konkurs fotograficzny: „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa” – finał

Wszystko, co miało swój początek, ma niestety i swój koniec… natura wciąż jeszcze powoli, ale nieubłaganie z letnich w jesienne zdobi się stroje, zieleń niedawno jeszcze przecież młoda i soczysta, dziś zmęczona, w brązy i żółcie odziana. Tak i konkurs fotograficzny „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa” zbliża się do swego kresu. Za nami już koniec etapu zgłaszania prac, a teraz pora zamknąć kolejny i najtrudniejszy – dla nas, Jurorów – etap obrad, podczas którego wyłonieni zostali laureaci rzeczowego konkursu.

Niełatwe było to zadanie, bowiem poziom nadesłanych fotografii był wyjątkowo wyrównany. Zabraliście nas w piękną podróż po górskich zakamarkach całego niemal świata, podróż również sentymentalną, gdyż wiele z nadesłanych zdjęć przedstawiało świat, który już przeminął. Dziękujemy Wam za to, że włączyliście się w tę piękną inicjatywę, która – przypomnijmy – jest częścią obchodów 150-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, obchodzonego właśnie w tym roku. Z nadesłanych prac zostanie też wybranych kilkanaście, które trafią do kalendarza na 2024 rok, przygotowywanego przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Bielsku-Białej.

Jury konkursowe podczas obrad 25.09.2023 roku… 

Korzystając z okazji pragnę również jako współorganizator i Przewodniczący Jury konkursowego złożyć szczególne podziękowania prezesowi bielsko-bialskiego oddziału PTT – Szymonowi Baronowi oraz członkini zarządu tegoż oddziału – Grażynie Żyrek za ich osobiste zaangażowanie w promocję i popularyzację konkursu – bez Was nie udałoby się zgromadzić tak licznej puli wartościowych zdjęć. Składam również serdeczne podziękowania całemu Jury konkursowemu: Jolancie Augustyńskiej, Agnieszce Tomiczek oraz Grażynie Żyrek. Dzięki Waszej pracy i wiedzy możliwe było tak trafne typowanie laureatów konkursu.

Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa” podczas drugiego dnia obchodów
150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jakie miały miejsce w dniach 13 – 15.10.2023 w Ośrodku Rewita Zakopane „Kościelisko”.

PROTOKÓŁ

Protokół z obrad Jury konkursu fotograficznego „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa”. Na konkurs wpłynęło 176 fotografii, nadesłanych przez 41 autorów, należących do trzynastu oddziałów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dnia 25 września 2023 roku, Jury w składzie:

 • Sebastian Nikiel – przewodniczący
 • Jolanta Augustyńska – członkini
 • Agnieszka Tomiczek – członkini
 • Grażyna Żyrek – członkini

dokonało oceny prac nadesłanych na konkurs fotograficzny, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział Bielsko-Biała oraz przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Krakowie, w ramach obchodów 150-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Podczas dokonywania oceny Jury brało pod uwagę zgodność pracy z tematem konkursu, sposób jego przedstawienia oraz walory estetyczne i techniczne fotografii. W toku obrad Jury postanowiło przyznać wszystkie nagrody przewidziane regulaminem oraz dwa dodatkowe wyróżnienia:

nagrody główne:

 • miejsce I – Piotr Fagasiewicz / oddział PTT Łódź / za tryptyk fotografii „Alpejskie wędrówki”
 • miejsce II – Jacek Weigel / oddział PTT Bielsko-Biała / za zdjęcie: „W głąb doliny, ku Chacie Tery’ego”
 • miejsce III – Renata Pachura / oddział PTT Bielsko-Biała / za zdjęcie: „Ku Krywaniu, gdy zakwitła czerwień”

.

wyróżnienia:

 • wyróżnienie I – Aleksandra Lesz / oddział PTT Łódź / za zdjęcie: „Kazbek o poranku”
 • wyróżnienie II – Kamil Smuszkiewicz / oddział PTT Tarnów / za zdjęcie: „Jeszcze jesień w Beskidzie Sądeckim”
 • wyróżnienie III – Grzegorz Pabian / oddział PTT Bielsko-Biała / za zdjęcie: „Najwolniejsze fale Europy – Aletschglacier”

.

wyróżnienia dodatkowe:

 • wyróżnienie IV – Michał Osysko / oddział PTT „Beskid” Nowy Sącz / za fotografie z tryptyku: „Ponad chmurami…”
 • wyróżnienie specjalnie za aspekt historyczny zdjęcia – Bogdan Lewicki / oddział PTT Łódź za zdjęcie: „Wracając z Gorganów”

.

Na tym protokół zakończono.

.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w tą piękną inicjatywę, dziękujemy za podróż, często sentymentalną, w jaką zabraliście nas po górach niemal całego świata. Zapraszamy do zapoznania się z fotografiami laureatów konkursu…

regulamin i linki:

regulamin konkursu:

Linki:

Do pobrania:

.

organizator, sponsorzy nagród i patronat medialny:

.


konkurs fotograficzny: „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa” – galeria pokonkursowa

organizator konkursu: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział Bielsko-Biała