem znacznie więcej wariantów kolorystycznych w tym trzy wymienione, oraz: jasno szare, niebieskie, zielone, oraz granatowe. Cechą właściwą każdego z wariantów są dopasowanie danego wzoru jaśniejsze, lub ciemniejsze wstawki, jednak wszystkie cechują się doskonałym wyważeniem, oraz spójnością.

Kolejnym częstym grzeszkiem tanich skarpet jest ich przemieszczanie się na stopie, tu nic takiego absolutnie nie ma miejsca, o co dba następna z zaimplementowanych w modelu technologii – 4 Degree Elite Fit System. Piszę o nim już w tym miejscu, gdyż z pewnością przyglądając się modowi dostrzeżmy charakterystyczne strefy ze ściągaczami, w rejonie górnego rantu, powyżej kostki, oraz podwójny krzyżowy na śródstopiu. Szczególnie ważny dla trzymania skarpet jest ten ostatni, po włożeniu skarpet na stopy zauważmy charakterystyczny krzyż z elastycznej tkaniny o niższej gramaturze i dodatkowym kolorze w splocie tkaniny. Kolor ten jest dopasowany do danego wariantu skarpet, w moim czerwono – szary.

Skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, pomimo starań nie udało mi się ostatecznie stwierdzić ilości dostępnych wariantów, na stronie samego producenta dostępne są trzy warianty, czarne, brązowe i zielone, w sieci natrafiłem jednak jeszcze na inne jak prezentowany powyżej wariant niebieski.

Kształt i umiejscowienie, oraz siła z jaką dociska skarpety ten podwójny ściągacz sprawia że trzymają się one stopy pewnie, bez względu na długość i intensywność marszu, można powiedzieć że ściągacz pracuje wraz z naszymi stopami, układając się do ich aktualnej pozycji i kształtu. Bardzo istotne jest by zauważyć tu iż pomimo doskonałego trzymania ściągacz nie uciska zbyt agresywnie stopy. Podobnie ma się rzecz w przypadku pozostałych ściągaczy, żaden z nich nie powoduje nadmiernego ucisku, równocześnie jednak zapewniając doskonałe trzymanie skarpet na stopie.

zdjęcie po lewej i w środku: w modelu PhD® Outdoor Medium Crew Socks zastosowano szereg zaawansowanych rozwiązań w celu zmaksymalizowania komfortu użytkownika, w tym między innymi wspaniale działający w praktyce system ściągaczy 4 Degree Elite Fit System utrzymujący pewnie skarpety na stopie, w tym krzyżowy ściągacz na śródstopiu widoczny na zdjęciu po lewej i w środku / zdjęcie po prawej: wszystkie ściągacze, w tym ten wieńczący skarpety są bez uciskowe, nie zapomniano również o dodatkach designerskich, jak wyszyte jasną nitką logo na górnym ściągaczu, czy na nazwa marki powyżej palców (zdjęcie w środku)

Skoro mamy już założone skarpety, kolejną z rzeczy mających ważki wpływ na komfort modelu, oraz zwracających uwagę, są strefy tkaniny o rzadszym splocie, w omawianym wariancie przypominającym drobną szachownicę z ciemnoszarych i jasnoszarych włókien, co ciekawe w zależności od umiejscowienia strefy o zróżnicowanej gęstości. Jak pewnie się już domyślacie strefy te odpowiedzialne są za transport wilgoci i nadmiaru ciepła z wnętrza skarpet, również ich lokalizacja nie jest tylko zabiegiem designerskim, lecz skutkiem przemyślanego szczegółowo projektu (technologia Mesh Venting).

Strefy te znajdziemy między innymi z przodu w rejonie zgięcia stopy i nogi, po jednej po bokach śródstopia wpasowane w podwójny krzyżowy ściągacz, oraz tuż przy palcach za granicą strefy o podwyższonej grubości (chroniącej palce przed uderzeniami – Medium Cushion). Najrzadsze splot mają strefy przy palcach, oraz na zgięciu stopy, co odpowiada naturalnym obszarom z tendencją do obfitszego wydalania potu i ciepła. Nieco gęstszy splot znajdziemy w rejonie stref przy krzyżowym ściągaczu na śródstopiu, a to za sprawą dodania do niego elastycznych włókien, takich samych jak w samym ściągaczu, dzięki czemu współpracują one wraz z nim przy utrzymywaniu skarpet na miejscu, zachowując równocześnie wysoką paroprzepuszczalność.

zdjęcia od lewej: innym systemem, mającym walny wpływ na komfort użytkowania zastosowanych w skarpetach SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks są wstawki z tkaniny o rzadszym splocie doskonale odprowadzające nadmiar ciepła z ich wnętrza (technologia Mesh Venting) / …autor podczas jednego z wypadów testowych, tu odziany w omawiane skarpety w tandemie z butami Quechua Inuit

Na koniec tej części recenzji warto wspomnieć że jak wszystkie modele marki SmartWool tak i omawiany SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks jest hipoalergiczny, a właściwości wełny merino sprawiają że skarpety nie łapią zapachu, zapewniając poczucie świeżości stopom nawet po wielu godzinach marszu w wysokich temperaturach, w praktyce oznacza to że nie musimy się obawiać o rozsiewanie niemiłego zapachu po zdjęciu ciężkich górskich butów, bez względu na czas przez jaki w nich pozostawaliśmy.

SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks – praktyka…

Człowiek tą ma cechę, czasem dobrą, czasem mniej, że szybko przyzwyczaja się do… luksusu. Z całą pewnością bowiem skarpety zarówno recenzowane w tym opisie, jak i model testowany zimowy testowany nieco wcześniej, należą do najwyższej półki jakościowej, oferując niezrównany komfort w każdych warunkach, oczywiście uwzględniając dobór odpowiedniego modelu skarpet marki SmartWool.

Skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks testowałem podczas kilku wypadów, w tym dwóch w Beskid Śląski, oraz jeden podczas wypadu plenerowego z aparatem do Doliny Wapienicy u stóp Beskidu Śląskiego. Testy odbywały się w różnym zakresie temperatur od  -2 do +10°C w każdym z tych zakresów skarpety zapewniały mi doskonały komfort termiczny. Zdjęcia powyżej od lewej: las na zielonym szlaku z Bystrej Leśniczówka  na Przełęcz Kołowrót – B. Śląski / potok nieopodal Przełęczy Kołowrót – B. Śląski

Rzeczowe skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks testowałem dość intensywnie, w zróżnicowanych zakresach temperatur i z różnymi typami obuwia. Pierwsze z testów końcem stycznia, odbywały się we wciąż jeszcze bardziej zimowej, niż nawet przedwiosennej aurze, przy temperaturach rzędu od -2 do +5°C, w tandemie z wyśmienitymi śniegowcami, testowanymi początkiem stycznia – butami Kamika model Alborg (recenzję znajdziecie <<tutaj>>). W takim duecie skarpety pomimo że przecież teoretycznie przewidziane są do użytkowania w wyższych temperaturach, zapewniły mi podczas wielogodzinnego brodzenia w śniegu, błocie, a nawet potokach, podczas wypadu z aparatem w plener, doskonały komfort termiczny.

Wędrując w skarpetach PhD® Outdoor Medium Crew Socks, tu od lewej: Dolina Wapienicy, potok Wapieniczanka, nieopodal sztucznego zbiornika wodnego Wielka Łąka / …łapiąc wczesnowiosenną słoneczka energię – Dolina Wapienicy, nieopodal Potoku Barbara

Kolejne testy odbywały się już w nieco wyższych temperaturach, pierwszy w zakresie  +4 do +10°C, drugi około -1 do +6°C, oba w tandemie z zimowymi butami Quechua model Inuit na zabłoconych, lub zaśnieżonych i zalodzonych szlakach w wyższych partiach Beskidu Śląskiego. Jak widać dynamika temperatur w jakich testowane były skarpety była dość duża, od warunków zimowych, po wiosenne. To co zachwyca szczególnie to fakt że zmiana temperatury otoczenia nie wpływa właściwe negatywnie na odczuwany komfort termiczny, skarpety doskonale dopasowują się do panujących warunków, nie dopuszczając ani do przegrzania, ani do wyziębienia stopy, zapewniając doskonałe odprowadzanie nadmiaru pary wodnej.

Skarpety testowane były w bardzo zróżnicowanych warunkach, od wczesnowiosennych, do… zimowych, gdyż nadal na dzień 13.03.2017 powyżej 1000m n.p.m. w Beskidach leży śnieg, tu od lewej: autor na wieży widokowej na Szyndzielni, po prawej podczas przejścia z Szyndzielni na Klimczok – widoczny po prawej, a po lewej pasmo Magury – 11.03.2017

Ta właśnie wyborna termoaktywność, w połączeniu z zaawansowanymi, hipoalergicznymi tkaninami, z przewagą naturalnych włókien, sprawia że po całym dniu dreptania skarpety absolutnie nie łapią przykrego zapachu, pozostają świeże i suche. Warto jeszcze dodać że cechą która mi szczególnie przypadła do gustu do obecność stref o podwyższonej gęstości i grubości tkaniny w rejonie pięty i palców, rozwiązanie to bardzo skutecznie tłumi uderzenia stóp o grunt, oraz palców o noski buta podczas szybkich zejść po stromych stokach.  Tak… z całą pewnością bardzo łatwo przyzwyczaić się do tak nyskiego luksusu jaki oferują omawiane skarpety PhD® Outdoor Medium Crew Socks, z całą pewnością model ten na stałe zawita wśród moich ulubionych na wyprawy górskie, ale też i dłuższe wypady w teren z aparatem.

Olbrzymią zaletą omawianych skarpet jest ich niezrównana wygoda i wydajność termiczna, pozwalająca cieszyć się ciepłem, wygodą i suchą stopą w bardzo szerokim spektrum temperatur. Tu od lewej: potok w dolinie pod kolejką na szczyt Szyndzielni, Beskid Śląski 08.03.2017 / potok Barbara w Dolinie Wapienicy 30.01.2017

Podsumowanie…

Nie będzie chyba dla nikogo specjalnym zaskoczeniem po lekturze recenzji skarpet SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks że moja opinia o tym modelu może być wyłącznie jak najlepsza. Tak z całą pewnością skarpety te nie są tanie, trzeba jednak pamiętać o tym że model należy do produktów klasy premium, tak może się wydawać że cena około 120zł za parę to znacznie za dużo, wszak za taką kwotę można kupić dwie, a nawet trzy par tańszych skarpet…

Pozwólcie że odpowiem tu pytaniem na tą kwestię – ile takie tanie skarpety wam posłużą, jaki zapewnią komfort użytkowy i termiczny w dynamicznie zmieniających się warunkach termicznych, oraz czy będą w stanie zapewnić świeżość stopom po wielu godzinach marszu w wysokich temperaturach?

Na to pytanie każdy z Was musi odpowiedzieć sobie sam, sam jednak uważam że z całą pewnością warto zainwestować nieco większą sumę w zakup skarpet SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks, gdyż tak jak w przypadku każdego innego produktu z wyższej półki ich cena amortyzuje się w długim i komfortowym użytkowaniu, osobiście polecam omawiane skarpety, ich wygoda, niewymagająca konserwacja, skuteczne odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, czynią z nich model wszechstronny, który na długi czas zapewni waszym stopom wygodę.

Pomimo że skarpety marki SmartWool model PhD® Outdoor Medium Crew Socks nie należą do tanich ich uniwersalność, wygoda i trwałość przekładają się na długi czas komfortowego użytkowania – warto więc je wybrać inwestując w wygodę na lata…

Zalety:

  • bardzo wysoki komfort użytkowy
  • skuteczna ochrona palców i stóp
  • brak tendencji do łapania zapachów
  • skuteczny transport wilgoci i nadmiaru ciepła z wnętrza skarpet
  • niska waga i wygoda
  • pewne acz bez uciskowe trzymanie na stopie
  • niewymagająca konserwacja
  • doskonałe materiały
  • staranne wykończenie
  • nowoczesny, atrakcyjny design
  • warianty kolorystyczne

Wady:

  • nie stwierdzono

 

Opracowania powiązane:

Przydatne linki:

Wykorzystane źródła:

.

 

do testów dostarczyła firma RAVEN

www.ravenco.eu

Autor serdecznie dziękuję firmie Raven za udostępnienie do testów skarpet
marki SmartWool model PhD Outdoor Medium Crew Socks

.

oficjalna strona marki:

www.smartwool.com

.

TECHNOLOGIE:


tekst ,opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami polskiego prawa, niniejszym informuję że wszystkie wyrażane na łamach tej strony, jak i stronach opisów do których prowadzi, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo linii danego modelu produktu. Opisy te mają na celu wyłącznie charakter informacyjny i nie są ofertą handlową.