SPRZĘT / smartwatch marki Zeblaze model Stratos II / strona 6/7
- Dane techniczne
- Tytułem wstępu
- Zawartość opakowania…
- Wygląd, budowa i materiały…
- Ekran, przyciski funkcyjne i pierwsze uruchomienie…
- Co ukryto pod obudową, czyli rzecz o parametrach technicznych…
- Pora na konkrety – czyli rzecz o ładowaniu i ogniwie napędzającym model Stratos II…
- Menu zegarka i tryby pracy:
- Smartwatch bez smartfona to tylko połowa jego możliwości – aplikacja InfoWear:
- InfoWear – podsumowanie…
- Zeblaze Stratos – użytkowanie i uwagi końcowe…
- smartwatch Zeblaze Stratos II – zalety i wady
- aplikacja InfoWear – zalety i wady
- opracowana powiązane / podobne w dziale SPRZĘT
- przydatne linki
.
KARTA III / nazwa: URZĄDZENIE
Karta podzielona na dwie główne części. Górna część wygląda identycznie jak w przypadku karty I, to jest zajmuje ja grafika naszego smartwatcha, jego nazwa, stan połączenia bluetooth, oraz poziomu mocy smartwatcha. Różnice pojawiają się dopiero poniżej. Całą pozostała część stanowi przesuwana w pionie lista ośmiu funkcji opatrzona trafnie nazwą „ZARZĄDZANIE URZĄDZENIEM”, począwszy od góry znajdziemy tu:
- STRATOS 2_059A / WŁĄCZANIE – jak widzimy pierwszą część nazwy funkcji określa typ urządzenia obecnie sprawnego z aplikację, sama nazwa „włączanie” jest znów mało trafna, gdyż faktycznie jej dotkniecie nie powoduje włączania, ani wyłączenie smartwatcha, ale otwiera przed nami kolejna kartę umożliwiającą dopasowanie ważnych parametrów pracy smartwatcha bezpośrednio z poziomu aplikacji, znajdziemy tu:
- USTAW (włącz) TRYB OSZCZĘDZANIA ENERGII – włącz / wyłącz
- PONIEŚ ABY WYBUDZIĆ – pozwala na dopasowanie wybudzenia smartwatcha według parametrów:
- zakresu wskazanych godzin
- odliczania
- wyłączone (podświetlenie automatyczne)
- smart włączone (smartwatch automatycznie będzie podświetlał tarczą)
- WŁĄCZONE (podświetlanie) PRZEZ CAŁY DZIEŃ
- ZNAJDŹ URZĄDZENIA – dotknięcie i zaakceptowanie funkcji spowoduje uruchomieniowe alarmu wibracyjnego smartwatcha
- WIĘCEJ USTAWIEŃ – ważna i przydatna sekcja umożliwiająca zdalne dopasowanie wielu ustawień sparowanego z telefonem zegarka. Po dotknięciu otwiera się prze nami karta zawierającej uszeregowane w pionowej liście takie funkcje jak:
- USTAWIENIA CZASU – umożliwia zmianę metody wyświetlania czasu 12 lub 24 h
- USTAWIENIA JASNOŚCI – umożliwia zmianę siły podświetlenia ekranu, mamy tu do wyboru znany już zakres od 1 do 5, oraz możliwość włączenia automatycznego trybu doboru jasności (NORMALNIE WŁ/WYŁ)
- USTAWIENIA WIBRACJI – umożliwia zmianę siły wibracji w zakresie od 1 do 3
- WYBÓR JĘZYKA URZĄDZENIA – po poprawnym pierwszym sparowaniu aplikacja samoczynnie rozpoznaje język systemu smartfonu, ustawiając taki sam (o ile występuje na liście) na pokładzie smartwatcha. W sekcji tej możemy jeśli mamy taką potrzebę ręcznie zmienić ten język na jeden z dziesięciu dostępnych.
- RESETUJ URZĄDZENIE – dotknięcie tej funkcji wywołuje okno umożliwiające zatwierdzenie, lub anulowanie, resetu sparowanego z aplikacją smartwatcha.
- ADRES BLUETOOTH – sekcja zawierająca rzeczowy adres
- AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA – przydatna funkcja która pozwala na ręczne sprawdzenie dostępności aktualizacji oprogramowania zegarka, w chwili pisania tej recenzji najnowsza była wersja 1.0.9.
- ODPARUJ – duży zielony podświetlony buton, umiejscowiony centralnie w dolnej części karty. Jego dotknięcie umożliwia odłączanie i usunięcie z listy sparowanego z aplikacją smartwatcha.
- UMOŻLIWIENIE DOSTĘPU DO URUCHOMIEŃ W TLE – dotknięcie tej funkcji przenosi nas do kolejnej karty, zawierającej szereg informacji na temat sensu udzielenia aplikacji zezwolenia na działanie w tle, również po wygaszeniu ekranu:
- OBECNE TELEFONY KOMÓRKOWE: w górnej części karty natrafimy na nazwę naszego modelu telefonu, oraz producenckiej nakładki interfejsu Androida. W moim przypadku jest to OPPO Reno 5 5G, z nakładką ColorOS. Co ciekawe jeśli w sekcji tej aplikacja by się pomyliła, błędnie identyfikując typ nakładki, jej dotknięcie wywoła okno umożliwiające ręczne wskazanie właściwej.
- DLACZEGO APLIKACJA InfoWear APP MUSI BYĆ URUCHOMIONA W TLE? – kolejna, w pełni opisowa sekcja, zawierająca szereg wspomnianych informacji dlaczego i po co aplikacja działa w tle.
- OPPO ColorOS METODA USTAWIENIA – nagłówek trzech ulokowanych powiązanych tematycznie opcji, informujących o tym jak należy dopasować ustawienia telefonu aby ten umożliwił poprawne działanie aplikacji:
- ZEZWALAJ A SAMOCZYNNE URUCHAMIANIE SIĘ APLIKACJI
- BLOKOWANIE PROCESÓW ZAPLECZA
- WYŁĄCZANIE OCHRONY PRZED ZUŻYCIEM ENERGII
- CENTRUM TARCZY – sekcja umożliwia zmianę wyglądu tarczy głównej smartwatcha, jej dotknięcie przenosi nas do karty podzielonej na dwie części główne:
- MOJE TARCZA – w miejscu tym prezentowane są grafiki tarcz zapisanych na pokładzie smartwatcha.
- TARCZA(e) ONLINE – sekcja zwiera zbiór sześciu (w chwili pisania recenzji) głównych modeli tarcz, reprezentowanych przez trzy tarcze dla każdego typu, dotknięcie wybranego z nich otwiera kartę z dostępnymi dla tego stylu tarcz, do wyboru mamy tu style:
- POINTER / 22
- SIMPLICITY / 20
- BUSINESS AFFARIS / 20
- DAZZLE COLOR / jeden model tarczy, w czterech wariantach kolorystycznych
- PERSONALITY / 18
- ALBUM DIAL / interesujący styl tarczy, w której tło będzie stanowić wybrane przez nas i przesłane do aplikacji własne zdjęcie. Prócz tła możemy tu też wybrać indywidualny kolor czcionki, z gotowej palety, lub wskazać własny z palety RGB.
UWAGI → na pokładzie smartwatcha możliwe jest zapisanie do czterech tarcz. Po dodaniu kolejnej ostatnia z zapisanych będzie automatycznie kasowana. Niestety nie pomyślano tu o opcji wyboru tarczy do usunięcia…
- USTAWIENIA POWIADAMIANIA O WIADOMOŚCIACH – jak pewnie się domyślacie to właśnie w tej sekcji decydujemy z jakich aplikacji smartfonu aplikacja ma wysyłać powiadomienia na zegarek. Dotknięcie tej sekcji przenosi nas do karty umożliwiające dokonanie rzeczowego wyboru:
- PRZEŁĄCZNIK GŁÓWNY – jego wyłączenia jednym ruchem wyłączy wszystkie powiadomienia ze strony smartfonu przesyłane przez aplikacje na zegarek
- KOMUNIKATY SYSTEMOWE:
- ALARM O POŁĄCZENIACH PRZYCHODZĄCYCH – włączony/wyłączony (domyślnie włączone)
- ALERT KOMUNIKATU – włączony/wyłączony (domyślnie włączone)
- NIEODEBRANE POŁĄCZENIA – włączony/wyłączony (domyślnie włączone)
- KOMUNIKATY APLIKACJI – to właśnie w tej sekcji możemy dopasować to z jakich aplikacji będziemy otrzymywać lub nie powiadomienia, w tym celu dotykamy sekcji poniżej APLIKACJE STRONY TRZECIEJ → po czym z długiej zazwyczaj listy zainstalowanych aplikacji na telefonie wybieramy te z których chcemy otrzymywać powiadomienia.
- USTAWIENIA PRZYPOMNIENIA – sekcja pośrednio powiązana z procesem dbania o formę naszego organizmu, po jej dotknięciu przeniesieni zostaniemy do osobnej karty gdzie będziemy mogli dopasować następujące parametry:
- ALARM PRZYPOMNIENIA – pełni funkcje identyczna jak przypomnienia w telefonie, możemy tu zdefiniować czas alarmu, dodać nazwisko lub inną informację, zdecydować ile razy alarm ma być powtarzany
- ALERT O SIEDZENIU – ciekawa sekcja, po włączeniu i zaplanowaniu czasu aktywowania alarmu zegarek będzie nam przypominał o konieczności przerwy w pracy i odejściu od biurka
- PRZYPOMNIENIE O PICIU WODY – podobnie jak powyżej, w sekcji definiujemy co ile, o której i kiedy zegarek ma nam przypomnieć o uzupełnieniu płynów, sekcja ta jak powyższa zawiera opcję „nie przeszkadzać w przerwie na lunch” która oczywiście zadziała o ile przerwy takowe mamy i wcześniej zdefiniujemy jej czas.
- PRZYPOMNIENIE O LEKACH – kolejna „przypominajka” potencjalnie jednak bardzo pomocna, szczególnie dla osób przyjmujących leki stałe.
- CIĄGŁE MONITOROWANIE TĘTNA – sekcja której dotknięcia otworzy kolejna kartę w której możemy uruchomić ciągły pomiar tętna, który będzie trwał do chwili rozładowania ogniwa w smartwatchu.
- USTAWIENIA POGODY – po dotknięciu przeniesieni zostaniemy do karty gdzie możemy dopasować takie parametr jak:
- SYNCHRONIZACJA POGODY – włączona / wyłączona –funkcja działa poprawnie o ile smartwatch pozostaje cały czas sprawowany ze smartfonem mającym dostęp do sieci internetowej
- MIEJSCOWOŚĆ – pojawi się tu nasz wybrana dla synchronizacji miejscowość, jeśli jednak chcielibyśmy ją zmienić po dotknięcie karty zostaniemy przeniesieni do kolejnej gdzie możemy wpisać ręcznie interesujące nam miejsce, lub skorzystać z opcji lokalizacji przez GPS
- POTRZĄŚNIJ ABY ZROBIĆ ZDJĘCIE – dotknięcie tej funkcji uruchomi aparat główny telefonu, w dostępnych na ekranie trybach możemy zmienić oczywiście aparat tylni na przedni. Pozostając w tym trybie, po poruszaniu smartwatchem uruchomiony zostanie 3 sekundowy timer, po czym wykonane zdjęcie.
Bardzo fajną dodatkową funkcją obecną w aplikacji InfoWear i smartwatchu Stratos II jest możliwość zdalnego wyzwalania migawki aparatu smartfona. Pozostając w tym trybie, po poruszaniu smartwatchem uruchomiony zostanie 3 sekundowy timer, po czym wykonane zdjęcie.
KARTA IV / nazwa: MOJE
Karta w większości poświęcona personalizacji utworzonego wcześniej, profilu użytkownika. W jej nagłówku zobaczymy pole na ustawione przez nas zdjęcie profilowe, nasz pseudonim, oraz numer identyfikacyjny. Poniżej natrafimy na znany nam już układ listy opcji przewijanej w pionie, spoglądając od góry ekranu są to:
- INFORMACJE OSOBISTE – otwiera kartę umożliwiającą personalizację danych profilowych:
- ZDJĘCIE PROFILOWE – jeśli nie ustawiliśmy go wcześniej, wystarcz kliknąć w wymienioną sekcję, aby przejść do opcji wyboru fotografii zapisanej na urządzeniu, lub wykonać je w tej chwili telefonem.
- PSEUDONIM
- PŁEĆ
- DATA URODZENIA
- WYSOKOŚĆ
- MASA CIAŁA
- USTAWIENIE JEDNOSTEK – standardowo do wyboru mamy tu możliwość wyboru pomiędzy jednostkami metrycznymi, a imperialnymi, oraz w przypadku temperatury pomiędzy stopniami C°, lub F°
- USTAWIENIE CELU – istotna pod kątem dbania o formę karta w której definiujemy parametry codziennych celów, mamy tu do wyboru:
- LICZBA KROKÓW
- DYSTANS
- KALORIE
- SEN (długość snu)
- MAPA – wcześniej poruszaliśmy już te wątek, urządzenie może w zależności od naszego wyboru prezentować zapisane ślady GPS na mapach Google lub Gaode
- OPINIE – po dotknięciu zostajemy przeniesieni do karty wsparcia, w miejscu tym możemy zgłosić problem dotyczący działania aplikacji, lub smartwatcha.
- AUTORYZACJA DANYCH – nieco zawoalowana funkcja przesyłania danych w tle o naszych treningach. Na szczęście domyślnie jest ona wyłączona. Po włączeniu dane takie jak osiągane wyniki, korki, dystans, kalorie, itp. Będą przesyłane w tle do serwisu Strava.
- ZĘSTE PROBLEMY – dotknięcie przenosi nas do karty z rozbudowanymi tematami pomocy w najczęstszych problemach związanych z funkcjonalności smartwatcha, ale i aplikacji, niestety część ta jest dostępna wyłącznie w języki angielskim.
- KONTO I BEZPIECZEŃSTWO – dotknięcie otwiera kartę umożliwiającą wylogowanie z aplikacji InfoWear.
- O MNIE – wbrew pierwszemu skojarzeniu nie jest to sekcja do uzupełnienia danymi o użytkowniku, ale dane samej aplikacji InfoWear. Po dotknięciu otworzy się karta z logiem aplikacji w górnej części, oraz trzema tematami ułożonymi w pionowej liście:
InfoWear – podsumowanie…
Pora na podsumowanie zalet i wad aplikacji InfoWear. Z całą pewnością dla mnie jako użytkownika poprzedniej generacji aplikacji FUNDO Pro obsługującej smartwatch Zeblaze Vibe 3 GPS omawiana jest dużym skokiem jakościowym na przód. Zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Dominującym kolorem w interfejsie aplikacji jest kolor czarny, wypełniający całe tło. Czcionki i inne elementy wymagające wyróżnienia są w kolorze białym. Tworzy to mocne skontrastowane, czytelne, połączenie, które znakomicie wpisuje się w obecne trendy designerskie. Nie bez powodu większość topowych aplikacji i nakładek systemowych dla Androida posiada opcjonalny ciemny motyw. Pozostałe elementy aplikacji, tudzież opisane kafelki, wypełniono pastelowymi, ale zdecydowanymi barwami, o lekkim gradientowym przejściu od ciemnego do jasnego. Elementy podświetlone, jak nazwa aktualnie otwartej karty, czy drobne elementy graficzne, emanują jaskrawym morskim kolorem. Trudno więc mieć tu jakiekolwiek zastrzeżenia do wyglądu aplikacji, projektanci również tu odrobili lekcję idealnie wpasowując się we współczesne trendy.
Funkcja zdalnego wyzwalania migawki aparatu pomimo że może wydawać się mało istotna, faktycznie jest bardzo przydatna, umożliwia po ustawieniu aparatu zdalne wykonanie własnego czy grupowego portretu…
Również pod kątem łatwości obsługi, oraz ogólnego układu interfejsu aplikacja stoi na wysokim poziomie, może być śmiało porównywana do aplikacji topowych marek. Nawet osoby nie posiadają doświadczenia w obsłudze takowych nie powinny mieć większych problemów z nawigacją po jej menu. Na plus również stabilność połączenia aplikacji ze smartfonem, acz przyznaję że tu miałem pewne problemy, powodowane jednak nie tyle przez aplikację ale samą nakładę na Androida marki OPPO – ColorOS. Przez dłuży czas nie mogłem odnaleźć właściwej funkcji systemowej aby uniemożliwić telefonowi po przejściu w stan czuwania zamykania aplikacji w tle. Było to jednak wyłącznie moje niedopatrzenie, które gdy naprawiłem nigdy więcej nie wystąpiły problemy z łącznością na linii smartwatch / smartfon.
Skoro przeszliśmy już do zagadnień technicznych, pora wspomnieć o wpływie aplikacji na ogniwo smartfona. Pod tym względem aplikacja została poprawnie zoptymalizowana, jednak jej wpływ na ogniwo jest ściśle zależy od tego jak długo aplikacja działa w tle w sposób ciągły. Po 21 godzinach stałego połączenia ze smartwatchem, oraz działania w tle zużyła ona ponad 11% ogniwa smartfona. To całkiem sporo. Dla porównania około 5 godzin oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości na YouTubie pochłonęła 11,41%, a przecież generowane przez nią obciążenie jest znacznie większe od aplikacji InfoWear. Tu więc jest pole do dalszej poprawy. Jednak jeśli aplikacja działa w systemie hybrydowym, jest sparowana przez okres do 12 godzin, przy aktywnym użytkowaniu, pobór mocy spada do zakresu od 4,0 do 6%, ta wartość jest już znacznie bardziej przyjazna naszemu smartfonowi. Na zdecydowany natomiast plus znikomy wpływ na wydajność samego smartfonu.
Smartwatch Zeblaze Stratos II towarzyszy mi od kilku miesięcy w bardzo zróżnicowanej aktywności, od treningów w domu, użytkowanie codzienne, po okazjonalne wypady w góry i za miasto. Tu podczas kolejnego takiego wypadu, tym razem z Żoną, do Ojcowskiego Parku Narodowego. Model zapewnia bardzo wysoki komfort i rozbudowane wsparcie naszej aktywności.
Na chwilkę teraz powrócę do samych funkcji aplikacji, w powyższym ich opisie była wzmianka możliwości wykonywania zdjęć za pomocą trybu POTRZĄŚNIJ ABY ZROBIĆ ZDJĘCIE. Warto tu dodać że aplikacja tworzy w galerii smartfonu odrębny album w którym zapisuje tak wykonane zdjęcia, jak i to które wybraliśmy na zdjęcie profilowe. W przypadku profilu użytkownika, pozwolę sobie zachęcić was do podawania prawdziwych danych. Zanim zaczniecie rozważać czarne scenariusze o potencjalnej kradzieży waszych danych, pozwólcie że uzasadnię i doprecyzuję to stwierdzenie. Tylko podając prawdziwe dane o masie ciała, wzroście, wieku i płci, algorytm aplikacji i smartwatcha będą w stanie generować możliwie rzetelne wyniki dotyczące stanu naszej kondycji fizycznej. Oczywiście jeśli się boicie takich danych podawać, nic nie stoi na przeszkodzie aby zmienić datę urodzenia, imię i nazwisko, acz dobrze by było resztę z nich wpisać prawdziwych.
Jak wiecie aplikacja InfoWear posiada, dość mocno zaszytą, opcję udostępniania naszych danych treningowych w serwisie Strava. Jest to amerykańska platforma dla sportowców działająca od 2009 roku. Jest ona dostępna zarówno przez stronę web, jak i aplikację na systemy Android, oraz iOS. Mocnym atutem platformy jest możliwość synchronizacji danych zapisanych podczas treningów na szerokiej gamie smartwatchy, komputerów rowerowych, czy smartbandów. Platforma posiada otwarte API, co umożliwia zewnętrznych markom tworzenie własnych aplikacji. Tak, wiem o czym pomyśleliście – to wspaniale! Zapewne skoro aplikacja InfoWear posiada opcję wysyłania danych treningowych na serwis Strava to z pewnością smartwatch Stratos 2 marki Zeblaze będzie w stanie z nią współpracować. Niestety… przeszukałem kilkukrotnie listę dostępnych urządzeń, brak na niej Zeblaze, jak i jej smartwatchów. Powstaje więc pytanie czy aby nie robi tego sama aplikacja? Również tu odpowiedź jest negatywna. Owszem dane są wysyłane, ale nie są synchronizowane z naszym kontem. Gdyby miało to być możliwe musiałaby być dostępna opcja synchronizacji kont, a tej niestety nie ma. Szkoda, taka dodatkowa funkcjonalność na pewno ucieszyłaby wiele aktywnych osób.
Aplikacja InfoWear posiada, dość mocno zaszytą, opcję udostępniania naszych danych treningowych w serwisie Strava. Jak pewnie wielu czytelników i jak pomyślałem że to wspaniale! Niestety… smartwatche marki Zeblaze nie figurują na liście modeli wspieranych przez serwis, nie udało mi się również przeprowadzić synchronizacji danych ręcznie, co w praktycznie znosi jakichkolwiek sens korzystania z serwisu z poziomu omawianego smartwatcha.
.
SPRZĘT / smartwatch Zeblaze Strastos II / strona 6/7
opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych poniżej: Sebastian Nikiel 27.07.2022
Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem..
Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org
Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.