Marmot Warmlight

SPRZĘT / męska kurtka polarowa Marmot model Warmlight

  • Nazwa: męska kurtka polarowa
  • Model: Warmlight
  • Producent: Marmot
  • Dostępne rozmiary: S, M, L, XL, XXL
  • Dostępne kolory: czerwony / zielony / szary / niebieski / czarny
  • Materiały: syntetyczne / Polartec® Classic 200
  • Gwarancja: TAK / 24 miesięcy
  • Możliwość wpięcia do kurtki: TAK
  • Właściwości termoaktywne: TAK / Polartec® Classic 200
  • Współpraca z odzieżą termoaktywną: TAK
  • Oddychalność: TAK
  • Termoizolacja: TAK / Polartec® Classic 200
  • Waga: 540g dla rozmiaru L / 482g  dla rozmiaru S
  • Ilość kieszeni: zewnętrzne 3 / wewnętrzna 1
  • Technologie: Polartec® Classic 200 (wielowarstwowe mikrowłókna poliestrowe)
  • Średnia cena na dzień 06.01.2015: 239,40zł do 399,90zł (informacja www.ceneria.pl)
  • Inne: dwie duże zewnętrzne kieszenie, jedna średnia na piersi, oraz jedna wewnętrzna kieszeń, regulacja obwodu bluzy,  główny zamek typu YKK, płaskie zamki kieszeni na piersi i bocznych, loga producenta wyszyte na karku, oraz kieszeni na piersi, płaskie szwy, dodatkowo ocieplana szeroka listwa termiczna wzdłuż głównego zamka, wyściełany miękką tkaniną kołnierz
  • Do testów przekazała firma RAVEN

Przeznaczenie:

Lekka męska kurtka polarowa, wykonana z zaawansowanych tkanin, przeznaczona do zróżnicowanego typu aktywności od wysokogórskich wypraw, po codzienne miejskie użytkowanie, jako pierwsza, lub dodatkowa warstwa odzieży.

Charakterystyka…

Wigilijny poranek, w domu trwa radosna krzątanina, pomieszczenia wypełnia bukiet smakowitych zapachów przygotowywanych potraw, nagle dzwonek do drzwi, to kurier taszczący pod pachą spore pudło. Ze zdziwieniem słyszę że to mnie wołają, to paczka dla mnie… szybki ogląd adresu nadawcy i już wiem, to oczekiwany z niecierpliwością polar jednej z bardziej renomowanych firm produkującej odzież i sprzęt outdoorowy na świecie – Marmot.

I tak tego przecież niezwykłego dnia, spotkała mnie jeszcze jedna miła niespodzianka, otrzymałem jeszcze jeden piękny prezent. Nie mogąc się powstrzymać, jeszcze przed wieczerzą otwarłem pudełko, by choć móc zobaczyć polar. Pierwszym co mnie uderzyło podczas jego wyjmowania była bardzo mała waga, w stosunku do wielkości i przede wszystkim grubości polaru z którego kurtka została wykonana. Drugą rzeczą było wysokiej klasy wykonanie, nie udało się mi znaleźć ani jednej wystającej ze ściegu nitki, niedbałego wykończenia, ba… nawet krzywego, czy podwójnego ściegu. Wszystko wykonano z najwyższą dbałością o detale, co wbrew pozorom nie należy do rzeczy częstych, szczególnie na tle odzieży innych firm, opisywanej również w dziale „Sprzęt”. Kolejną rzeczą którą oczywiście zrobiłem, była przymiarka polaru, zawsze przecież istnieje ryzyko że nie trafi się z rozmiarem i tu jednak miłe zaskoczenie, polar leżał na mnie niczym szyty na miarę. Bacząc jednak na wyjątkowy charakter i uroczystość dnia, na dalsze testy kurtka polarowa firmy Marmot model Warmlight, musiała poczekać kilka dni.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w ramach przerwy od… świątecznego jedzenia, postanowiłem się przyjrzeć nieco dokładniej polarowi Warmlight. Model który otrzymałem był w kolorze zielonym, jest jednak tylko jednym z pięciu dostępnych wariantów kolorystycznych. Kupując ten model mamy do wyboru kolory: czerwony, zielony, szary,  niebieski i czarny. Każdy z wariantów posiada odpowiednio dopasowane akcenty, jak tkanina pokrycia kieszeni na piersi, kolor nitki jakim zostało wyhaftowane logo producenta, oraz kolor podszewki.

Kurtka polarowa firmy Marmot model  Warmlight dostępna jest w pięciu wariantach kolorystycznych

Model posiada anatomiczny, dopasowany krój, z lekko przedłużanym tyłem, oraz regulowanym obwodem pasa. Regulacja odbywa się za pomocą standardowej gumko-linki wyposażonej w dwa stopery. Polar posiada kilka przydatnych kieszeni, w tym jedną średniej wielkości na piersi, uszytej z odpornej na uszkodzenia mechaniczne tkaniny, dopasowanej kolorem do danego wariantu kolorystycznego polaru, wyposażonej w płaski zamek, zakończony patką ochronną dla główki zamka. Na kieszeni tej znajdziemy  stonowane kolorystycznie logo producenta, również dopasowane do koloru bluzy. Prócz wymienionej do dyspozycji mamy dwie duże boczne kieszenie, które również zamykane są na płaskie zamki, zabezpieczone małą patką. Czwartą i ostatnią kieszenią jest kieszeń „napoleońska” ulokowana na wysokości piersi, wewnątrz bluzy Warmlight. Zmieścimy tam z powodzeniem telefon, czy dokumenty.

Kurtka posiada trzy łącznie cztery kieszenie w tym: trzy zewnętrzne i jedną napoleońska wewnętrzną

Wewnętrzna kieszeń ulokowana jest tuż za listwą termiczną chroniąca zamek główny bluzy na całej jego długości.

Wnętrze modelu wyposażono w dodatkowe wstawki, z miękkiej i ciepłej tkaniny biegnące od wnętrza kołnierza przez klatkę do dołu polaru. Stanowią one zarówno pokrycie dla kieszeni, jak i dodatkową warstwę izolacyjną rejonu zamka głównego. Wszystkie szwy bluzy są płaskie. Główny zamek polaru to standardowy zamek YKK. Rękawy posiadają proste, elastyczne wykończenie, bez regulacji obwodu. Mają one krój reglanowy, dzięki czemu nie wygniatają się na łokciach, doskonale dopasowując się do ruchu ramion.

zdjęcia od lewej: Kieszenie boczna zapinane są na płaskie zamki, którego główka chroniona jest prze dodatkową patkę / Kurtka polarowa firmy Marmot model Warmlight posiada lekko przedłużany tył

zdjęcia od lewej: Obwód kurtki regulowany jest za pomocą gumko-linki i stoperów, której wolne końce wyprowadzone są w bocznych kieszeniach, dzięki czemu nie zwisają one luźno spod kurtki / Kurtka posiada płaskie szwy

Zadbano również o stronę estetyczną, prócz loga wyszytego na kieszonce na piersi, drugie znajdziemy na karku, całość w swojej minimalistycznej, oraz nie przeładowanej formie, pozostaje w zgodzie z współczesnymi trendami zaawansowanej odzieży górskiej.

Firma Marmot nie zapomniała o estetyce, model  Warmlight wyposażono w gustowne akcenty, jak logo producenta wyszyte na piersi (na kieszeni) oraz na karku, również główki zamków posiadają gumowe paski z logiem producenta.

Wieczór tego samego świątecznego dnia, nareszcie w Beskidy zawitała zima – nie ta kalendarzowa, ale prawdziwa biała, mroźna zima. Nie bacząc więc na inne okoliczności spakowałem szybko plecak, szykując się do wypadu kolejnego dnia, była to też doskonała okazja przetestować polar w warunkach „bojowych” może nawet sroższych od tych jakich się pierwotnie spodziewałem…

By zachować wiarygodność testu dobrałem odzież w taki sposób by jej wspólne właściwości nie wpływały negatywnie na polar i jego faktyczne zdolności do termoizolacji, oraz paro-przepuszczalności. Jako pierwsza warstwę ubrałem więc t-shirt termoaktywny, na nią cienką bluzę z długim rękawem również termoaktywną, na którą założyłem mój nowy nabytek bluzę polarową Marmot Warmlight w kolorze przygaszonej ciepłej zieleni. Na polar natomiast włożyłem kurtkę Hi-Tec, model Larson z wypiętym polarem. Zastanawiałem się przez dłuższą chwilę czy tak cienka warstwa zewnętrzna będzie wystarczająca, toteż awaryjnie, w drodze przezorności wziąłem do plecaka dodatkowy softshell.

zdjęcia od lewej: Beskid Śląski / Szyndzielnia 1026m n.p.m. – start na szlak… / W schronisku PTTK na Szyndzielni

Pogoda tego dnia wyjątkowo nam sprzyjała, dzień wcześniej spadła kilkunastu centymetrowa warstwa świeżego śniegu, niebo było granatowe z rzadkimi tylko obłokami, początkowo był lekki mróz w granicach -8°C. Zdecydowaliśmy się na niezbyt wymagający, o średniej długości szlak, za to wyjątkowo malowniczy, prowadzący w większości powyżej 1000m n.p.m., często w otwartym terenie, co również oznaczało ekspozycję na dość silny, w porywach mroźny wiatr, dodatkowo wychładzający ciało.

Już po pierwszej godzinie moja wiara w nowy polar zmieniła się w… zachwyt. Pomimo wiatru, oraz mrozu sięgającego -8 / -10°C, przy stosunkowo cienkiej warstwie zewnętrznej odzieży, odczuwałem wysoki komfort termiczny, nie prowadzący równocześnie do przegrzania. Polar doskonale okazał radzić sobie z transportem wilgoci z jego wnętrza. Dodać tutaj też trzeba że należę do osób wyjątkowo potliwych i nawet w najlepszej odzieży z zaawansowanymi membranami potrafię się nie licho spocić, co dodatkowo wyróżnia testowaną bluzę na tle innych modeli.

Testy kurtki polarowej Marmot Warmlight odbywały się w temperatura od -8°C do -19°C, pomimo cienkiej warstwy zewnętrznej i pierwszej odzieży polar zapewniał mi wysoki komfort termiczny, świetnie radził sobie też z transportem wilgoci z jego wnętrza, pozostając przez cały czas suchy…

W dalszej części trasy moje zadowolenie z bluzy polarowej Warmlight firmy Marmot ulegało już tylko pogłębieniu i ugruntowaniu. Sprawdziłem również w jakich temperaturach jest ona zdolna zapewnić mi wystarczające ciepło. Przez około 30 minut w spoczynku, podczas posiłku przed schroniskiem, siedziałem tylko w niej i pierwszej warstwie odzieży, przy temperaturze, która spadła do… -10°C jako że słoneczko zaczęło chować się już poza linię odległych szczytów. Niemałym zaskoczeniem było iż nawet w tak cienkiej kombinacji ubrań sprawdzał się on znakomicie, oczywiście nie można było oczekiwać iż zastąpi on kurtkę, jednak oferował przyzwoity komfort termiczny, co skłania do przypuszczeń iż z powodzeniem może on służyć jako pierwsza warstwa w chłodne jesienne dni, jak i kapryśną wczesną wiosną.

W ramach testu kurtki Marmot Warmlight, również z czystej ciekawości, jako że oczywiście nie została ona dla takich celów zaprojektowana, sprawdziłem jaki komfort termiczny jest mi on w stanie zapewnić na mrozie -10°C, bez kurtki zewnętrznej, w czasie postoju trwającego około 30 minut polar dobrze chronił mnie przed wyziębieniem…

Jak już wspomniałem tamtego dni zdarzały się porywy mroźnego wiatru, co było kolejną okazją do sprawdzenia tego co sam producent zachwala – wysokiej zdolności do termoizolacji, do zatrzymywania ciepła w polarze bez oczywiście przegrzania użytkownika. I rzeczywiście… polar w tych warunkach sprawdzał się doskonale, nie należy oczekiwać tutaj że będzie on zachowywał się jak softshell, jednak jego przepuszczalność dla zimnego wiatru była bardzo niska. Zapewne jest to zasługą zastosowania zaawansowanej tkaniny o właściwościach termoaktywnych Polartec® Classic 200, o której więcej na końcu testu.

Słońce było już nisko, powoli góry zakrywał granat wieczoru… czas więc był najwyższy ruszać w dalszą trasę, która prowadziła teraz otwartymi teraniami partii szczytowych, co skutkowało bezpośrednim wystawieniem na mroźny wiatr. W tych warunkach oczywiście marsz kontynuowałem już w założonej kurtce zewnętrznej. Z każdym kwadransem temperatura spadała, aż do około -19°C po zachodzie słońca. Te ostatnie godziny marszu już przecież w bardzo niskiej temperaturze, w stosunkowo cienkim zestawie odzieży, utwierdziły mnie tylko że model Warmlight wart jest swojej ceny i godny marki jaką reprezentuje. Pomimo wiatru i mrozu polar zapewniał mi znakomity komfort termiczny i do samego końca trasy pozostał suchy, nie przepocony.

zdjęcia od lewej: Magura 1109m n.p.m. – po zachodzie słońca temperatura spadła do -19°C pomimo stosunkowo cienkiego zestawu odzieży, kurtka polarowa Marmot Warmlight zapewniała mi wysoki komfort termiczny. / Przed Schroniskiem PTTK pod Klimczokiem

Słowo o tkaninach…

Jak już wspomniano model wykonano z zaawansowanej technologicznie tkaniny Polartec® – Classic 200. Tkanina ta jest wyjątkowo udanym kompromisem pomiędzy wagą, a zdolnością do zapewniania komfortu cieplnego, oraz pozostawania nieprzewiewną, przy zachowaniu dobrych właściwości paro-przepuszczalności.

Jest to tkanina wykonana z ułożonych wielowarstwowo, ściśle upakowanych mikrowłókien poliestrowych, tworzących swoista poduszkę powietrzną izolującą od warunków zewnętrznych. Sprzyja to również szybkiemu schnięciu tkaniny, przeciwdziała łapaniu zapachów, oraz utracie ciepła. Tkanina ta nie mnie się, ani nie wygniata, a do innych jej ważnych zalet należy zaliczyć możliwość prania w pralkach automatycznych, bez stosowania drogich specjalistycznych środków piorących.

Kurtkę polarową Marmot model Warmlight wykonano z zaawansowanej tkaniny Polartec® – Classic 200, której struktura zbudowana z ciasno upakowanych mikrowłókien poliestrowych doskonale izoluje od warunków zewnętrznych, zachowując równocześnie bardzo dobre właściwości paro-przepuszczalności, oraz niską wagę.

Na zakończenie…

Nie będzie zapewne po powyższym opisie dla nikogo zaskoczeniem że kurtkę firmy Marmot model Warmlight, z czystym sumieniem polecam osobom poszukującym zaawansowanej odzieży na wyprawy górskie, jak i każdy inny rodzaj aktywności gdzie liczy się wysoki komfort termiczny, połączony z niska wagą. Sprawdzi się ona równie dobrze zarówno w wysokich górach, jak i codziennym miejskim użytkowaniu. Pamiętajmy również iż pomimo swej ceny, tak zaawansowana i trwała odzież zwraca się nam z nawiązką w długości użytkowania, warto więc zainwestować w tak dobry model, który posłuży nam zapewne wiele lat, gwarantując ciepło i komfort.

Zalety:

  • niska waga
  • rewelacyjna ochrona przed zimnem
  • skuteczny transport wilgoci
  • szybkie schnięcie
  • wygodny anatomiczny krój
  • ilość kieszeni
  • wysoka jakość tkanin
  • wysoka jakość wykonania
  • płaskie szwy

Wady:

  • nie stwierdzono

.

Przydatne linki:

Opracowania podobne / dział SPRZĘT:

.

do testów dostarczyła firma RAVEN

www.ravenco.eu

autor serdecznie dziękuję  za udostępnienie do do testów

kurtki polarowej firmy Marmot model Warmlight.

.

oficjalna strona marki:

www.marmot.com

TECHNOLOGIE:


tekst, opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem wariantów kolorystycznych butelki, oraz grafik ilustrujących zastosowane rozwiązania / technologię: Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami polskiego prawa, niniejszym informuję że wszystkie wyrażane na łamach tej strony, jak i stronach opisów do których prowadzi, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo linii danego modelu produktu. Opisy te mają na celu wyłącznie charakter informacyjny i nie są ofertą handlową.