YouPro YP-870 II

SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy marki YouPro model YP-870 II / strona 3/3

menu recenzji:

.

Dość teorii – czyli nieco o praktyce…

Prawdziwym wyzwaniem jest czasem wykonanie zdjęć sobie samemu, lub paczce znajomych tak by wszyscy uczestnicy wypadu znaleźli się na ujęciu. Samowyzwalacz obecny na pokładzie aparatu miewa często górną wartość opóźnienia otwarcia migawki na poziomie tylko 10 sekund (jak FUJIFILM X-M1), co wcale długim czasem nie jest zważając na ten potrzebny na dotarcie do miejsce ujęcia i przyjęcie dogodnej pozy. Sprawę dodatkowo komplikuje tu trafność autofokusu, bo choć większość nowych modeli aparatów wyposaża się w funkcję rozpoznawania twarzy, nie zawsze działa ona poprawnie, wystarczą okulary słoneczne, słabsze światło, lub większa odległość by funkcja „przestrzeliła” ostrość.

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem pilota tu jeszcze w wersji przewodowej YouPro YP-870

Jeszcze gorzej wygląda ta kwestia gdy zdjęcie wykonujemy właśnie sami sobie, a zależy nam na małej głębi ostrości by wyodrębnić nas z tła, wówczas margines błędu AF jest jeszcze mniejszy… sam setki już pewnie razy nabiegałem się tam i z powrotem do aparatu i na miejsce ujęcie próbując trafić z ostrością, jak i planem. Właśnie z tych względów najczęściej rezygnowałem z trybu automatycznego doboru ostrości, na rzecz trybu wyboru pola, lub ręcznego ustawienia ostrości. Wszystko to jednak powtarzane kilka – kilkanaście razy na trasie potrafi doprowadzić najcierpliwszego do białej gorączki…

Innym przykładem gdzie praca na samowyzwalaczu jest niezbędna są wszelkiego rodzaju fotografie wielu klatkowe, tudzież HDR. W takim bowiem przypadku wykonuje się serię, czasem nawet kilkudziesięciu ujęć, w zależności od zamierzonego przez nas efektu, każde z innym czasem otwarcia migawki. Absolutnym imperatywem jest tu oczywiście solidny statyw, tym nie mniej zmiany parametrów ekspozycji po każdym ujęciu na body aparatu mogą doprowadzić do lekkiego jego poruszenia względem wcześniejszego ujęcia, wszystko to wyjdzie podczas składania serii zdjęć w jedną klatkę, gdy to okaże się że poszczególne z nich są względem siebie przesunięte, a przez to finalny obraz poruszony. W większości programów służących do takiej obróbki możemy oczywiście wyrównać zdjęcia, ale funkcja ta nie zawsze działa poprawnie, czasem kasując nie to o co akurat nam chodziło… w gwoli ścisłości, aby uniknąć takowych zarzutów, dodam że oczywiście sam pilot nie umożliwia zmiany czasu otwarcia migawki, tę czynność muszę wykonać manualnie na aparacie, prawdopodobieństwo jednak jego poruszenia jest znacznie mniejsze niż w przypadku konieczności każdorazowego ręcznego wciskania spustu migawki i to właśnie wykonanie zdalne tej czynności umożliwia nam omawiany zestaw marki YouPro.

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem pilota tu jeszcze w wersji przewodowej YouPro YP-870 / W przypadku autoportretów zewnętrzny pilot o regulowanym czasie otwarcia migawki niweluje irytujący problem zbyt krótkiego czasu opóźnienia dostępnego z poziomu body, w przypadku FUJIFILM X-M1 10 sekund, co jest czasem o wiele za krótkim by dojść na miejsce, oraz ustawić się w kadrze, w szczególności gdy zdjęcie jest rejestrowane jak tu za pomocą obiektywu o dłuższej ogniskowej (FUJINON XC 50-230mm) / przykład fotografii składającej się z kilkunastu klatek, w gradacji czasu otwarcia migawki, w tym przypadku pilot eliminuje konieczność zwalniania migawki aparatu z poziomu body, gdzie wciskanie migawki prawie zawsze powoduje lekkie przesunięcie aparatu względem kolejnych klatek.

Innym, można powiedzieć sztandarowym, przykładem gdzie sprawdzi się rozbudowany pilot, są wszystkie nocne ujęcia o długich czasach otwarcia migawki, w tym fotografii kręgów gwiezdnych. Zanim sam zakupiłem swój pierwszy bardziej rozbudowany pilot, tudzież wspomniany już przewodowy model 870 Chińskiej marki YouPro, boleśnie mogłem się przekonać jak jego brak potrafi napsuć krwi podczas wypadów terenowych, oraz ogranicza możliwości pracy w przypadku bardziej rozbudowanych ujęć. Również dedykowany do FUJIFILM X-M1 wężyk spustowy RR-90 niczego nie rozwiązywał…

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem pilota YouPro YP-870, po lewej w wersji przewodowej, po prawej już w zestawie z bezprzewodowym odbiornikiem YP-870 Tx Rx II

Dopiero właśnie wpierw w wersji przewodowej, a obecnie bezprzewodowej, Chiński zestaw marki YouPro YP-870 II radykalnie poprawił komfort pracy. Dzięki uwolnieniu pilota z kabla, skończył się problem z celnością AF, ilość jego pomyłek spadła radykalnie. Pracując w terenie, oczywiście w trybie manualnym, ustawiam samowyzwalacz aparatu na 10 sekund, wstępnie komponuję kadr i ostrość, wybierając interesujący mnie obszar ostrzenia, lub (rzadziej) korzystając z automatyki, po czym spokojnym krokiem udaję się na miejsce ujęcia z pilotem w dłoni. Gdy jestem już gotów do zdjęcia po prostu wciskam spust migawki na pilocie YP-870 Tx do połowy, dźwięk aparatu daje znać o złapaniu ostrości i już wciskamy migawkę do końca. Tu mam jeszcze 10 sekundowy zapas czasu by schować do kieszeni sam pilot 🙂 Jest to doprawdy zupełnie nowa jakość pracy, oraz co jeszcze ważniejsze pozwala minimalizować straty czasu na trasie i oczywiście oszczędzić nasze nerwy. Podczas wykonywania takich ujęć kilkukrotnie celowo sprawdziłem zasięg układu nadajnik / odbiornik, znajdując się w odległości około 60 – 80 metrów od aparatu zestaw działał idealnie.

Mając do dyspozycji tak zaawansowane narzędzie jak zestaw YouPro YP-870 II kreatywne możliwości pracy ogranicza już przede wszystkim tylko nasz wyobraźnia, tu fotografie wykonane w lutym 2018 roku, podczas przejścia ze Skrzycznego na Malinowską Skałę – zdalna kontrola AF, bez konieczności zwalniania migawki aparatu z poziomu body umożliwiała rejestrację kilkunastu klatek o zmiennym czasie otwarcia migawki, które w połączeniu z dodatkowymi filtrami: polaryzacyjnym Marumi DHG Circular P.L.D, oraz prostokątnym z systemu Cokin – połówkowym ND 0.6 – umożliwiło wykreowanie powyższego efektu dynamicznego nieba…

Trzeba tu też wspomnieć jednak o pewnych niedociągnięciach wśród wielu ważkich zalet, otóż zdarzyła mi się kilkukrotnie sytuacja gdy aparat zawiesił się podczas pracy z zestawem, nie reagując w ogóle na zmiany parametrów na pilocie, jak i wciśnięcie migawki. Są to jednak zdarzenia incydentalne i jak sądzę wynikające z bliżej nieokreślonego konfliktu oprogramowania pokładowego FUJIFILM i tego obecnego w YouPro. Inną drobną wadą, o której już nadmieniałem, jest źle funkcjonujący tryb samodzielnego wyłączenia przy dłuższej bezczynności pilota i odbiornika. W tym przypadku podświetlanie ekranów LCD działa poprawnie i gaśnie samoczynnie po kilku sekundach, niestety urządzenia pomimo długiej bezczynności nie zawsze wyłączają się samodzielnie. Zdarza się że funkcja zadziała poprawnie i zestaw wyłączy się po około 10 minutach, bywa jednak i tak że pozostaje stale w trybie gotowości…

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem bezprzewodowego zestawu marki YouPro model YP-870 II, po lewej zdjęcia składające z 16 klatek w gradacji czasu otwarcia migawki z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego, oraz połówkowego systemu cokin ND i czerwonego, po prawej fotografia z wykorzystaniem dodatkowych filtrów polaryzacyjnego, oraz połówkowego cokin ND i tabaczkowego

Jednak zalety wynikające z komfortu pracy z zestawem YP-870 II wielokrotnie przewyższają te doprawdy drobne niedociągnięcia, tym bardziej że użytkownicy amatorskiej i starszej półprofesjonalnej klasy aparatów FUJIFILM nie mają tu specjalnego wyboru, jako że dostępny wężyk spustowy RR-90 niczego nie załatwia, a aplikacje pozwalające sterować body aparatu zdalnie z poziomu smartfonu dostępne są dopiero dla nowszych i to nie wszystkich body tej marki.

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem bezprzewodowego zestawu marki YouPro model YP-870 II, od lewej: w tym przypadku głębia ostrości była tak niewielka że nawet niewielkie poruszenie body spowodowałoby zgubienie ostrości, zdalne wyzwolenie migawki wyeliminowało to ryzyko (podobnie może tu pomóc oczywiście samowyzwalacz, acz podczas wciskania migawki aparatu zawsze może dojść do lekkiego przesunięcia body, znacznie bardziej więc komfortowe jest wykorzystanie zdalnego pilota) / możliwość zdalnego otwarcia migawki aparatu umożliwia komfortowe wykonanie fotografii sobie, lub grupie znajomych, bez konieczności biegania od aparatu na miejsce ujęcia…

Zestaw YouPro 870 II służy mi nie tylko podczas wypadów terenowych, ale pełni również ważną rolę podczas pracy w domowym studio, tudzież właśnie podczas wykonywania ujęć testowanego sprzętu, szczególnie odzieży gdzie z racji braku innego sam odgrywam rolę modela ją prezentującego. We wszystkich tych zadaniach zestaw sprawdza się znakomicie, uwalniając użytkownika od szeregu irytujących ograniczeń aparatu.

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem pilota tu jeszcze w wersji przewodowej YouPro YP-870

Dodajmy tu jeszcze kolejną ważna zaletę zestawu, potwierdzoną już wcześniej podczas pracy z pilotem YouPro 870 w wersji przewodowej, ma on, a jak wykazuje dotychczasowa praktyka również i odbiornik YP-870 Tx Rx II, bardzo mały apetyt na energię, w istocie baterie w pilocie wymieniałem raz, dwa razy w roku, w obecnym zestawie po trzech miesiącach jeszcze wcale i to pomimo niedziałającej dobrze funkcji auto wyłączenia, nierzadko zdarzyło mi się zapomnieć wyłączyć czy to pilot, czy odbiornik i tak sobie w stanie włączonym leżał sobie nawet kilka dni… po czym bez wymiany baterii zabierałem go w teren i nadal niezawodnie działał, wskazuje to na naprawdę bardzo dobrą gospodarkę energią przez układy elektrownicze zestawu.

Kolejne przykładowe fotografie zarejestrowane z użyciem pilota tu jeszcze w wersji przewodowej YouPro YP-870, od lewej: zdjęcia wykonane w trybie BULB / nagrodzona w konkursie „Kozy, Kozianie – zapis subiektywny 2017” (fotorelacja z wydarzenia <<tutaj>>) składającego z kilkunastu klatek zarejestrowanych w trybie gradacji czasu otwarcia migawki

Na zakończenie…

Sądzę że po lekturze powyższej recenzji nikogo nie zaskoczy moja jak najlepsza opinia na temat zdalnego pilota Chińskiej marki YouPro model 870 II, owszem zestaw posiada kilka niedociągnięć, jak incydentalne, bardzo rzadkie zawieszenie automatyki body aparatu, nie do końca poprawnie sprawującą się funkcję samoczynnego wyłączenia odbiornika i nadajnika w trybie dłuższej bezczynności, oraz co jest niestety przypadłością wszystkich elektronicznych urządzeń kupowanych bezpośrednio w Chinach, enigmatyczną i nieprecyzyjną instrukcję obsługi, są to jednak wszystko doprawdy drobne wady w porównaniu do ogromu zalet jakie zestaw oferuje.

zdjęcia od lewej: …ruszając z nowym zestawem w teren – tu zamontowanym na aparacie FUJIFILM X-M1, oraz statywie TRIOPO C-158 / Jezioro Żywieckie, 3 klatki w gradacji czasu otwarcia migawki aparatu, filtr polaryzacyjny, oraz połówkowe ND i tabaczkowy systemu Cokin

Zestaw bezprzewodowy YouPro 870 II uwalnia nas od problemu zdanego wyzwolenia migawki, umożliwiając wykonanie samodzielnie sobie, czy naszej paczce fotografii, umożliwia też wykonywanie zaawansowanych fotografii terenowych, w tym nocnych bez konieczności ślęczenia przy aparacie całymi godzinami, dzięki obecności na pokładzie pilota YP-870 Tx programowalnego interwałometru. Na plus należy również zaliczyć wzorowy stosunek ceny do możliwości pracy, wykonanie elementów zestawu z dobrej jakości materiałów, oraz w sposób precyzyjny. Warto też z pewnością wspomnieć o wzorowym wyważeniu i ergonomii pilota, jak i świetnej gospodarce energią. Podsumowując jeśli wasze body nie umożliwia zdalnej obsługi z poziomu dedykowanej do tegoż aplikacji na smartfon, zestaw bezprzewodowy YouPro 870 II w wersji dopasowanej do posiadanego aparatu może otworzyć przed wami drogę do zupełnie nowej jakości fotografii.

Kolejne przykładowe fotografia zarejestrowane z użyciem pilota tu jeszcze w wersji przewodowej YouPro YP-870

.

Zalety:

  • wzorowy stosunek ceny do jakości
  • precyzyjne wykonanie z dobrej jakości materiałów
  • dostępność wielu typów przyłączy dla danej marki aparatu
  • duża ilość trybów pracy
  • rozbudowany tryb interwałometru
  • bardzo dobra łączność nadajnika i odbiornika na zweryfikowanym dystansie 80m (bez przeszkód pomiędzy układem)
  • ergonomiczny kształt i wzorowe wyważenie pilota YP-870 Tx
  • wzorowa gospodarka energią
  • podświetlane i czytelne ekrany LCD
  • niska waga całościowa i poszczególnych elementów zestawu
  • proste parowanie
  • możliwość wyboru spośród 32 kanałów łączności pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem

Wady:

  • incydentalne zawieszanie automatyki aparatu
  • nie do końca dobrze pracująca funkcja samodzielnego wyłączenia podczas dłuższej bezczynności
  • enigmatyczna i mało precyzyjna instrukcja obsługi
  • brak pierścienia blokującego odbiornik na sankach gorącej stopki

.

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane opracowania w dziale „SPRZĘT”:

.

oficjalna strona marki:

www.hkyoupro.com


tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja prawna – zgodnie z przepisami prawa, wszystkie wyrażane na łamach niniejszej strony opinie, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Fotografia w nagłówku, oraz wężyka spustowego RR-90 zostały pobrane ze stron producentów, ich prezentacja służyła wyłącznie zilustrowaniu zagadnień poruszanych w recenzji. Żadna część recenzji nie jest ofertą handlową, nie powstała też na zlecenie firm trzecich.