Co z tymi Chinami

artykuł: „Co z tymi Chinami?” strona 1/6

Tytułem wstępu…

Wśród wielu opinii na temat chińskich produktów najczęściej powtarzaną jest ta że są to nic nie warte tandetne towary… opinia ta wrosła na przestrzeni lat tak głęboko w świadomość że dziś samo stwierdzenie „chiński towar” bywa synonimem niskiej jakości produktu. Bardzo często powtarzana, czasem bez zastanowienia nad wiarygodnością tegoż twierdzenia. Tymczasem prawda jest o wiele bardziej złożona niż mogłoby się wydawać, byłbym w stanie się założyć że większość osób skłaniających się ku takiej opinii nawet bezwiednie jest w posiadaniu chińskich produktów.

Przytoczmy tu choćby takie przykłady, jak marka równie kojarzona z produkcją bardzo bezpiecznych i trwałych samochodów – Volvo, pewnie niektórzy nie wiedzą że marka ta należy do nikogo innego jak Chińskiego konsorcjum Zhejiang Geely Holding Group Company Limited… kolejnym takim przykładem jest amerykańska Motorolla, firma silnie zakorzeniona w rozwoju współczesnych telefonów komórkowych, która w wyniku błędów i braku rozwoju własnych produktów gdy na rynku zaczęły dominować smartfony upadała, zostając wykupiona znów przez azjatyckiego giganta – firmę Lenovo, która reaktywowała markę dziś znaną ze smartfonów „Moto”.

To tylko oczywiście dwa z bardzo wielu podobnych przykładów, pokazuje to jednak że czasem krytykując jakość produktów chińskich nie jesteśmy nawet świadomości że sami posiadamy ich wiele, szczególnie jeśli mowa o elektronice, fotografii, oraz rynku smartfonów. Jak to więc jest z tą chińszczyzną? Jest dobra czy zła… cóż odpowiedź zawiera skrywa podwójne dno, gdyż produkty te cechują się zróżnicowaną jakością, trwałością, oraz ceną – która właśnie jest wykładnią tych dwóch pierwszych cech. Inaczej mówiąc w bardzo szerokiej ofercie chińskich produktów znajdziemy zarówno takie które będą wpisywać się w obiegową negatywną o nich opinie, jak i takie które znakomicie ją obalą, wszystko sprowadza się do tego ile chcemy zapłacić, wybierając produkty najtańsze zawsze siłą rzeczy wybieramy te na których produkcji najwięcej oszczędzano. Nie oznacza to jednak że tylko te z górnej półki są coś warto, produkty niszowych marek, które dopiero próbują przetrzeć swój szlak na rynku konsumenckim cechują się zazwyczaj znakomitym stosunkiem ceny do jakości.

Przy odrobinie wprawy w ocenie rynku, oraz porównywaniu przed zakupem cen danego produktu, na jednej z chińskich platform handlowych, jak choćby AliExpress można znaleźć naprawdę dobre okazje, jak i oczywiście masę bubli. Sam od wielu lat ze względu na ograniczone mocno zasoby finansowe, ale tez poniekąd z premedytacją wynikającą z niechęci do przepłacania tylko za logo marki, dokonuję zakupów w chinach, korzystając właśnie z platformy AliExpress. Po kilku latach użytkowania grupy takich produktów nadarza się doskonała okazja do oceny ich faktycznej jakości, w kontekście trwałości, stosunku ceny do jakości, oraz porównania jeśli takie występują z odpowiednikami opatrzonymi logami znanych marek. Poniżej znajdziecie 33 przykładów zilustrowanych fotografiami takich sprzętów / akcesoriów, wraz z informacjami o czasie zakupu, ceny, oraz ewentualnych defektach jakie pojawiły się na przestrzeni czasu jaki upłynąć od chwili ich kupna, co mam nadzieją da nieco szerszy obraz faktycznej jakości takich produktów, tym bardziej że wśród nich nie brak tanich produktów z dolnej półki cenowej.

Wszystkie produktu zostały zakupione bezpośrednio na chińskiej platformie handlowej AliExpress, lub u polskich dystrybutorów na allegro na przestrzeni lat 2013 – 2016. Stawkę otwiera jeden z najbardziej udanych moich zakupów, równocześnie najintensywniej użytkowany plecak fotograficzny marki Lowepro model Photo Sport 200 AW. 

 01 

  • nazwa / przeznaczenie: plecak fotograficzny o średniej pojemności łącznej około 35 litrów
  • marka: Lowepro
  • model: Photo Sport 200 AW
  • data zakupu: luty 2016
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: brak / z wyłączeniem uszkodzenia zamka kieszeni na pasie biodrowym gdyż winę za to ponoszę sam, co było skutkiem jej siłowego przepakowania
  • test w dziale SPRZĘT: TAK / <<RECENZJA>>
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena / miejsce zakupu: platforma AliExpress / 45$ – około 171zł*
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: od 430 do 559zł
  • użytkowany w: o każdej porze roku, w górach, mieście i podczas wypadów terenowych w terenie podmiejskim
  • różnica w cenie / zysk w stosunku do ceny krajowej: od 259 do 388zł

Plecak Lowepro Photo Sport 200 AW, choć poprawniej należałoby powiedzieć… jego wierna kopia, choć i to nie do końca jest pewne, ważne jednak jest to że służy od lat bezawaryjnie.

Wspólne wypady z plecakiem Lowepro Photo Sport 200 AW

uwagi / opinia:

Jak już to wcześniej nadmieniłem był to zdecydowanie jeden z najbardziej udanych zakupów w Chinach. Plecak jest przeze mnie bardzo intensywnie użytkowany w każdych warunkach pogodowych, o każdej z pór roku. Bez mała towarzyszył mi podczas minionego półtorej roku w kilkunastu wypadach górskich, oraz kilkudziesięciu terenowych. W chwili obecnej nie nosi praktycznie żadnych oznak zmęczenie, wszystkie szwy trzymają, tkanina jest nienaruszona. Wyjątkiem jest tu uszkodzony zamek małej kieszonki na pasie biodrowym co jednak jest wyłącznie moją winą, spowodowane to zostało bowiem przepakowaniem i siłową próba jego zamknięcia co skończyło się rozerwaniem zamka.

Warto tu również wspomnieć że plecak pomimo tak intensywnego użytkowania, wielogodzinnej ekspozycji na słońce latem, to znów na deszcz, lub śnieg, nie stracił do chwili obecnej właściwości wodoodpornych co dotyczy zarówno pokrowca, jak i samej tkaniny poszycia. Z pewnością trzeba tu też wyróżnić bardzo wysoką kulturę użytkową, plecak jest niezwykle wygodny bez względu na masę przenoszonych rzeczy.

Plecak służy mi o każdej z pór roku, w każdych warunkach pogodowych…

Z modelem wiąże się też ciekawa historia, w chwili zakupu powszechnie na platformie AliExpress sprzedawany był ten, jak i inne modle pod logiem znanej i cenionej marki Lowepro. W chwili pisania tego artykułu ze zdziwieniem stwierdziłem że nagle znikły one ze sprzedaży… pozostało tylko pojedyncze torby za bardzo wysokie kwoty. Szybko okazało się że bynajmniej nie znikły one definitywnie po prostu zaprzestano opatrywania ich logiem marki Lowepro… cóż najwyraźniej sama marka przestała tolerować proceder… kopiowania ich produktów, bo w istocie z tym właśnie mamy do czynienia. Dlatego torby i plecaki te będące wiernymi kopiami tych markowych dziś sprzedane są pod chińskimi logami niszowych marek. Biorąc jednak pod uwagę korzyść cenową, porównywalna jakość z oryginałem, oraz długą i bezawaryjną służbę z całą pewnością był to zakup wart swej ceny.

 02 

  • nazwa / przeznaczenie: statyw fotograficzny / tripod
  • marka: Triopo
  • model: C-158
  • data zakupu: lipiec 2013
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: brak
  • test w dziale SPRZĘT: TAK / <<RECENZJA>>
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena zakupu / miejsce zakupu: allegro / 138 zł
  • dodatkowe wyposażenie: TAK / torba transportowa
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: około 145 – 170zł model coraz trudnej dostępny obecnie wycofywany, zastąpiony przez nowsze jego warianty
  • użytkowany w: o każdej porze roku, w górach, mieście i podczas wypadów terenowych w terenie podmiejskim

Statyw fotograficzny TRIOPO C-158 jest wyjątkowo udanym przedstawicielem wysokiej jakości w umiarkowanej cenie…

uwagi / opinia:

Drugi z przykładów bardzo udanego chińskiego produktu, notabene dotyczy to nie tyko wymienionego statywu, lecz wszystkich modelu chińskiej marki Triopo. Produkty marki cechują się znakomitym stosunkiem ceny do jakości, wykorzystaniem zaawansowanych materiałów, oraz starannym wykonaniem. Statyw wiernie i bezawaryjnie służy mi od przeszło czterech lat w każdych warunkach pogodowych, jest nieodłączną częścią ekwipunku jaki zabieram w góry, bez względu na porę roku. Nie zrobiły na nim większego wrażenia narażenie na takie czynniki jak: woda, mróz, słońce czy deszcz. Na przestrzeli lat przeszedł tysiące cykli składania i rozkładania, mnóstwo razy stał też w wodzie podczas fotografowania górskich potoków.

Statyw ten służy mi bezawaryjnie w każdych warunkach, pomimo dość agresywnego użytkowania…

Pewną jednak dziwną przypadłością nie samych produktów lecz… marki Triopo jest ich bardzo chaotyczne podejście do kwestii marketingu, przynajmniej na polskim rynku. Właściwie poza polską witryną producenta, ale już bez sklepu, jej produkty wciąż są niszowe i rzadko spotykane, najczęściej na platformie allegro, lub mniejszych internetowych sklepach fotograficznych. Szkoda gdyż ich jakość, oraz wzorowy stosunek ceny do jakości z pewnością byłby imperatywem przekładającym się na wysoką sprzedaż.

Po latach służby model TRIOPO C-158 w śniegu, deszczu, oraz błocie nie wykazuje większych cech zużycia. 

AKCESORIA FOTOGRAFICZNE:

.03.

  • nazwa / przeznaczenie: pokrowiec na filtry fotograficzne
  • marka: K&F Concept
  • model: brak danych
  • pojemność / rozmiar: (10 x 10,5cm / wysokość x szerokość) trzy filtry kołowe o średnicy 37-85mm
  • data zakupu: wrzesień 2015
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: brak
  • test w dziale SPRZĘT: NIE
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena zakupu / miejsce zakupu: AliExpress / 2,25 $ – około 8,55zł*
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: produkt dostępny na allegro i w internetowych sklepach fotograficznych w cenie od 25 do 35zł
  • użytkowany w: o każdej porze roku, w górach, mieście i podczas wypadów terenowych w terenie podmiejskim
  • różnica w cenie / zysk w stosunku do ceny krajowej: od 16,45 do 26,45zł

futerał na filtry kołowe chińskiej marki K&F Concept której produkty cechują się najczęściej wzorowym stosunkiem cen do jakości…

uwagi / opinia:

Jeden z trzech futerałów zawsze towarzyszących mi podczas wypadów z aparatem i jeden z dwóch tak intensywnie użytkowanych. W terenie bardzo często przenoszony w kieszeni spodni, kurtki, czy bluzy. Miękka wyściółka i staranne wykonanie doskonale chronią przenoszone filtry, tu konkretnie dwa filtry kołowe ND, oraz jeden polaryzacyjny. 

.04.

  • nazwa / przeznaczenie: pokrowiec na filtry fotograficzne
  • marka: K&F Concept
  • model: brak danych
  • pojemność / rozmiar: (11,5 x 20cm / wysokość x szerokość) sześć filtrów kołowych o średnicy 37-85mm lub systemy cokin rozmiaru do 10x10cm
  • data zakupu: wrzesień 2015
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: brak
  • test w dziale SPRZĘT: NIE
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena zakupu / miejsce zakupu: AliExpress / 3,10 $ – około 11,78zł*
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: produkt dostępny na allegro i w internetowych sklepach fotograficznych w cenie od 26 do 45zł
  • różnica w cenie / zysk w stosunku do ceny krajowej: od 4,67 do 33,22zł
  • uwagi / opinia: brak

Kolejny bardzo dobrze wykonany i służący od lat bezawaryjnie pokrowiec na filtry marki K&F Concept… 

.05.

  • nazwa / przeznaczenie: pokrowiec na filtry fotograficzne
  • marka: KnightX
  • model: brak danych
  • pojemność / rozmiar: (12,5 x 22cm / wysokość x szerokość) sześć filtrów kołowych o średnicy 37-85mm lub systemy cokin P
  • data zakupu: styczeń 2016
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: brak
  • test w dziale SPRZĘT: NIE
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena zakupu / miejsce zakupu: AliExpress / 2,85 $ – około 10,83zł*
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: produkt dostępny na allegro i w internetowych sklepach fotograficznych w cenie od 18 do 35zł
  • różnica w cenie / zysk w stosunku do ceny krajowej: od 7,17 do 22,39zł
  • uwagi / opinia: brak

Przykład równie dobrego pokrowca na filtry, tu systemu Cokin P chińskiej marki KnightX 

.06.

  • nazwa / przeznaczenie: pokrowiec na filtry fotograficzne
  • marka: KnightX
  • model: brak danych
  • pojemność / rozmiar: (11 x 13cm / wysokość x szerokość) trzy filtry systemu Cokin P
  • data zakupu: wrzesień 2017
  • data wycofania z użytkowania: użytkowany nadal
  • usterki: wytarty rzep
  • test w dziale SPRZĘT: NIE
  • kraj pochodzenia: Chiny
  • cena zakupu / miejsce zakupu: AliExpress / 2,56 $ – około 9,73zł*
  • średnia cena na dzień 29.09.2017: produkt dostępny na allegro i w internetowych sklepach fotograficznych w cenie od 26 do 45zł
  • różnica w cenie / zysk w stosunku do ceny krajowej: od 8,3 do 15,27zł

Mniejsza wersja pokrowca na filtry systemu Cokin P marki KnightX

uwagi / opinia:

Drugi z trzech futerałów towarzyszących mi podczas wypadów z aparatem i drugi z dwóch tak intensywnie użytkowanych. W terenie bardzo często przenoszony w kieszeni spodni, kurtki, czy bluzy, również tu miękka wyściółka i staranne wykonanie doskonale chronią przenoszone filtry, tudzież trzy filtry prostokątne systemu Cokin P. Po dwóch latach intensywnego użytkowania w terenie doszło jednak do uszkodzenia rzepa zamykającego etui, co jest jednak najprawdopodobniej skutkiem zanieczyszczenia jego powierzchni w terenie, stąd trudno jednoznacznie zaliczyć to poczet wpadki etui, poza tym sama długość użytkowania już stwia go w dobrym świetle.


artykuł: „Co z tymi Chinami?” strona: 1/6

tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel 10.10.2017