ISY IPB 4000

SPRZĘT / torba fotograficzna: ISY IPB 4000

  • Nazwa: torba na aparat fotograficzny i akcesoria
  • Model: IPB 4000
  • Producent: ISY
  • Typ / budowa: colt
  • Kolor: czarny
  • Rozmiary zewnętrzne: 17cm / 17,5cm / 13cm (wysokość / szerokość / głębokość)
  • Ilość komór / kieszeni:
    • główna komora / 6 kieszeni w tym:
      • komora główna z dwoma regulowanymi przegródkami dla obiektywu zapinana na dwu suwakowy zamek
      • dwie boczne kieszenie na rzep
      • jedna kieszeń z przodu zapinana na zamek zapinana na dwu suwakowy zamek
      • jedna wewnętrzna kieszonka siatkowa zapinana na zamek
      • dwie wewnętrzne kieszonki po bokach komory głównej
  • Materiały: 100% poliester / tworzywo sztuczne
  • Usztywniane ścianki: TAK
  • Zapięcie klapy głównej: zamek błyskawiczny dwu suwakowy / klamra na regulowanej taśmie
  • Gwarancja: TAK / producenta / 24 miesiące
  • Waga: 320g bez pasa naramiennego / 380g z pasem naramiennym
  • Wodoodporne zamki: NIE
  • Pokrowiec: NIE
  • Transport: pasek naramienny / uchwyt na komorze głównej / szlufka na pas z tyłu torby
  • Inne: sztywna podstawa z tworzywa obłożona tkaniną taką samą jak poszycie torby, button z logiem producenta naszyty na przodzie torby, profilowany szeroki rant klapy komory głównej

Przeznaczenie / pojemność:

Niewielka torba, typu „colt” której zadaniem, prócz transportu podstawowego zestawu fotograficznego, jest umożliwianie szybkiego dostępu do sprzętu, mieszcząca w zależności od rodzaju i konfiguracji aparatu: lustrzankę ze standardowym obiektywem (18-55mm) / aparat hybrydowy (bezlusterkowiec) + założony obiektyw o ogniskowej do 300mm / kompakt z serii mega zoom / + drobne akcesoria: zapasowy akumulator, filtry, kartę pamięci, dekielki, lub inne drobne akcesoria fotograficzne.

Charakterystyka:

Nie tak dawno stałem się szczęśliwym posiadaczem aparatu FUJIFILM X-M1 zakupionego w komplecie z dwoma obiektywami: FUJINON XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS i FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS (obszerna recenzja aparatów i obiektów dostępna jest <<tutaj>>), nieco zaś wcześniej moja już leciwa torba „szybkiego dostępu” typu „colt” zakończyła swoją służbę, co spowodowało konieczność zakupu jej następcy, tym razem jednak mającej zmieścić o wiele mniejszy od wcześniejszego aparat, jednak z zastrzeżeniem że będzie on miał założony obiektyw 16-50mm, lub 50-230mm, plus najpotrzebniejsze drobne akcesoria.

Nowa torba fotograficzna, miała zastąpić swą wysłużoną poprzedniczkę i posłużyć do przenoszenia nowego aparatu FUJIFILM X-M1 zakupionego w komplecie z dwoma obiektywami: FUJINON XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS i FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS (obszerna recenzja aparatów i obiektów dostępna jest <<tutaj>>)

Zadanie zdawać by się mogło proste, toż różnorodność wśród modeli toreb fotograficznych może wręcz przytłaczać, zgadzam się z tą opinią, acz równie silnie mogą okazać się przytłaczające ich ceny… stąd owe poszukiwania nabrały nieco innego kierunku, zwrócone na poszukiwanie najlepszego kompromisu pomiędzy ceną, a jakością.

Po dość długim przeszukiwaniu najróżniejszych ofert, zarówno sklepów stacjonarnych, jak internetowych, wielokrotnie zataczając koło, powracając do już oglądanych modeli, zdesperowany faktem że oferta toreb stricte przygotowanych dla aparatów typu bezlusterkowiec, jest wciąż bardzo ograniczona, co doprawdy dziwi, biorąc pod uwagę fakt jak dynamicznie rozwija się ten segment rynku, udałem się wraz z całym sprzętem do jednego z hipermarketów sieci Media Markt by na miejscu, empirycznie, dopasować torbę. Tam przedzierając się przez mnóstwo już wcześniej poznanych „online” toreb, w tym marek wiodących jak Lowepro, czy Manfrotto, oraz marek tańszych jak Hama, natrafiłem na zupełnie niepozorną, torbę mało znanej marki ze średniej półki cenowej ISY.

Budowa torby i materiały…

Nazwa samej marki, prócz mglistej świadomości że należy ona do budżetowej półki produktów, niewiele mi mówiła, owszem czasem tu i ówdzie trafiałem na jej logo na różnych produktach, ale to była cała moja na jej temat wiedza… po przeszperaniu sieci, dość szybko okazał się że jest to firma córka holdingu sieci handlowych Saturn – Media Markt, inaczej mówiąc jest to ich własna marka, dedykowana w tym przypadku do klienta o średniej zamożności portfela. Wśród podobnych, powołanych do życia przez wymieniony holding, mamy jeszcze marki: OK, Koenic, oraz Peaq. Praktyka dość popularna, by pod logiem zewnętrznej, sprawiającej wrażenie niezależnej firmy, wprowadzać na półki własnej sieci produkty cechujące się zazwyczaj niższą ceną, ale i czasem niestety jakością. Marka ISY w swej ofercie udostępnia dość zróżnicowany asortyment, w tym: etui, folie i środki czyszczące do smartfonu i elektroniki, głośniki bluetooth, żarówki, drobne akcesoria elektroniczne, oraz oczywiście torby i futerały na aparaty fotograficzne.

Nie zrażony korzeniami samej marki, zdecydowałem się nabyć ich torbę – model IPB 4000, torba kosztowała 79,90zł, co na tle porównywalnych modeli jest kwotą o około 50% niższą, w stosunku do renomowanych producentów, oraz nieco wyższą od tych z dolnej półki jakościowej i cenowej. Przyjrzyjmy się więc jej budowie, model ISY IPB 4000 to prosta torba typu „colt”, o kształcie zwężającego się ku dołowi trapezu, przeznaczona do przenoszenia podstawowego zestawu sprzętu, ale przede wszystkim mająca umożliwić do niego szybki dostęp. I taki był właśnie zamysł tego zakupu, gdyż miała ona zastąpić poprzednią, podczas wypadów w góry z plecakiem, gdzie nie wchodzi w rachubę taszczenia dużej torby , kolidującej z nim samym podczas marszu.

zdjęcia od lewej: Zakupiona torba firmy ISY model IPB 4000. / Torba ISY IPB 4000 zakupiona została do przenoszenia podstawowego zestawu fotograficznego, podczas wypadów górskich, gdzie rozmiar torby ma szczególnie ważne znaczenie, na zdjęciu autor, Beskid Śląski, szlak z Szyndzielni na Błatnią.

Pierwszą rzeczą która zwraca uwagę po wzięciu modelu do ręki jest niska waga, oraz zaskakująco wysoka jakość wykonania. Torba waży wraz z pasem naramiennym zaledwie 380g, wykonano ją z typowej dla podobnych produktów, syntetycznej tkaniny o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, w tym co ważne na przetarcia, zaciągnięcie, oraz zanieczyszczenie. Wszystkie ranty dodatkowo obszyto taśmą, większość wykańczając podwójnym ściegiem. Szwy są równe, nie ma żadnych podwójnych przeszyć, właściwie zakończone, nic się nie pruje. Pod tym względem model IPB 4000 może śmiało być porównywany z najlepszymi markami.

Jedną z pierwszych rzeczy po wzięciu do ręki torby IPB 4000 zwraca uwagę jest jej bardzo niska waga wynosząca wraz z pasem naramiennym 380g, oraz zdumiewająco wysoka jakość wykonania, przypisywana zwyczajowo znacznie droższym markom. Wszystkie szwy zostały wykonane bardzo starannie, równo, brak podwójnych przeszyć, a wszystkie ściegi zostały prawidłowo zakończone. Większość newralgicznych krawędzi została obszyta taśmą. Z przodu producent dodał estetyczne, czerwone logo marki ISY, które jest jedynym akcentem kolorystycznym torby.

Drugą cechą charakterystyczną modelu jest jej przemyślana i zwarta konstrukcja. Torba pomimo względnie niewielkich wymiarów zewnętrznych posiada aż trzy kieszenie (zewnętrzne), w tym dwie niewielkie po bokach, oraz jedną większą z przodu. Boczne kieszenie wyposażono w składane zakładki, w razie potrzeby zwiększające ich pojemność, zapinane za pomocą półokrągłej patki i rzepa. Rozwiązanie dość popularne, acz nie do końca szczęśliwe, gdyż nie zapewnia szczelności, narażając schowane w nich akcesoria na zakurzenia, czy zalanie, tuż powyżej patek zamykających ulokowano, wykonane z twardego tworzywa uszka dla pasa nośnego. Pomimo że kieszonki zostały bardzo starannie wykonane, wadą ich jest dość ograniczona pojemność, tu minus dla modelu. Z wielkim trudem można do nich wcisnąć filtr kołowy w opakowaniu, natomiast z łatwością pomieszczą zapasowy akumulator, czy dekielki. Na szczęście pojemniejsza jest przednia kieszeń, szczęśliwie już zapinana na dwu suwakowy, dobrej jakości zamek błyskawiczny. Kieszonka częściowa skryta pod patką klapy głównej, pomieści filtr kołowy wraz z opakowaniem, szmatkę z mikrofibry, oraz kartę pamięci. W jej wnętrzu natrafimy na wydzieloną dla tak drobnych akcesoriów przegródkę z siatki.

Torba ISY IPB 4000, posiada kilka przydatnych kieszonek, dwie z nich ulokowano po jej bokach. Kieszonki posiadają zakładki w razie konieczności zwiększające ich pojemność, acz pomimo ich obecności ich wielkość jest dość skromna, z wielkim trudem i kłopotem z domknięciem, można włożyć do nich filtr wraz z opakowaniem, kolejnym mankamentem jest fakt że zapinane są one za pomocą rzepów, nie zapewniających pełnej ochrony przed pyłem, czy zachlapaniem.

Z przodu modelu znajdziemy kolejną kieszeń, na szczęście znacznie pojemniejszą od bocznych, zapinaną na zamek błyskawiczny. Kieszonka posiada siatkową przegródkę dla kart pamięci, czy ściereczki z mikrofibry…

Pozostając nadal przy oględzinach zewnętrznej budowy, na osobne wyróżnienie zasługują dwa jej aspekty – podstawa, oraz klapa główna. Dno torby, w kształcie kwadratu, zostało wykonane z twardego tworzywa, obłożonego taką samą tkaniną jak całe poszycie. Rozwiązanie spotykane wśród „coltów” z wyższej półki, walnie podnoszące bezpieczeństwo transportowanego sprzętu, pozwalające na postawienie torby na dowolnym gruncie. Co równie ważne, a co opisane szerzej będzie niżej, po wewnętrznej stronie usztywnienia, dodano miękką poduszkę, amortyzującą ewentualne uderzenia tą częścią torby.

Kolejną z wyróżniających torbę ISY IPB 4000 cechą jest sztywne, wykonane z sprężystego tworzywa, dno torby, pokryte od zewnątrz taką samą jak cała torba tkaniną, po stronie wewnętrznej dodano grubą na około centymetr warstwę ze sprężystej pianki ukrytej pod tkaniną poszycia wewnętrznego, co skutecznie podnosi bezpieczeństwo przenoszonego sprzętu.

Bodaj najbardziej charakterystyczną cechą modelu ISY IPB 4000 jest jego klapa główna. Posiada ona szeroki rant, wypuszczony poza obrys torby na 10,5cm w najszerszym miejscu z przodu, zwężając się falistą linią ku tyłowi, gdzie rant ma szerokość około 2,5cm. Brzeg starannie obszyto taśmą, dół wykończono dobrej jakości, gładką, sztuczną tkaniną, w kolorze stalowym. Z przodu, w osi torby dodano klamrę, łączącą się z dolną częścią wszytą poniżej linii przedniej kieszeni. Długość taśmy można regulować, dopasowując ją do stopnia wypełnienia torby.

Torbę wyposażono w przemyślaną, dobrze chroniąca jej wnętrze, klapę komory głównej. Jej szeroki rant wypuszczono na torbę w najszerszym miejscu z przodu aż na 10cm, boczne ranty są lekko usztywniane, mankamentem takiego rozwiązania jest fakt że zamknięcie na zamek torby wymaga za każdym razem podwinięcia rantu klapy, jest to jednak słuszny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem sprzętu, a komfortem, poza tym szeroki rant klapy, oraz dodana z przodu klamra, umożliwiają korzystanie z niej bez konieczności każdorazowego zapinania zamka.

Tak szeroki, głęboko wypuszczany na zamek komory głównej rant klapy, o takim profilu, bardzo dobrze chroni wnętrze torby, nawet w sytuacji gdy nie zapniemy zamka, a jedynie klamrę. Notabene taki właśnie jej zamysł, pozwala to bowiem na przyspieszenie chowania i wyciągania aparatu, a co równie ważne chroni wnętrze przed zalaniem, czy zapyleniem. Mankamentem będącym jednak wynikiem takiego typu konstrukcji, jest konieczność odchylania rantu jeśli zamykamy komorę główną na zamek, jednak był to nieunikniony kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, a szybkością obsługi, a jako że bezpieczeństwo sprzętu zawsze powinno być na miejscu pierwszym, budowę klapy należy zaliczyć na duży plus. Szczyt klapy typowo zwieńczony został wygodnym, szeroki, podbitym gąbką, uchwytem transportowym.

Zarówno klapa główna, jak i przednia kieszeń torby zapinana jest dobrej jakości zamkiem z dwukierunkowymi suwakami.

zdjęcie po prawej: Na usztywnianych plecach torby ISY IPB 4000 dodano szeroką szlufkę umożliwiającą jej troczenie do paska.

Na plecach torby dodano, wykonaną z szerokiej taśmy plecakowej, szlufkę umożliwiającą jej troczenie do paska. Torbę wyposażono oczywiście w dopinany pas nośny, jest to bardzo prosty, standardowy pas, wykonany z szerokiej na 3,7cm, dość miękkiej, taśmy plecakowej, w kolorze czarnym. Jej końce zaopatrzono w dobrej jakości plastykowe karabinki. Nie dodano niestety, co jest jednak dość powszechna praktyką, dla tych rozmiaru toreb, żadnej poduszki na bark, co jest pewnym minusem, acz biorąc pod uwagę wagę przenoszonego sprzętu, oraz miękką i miłą w dotyku fakturę pasa, nie wydaje się by specjalnie miał on uciskać na skórę.

Model wyposażono w prosty pas naramienny, pozbawiony nakładki z gąbką, co niektórzy mogą poczytywać za jego wadę, w praktyce jednak zważając na wagę przenoszonego zestawu (pojemności torby) jak i miękką fakturą pasa, nie powoduje on dyskomfortu nawet podczas długiego noszenia. Pas wyposażono w proste plastykowe karabinki, wykonane jednak z dobrej jakości tworzywa. Uszka transportowe dla pasa naramiennego ulokowano tuż powyżej bocznych kieszonek.

Czas najwyższy zajrzeć do środka torby IPB 4000, po otwarciu dwukierunkowego zamka komory głównej, wyposażonej w podwójny suwak, ukaże się nam równie starannie wykończona komora, w całości wykończona tkaniną wspominaną już przy opisie wewnętrznej strony rantu klapy, czyli stalowo – siwego syntetycznego materiału, o gładkiej fakturze chroniącej przed zarysowaniem soczewki obiektywu. Chwytając za ścianki komory poczujemy stosunkowo grubą, sprężystą warstwę pianki, pomiędzy ściankami zewnętrznymi i wewnętrznymi, usztywniającą profil torby, ale tez przyczyniając się do bezpieczeństwa samego sprzętu. Trapezoidalny kształt, zwężającej się ku dołowi komory, narzuca sposób przechowywania w niej aparatu (obiektywem w dół), co dodatkowo podkreślają bardzo zmyślne i również mające wpływ na bezpieczeństwo, dwie przesuwne, mocowane za pomocą rzepów do ścianek komory, wąskie przegródki, usztywniane sprężystą pianką w części środkowej. Przegródki ulokowane poprawnie, tudzież po bokach komory, których rozstaw należy dopasować do obojętności obiektywu jaki będzie dołączony do aparatu, pewnie trzymają przenoszony zestaw w miejscu, oraz ułatwiają jego wkładanie i wyciąganie.

Po bokach komory dodano dwie płaskie kieszonki, w których, znów w zależności od wielkości aparatu jakie przenosimy, można schować ściereczkę z mikrofibry, kartę pamięci, dekielki, czy filtr kołowy (tylko w przypadku niewielkiego obiektywu). Dno komory, co zostało już poruszone, chroni ulokowana pomiędzy tkaniną poszycia wewnętrznego, a skorupą utwardzanego dna, sprężysta, gruba na około 1cm pianka.

Przykładem przemyślanej konstrukcji torby są wewnętrznej, regulowane, rozpórki, utrzymujące obiektyw aparatu w pozycji pionowej, uniemożliwiając jego samoistne przesuwanie po wnętrzu torby. Po bokach wyścielanej miękkim syntetycznym materiałem komory głównej, znajdziemy dwie dodatkowe kieszenie, zmieścimy w nich z łatwością dekielki obiektywu, ale i filtr z opakowaniem, pod warunkiem że pozwoli na to rozmiar przenoszonego body.

Niewielkie wymiary transportowanego w torbie aparatu FUJIFILM X-M1 z obiektywem 16-50mm pozwalają zmieścić w kieszonce komory głównej filtr wraz z opakowaniem.

Ostatnią kieszenią w modelu IPB 4000 jest siatkowa kieszonka ukryta po wewnętrznej stronie klapy, zapinana za zamek błyskawiczny, którego suwak chowany jest po zamknięciu w narożnik z gumki. Narożnik taki to kolejny z przykładów dbałości o detale w konstrukcji torby. Jest to mały detal, ale potencjalnie ważny dla bezpieczeństwa sprzętu, gdyż w tej okolicy klapa torby może mieć bezpośredni kontakt z ekranem LCD aparatu, niezabezpieczony suwak mógłby z łatwością narazić ekran na porysowanie.

Ostatnią kieszonką torby ISY IPB 4000 jest siatkowe kieszeń na klapie głównej zapinana zamkiem, którego suwak chroniony jest po zasunięciu przez narożnik z elastycznej gumki.

Pojemność w praktyce, testy terenowe i podsumowanie…

Czas na praktykę, jak na wstępie napisałem, torba została zakupiona dla aparatu FUJIFILM X-M1, z założeniem użytkowania wymiennie, obiektywów FUJINON XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS i FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS. Różnica w długości obu obiektywów jest dość istotna, stąd musiała ona być odpowiednio duża, na rynku można bowiem natrafić (również kilka modeli firmy Lowepro) na maleńkie torby przewidziane dla bezlusterkowców, ale z założonym wyłącznie podstawowym obiektywem do 70mm. Nieco to bezsensowne, zważając na fakt że dysponując zróżnicowanym szkłem, w różnych okolicznościach podczas wypadu w teren na pewno będzie stosować je wymiennie.

Torba ISY IPB 4000 z łatwością mieści aparat FUJIFILM X-M1 zarówno z krótkim standardowym obiektywem 16-50, jak i z teleobiektywem 50-230mm.

Torba ISY IPB 4000 spełniała te kryteria, z łatwością mieszcząc body aparatu FUJIFILM X-M1 z obiektywem 16-50mm jak i teleobiektywem 50-230mm, przy czym jako że oba szkła mają tą samą średnicę, ich zmiana nie wymagała równocześnie zmiany rozstawu przegródek we wnętrzu komory. Prócz samego aparatu i założonego obiektywu torba pomieściła minimum potrzebnych do swobodnej pracy akcesoriów:

  • dekielek body aparatu FUJIFILM X-M1
  • filtr polaryzacyjny kołowy Hoya wraz z pudełkiem Pro1 Digital MC PL-C (recenzja <<tutaj>>)
  • filtr ochronny / UV Hoya
  • zapasowy akumulator
  • ściereczkę z mikrofibry
  • piórko LensPen

Torba ISY IPB 40000 ze schowanym aparatem FUJIFILM X-M1 z założonym teleobiektywem 50-230mm

Liczba akcesoriów jakie zdołamy zmieścić w torbie, oraz ich rozdaj, jest oczywiście zależny od wielkości przenoszonego body i typu obiektywu. No właśnie wielkości body… model pod względem pojemności sprawdziłem również z aparatem gabarytami zbliżonym do typowej amatorskiej lustrzanki, modelu z segmentu mega-zoom – FUJIFILM Hs20 EXR i w tym przypadku torba zapewnia wystarczającą pojemność, a wnętrze komory głównej jest dobrze dopasowane do obrusu aparatu, co wynika pośrednio z faktu że właśnie dla pełnowymiarowych body lustrzanek została ona zaprojektowana. Sprawdzi się ona więc znakomicie z wszystkimi typami aparatów, z zastrzeżeniem ograniczenia długości / wielkości, dołączonego obiektywu (oczywiście w przypadku aparatów systemowych).

Model został zaprojektowany do przenoszenia aparatów o wielkości body typowej lustrzanki, z dołączonym podstawowym obiektywem 18-55mm, bez trudno więc mieści aparaty bezlusterkowe, tutaj w ramach sprawdziany jej pojemności schowano w niej aparat FUJIFILM Hs20 EXR o rozmiarach typowej lustrzanki.

Torba zgodnie z założeniem jej zakupu, służy mi przede wszystkim w warunkach górskich, gdzie poruszając się z plecakiem, troczenie dużej torby mieszczącej zarówno wymienne obiektywy, body, jak i akcesoria jest więcej niż problematyczne i nieporęczne. W tych warunkach jej niewielkie gabaryty, oraz przemyślana konstrukcja sprawdziła się idealnie, umożliwiając łatwy i szybki dostęp do aparatu, oraz zapewniając mu wysoki poziom bezpieczeństwa, oraz ochronę przed pyłem czy przypadkowym zachlapaniem. Należy jednak pamiętać że torba nie jest wodoodporna, nie posiada również zewnętrznego pokrowca, stąd w przypadku opadów należy ją zabezpieczyć przed wodą.

Reasumując torba ISY IPB 4000 jest bardzo udanym mariażem przemyślanych rozwiązań, pojemności, komfortu użytkowego, jak i trwałości materiałów z której ją wykonano, z przyjazną ceną. Jeśli więc tylko poszukujecie taniej – o podobnej pojemności – torby, z całą pewnością jest to model wart rozważenia.

Torba ISY IPB 4000 pomimo niewielkich rozmiarów pomieści bez większego trudu podstawowy zestaw fotograficzny, w tym aprat + obiekty, dekielki, filtr, akumulator, dodatkową kartę pamięci, piórko LensPen, czy ściereczkę. Jej przemyślana konstrukcja, oraz bardzo staranne, z dobrej jakości materiałów, wykonanie, połączone z przyjazną cena, sprawia że jest to atrakcyjna propozycja dla osób poszukujących torby „szybkiego dostępu” typu „colt”.

Zalety:

  • odporna mechanicznie tkanina poszycia
  • dobry stosunek jakość / cena
  • bardzo staranne wykończenie
  • przemyślana konstrukcja
  • wygodny uchwyt transportowy
  • duża liczba kieszeni
  • utwardzane dno ze sprężystą wkładką wywnętrz komory głównej
  • regulowane przegródki wewnątrz komory głównej utrzymujące obiektyw w pozycji pionowej
  • szeroki rant klapy chroniącej wnętrze komory głównej

Wady:

  • brak wodoodpornych zamków
  • brak pokrowca przeciwdeszczowego
  • zapinane tylko na rzep boczne kieszenie
  • mało pojemne boczne kieszenie

Data i miejsce zakupu:

  • 05.10.2015 / hipermarket Media Markt Bielsko-Biała

Cena w chwili zakupu:

  • 79,90 zł

Opracowania powiązane:

Przydatne linki:

oficjalna strona marki:


tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami polskiego prawa, niniejszym informuję że wszystkie wyrażane na łamach tej strony, jak i stronach opisów do których prowadzi, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo linii danego modelu produktu. Opisy te mają na celu wyłącznie charakter informacyjny i nie są ofertą handlową.