Sony Xperia Z2

artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 8/9

 

.część VIII.

Podsumowanie / wady i zalety aparatu i modelu ogólnie

Podsumowanie… przyznam się że z trudem mogę odnaleźć właściwe słowa, by opisać możliwie krótko tak wszechstronne możliwości smartfou Sony Xperia Z2. Telefon z całą pewnością potrafi zachwycić, zarówno pod względem oferowanej jakości wykonania, materiałów z których go wykonano, jak i wysokiej kultury pracy.

Z drugiej jednak strony jak każde dostępne urządzenie na rynku nie jest on wolny od wad, większość z nich dotyczy problemów będących pochodną samego Androida, tudzież jego niepohamowanego apetytu na pamięć operacyjną RAM, ale nie tylko, inne wady modelu wynikają poniekąd z jego wodoodpornej obudowy, co skutkuje tendencją do przegrzewania, brak jej też zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet warstwy oleofobowej. Są to wszystko jednak niuanse, pojawiające u każdego producenta, na tle których, Sony Xperia Z2 doprawdy nie ma się czego wstydzić, oferuje doskonałe parametry, wygodną pracę, szybkość i walory nie do przecenienia w postaci wodo i pyło szczelności.

Również pod kątem fotografii, jak i filmowania, model ma wiele do zaoferowania, wyposażono go w dużą jak na warunki mobilne matrycę, o wysokiej rozdzielczości, a dobra konfiguracja sprzętowa pozwala na kręcenie klipów wideo w rozdzielczości 4K, lub efektownych klipów typu „slow motion”z prędkością 120 klatek na sekundę. Jednak i tu co zostało szeroko opisane powyżej można znaleźć kilka mankamentów, kluczem jednak do właściwego oceniania możliwości fotograficznych telefonu jest czynienie tego z odpowiedniej perspektywy, wyzbywając się wiary w to co stara się nam wpoić producent. Dotyczy to szczególnie zdjęć w słabym świetle, w przypadku których nigdy tak mała matryca nie będzie w stanie rejestrować obrazów dobrej jakości, pozbawionych dużej ilości szumów. Jednak już w warunkach dobrego naświetlania, szczególnie w przypadku fotografii pejzażowej smartfon zachwyca zdjęciami, oraz jakością wideo. Udostępnia on też wiele zabawnych i kreatywnych filtrów, acz w miejscu tym trzeba pamiętać o wspomnianej jego wadzie – tendencji do przegrzewania.

Jeśli więc szukacie urządzenia z wyższej półki, które zapewni długą i komfortową pracę, szybkość, piękne zdjęcia (w dobrym świetle), oraz zachwycające ujęcia wideo, a do tego macie zamiar używać telefonu w trudnych warunkach terenowych, tudzież w deszczu, w zapylonych miejscach, z całą pewnością Sony Xperia Z2 was nie zawiedzie, oczywiście o ile będziecie pamiętać o jego ograniczeniach, nie opierając się na tym co znajdziecie w reklamówkach modelu.

Jest takie powiedzenia: „Najlepszym aparatem to ten, który masz przy sobie” i to szczera prawda, cóż z tego że mamy wypasioną lustrzankę z świetnym obiektywem, skoro akurat w chwili gdy dzieję się coś ważnego, pięknego, leży ona w naszym domu… i właśnie wówczas naszym najlepszym przyjacielem okazać się może smartfon, pozwalając zarejestrować to co w przeciwnym razie by nam umknęło. I tego właśnie wszystkim życzę, pięknych ujęć, oraz długiej, komfortowej, bez „lagów” pracy na smartfonie Sony Xperia Z2.

Zalety modelu Sony Xperia Z2:

 • świetne wzornictwo i staranne wykonanie
 • wysokiej klasy materiały obudowy
 • 3 GB RAM
 • slot na karty SD
 • wydajny 4 rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 8974AB z układem graficznym Adreno 330
 • duży 5,2 cala ekran w rozdzielczości Full HD 1080x1920px o dobrych kątach widzenia
 • stereofoniczne doskonale brzmiące głośniki
 • wodoodporność
 • pyłoszczelność
 • możliwość ładowania kablem z końcówką magnetyczną
 • dużą matryca aparatu tylnego 2/2,3 cala
 • wysoka rozdzielczość tylnej kamery
 • filmowanie w rozdzielczości 4K
 • możliwość nagrywania klipów (w jakości HD) z prędkością 120 klatek na sekundę
 • względnie duża ilość szczegółów na zdjęciach
 • bardzo dobra jakość zdjęć przy poprawnym oświetleniu
 • pojemność i wydajność baterii
 • tryb STAMINA
 • obsługa w rękawiczkach
 • szybkość i płynność pracy

Wady modelu Sony Xperia Z2:

 • brak stabilizacji optycznej tylnego aparatu
 • wysokie szumy matrycy w przypadku zdjęć nocnych i w słabym świetle
 • silnie ograniczony wpływ na parametry ekspozycji w trybie manualnym aparatu
 • agresywna ingerencja oprogramowania aparatu w stosunku do zewnętrznych aplikacji obsługujących aparat uniemożliwiająca korzystanie w pełni z ich funkcji
 • agresywne odszumianie zdjęć zatracające szczegóły obrazu
 • skrajne przegrzewanie się aparatu podczas korzystania z filtrów kreatywnych
 • brak warstwy oleofobowej
 • brak zabezpieczenia powierzchni ekranu i spodu obudowy przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • tendencja do palcowania
 • brak kabla magnetycznego do ładowania w zestawie
 • fatalnej jakości słuchawki w otrzymanym przeze mnie zestawie

.część IX.

Galeria – przykładowe zdjęcia wykonane Sony Xperia Z2

.część X.

Tanie akcesoria:

Na zakończenie artykułu jeszcze kilka słów na temat akcesoriów do smartfonu Sony Xperia Z2. Firma Sony oferuje do niego szereg, podnoszących jakość użytkowania akcesoriów, w tym dwa rodzaje futerałów, stację dokującą, zestawy słuchawkowe, lub bardziej zaawansowane jak SmartBand, zewnętrzny mikrofon stereofoniczny, SmartWatch, klawiaturę bluetooth i inne…

Wszystkie te akcesoria firmowane przez markę Sony, dostępne w sklepie producenta, innych sklepach sieciowych, jak i stacjonarnych są bardzo drogie. Jest to typowy przykład sytuacji gdy płaci się duże pieniądze za produkty których rzeczywisty koszt wykonania stanowi jedynie ułamek tej za jaką próbuje się je nam sprzedać… można oczywiście liczyć tu na lepsza jakość, gwarancję, no i logo marki, czy to jednak rekompensuje tak wysokie ceny? Moim zdaniem nie, dlatego sprawdziłem ile kosztują ich zamienniki. Szybko się okazało że tak jak się spodziewałem są to ceny o wiele niższe, od produktów firmowanych logiem „Sony” pomimo iż spełniają dokładnie te same funkcję i oferują też w większości porównywalną jakość.

W sieci nie brak sklepów oferujących zamienne akcesoria, można je też nabyć bez większych trudności (i zazwyczaj jeszcze taniej) na aukcjach allegro. Zdradzę jednak tutaj „tajemnicę handlowców” że prawie wszystkie one pochodzą z tego samego miejsca – z Chin, a dokładniej z platformy handlowej skupiającej tysiące producentów, handlowców, oferujących w sprzedaży detalicznej i hurtowej, setki tysięcy różnorakich przedmiotów, produktów, sprzętów, odzieży, włączając oczywiście akcesoria telefoniczne, w tym do Sony Xperia Z2. Bywają sytuację że doprawdy trudno odróżnić je od oryginałów sprzedawanych przez Sony, zarówno pod kątem wyglądu, jak i jakości wykonania, a ceny? Ceny zaskakują, są dosłownie małym ułamkiem ceny sprzedaży oryginału. Zapewne osoby nie znające tej platformy mogą teraz pomyśleć, no dobrze ale ile kosztuje transport – otóż najczęściej… nic. Wiele ofert udostępnia darmową przesyłkę. Jest to jednak jak zawsze pewien kompromis, decydując się na zakup z darmową przesyłką na towar musimy poczekać od trzech do sześciu tygodni.

Czy jest to bezpieczne? Może Was zaskoczy lecz administratorzy platformy wyjątkowo skrupulatnie rozliczają producentów wystawiających swe przedmioty, toteż w interesie tych ostatnich jest by wszystkie opisy, jak i wysyłka była rzetelna i jak najbardziej zadowalająca klienta. Osobiście odkąd „odkryłem” źródło pochodzenia przedmiotów dostępnych na aukcjach allegro, czy w mniejszych sklepach w sieci, dość często dokonuje tam drobnych zakupów i póki co jeszcze się nie zawiodłem, oszczędzając sporo pieniędzy.

Przyjrzyjmy się teraz kilku przykładom:

*dla średniej ceny dolara z dnia 05.04.2015 wynoszącej 3,75zł

.część XI.

Linki:


artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 8/9

opracowanie i zdjęcia do artykułu, z wyłączeniem zdjęć akcesoriów (kabla magnetycznego USB, słuchawek MH650c) – Sebastian Nikiel