SPRZĘT / smartfon Xiaomi 13T / strona 11/14
- Dane techniczne
- Trudny wybór
- Zestaw sprzedażowy
- Materiały, budowa warianty, wymiary i waga…
- Podzespoły – czyli co skrywa wnętrze 13T
- MIUI 14, Android i dziwna antyreklama
- Turbo czy jednak nie turbo – czyli rzecz o ładowaniu
- Co oferuje wielka foto-wyspa, czyli rzecz o fotografii
- Interfejs aplikacji aparat
- tylna foto-wyspa / aparat standardowy
- aparat standardowy / ogólna jakość obrazu
- Tylna foto-wyspa / teleobiektyw
- teleobiektyw / ogólna jakość obrazu
- aparat standardowy i teleobiektyw – geometria…
- Makro czy nie marko?
- Fotografia pod światło
- Aberracje? Jakie aberracje…
- RAW mocny atut czy kolejna sztuczka
- Szumy – czyli RAW (powinien) prawdę powie…
- Stabilizacja optyczna
- Zdjęcia we wnętrzach i nocne
- Zoom – czyli stała bolączka fotografii mobilnej
- Aparat szerokokątny / ogólne cechy i jakość obrazu
- Selfie – znak czasów…
- Leica Vibrant / Leica Authentic – różnice
- Fotografia – podsumowanie – wady i zalety…
- Wideo
- Na zakończenie…
- Przydatne linki
- Opracowania powiązane w dziale „SPRZĘT”
- GALERIA
.
Na zakończenie…
Decydując się na zakup średnio półkowego smartfonu musimy liczyć się pewnymi kompromisami. Oczywiście dobrze aby były one jak najmniejsze względem naszych oczekiwań oraz droższych braci. Zazwyczaj modele takie pozbawiane są ochrony przed oddziaływaniem wody i pyłu, a jeśli jednak ona się pojawia to kosztem innych funkcji. Bardzo często jest to brak stabilizacji optycznej w aparatach oraz rzeczywistego autofokusu. W przypadku fotografii ograniczenia równie często dotyczą braku możliwości ręcznego przejęcia kontroli nad parametrami ekspozycji, nie mówiąc już o opcji zapisu w formacie RAW. Na pokład trafiają też słabsze procesory i układy graficzne oraz ekrany o gorszych parametrach. Często osłabiane jest też szybkie ładowanie.
Pomimo że średnio półkowy smartfon Xiaomi 13T nie został wyposażony w dedykowany obiektyw do zdjęć makro, sprytne połączenie maksymalnego powiększenie optycznego oraz powiększenia cyfrowego, wsparte algorytmami odpowiedzialnymi za obróbkę zdjęć, dają naprawdę niezłe efekty, tu po lewej przykład takiego właśnie zdjęcia. Mocnym atutem 13T jest z pewnością jasna o wysokiej rozdzielczości, bez tendencji do winietowania, optyka zaprojektowana przez kultową markę Leica, choć jej słabością jest tendencja do łapania odbić. Aparaty bohatera naszej recenzji bardzo miło zaskoczyły mnie podczas codziennego użytkowania, choć zdarzały się drobne potknięcia, globalna ocena może być tylko pozytywna.
Trudno w takich warunkach nie wydając sporej ilości pieniędzy zdobyć smartfon będący dobrze wyważonym kompromisem. Czy aby na pewno? Tu na szczęście na scenę wkracza właśnie smartfon chińskiej marki Xiaomi model 13T. To właśnie jego bowiem w moim odczuciu najlepsza charakterystyka – znakomicie wyważony kompromis, ceną plasujący się wciąż w średniej półce, jednak pod wieloma względami legitymujący się możliwościami i rozwiązaniami spotykanymi w półce premium.
Znakomity 6,67 cala ekran o dynamicznie dopasowywanej częstotliwości odświeżania do 144 Hz, wykonany w technologii AMOLED i rozdzielczości 1220 x 2712 px, co równa się zagęszczeniu aż 446 pikseli na centymetr kwadratowy. Sercem modelu 13T jest nie najszybszy, ale nie sprawiający absolutnie żadnych problemów w codziennym użytkowaniu procesor MediaTek Dimensity 8200 Ultra, wsparty układem graficznym ARM Mali-G610 MC6 oraz 8 GB pamięci RAM. Na nasze dane mamy natywnie 256 GB szybkiej pamięci LPDDR5. Do tego akumulator Li-Po o pojemności 5000 mAh ładowany z mocą 67 W, co umożliwia pełne naładowanie ogniwa w niespełna 45 minut. Ogromną zaletą modelu jest z pewnością wyposażenie go w uszczelnienia, chroniące urządzenie przed wodą i pyłem, zgodnie ze standardem IP68.
Jednym z automatycznych trybów pracy aparatów Xiaomi 13T jest możliwość rejestracji rozległych panoram…
Jednak prawdziwą perełką smartfonu Xiaomi 13T są jego możliwości fotograficzne. Znajdziemy tu świetny aparat główny oraz teleobiektyw, wyposażone w 50 Mpx matryce, co szalenie istotne posiadające optyczną stabilizację oraz rzeczywisty autofocus. Tych dwóch ostatnich cech zabrakło w trzecim tylnym aparacie, zintegrowanym z obiektywem szerokokątnym, pomimo jednak znakomicie radzi on sobie z redukcją drgań, oraz ostrością. Smaczku całości dodaje fakt że optykę obiektywu standardowego i teleobiektywu zaprojektowano we współpracy z kultową marką LEICA. Oba o jasności f/1.9 cechuje znakomita rozdzielczość optyczna, brak tendencji do winietowania i aberracji. Ich piętą achillesową jest jednak praca pod światło, tu przejawiają istotne tendencję do wszelkich z tego tytułu problemów, pojawia się koma, flara i bliki, na szczęście jest to jedyna ich słabość.
Aparaty Xiaomi 13T wyposażono w szereg zaawansowanych funkcji, spotykanych w znacznie droższych modelach, tudzież skuteczną stabilizację optyczną oraz fizyczny autofocusu. Model znakomicie radzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych, zapewniając wysoką dynamiką tonalną, oraz relatywnie niskie szumy.
W kwestii nagrań wideo pochwalić należy świetnie działającą stabilizację optyczną, rozbudowane tryby wideo, oraz ogólnie wysoką jakość obrazu. Pojawia się jednak i tu pewien kompromis, tudzież brak możliwości nagrywania w rozdzielczości 4K z 60 klatkami na sekundę, których może tu być maksymalnie trzydzieści. Z wad występują tu te same problemy co w przypadku fotografii, tudzież problemy podczas kręcenia klipów pod światło, oraz incydentalnie źle dobrane parametry nagrania w trybie aktywnego HDRu. Na osobną pochwałę, zarówno w przepadku nagrań wideo, jak i fotografii zasługuje skuteczna funkcja śledzenia twarzy i korekty rozmycia ruchu.
Wśród trybów automatycznych znajdziemy bardzo udany tryb NOCNY, który pozwala wykonać efektowne, ostre kadry z ręki, tu po lewej podczas fotografowania sceny nocnej bezlusterkowcem FUJIFILM X-T20, po prawej ten sam kadr wykonany w rzeczowym NOCNYM trybie aparatem głównym smartfonu.
Podsumowując możemy oczywiście wydać niemal tysiąc złotych więcej i zakupić wersję 13T Pro, z szybszym procesorem, większą ilością pamięci RAM, lepszym nieznacznie ale jednak układem graficznym, pojemniejszym dyskiem na nasze dane oraz szybszym 120 W ładowaniem. Za to z tym samym ekranem, oraz tylko nieznacznie zmienionymi funkcjami fotograficznymi i wideo. Jest to już więc wyłącznie indywidualna decyzja czy te blisko 1000 zł więcej usprawiedliwia tak jednak małe różnice w specyfikacji, choć oczywiście wszystko zależy od tego jak i do czego używamy smartfonu.
Prawdziwa perełką modelu 13T jest jest tryb manualny PRO umożliwiający przejęcie pełnej kontroli nad parametrami ekspozycji i zapisanie fotografii w formacie RAW. Powyżej dwa zdjęcia wykonane aparatem głównym 24 mm w trybie manualnym, wywołane z pliku RAW.
W mojej opinii smartfon Xiaomi 13T to świetnie wyceniony średniak z wieloma możliwościami wykraczającymi znacząco poza swoją półkę. Model który równie dobrze sprawdzi się w mieście jak i w terenie, w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wakacyjnych wojaży. Nie jest też oczywiście tak że mamy do czynienia z urządzeniem idealnym, w większości są to jednak niedociągnięcia drobne, nie rzutujące w sposób istotny na funkcjonalność urządzenia. Wyjątek może tu stanowić ingerencja oprogramowania aparatu w pliki RAW oraz brak możliwości nagrywania klipów wideo w rozdzielczości 4K z szybkością 60 klatek na sekundę. Globalnie jednak trudno w tej półce cenowej znaleźć urządzenie zdolne do nawiązania rywalizacji z omawianym, szczególnie pod kątem możliwości fotograficznych i odporności na wodę. Sądzę że smartfon Xiaomi 13T stanie się moim wiernym towarzyszem, nie tylko na co dzień, ale przede wszystkim podczas górskich wypadów.
W mojej opinii smartfon Xiaomi 13T to świetnie wyceniony średniak z wieloma możliwościami wykraczającymi znacząco poza swoją półkę. Sądzę że smartfon Xiaomi 13T stanie się moim wiernym towarzyszem, nie tylko na co dzień, ale przede wszystkim podczas górskich wypadów…
.
Przydatne linki:
- polska strona marki Xiaomi – www.mi-home.pl
- polska strona marki Xiaomi / smartfon 13T – www.mi-home.pl/products/xiaomi-13t
- polska strona marki Xiaomi / smartfon 13T Pro – www.mi-home.pl/products/xiaomi-13t-pro
- PDAF – autofokus z detekcją fazy, opis działania – www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/co-to-jest-pdaf-w-aparacie-smartfona
- Antutu Benchmark MediaTek Dimensity 8200 – www.unite4buy.com/pl/cpu/MediaTek-Dimensity-8200-antutu
- kąty widzenia obiektywów – www.szerokikadr.pl/poradnik/kat-widzenia-obiektywu-i-perspektywa-wszystko-co-warto-wiedziec
- MediaTek Dimensity 8200 – opis na stronie producenta (anglojęzycznej) – www.mediatek.com/products/smartphone-2/mediatek-dimensity-8200
- Hazelphone ranking smartfonów 2023 r – www.hazelphone.com/pl/chart/best-smartphone-proccesors-ranking
Opracowania powiązane w dziale „SPRZĘT”:
- smartfon OPPO Reno 5 5G
- smartwatch Zeblaze STRATOS II
- smartwatch COROS APEX Premium Multisport Watch
.
oficjalna strona marki:
.
.
Drogi czytelniku, niezmiernie się cieszę że odwiedziłeś moją stronę. Jeśli niniejsza recenzja okazała się pomocna, miło mi będzie jeśli wesprzesz mnie w mojej drodze, możesz to zrobić dokonując wpłaty na subkonto fundacji SŁONECZKO, wspierając moją walkę z chorobami (dane do wpłat «znajdziecie tutaj») – za każdy najmniejszy datek z góry serdecznie dziękuję!
.
SPRZĘT / smartfon Xiaomi 13T / strona 11/14
tekst, opracowanie i grafiki: Sebastian Nikiel 15.02.2024
Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, loga, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.
Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org
Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.