RECENZJE / tytuł: „Atlas Gór Polski” autor: opracowanie zbiorowe
- Tytuł: „Atlas Gór Polski”
- Autor: praca zbiorowa
- Rok wydania:
- wydanie I / 2007
- wydanie II / 2009
- wydanie III / wrzesień 2010
- Ilość stron: 480
- Rodzaj okładki: twarda
- lustracje: tak / liczne / kolorowe
- Papier: wysokiej jakości papier kredowy
- Średnia cena: 99 – 134,99 zł (na dzień 02.08.2011)
- Wydawnictwo: ExpressMap
- Mapy: tak / liczne / szczegółowe
- Skład książki: szyta
- Wymiary książki: 330 x 230 mm
- Numer ISBN: 978-83-7546-020-9 (wydanie III)
.
„Atlas Gór Polski” – to jedna z tych książek których posiadanie jest niezbędne dla każdego człowieka zakochanego w górach. Książka stanowiąca rewelacyjnie opracowane kompendium szeroko rozumianej wiedzy o wszystkich pasmach górskich znajdujących się na terenie naszego kraju. Wzbogacona dziesiątkami, szczegółowych map terenowych, oraz cennych informacji na temat każdego z nich. Wartość merytoryczną tej pozycji dobrze określa liczba zdobytych przez nią nagród: I miejsce w kategorii mapy i atlasy (mapa roku 2007), I miejsce na targach Poznańskich w kategorii map i atlasów (XVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej) w 2007 roku, Nagroda Publiczności w kategorii – Inne mapy i atlasy 2007 (Stowarzyszenie Kartografów Polskich).
We słowie wstępnym do książki tak opisał jej wartość, jeden z naszych najznamienitszych himalaistów polskich – Leszek Cichy:
„Nie myślałem że od lat wspinając się i chodząc po polskich górach, przyjdzie mi pisać wstęp do publikacji, której szukałem od lat siedemdziesiątych, a więc od początku mojego zainteresowania nie tylko wspinaczką, ale i zaawansowaną turystyką. Hołubiony przeze mnie do tej pory przewodnik Władysława Krygowskiego – „Od Beskidu Śląskiego po Bieszczady” – wykorzystywany we wszystkich wyjazdach w wymienione rejony, zostanie zastąpiony przez publikację którą macie Państwo przed sobą…”Atlas Gór Polski” – to nie tylko jasno i czytelnie podana treść, ale po prostu piękna i estetyczna publikacja przyciągająca oko….”
Na polskim rynku wydawniczym istnieje wiele różnych opracowań każdego z pasm gór polskich z osobna, ewentualnie w sąsiadujących grupach, brakowało jednak od lat opracowania zbiorowego, swoistej encyklopedii wiedzy dla wszystkich naszych gór. Tą lukę z powodzeniem wypełnia właśnie ta pozycja.
Autorzy tej książki postawili sobie niezwykle trudne zadanie aby wszystkie ważne informacje, dla każdego z pasm, oraz rejonów bezpośrednio przylegających, opisanych w rysie kulturowym, historycznym oraz pod względem turystycznym, zamknąć w jednej książce, opracowanej w taki sposób aby nie była ona ani przegadana, ani przeładowana informacjami, ale zachowała równowagę pomiędzy ilością informacji, prostotą języka, a ospałością tomu.
Moim zdaniem z zadanie tego wywiązano się znakomicie. Książka podzielona jest według grup górskich, z których każda szczegółowa omawiana jest pod względem: położenie, topografii, zasobów wód, budowy geologicznej, istniejącej na danym terenie fauny i flory, charakterystyki zjawisk pogodowych na danym obszarze, zarysu dziejów historycznych, oraz pod względem atrakcyjności turystycznej. Wszystkie te informacje zostały wzbogacone setkami barwnych ilustracji, a każdy fragment omawianego pasma zilustrowany za pomocą szczegółowej mapy.
Przydatne linki:
- wydawnictwo ExpressMap: www.e-map.pl
Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.