Zdjęcia makro ze smartfonu

artykuł: „Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie” / aktualizacja: 16.06.2017 strona 4/4

Wykonane z soczewką makro zdjęcia oceniłem również pod względem ostrości obrazu. Typowo dla takich soczewek, bez względu czy mowa o wersji mobilnej, czy też soczewkach makro do obiektywów zmiennoogniskowych, punkt ostrości jest niezwykle mały, zlokalizowany w centrum, poza którym obraz szybko traci na ostrości i ilości rejestrowanych szczegółów, aż do rozmycia przy granicy winiety, z widoczną aberracją. Tutaj jednak trudno mówić o wadzie tegoż zestawu, gdyż jak już mówiłem dotyczy to również ich większych odpowiedników, inaczej mówiąc jest to cena kompromisu za dostęp do fotografii makro. Wymienione problemy, w tym mydlenie, rozmycie, oraz aberracje dotyczą również soczewki FishEye, acz w jej przypadku są one znaczenia mniejsze niż w soczewce makro.

Test i porównanie możliwości powiększenia soczewki makro, od lewej: odległość 3,5cm – zoom 2.83x / odległość 6cm – zoom 1.32x / zdjęcie bez soczewki odległość 6 cm – zoom 1,32x

Test możliwości soczewki makro, pod kątem powiększenia, oraz ostrości obrazu (zachowania szczegółów), od lewej: odległość 5cm zoom 1.32x, fragment tego samego kadru, ukazuje że soczewka nie wpływa negatywnie na ilość szczegółów rejestrowanych na obrazie

Test możliwości powiększenia soczewki makro, od lewej: odległość 5,5cm – zoom 1x / odległość 4,5cm – zoom 1.32x / odległość 3,5cm – zoom 1.32x

Test możliwości powiększenia soczewki makro, od lewej: odległość 7,5cm – zoom 1,32x / odległość 4,5cm – zoom 1.32x / odległość 3,5cm – zoom 1.32x

Testy terenowe…

Po „przebadaniu” zestawu w domu czas nadszedł na wycieczkę w teren. Był bardzo ciepły, na szczęście bez ostrego słońca, majowy dzień. Zapakowałem swój zestaw w dostarczony, rzeczywiście wygodny woreczek i ruszyłem na łąki, z zamiarem podglądania z bliższa natury.

Przyznam się że wykonane w warunkach domowych testy, nie oddawały rzeczywistych możliwości zestawu. Od pierwszego wykonanego z soczewką marko zdjęcia byłem zachwycony nowymi możliwościami Sony Xperia Z2, poniżej efekty tegoż testu. Dla porównania obok zdjęcie wykonane za pomocą mojego używanego na co dzień aparatu fotograficznego FujiFilm Hs20 EXR, również z założoną soczewką marko o wartości zbliżenia +10dpi (+10 dioptrii).

Jak widać na powyższym przykładzie granica pomiędzy dużym Hs20 i małym aparatem Z2 nie jest drastyczna, ilość zarejestrowanych szczegółów jest więcej niż zadowalająca, również uzyskane zbliżenie jest dobre. Dodajmy tutaj że akurat Fuji Hs20, ma bardzo dobry tryb makro pozwalający łapać ostrość z 1cm, a realnie nawet poniżej tej wartości (w trybie manualnego ostrzenia obrazu), jest to więc dość ambitne porównania, z którego moim zdaniem Sony Xperia Z2, z założoną soczewką makro i poprawką że mamy do czynienia z aparatem w telefonie, wychodzi obronna ręką.

Przykłady zdjęć terenowych z wykorzystaniem soczewki makro, zoom 1,32x odległość 3,5 do 4cm

Po przeprowadzeniu testów soczewki makro nadszedł czas na soczewkę FishEye. Wykonując zdjęcia z wykorzystaniem tej soczewki ustawiłem powiększenia elektroniczne (zoom) na poziomie 1.2x by wyeliminować winietę, a sprawdzić faktyczne poszerzenie konta widzenia, następnie porównawczo wykonałem z tymi samymi parametrami powiększenia, zdjęcie bez soczewki. Dobrze to zilustrowało rzeczywiście skuteczne poszerzenie promienia widzenia obiektu Z2, acz z uwagą dotyczącą już opisanego problemu – gubienia ostrości na brzegach kadru.

Przykłady zdjęć terenowych z wykorzystaniem soczewki FishEye, oraz porównanie kąta widzenia, od lewej: soczewka FishEye zoom brak / soczewka FishEye zoom 1,32x / zdjęcie tej samej scenerii bez soczewki widać o ile mniejszy kąt widzenia ma obiektyw bez soczewki (patrz zdjęcie środkowe)

Następnie wykonałem testy z wykorzystaniem pełnej winiety FishEye, oraz porównawczo zdjęcia bez soczewki, z ustawionym trybem FishEye w aplikacji aparatu Sony Z2 i znów soczewka zdobyła miażdżącą przewagę, tak w przypadku trybu tematycznego, bez soczewki, krawędzie winiety są ostre, ale jakość obrazu jest więcej niż słaba, co jest pokłosiem prostego faktu iż jego to obraz wygenerowany przez oprogramowanie aparatu, a nie będący wynikiem działania optyki. Widać to szczególnie, do czego notabene najlepiej się nadają, po zdjęciach wysokich, strzelistych obiektów, jak w moim przykładzie słupa wysokiego napięcia. Soczewka bardzo ładnie zniekształciła jego geometrię, wręcz go zawijając wokół centrum obrazu, bez specjalnej utraty jakości szczegółów, a aplikacja aparatu Z2 zniekształciła go, rozpłaszczając i deformując.

Przykłady zdjęć terenowych z wykorzystaniem soczewki FishEye

Przykłady zdjęć terenowych bez soczewki FishEye – z aparatem ustawionym w trybie sceny FishEye widać wyraźnie różnicę pomiędzy zniekształceniem rzeczywistym z wykorzystaniem optyki (nakładanej soczewki), a softwarowej, kąt widzenia jest o wiele mniejszy, a ilość szczegółów mała ze względu na interpolowanie przez oprogramowanie aparatu zdjęcia do jakości zaledwie HD (1920x1080px).

Soczewki – podsumowanie

Przeglądając wyniki zdjęć testowych szczególności tych w terenie, biorąc pod uwagę wszystkie opisane zalety, oraz wady zewnętrznego zestawu soczewek do smartfonu, uważam że jest to jeden z najciekawszych gadżetów walnie wpływających na jakość otrzymanych zdjęć, a gdy dodać do tego symboliczną wręcz cenę, należy podsumować iż są one bardzo atrakcyjnym rozszerzeniem możliwości fotograficznych smartfonu.

Niuansem który mnie osobiście nieco irytował jest konieczność noszenia, oraz zakładania i zdejmowana soczewek, tutaj jednak można wybrać zamiast klipsa zestaw (o ile pozwala na to obudowa telefonu) oparty na pierścieniu magnetycznym, co na pewno przyspieszy ich zakładanie, poza tym jest to cena za kompromis jaki płaci się za możliwość zaglądania nieco bliżej w piękny świat przyrody w skali makro.

Zalety:

  • soczewka makro:
    • realne skrócenie minimalnej odległości od fotografowanego obiektu
    • dobra ostrość obrazu w jego centrum
    • duża liczba szczegółów w centrum obrazu
  • soczewka FishEye:
    • skuteczne poszerzenie kąta widzenia obiektywu aparatu
    • poprawne winietowanie
    • dobra ostrość obrazu w centrum kadru

Wady:

  • soczewka makro:
    • silne winietowanie
    • aberracje i mydlenie na krawędziach
  • soczewka FishEye:
    • aberracje i mydlenie na krawędziach

Zestaw soczewek oparty na klipsie ogólnie:

zalety:

  • uniwersalność
  • niska cena
  • wysokiej jakości wykończenie
  • dobrej jakości materiały
  • poręczność
  • łatwe zakładanie i zdejmowanie bez pozostawiania trwałych śladów
  • dobrej jakości, bez skaz, soczewki

wady:

  • brak

Szalone warianty

Powyższy opis zestawu soczewek zakupionego przeze mnie, nie jest oczywiście jednym ich wariantem, wręcz przeciwnie… oferta sprzedawców z Chin w tym zakresie jest doprawdy zdumiewająco bogata. Wśród dostępnych soczewek, z różnymi typami mocowań, natrafimy również na… miniaturowe obiektywy. Tak, tak wyglądające jak kopie ich dużych odpowiedników. Wyobraźnia projektantów doprawdy budzi podziw, po krótkim przeszukaniu ofert takich obiektywów / soczewek do smartfonów, znalazłem niezwykłe przykłady, wręcz monstrualnych i nieco może zabawnie wyglądających obiektów o powiększeniu optycznym od 4 do nawet 18x. Obiektywy takie są jednak już stosunkowo ciężkie, w związku z czym większość z nich wyposażona jest w bardziej złożony zestaw łączący go ze smartfonem, czy to za pomocą statywu i specjalnej ramki, czy systemu klamer, acz zdarzają się też oparte wyłącznie na opisanym już klipsie, lub pierścieniu magnetycznym.

Wśród wielu dostępnych typów soczewek dołączanych do smartfonów, natrafimy również na…miniaturowe teleobiektywy. Oferują one optyczne powiększenie od 4 do nawet 18x, ze względu na wagę często, acz nie zawsze, są one wyposażane w system umożliwiający jego dołączenie do telefonu. Niektóre takie obiektywy posiadają regulowany zakres powiększenia od 1.5m do nieskończoności.

Innym nietypowym, ciekawym gadżetem z zakresu optyki dołączanej do teflonu są… mikroskopy. Jak więc widać projektanci nie ustają w tworzeniu zaskakujących, czasem praktycznych, czasem mniej, gadżetów do sprzętu mobilnego. Wśród wielu innych dostępnych akcesoriów można znaleźć choćby zewnętrzne lampy błyskowe, czy mikrofony stereofoniczny, zarówno bezprzewodowe jak i przewodowe.

Innymi dostępnymi gadżetami rozszerzającymi funkcjonalność smartfonu są takie zaskakujące gadżety jak… doczepiane za pomocą klipsów mikroskopy (wykorzystujące aparat smartfonu) o zdolności powiększenia od 100 do nawet 200x i wyposażonymi we własne oświetlenie LED, po prawej kolejny z gadżetów – zewnętrzna LED-owa lampa błyskowa, którą można podłączyć bezpośrednio do gniazda mini jack (audio), wyposażonej we własne źródło zasilania, ładowanej poprzez kabelek USB

Smartwatch – zwiastun…

Inną grupą gadżetów rozszerzających walnie możliwości smartfonu, a która zdobywa coraz liczniejsze grono zwolenników, co dobrze ilustruje coraz bogatsza oferta również najbardziej znanych producentów – są smartwatche. Jest to grupa urządzeń będąca połączeniem funkcjonalności zegarków, oraz przedłużeniem funkcji medialnych i komunikacyjnych smartfonów. Jako takie nie są więc bezpośrednio drobnymi, tanimi, gadżetami jakich dotyczył ten artykuł, lecz stanowią osobną grupę zaawansowanych urządzeń elektronicznych i jako takie jeden z ich przedstawicieli – smartwatch U8 Pro, który niedawno nabyłem, zostanie on dokładnie opisany, pod kątem wad i zalet, w szczególności w kontekście symbolicznej wręcz dla tej klasy urządzeń ceny – wynoszącej 19$ (około 72,20zł).

Cena ta zapewne podsunęła Wam już słuszną myśl – że jest to smartwatch zakupiony znów nie gdzie indziej niż w Chinach, na platformie AliExpress. To kolejny dobitny przykład jak wielka różnica cenowa występuje pomiędzy podobnymi gadżetami opatrzonymi jakąkolwiek „znaną” lub na taką się kreującą marką, których zegarki tego typu mogą kosztować od kilkuset do nawet 1500zł, zapraszam więc do śledzenia nowych artykułów i do lektury opisu rzeczowego smartwatcha U8 Pro, w którym jak zawsze będziemy przede wszystkim szukać odpowiedzi jak tak bardzo tanie urządzenie sprawdza się w kontekście ultra drogich „markowych” odpowiedników.

Kolejna próba zdjęć nocnych odbyła się w lepiej doświetlonym miejscu, co wpłynęło na zastosowanie przez tryby automatyczne niższych wartości ISO, co oczywiście przełożyło się na mniejsze szumy. Testy rozpocząłem od trybu manualnego. Od lewej: tryb manualny – ISO=100 / ISO=200.

zdjęcia od lewej: Tryb manualny ISO=400 / lampa wyłączona / stabilizacja wyłączona / Tryb manualny ISO=800 / lampa wyłączona / stabilizacja wyłączona

Gadżety – podsumowanie

Na zakończenie naszej wycieczki po tanich akcesoriach do smartfonów, czas na podsumowanie ich zalet i wad. Sprawą którą należy tu przede wszystkim poruszyć jest ponownie jakość, jak już zostało szeroko omówione i udowodnione praktycznymi przykładami, nie należy z góry klasyfikować produktów chińskich jako tandetnych.

Wśród bogatej oferty towarów dostępnych na platformie sprzedaży AliExpress natrafimy zarówno na produkty wysokiej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie, jak i oczywiście jakości bardzo niskiej. Produkowane w chinach towary mają różną klasę jakości, a to czy my sami zakupimy dobry, czy też zły, jest ściśle uzależnione od tego ile za niego zechcemy zapłacić. Dodać też trzeba że często nasi krajowi sprzedawcy, szczególnie na platformach takich jak allegro, nastawieni są przede wszystkim na jak największy zysk, w związku z czym importują najtańsze, a co za tym często idzie, najniższej jakości towary, sprzedając je z wielokrotnym przebiciem. Wszystko to sprzyja właśnie powstaniu mitu o niskiej jakości towarów, która może być krzywdząca, tym bardziej że z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć że gro posiadanego przez Was sprzętu AGD, elektroniki, nie wyłączając Waszego smartfonu, ma podzespoły wyprodukowane właśnie w chinach.

Stąd zachęcam do odejścia od szablonowej oceny takich towarów, oraz rozglądania się w bogatej ofercie chińskich sprzedawców, tym bardziej że oszczędności jakie ze sobą takie zakupy niosą, są warte zarówno ryzyka, jak i sporadycznych nieudanych zakupów. Ukazuje to też smutną prawdę jakie marże są naliczane na te same, czasem tylko firmowane inną marką, przedmioty, co doskonale widać choćby po takich gadżetach jak futerał SCR10, oraz stacji dokującej DK36 do Sony Xperia Z2. Życzę wszystkim udanych łowów i trafnych, niosących radość zakupów – oczywiście za symboliczne kwoty.

Linki:

  • artykuł szczegółowo opisujący smartfon Sony Xperia Z2 – „SonyXperiaZ2 – nowe możliwości flagowca”
  • chińska platforma handlowa AliExpress: www.aliexpress.com

Autor ze swoim wiernym przyjacielem na jednym ze „spaceraków”, po prawej zachód słońca, oba zdjęcia wykonane smartfonem Sony Xperia Z2, oraz opracowano w programie Snapseed (zainstalowanym na pokładzie smartfonu).


artykuł: „Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria – uzupełnienie” / aktualizacja: 16.06.2017 strona 4/4

tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel