Sony Xperia Z2

artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 7/9

Pod kątem ich możliwości przetestowałem dwie płatne aplikacje, z których jedna „Camera FV-5” miała oferować szerokie możliwość fotografowania, w tym: regulację długości czasu naświetlnia (1, 2, 5 sekund, oraz własne), ISO, balans bieli, jak i dostępność trybu makro. W rzeczywistości możliwości te były tylko teorią, gdyż zawsze pomimo ustawienia minimalnej wartości ISO, automatyka stokowego aparatu Z2 tą wartość podnosiła, nieco lepiej wyglądała funkcja długości czasu naświetlania, acz w sukurs jej potencjału znów wchodziło drastyczne podnoszenie ISO. Nie działał też z oczywistych powodów tryb makro, jako że po prostu obiektyw nie jest w stanie ostrzyć obrazu poniżej 7,5cm.

Teoretycznie wydawać by się mogło że na ograniczenia wynikające z oprogramowania aparatu lekarstwem są zewnętrzne aplikacje obsługujące aparat, jednak w praktyce oprogramowanie Sony Z2 nie dopuszcza do ich ingerencji w działanie aparatu. Zdjęcie po lewej – screen aplikacji Camera-FV 5, teoretyczni aplikacja udostępnia możliwości rodem z lustrzanki, jak widać jednak pomimo ustawienia przeze mnie ISO=100 (dolna belka) w rzeczywistości oprogramowanie aparatu Sony Z2 zmniejszyło tą wielkość do ISO=50 (górna belka). Zdjęcie po prawej: bez względu czy zdjęcia wykonujemy aplikacją smartfonu, czy też jedną z wielu możliwych do zainstalowania, minimalny punkt ostrzenia wynosi 8cm, a autofokus wykazuje te same tendencję do gubienia się w bardziej złożonej scenerii.

Takie agresywne działania ze strony oprogramowania aparatu stokowego ma na pewno za zadanie ochronę układów elektronicznych przed ich przegrzaniem, co jak wiemy jest piętą achillesową aparatu smartfonu Sony Z2. Jak więc widać realne możliwości ingerencji w to co oferuje software aparatu są bardzo ograniczone, co stawia pod znakiem zapytania sens zakupu i instalacji zewnętrznych aplikacji obsługujących aparat.

Aplikacja Camera FV-5 udostępnia w trybie manualnym zmianę ważnych parametrów ekspozycji: ISO, oraz czasu naświetlnia. Znów jednak w sukurs wchodzi tutaj pierwotne oprogramowanie aparatu Sony Z2, natychmiast ingerując w parametry zdjęcia, patrz zdjęcie po prawej – ustawiona wartość ISO=200, skorygowana przez oprogramowanie aparatu Sony Z2 na ISO=1600

Przykładowe zdjęcia w terenie Sony Xperia Z2 wykonane aplikacją Aplikacja Camera FV-5, po lewej próba wykonania zdjęcia przy 1 sekundowym czasie naświetlnia, z ISO=100, gdzie znów oprogramowanie Sony Z2 podniosło wartość ISO=1600m co w połączeniu z zachowanym (nie pełnym) 1 sekundowym czasem naświetlnia doprowadziło do jego dużego zaszumienia i przepalenia. Zdjęcie po prawej – minimalne zbliżenie bez względu na typ aplikacji obsługującej aparat wynosi 7,5 do 8cm. 

.część VI.

Obróbka fotografii w aparacie za pomocą zewnętrznych aplikacji

Duża moc obliczeniowa i ilość pamięci podręcznej RAM znacząco ułatwia nam i przyspiesza możliwość obróbki zdjęć, jak w smartfonie. W mniej wydajnych urządzeniach zawsze wiąże się to z ryzykiem częstszego zawieszania systemu, nie oznacza to oczywiście że w Z2 możemy sobie zainstalować Adobe Light Room-a i wywoływać RAW-y, również on ma swoje ograniczenia, acz są one mniejsze od innych urządzeń.

W pakiecie oprogramowania jakie otrzymujemy od firmy Sony, nie ma stokowej aplikacji stricte przeznaczonej do obróbki zdjęć. Do wyboru mamy jednak wiele aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, poniżej zamieszczam listę tych testowanych przeze mnie i równocześnie najpopularniejszych. W samej obróbce pomogą nam również duży i w wysokiej rozdzielczości ekran urządzenia.

.część VII.

Filmowanie

  • przykładowy klip wideo
  • rozszerzona rzeczywistość (efekty AR) – klip wideo
  • efekt spowolnionego ruchu – klip wideo

Trzy najważniejsze cechy odróżniające model Sony Xperia Z2 na tle konkurencji to: wodo i pyło szczelność, jakość aparatu i wielkość matrycy, oraz właśnie możliwości filmowania, o których będzie w tej sekcji. Po zdjęciach (w dobrych warunkach oświetleniowych) właśnie ta funkcja jest najczęściej komentowana przez użytkowników modelu, jak i uwypuklana przez samą firmę Sony.

I rzeczywiście firma ma się czym w tym aspekcie pochwalić… Smartfon jako jeden z wciąż nielicznych oferuje nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K (Ultra HD 3840x2160px). Jednak by nie było za słodko, dodam że średni czas nagrywania znów ogranicza nie tyle dostępność wolnego miejsca, co… temperatura urządzenia. W sprzyjających okolicznościach może nam się udać zarejestrować film w 4K trwający od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Przeciętnie jednak komunikat informujący o znacznym podniesieniu temperatury urządzenia pojawiał się po około pięciu – ośmiu minutach filmowania. Sama możliwość filmowania w rozdzielczości 4K oczywiście cieszy, jest to technologia z dużym potencjałem, która z całą pewnością będzie się upowszechniała, co z czasem przełoży się na obniżenie cen wyświetlaczy oferujących tą rozdzielczość, póki jednak co ich ceny są astronomiczne, dlatego jej obecność jest raczej high-endową ciekawostką niż praktycznym narzędziem.

Nieco lepiej jest w mniej wymagających trybach filmowania, wśród których mamy wybór pomiędzy:

  • Full HD (Full High Definition) / 30 klatek na sekundę / proporcje 16:9 / 1920×1080px
  • Full HD (Full High Definition) / 60 klatek na sekundę / proporcje 16:9 / 1920×1080px
  • HD (High Definition) / proporcje 16:9 / 1280×720px
  • VGA / proporcje 4:3 / 640×480px

Jakość…

Tym co jednak oczywiście jest najważniejsze to jakość nagrań wideo. Model Z2 testowałem w rozdzielczości Full HD z prędkością zapisu 30 i 60 klatek na sekundę. W obu trybach kamera radziła sobie bardzo dobrze, ilość rejestrowanych szczegółów była bardzo duża, a to co szczególnie cieszy to fakt że w znacznym stopniu nareszcie wyeliminowano fatalny efekt falowania i smużenia podczas szybszego przesuwania aparatu względem filmowanego obiektu.

jakość Full HD 30 klatek na sekundę, miejsca – Klimczok, Beskid Śląski

Walny wpływ na jakość obrazu ma sama budowa obiektywu, tudzież jego szeroki kąt widzenia. Automatyka aparatu dobrze radzi sobie również z balansem bieli w trybie „auto WB” jak i zachowaniem poprawnych kontrastów i nasyceń. Jakość filmów jest do tego stopnia zadowalająca iż znacząco przewyższa klipy kręcone za pomocą Samsunga WB200F, czy Fuji Hs20 EXR, pomimo iż ten ostatni ma przecież większą matrycę. Klipy wideo z Sony Xperia Z2 z powodzeniem mogą stanowić więc alternatywę podczas okazjonalnego filmowania dla kamer, a już na pewno mogą okazać się lepsze od jakości oferowanej przez zdecydowaną większość tanich aparatów kompaktowych.

Jako potwierdzającą to ciekawostkę dodam iż wiosną roku 2014 pojawił się pierwszy w historii kręcony wyłącznie za pomocą smartfonu Sony Xperia Z2 serial „Filmoffka” zrealizowany przez telewizję TVN we współpracy z Sony, reżyserowanego przez Bodo Koxa. Poniżej oficjalny dokument na temat idei serialu, oraz jego zawartości.

Podczas omawiania predefiniowanych trybów pracy aparatu, jak i filtrów efektownych, wymieniłem część tych które można stosować zarówno do nagrań wideo, jak i fotografii, poniżej tryby / typy scenerii predefiniowane dla wideo:

  • typy scenerii:

    • miękkie ujęcie
    • pejzaż
    • noc
    • plaża
    • śnieg
    • sport
    • przyjęcie
  • programy i filtry tematyczne:
    • rozszerzona rzeczywistość
    • Wideo 4K
    • Timeshift video
    • Live on YouTube
    • Efekty AR
    • Efekty kreatywne
    • Social Live
    • Vine

Tryby 1, 6, 7, 8 zostały omówione już powyżej, podobnie jak i „Efekty AR”, do których jednak chciałbym na chwilkę jeszcze powrócić, trudno bowiem nie uśmiechać się na widok spacerującego po naszym pokoju Tyranozaura, czy innych abstrakcyjnych postaci. Poniżej krótki klip przedstawiający trzy wybrane efekty AR: dinozaury, skrzaty, oraz ryby. Podobnie jak w przypadku zdjęć, podczas korzystania z funkcji AR trzeba pamiętać o tym by nie poruszać gwałtownie aparatem, oraz by odpowiednio dobrać tło.

Przykładowy krótki klip ukazujący zabawne efekty rozszerzonej rzeczywistości AR

Kolejną funkcją która zachwyca jest „Timeshift video”, która umożliwia rejestrowanie bardzo szybkich ujęć z prędkością 120 klatek na sekundę, oraz odtwarzania w zwolnionym tempie, to tak zwane „Slow Motion” efekty bywają zaskakujące, zabawne i ciekawe, poniżej klip z wykorzystaniem tej funkcji. Na koniec uwaga techniczna, wszystkie efekty jak „AR”, „Timeshift video”, czy „Efekty kreatywne”, umożliwiają kręcenie klipów w maksymalnej rozdzielczości HD 1280x720px.

Przykładowy krótki klip z wykorzystaniem funkcji „Timeshift video” (slow motion) jakość HD (1280x720px), prędkość 120 klatek na sekundę


artykuł: „Sony Xperia Z2 – nowe możliwości flagowca” / aktualizacja: 19.06.2017 strona 7/9

opracowanie i zdjęcia do artykułu, z wyłączeniem zdjęć akcesoriów (kabla magnetycznego USB, słuchawek MH650c) – Sebastian Nikiel