SPRZĘT / męski skarpety trekingowe marki Smartwool model Hike Medium Crew
- Producent: Smartwool
- Model: Hike Medium Crew
- Typ: uniwersalne skarpety trekingowe
- Płeć:
- męskie (omawiane) / Men’s Hike Medium Crew
- damskie / Women’s Hike Medium Crew Socks
- dziecięce / Kids’ Hike Medium Crew Socks
- Pora roku: wiosna / chłodniejsze letnie dni / jesień
- Linia produktów: Hike Medium Crew Socks
- Waga: 120 gram para / dla numeru L/G (42-45)
- Materiały:
- 66% Merino Wool (wełna)
- 33% Nylon (poliamid)
- 1% Elastane (elastyczne włókna)
- Oddychalność: TAK
- Współpraca z odzieżą termoaktywną: TAK
- Wysokość: powyżej połowy łydki
- Zastosowane technologie:
- SmartWool® Medium Cushion – poduszka o średniej grubości w rejonie podeszwy stopy amortyzująca uderzania stóp o grunt
- wzmocniona i pogrubiona sekcja palców i pięty
- płaskie szwy zwiększające komfort użytkowy
- dodatkowe strefy o rzadszym splocie włókien poprawiające wentylację stopy
- bez uciskowy ściągacz
- Warianty kolorystyczne: TAK
- wariant męski
- Dark Brown / jasnoszare z ciemnobrązowymi wstawkami
- Taupe / jasnoszare z jasnobrązowymi wstawkami
- Gray / jasnoszare z ciemnoszarymi wstawkami
- Navy / jasnoszare z ciemno granatowymi i szarymi wstawkami (omawiane)
- Sage / jasnoszare z wstawkami w kolorze jasnej i ciemnej zgaszonej zieleni
- wariant męski
- Dostępne rozmiary:
- S/P – EURO: 34-37
- M/M – EURO: 38-41
- L/G – EURO: 42-45
- XL/TG – EURO: 46-49
- Numer katalogowy SmartWool: SW0SW130
- Pranie / konserwacja:
- prać ręcznie lub w pralkach automatycznych w temperaturze 40ºC
- nie prasować
- można suszyć w suszarkach mechanicznych w niskiej temperaturze
- nie prać i nie czyścić chemicznie
- nie używać wybielaczy i środków zawierających chlor
- Inne: nazwa marki wyszyte wzdłuż podeszwy stopy, budowa strefowa
- Cena w sklepie online marki Smartwool na dzień 19.02.2018: 19,95$ / około 76,10 zł*
.
- Do testów przekazała firma Raven
.
* dla ceny dolara amerykańskiego na poziomie 3,85 zł
.
Przeznaczenie:
Oddychające, antyalergiczne skarpety, przeznaczone do pieszych wędrówek w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni, w łatwym i średnio łatwym terenie.
Tytułem wstępu…
Powoli zbliżamy się do chwili gdy szarość i brązy przedwiośnia przejdą w zieloną eksplozję młodego życia – zbliżamy się ku wiośnie. Jeśli jednak zima będzie tak jak w roku ubiegłym mocno się bronić przed oddaniem królestwa natury, pojawią się incydenty jej dominacji, nie zmienia to jednak faktów że dni stają się coraz dłuższe, a słupki termometrów idą w górę. Wkrótce nadejdzie więc czas gdy powędruje do szafy zimowa garderoba, w tym zimowe skarpety i buty, zastąpione przez lżejsze i mniej ciepłe.
Pora to dogodna by na warsztat testerski zaczęły trafiać takie właśnie produkty, toteż z dużą radością przyjąłem informację ze strony zaprzyjaźnionej firmy RAVEN o możliwości przetestowania trzy sezonowych skarpet znakomitej marki SmartWool model Hike Medium Crew. Rzeczowa marka gościła już u mnie kilkukrotnie za każdym razem jednoznacznie ugruntowując swoją w pełni zasłużoną dobrą opinię. Niektóre z testowanych przeze mnie ich skarpety służą mi od kilku lat, jak choćby znakomity zimowy model Mountaineering Extra Heavy Crew (recenzja tutaj>>), czy również trzy sezonowe, zaawansowane technologicznie trekingowe skarpety PhD® Outdoor Medium Crew Socks (recenzja>>).
Marka SmartWool gościła już u mnie kilkukrotnie, za każdym razem udowadniając że w pełni zasługuje na swoją dobrą opinię, skarpety które miałem okazję wcześniej testować, jak zimowy model (po lewej) Mountaineering Extra Heavy Crew (recenzja tutaj>>) czy również trzy sezonowe trekingowe skarpety PhD® Outdoor Medium Crew Socks (recenzja>>) służą mi do dnia dzisiejszego pomimo upływu czasu…
Wymienione modele weszły na stałe do mojej górskiej garderoby, przebojem zdobywając moje serce. Odznaczają się wyjątkowo dobrą termiką, bez względu na to czy mowa o siarczystych mrozach, czy też siermiężnych upałach, doskonale trzymają się na stopie nie powodując przy tym żadnego ucisku, oraz co równie istotne nie łapią żadnych przykrych zapachów pomimo wielu godzin wędrówek, a do tego wszystkiego okazały się wyjątkowo trwałe. Jak widzimy masa tych zalet… jak na ich tle, przy od razu tak wysoko postawionej poprzeczce zaprezentowały otrzymane teraz do testów skarpety marki SmartWool model Hike Medium Crew – odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji, zapraszam do lektury…
SmartWool – o marce…
Zwyczajowo zanim przejdziemy do samych recenzowanych skarpet Hike Medium Crew, kilka słów o samej marce. Czytelnicy którzy już mieli okazję zapoznać się z moimi recenzjami mogą przejść dalej, część ta jest bowiem powtórzeniem z innych recenzji odzieży marki SmartWool, pozostałych zachęcam do przeczytania kilku zdań o genezie marki i stosowanej przez nią idei produktowej.
Firma powstała nieco ponad 20 lat temu, na polski rynek wkraczając w 2009 roku. Według wieści z sieci marka powstała w pokłosiu poszukiwań przez dwóch instruktorów narciarstwa z Vermont w Nowej Anglii, skarpet które zapewnią ciepło nawet w bardzo niskich temperaturach, a które równocześnie cechować będą się trwałością i doskonałymi właściwościami termicznymi, w ten sposób odkryli oni doskonałe właściwości wełny z merynosów.
Wspólne testowe wędrówki – testowanie sprzętu outdoorowego, czy jakiegokolwiek w ogóle ma tą olbrzymią zaletę że pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym – pasję z doświadczaniem, tu podczas drugiego testowego wypadu w skarpetach SmartWool Hike Medium Crew – Dolina Bystrej, Beskid Śląski, po lewej odpoczynek w drodze do górnego odcinka doliny, po prawej wodospad rzeki Białki, płynącej dnem tej doliny…
Produkty SmartWool cechują się najwyższą jakością, szczyci się ona bowiem współpracą z starannie wybranymi hodowcami z Nowej Zelandii. Marka konsekwentnie stawia również na ciągły rozwój technologiczny, wciąż poszukując nowych rozwiązań w zakresie łączenia wełny merino z zaawansowanymi tkaninami syntetycznymi w celu otrzymania optymalnej kombinacji która poprawi trwałość wełny, oraz poszerzy jej możliwości zastosowania.
SmartWool Hike Medium Crew – wygląd i warianty…
Marka SmartWool przyzwyczaiła mnie do bezkompromisowej wysokiej jakości swych produktów. W tym względzie pierwszy kontakt z obecnie testowanymi skarpetami Hike Medium Crew absolutnie nie rozczarował. Model wykonano z kombinacji naturalnych i syntetycznych włókien, łącząc je tak by wzajemnie uzupełniały swoje zalety, o czym więcej za chwilkę. Od razu uwagę też zwraca typowy dla marki design, wykorzystywany do podkreślenia walorów danego modelu, w tym jego budowy. W rzeczowych skarpetach znajdziemy więc zaakcentowaną jaśniejszym kolorem włókna podeszwę, ciemniejszym grzbiet, oraz przemienne pasy poprzecznie ułożone wzdłuż ściągacza aż do jego szczytu, rant wykończono elastycznym włóknem o gęstszym splocie w ciemniejszym kolorze. Celowo nie posługiwałem się tu konkretnymi barwami gdyż model Hike Medium Crew w wariancie męskim dostępny jest aż w pięciu opcjach kolorystycznych i tak mamy tu do wyboru:
- Dark Brown / podeszwa w kolorze jasnoszarym, część grzbietowa i ściągacz brązowy o średnim nasyceniu z ciemno brązowymi wstawkami (pas wentylacyjny wzdłuż grzbietu, wykończenie ściągacza), oraz wyhaftowaną na czarno nazwą marki na podeszwie.
- Taupe / podeszwa w kolorze jasnoszarym, część grzbietowa i ściągacz zgaszony jasnobrązowy z ciemno brązowymi wstawkami (pas wentylacyjny wzdłuż grzbietu, wykończenie ściągacza), oraz wyhaftowaną na ciemnobrązowo nazwą marki na podeszwie.
- Gray / wariant w całości utrzymany w szarej tonacji – podeszwa w kolorze jasnoszarym, część grzbietowa i ściągacz ciemniejszy (stalowy), oraz z ciemnoszarymi wstawkami (pas wentylacyjny wzdłuż grzbietu, wykończenie ściągacza), oraz wyhaftowaną na czarno nazwą marki na podeszwie.
- Navy / model recenzowany – dominuje w nim gradient zgaszonego niebieskiego wpadającego w popiel – podeszwa w kolorze jasnoszarym, część grzbietowa i ściągacz zgaszony niebieski, z pionowymi pasami jaśniejszego włókna w obrębie ściągacza, oraz ciemnoniebieskim wykończeniem górnego rantu ściągacza i ciemniejszą wstawką w takim samym kolorze w rejonie pasa wentylacyjnego wzdłuż grzbietu stopy. Napis na podeszwie wyhaftowano kolorem czarnym.
- Sage / podeszwa w kolorze jasnoszarym, część grzbietowa i ściągacz zgaszony jasnej i zgaszonej zieloni z ciemniejszym zielonym akcentem w rejonie pasa wentylacyjnego wzdłuż grzbietu stopy, oraz ciemnozielonym wykończeniem rantu ściągacza. Napis na podeszwie wyhaftowano kolorem czarnym.
Recenzowane skarpety SmartWool Hike Medium Crew występuje w aż trzynastu wariantach kolorystycznych, w tym czterech damskich i dziecięcych, oraz pięciu męskich, tu od lewej od góry: Dark Brown – jasnoszare z ciemnobrązowymi wstawkami / Taupe – jasnoszare z jasnobrązowymi wstawkami / Sage – jasnoszare z wstawkami w kolorze jasnej i ciemnej zgaszonej zieleni / Gray – jasnoszare z ciemnoszarymi wstawkami / Navy – jasnoszare z ciemno granatowymi i szarymi wstawkami – omawiane (powyższe zdjęcia pobrano ze strony produktu w celu prezentacji jego wariantów kolorystycznych, ich wyłącznym właścicielem jest marka SmartWool – www.smartwool.com)
Pragnę tu jeszcze dodać że powyższe pięć wariantów dotyczy wariantu męskiego skarpet Hike Medium Crew, w przypadku damskich mamy do wyboru kolejne cztery, oraz tyle samo w wariancie dziecięcym, łącznie omawiany model występuje więc aż w 13 różnych wersjach, w tym pięciu męskich co z pewnością należy zaliczyć na plus modelu, pozwoli nam to na dopasowanie ich temperamentu do naszego gustu.
Skarpety marki SmartWool model Hike Medium Crew od razu zwracają uwagę, typowym dla marki, świetnym wykonaniem z wysokiej jakości materiałów.
Pozostając jeszcze przy wyglądzie, jak było to nadmienione, jednym widocznym designerskim dodatkiem w modelu Hike Medium Crew Socks jest wyhaftowana na podeszwie nazwa marki. Jednakże zwyczajowo dla marki SmartWool w celu nadania modelowi charakterystycznego wyglądu wykorzystuje ona ich całościowy wygląd. Ułożenie kolorów, kształt wstawek, buduje globalny charakter skarpet, w przypadku omawianych cechujących się połączeniem prostoty, oraz sportowego nowoczesnego wyglądu, znakomicie wpisującego się nie tylko w portfolio marki SmartWool, ale ogólne trendy rynku odzieży outdoorowej.
Magiczna wełna Merino, oraz budowa i technologie…
Atrakcyjny wygląd, warianty kolorystyczne to z pewnością zalety, jednak w żaden sposób nie określają one znacznie ważniejszych cech fizycznych modelu, z których zalet słynie wszakże marka SmartWool. W przypadku rzeczowych skarpet Hike Medium Crew przede wszystkim musimy określić jasno ich profil, jest to model o uproszczonej budowie, pozbawiony wielu zaawansowanych rozwiązań obecnych w skarpetach stricte przewidzianych do wielogodzinnych marszrut górskich w wymagającym terenie.
Nie oznacza to bynajmniej że są w jakikolwiek sposób gorsze, bynajmniej, są po prostu dedykowane do innych mniej wymagających zastosowań jak okazjonalne wypady w teren, oraz łatwiejsze trekingi. Jako takie mogą stanowić podstawowy model wśród naszych skarpet, które sprawdzą się w wielu, zróżnicowanych sytuacjach. SmartWool by osiągnąć ten kompromis pomiędzy wygodą, oraz znakomitą termiką, jak zawsze postawiło na wysoką jakość wykorzystanych w modelu włókien.
Skarpety Hike Medium Crew wykonano w 65% z naturalnej wełny z owiec rasy Merynos. Wełna tych owiec cechuje się szeregiem unikatowych właściwości, niespotykanych w runie owiec nizinnych – innych gatunków. Jedną z podstawowych różnic jest budowa pojedynczego włókna, które cechuje się bardzo małą średnica, wynoszącą od 17 do 23 mikronów. Jego struktura wykazuje wspaniałe właściwości absorpcji absorpcji wilgoci, nawet w zakresie 30 – 35% wagi własnej (dla porównania włókna dzianin sztucznych są zdolne do pochłaniania około 5% wilgoci).
Model SmartWool Hike Medium Crew jest wielofunkcyjną, trzy sezonową skarpetą, dedykowaną do użytkowania podczas krótszych wypadów górskich i terenowych z małym i średnim obciążeniem własnym. Ta funkcja znajduje przełożenie na jej budowę, uproszczono między innymi budowę i ilość ściągaczy, zastosowano też innego średnią poduszkę amortyzującą, zachowując równocześnie bardzo wysoką jakość, komfort, oraz typowy dla marki zrównoważony design, bez krzykliwych dodatków.
Wnętrze włókna wełny merino jest hydrofilowe, a zewnętrzna łuska − hydrofobowa, przez co włókno za pomocą mikro kanalików pobiera wilgoć z przestrzeni między ciałem a włóknem i spomiędzy włókien do wewnątrz, stabilizując mikroklimat i zwiększając pojemność cieplną włókna względem włókien syntetycznych, natomiast zewnętrzna warstwa włókien odpycha wodę. Taka kombinacja cech zapewnia wysoki komfort termiczny użytkownikowi, grzejąc w chłodne dni i nie dopuszczając do przegrzania w upalne.
Olbrzymią zaletą modelu SmartWool Hike Medium Crew jest wykorzystanie do jego produkcji wełny z owiec rasy Merynos, o znakomitych i licznych zaletach, a wśród nich skuteczną ochronę przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem, transport wilgoci i nadmiaru ciepła na zewnątrz skarpet, oraz brak tendencji do łapania przykrych zapachów.
Nie koniec na tym oczywiście przewagi włókna wełny merynosa, kolejne z nich to fakt że nie powodują one uczuleń (są hipoalergiczne), mają właściwości antybakteryjne, są znacznie odporniejsze na ogień (w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych), oraz nie wymagają drogich środków piorących i konserwujących. W przypadku tej ostatniej kwestii wełna merino można zwyczajnie prać w pralkach automatycznych, z zastrzeżeniem nie stosowania dodatku płynów zmiękczających.
Warto też tu jeszcze dodać że wełna Merino nie ma nic wspólnego z drapiącymi włóknami tradycyjnej wełny, odznacza się ona wyjątkową miękkością, oraz delikatnością dla naszej skóry. Notabene możemy się o tym przekonać zaraz po wzięciu dowolnego produktu wykonanego z wysokiej jakości wełny Merino do ręki, w tym omawianych skarpet Hike Medium Crew. Do palety zalet należy też dodać inną ważną cechę, wełna merino jest w pełni biodegradowalna.
Do panteonu zalet skarpet wykonanych ze znakomitej wełny Merino należy dodać jego hipoalergiczne właściwości, oraz pełną biodegradowalność.
W tym ostatnim przypadku wykonując jeden z pierwszych testów skarpet marki SmartWool z wełny Merino byłem doprawdy zaskoczony gdy podczas gromadzenia informacji o wykorzystanym włóknie zapoznałem się z filmem (link na końcu opracowania) jak szybko potrafi ona ulec naturalnemu rozkładowi, nie wpływając przy tym negatywnie na biotop. Według przeprowadzonych przez badań odzież w takiej wełny ulega całkowitemu rozkładowi na przestrzeni 6 do 9 miesięcy, oczywiście nie trzeba tu dodawać że dzianiny syntetyczne w tym przedziale czasowym w ogóle nie poddadzą się próbie czasu. Reasumując odzież z wełny merino jest synonimem jakości, komfortu, bezpieczeństwa i trwałości.
Dolina Bystrej, Beskid Śląski – trudne początki wiosny… podczas drugiego testu skarpet SmartWool Hike Medium Crew
Prócz wełny Merino w skarpetach Hike Medium Crew znajdziemy włókna syntetyczne, tudzież 33% włókien nylonowych (poliamid), oraz 1% elastanu (włókna elastyczne). Ich obecność ma za zadanie zmianę parametrów użytkowych wełny, nadając im wymaganą elastyczność, oraz gęstość, tak by tkanina odpowiednio opinała stopę, a w wybranych sekcjach skarpety podtrzymywała je na miejscu. W modelu znajdziemy trzy typy splotu tkaniny, gęstą obecną w górnej części skarpet – w rejonie grzbietu, podbicia stopy, oraz podeszwy.
Prócz wełny Merino w skarpetach Hike Medium Crew znajdziemy włókna syntetyczne, tudzież 33% włókien nylonowych (poliamid), oraz 1% elastanu. Ich obecność ma za zadanie zmianę parametrów użytkowych wełny, nadając im wymaganą elastyczność, oraz gęstość, tak by tkanina odpowiednio opinała stopę. W modelu zastosowano klasyczną budowę strefową, podzieloną pod kątem funkcji i gospodarki cieplnej. Zastosowane w skarpetach ściągacze trzymają ją pewnie na stopie, a równocześnie nie powodują żadnych ucisków.
Włókna o rzadszym splocie dodano wzdłużenie od palców do rejonu kostki. Jest to wąska wstawka o szerokości około 1,5 cm odpowiedzialna za poprawę transportu nadmiaru wilgoci i ciepła z wnętrza skarpet na zewnątrz (co właśnie ułatwia rzadszy splot). Kolor tej wstawki jest jednym ze zmiennych elementów w wyglądzie skarpet w zależności od danego wariantu kolorystycznego. Szczególnie łatwo można ją dostrzec przewracają skarpety na lewą stronę. Nie przez przypadek wstawka ta znalazł się w tym akurat miejscu, jest to naturalnie najbardziej narażony na przegrzewanie obszar strony, pozwalając na wydalanie ciepła z rejony palców i podeszwy. Równocześnie taka lokalizacja nie wpływa negatywnie na komfort użytkowy, gdyż rejon ten nie podlega zasadniczo obciążeniom mechanicznym.
Włókna o rzadszym splocie dodano wzdłużenie od palców do rejonu kostki. Jest to wąska wstawka o szerokości około 1,5 cm odpowiedzialna za poprawę transportu nadmiaru wilgoci i ciepła z wnętrza skarpet na zewnątrz – strukturę tej wstawki bardzo dobrze widać po wywróceniu skarpet na lewą stronę (zdjęcie po prawej).
Skoro poruszyliśmy wątek komfortu, w skarpetach marki SmartWool model Hike Medium Crew, dba o niego bardzo wydajnie poduszka znajdująca się na podeszwie stopy, palcach i pięcie sięgając aż do stawu skokowego, gdzie łączy się z bez uciskowym ściągaczem. Jest to producencka technologia SmartWool® Medium Cushion. Według klasyfikacji marki jest to poduszka średniej grubości, wystarczająca jednak z powodzeniem do zapewniania wysokiego komfortu użytkowego podczas nawet długiego marszu ze średnio ciężkim obciążeniem dodatkowym.
W omawianych skarpetach zastosowano średniej grubości poduszkę amortyzującą SmartWool® Medium Cushion (patrz niżej), bardzo wydajnie podnoszącej komfort użytkowy modelu, poduszkę tą podobnie jak wstawkę wykonaną z tkaniny o rzadszym splocie włókien najłatwiej dostrzec wywracają je na lewą stronę. Biegnie ona od czubków palców, aż do kostki którą podobnie jak palce obejmuje. Z boku podeszwy, na poduszczce amortyzującej wyszyto logo i nazwę marki (zdjęcie po lewej i prawej).
Warto tu też zauważyć że marka SmartWool stosuje pięciu stopniową skalę grubości i objętości (wielkości) poduszki w zależności od typu dedykowanej dla danego modelu aktywności. I tak wyróżniamy tu warianty:
- hike ultra light / bardzo cienka poduszka amortyzacyjna / dedykowana do zróżnicowanej aktywności w wysokich temperaturach i łatwym terenie
- hike light / cienka poduszka amortyzacyjna / idealna poduszka do jednodniowych wędrówek w zróżnicowanym terenie w cieplejsze dni
- hike medium / średnia poduszka amortyzacyjna (obecna w omawianym modelu) / poduszka dedykowana dla krótszych wycieczek z plecakiem w chłodniejsze dni
- hike heavy / gruba poduszka amortyzacyjna / poduszka zapewniająca dodatkowe ciepło i wysoki komfort podczas długich wycieczek z plecakiem w chłodne i zimne dni
- hike extra heavy / bardzo gruba poduszka amortyzacyjna / najwyższa amortyzacja i ciepło w trudnych warunkach i przy niskich temperaturach / obecna w testowanych skarpetach Mountaineering Extra Heavy Crew – recenzję znajdziecie <<tutaj>>
Sam testowałem skarpety w terenie między innymi w tandemie z butami AKU Zenith II GTX (recenzja tutaj>>), wędrując po szlakach przez cały dzień z plecakiem o wadze około 12 kg, nie odczuwając absolutnie żadnego dyskomfortu, wręcz przeciwnie, omawiane skarpety okazały się wyjątkowo wygodne, zapewniając świetną termoregulację wewnątrz buta. Tu jednak ważna uwaga użytkowa, proszę pamiętać że nawet najwymyślniejsze włókna i zastosowane technologię w skarpecie nic nie dadzą jeśli nie będą one współdziałać z równie skutecznym pod kątem termicznym butem. Jeśli bowiem but słabo będzie radzi sobie z wydalaniem nadmiaru ciepła, wydalone ze skarpety pozostanie ono nadal w jego wnętrzu, trudno wówczas więc liczyć na dobre efekty, za co absolutnie nie powinniśmy obwiniać skarpet.
Podczas drugiego z testów użytkowałem skarpety SmartWool Hike Medium Crew wraz z butami marki AKU model Zenith II GTX (recenzja tutaj>>). To szalenie istotne aby zaawansowane, oddychające skarpety użytkowane były z równie dobrymi butami. Tylko bowiem w takim duecie będą one w stanie sprawnie realizować swoje zadanie, tudzież skutecznie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoci z ich wnętrza. Po prawej autor podczas wypadu testowego w Dolinie Bystrej, Beskid Śląski, nad brzegiem rzeki Białki.
Podążając wzdłuż poduszki, oraz obecnej tuż nad nią wstawki z rzadszego splotu włókien, docieramy do stawu skokowego, a zaraz potem wszytego ukośnie, zgodnie z przebiegiem anatomicznym zgięcia stawu, główny ściągacz. Wykonano go z dwóch typów włókien, o zróżnicowanej gęstości, ułożonych naprzemiennie w pionie. Gęstsze zawierają większą ilość nylonu oraz elastanu i są odpowiedzialne za utrzymanie skarpet na nodze, rzadsze z przewagą wełny za odprowadzanie ciepła i wilgotności. Również tu szczególnie dobrze jest to widoczne po odwróceniu skarpet na lewą stronę.
W skarpetach SmartWool Hike Medium Crew wszystkie szwy są płaskie, nie wpływając w żaden sposób na komfort użytkowania.
Ściągacz pionowy wieńczy kolejny, dookolny, zamykający górny rant skarpety o szerokości około 2 cm, składa się w pełni z elastycznego włókna o gęstym splocie. Pewną ciekawostką jest, przynajmniej w testowanym wariancie kolorystycznym, że górna część rzeczowego ściągacza posiada wplecioną w tkaninę żółtą nitkę. Prócz tego wewnątrz, z tyłu po lewej stronie wyszyto numer skarpet, w tym przypadku L/G, czyli według norm europejskich 42-45.
Ściągacz zamykający górny rant skarpety o szerokości około 2 cm, składa się w pełni z elastycznego włókna o gęstym splocie, jest on wykończony od strony wewnętrznej (przynajmniej w tym wariancie kolorystycznym) żółta nitką.
Ostatni ściągacz w skarpetach Hike Medium Crew znajdziemy w rejonie śródstopia, jest to kolejna obiegająca stopę wstawka z mieszanki sprężystych włókien syntetycznych i wełny Merino, o gęstym splocie. Jak w przypadku poprzednich wstawek i ta jest znacznie lepiej widoczna od strony wewnętrznej skarpet. Sekcja ta, szeroka na około 5 cm, jak łatwo się domyślić odpowiada za utrzymanie skarpet na śródstopiu, tak by nie zsuwała się ona podczas marszu w kierunku palców, ani nie ulegała skręceniu bocznemu. Na koniec tej części recenzji warto jeszcze wspomnieć że wszystkie sekcje skarpet Hike Medium Crew łączą płaskie szwy, pozytywnie wpływające na komfort użytkowy modelu.
Od lewej: czubek skarpet SmartWool Hike Medium Crew zamyka poduszka SmartWool® Medium Cushion, znakomicie chroniąca palce przed uderzeniami o czubki butów, czy odwrotnie podczas uderzeń butów o przeszkody terenowe / odwracając skarpety szybko możemy dostrzec ich strefową budowę, zwraca też uwaga bardzo wysokiej jakości wykonania, oraz podwójny splot włókien wełny Merino w rekonie ściągacza głównego (powyżej kostki do górnego rantu), gdzie zastosowano kombinację włókien tak by skarpeta równocześnie dobrze trzymała się na stopie, jak i nie traciła swoich właściwości termicznych.
Globalnie mamy więc do czynienia ze starannie przemyślanym połączeniem zaawansowanych technologii, z włóknami naturalnymi i syntetycznymi, oraz udanym, świetnie prezentującym się wyglądem na tle obecnych trendów wśród odzieży outdoorowej. Pora porzucić teoretyczne dywagacje i przejść do zapewne znacznie ciekawszej części, opisującej praktyczne wrażenia z użytkowania omawianych skarpet marki SmartWool Hike Medium Crew.
SmartWool Hike Medium Crew – praktyka…
Przyznam że pierwszy wspólny wypad miał jeszcze miejsce w warunkach przekraczających przewidziane przez markę dla skarpet SmartWool Hike Medium Crew zastosowanie. Tudzież końcem tej faktycznej śnieżnej zimy (bynajmniej nie kalendarzowej), podczas wypadu na Stefankę w Beskidzie Śląskim, gdzie użytkowałem je z wraz z testowanymi butami marki Kamik model Velox (recenzję tych butów znajdziecie <<tutaj>>).
Praktyki tego rodzaju mają za zadanie zweryfikować w jak najszerszym zakresie testowaną odzież, pozwala to również na określenie bezpiecznych widełek warunków w których się sprawdzą. Proszę tu jednak pamiętać że w tej kwestii zawsze ocena będzie wynikową własnych uwarunkowań, tam gdzie ja odczuwam komfort termiczny inne osoby mogą odczuwać już chłód i odwrotnie. Z pewnością jednak pozytywnie to wpływa na rzetelność testu, toteż jak wspomniałem pierwszy test odbył się jeszcze w zimowych warunkach, gdzie temperamenty wahały się w przedziale od +3ºC do około -2ºC z nadejściem wieczoru. Wspomniane buty Kamik Velox są ocieplane i zapewniają komfort użytkowy do -10ºC. W tym tandemie omawiane skarpety SmartWool Hike Medium Crew spisywały się doskonale.
Pierwszy test skarpet SmartWool Hike Medium Crew miał miejsce w iście zimowych warunkach, gdzie użytkowane były w tandemie z butami Kamik Velox (recenzja tutaj>>). Zdjęcia od góry, od lewej: model testowałem nie tylko w warunkach terenowych, ale i miejskich, gdzie sprawdzał się równie dobrze jak w warunkach górskich, oferując znakomity komfort użytkowy / zdjęcie po prawej na górze i po lewej na dole – Cygański Las – Olszówka, Beskid Śląski – start szlaku w kierunku Koziej Górki / …w drodze na Kozią Górkę, w tle nieczynny zabytkowy tor saneczkowy – pomimo że model przewidziany jest do użytkowania w okresie wiosny, lata i jesieni, również podczas krótkich okazjonalnych wypadów zimą, przy niezbyt tęgich mrozach, nie powinniśmy w nim zmarznąć, tamtego dnia temperamenty wahały się w przedziale od +3ºC do około -2ºC.
Pomimo że jest to raczej model dedykowany do użytkowania od wiosny do jesieni, również u schyłku zimy, nie powinniśmy w nich zmarznąć, choć oczywiście będzie to ściśle uzależnione od butów w jakich się poruszamy. Na ogromny plus należy zaliczyć modelowi, charakterystyczny i potwierdzany już wielokrotnie podczas testów innych produktów marki SmartWool – wysoki komfort użytkowy. Skarpety świetnie trzymają się na stopie, nie ulegają samoczynnemu zsunięciu, równocześnie nie powodują zbyt intensywnego ucisku. Pomimo że model Hike Medium Crew został wyposażony wyłącznie w średniej grubości poduszkę amortyzującą, jej grubość podczas łatwych, krótkich i średnio długich wypadów w teren, w tym górski, okazała się być w zupełności wystarczająca dla zapewnienia komfortu.
Przekraczanie granic przewidzianego przez producenta zastosowania dla danego produktu ma duże zalety, pozwala bowiem realnie ocenić bezpieczny zakres w którym można go użytkować… tu po lewej w drodze na Kozią Górę, po prawej schronisko pod wymienionym szczytem.
Kozia Górka, Beskid Śląski – po lewej szczyt i ruiny dawnego punktu początkowego nieczynnego toru saneczkowego, po prawej widok z Koziej w kierunku Szyndzielni, Klimczoka, oraz Magury…
Kolejny wspólny testowy wypad miał miejsce już u progu wiosny, no przynajmniej tak być powinno, bo jak wiemy aura lubi płatać w ostatnich latach na tym polu figle… w pierwszej połowie marca, gdy temperatury wyraźnie podskoczyły, osiągając zakres od +12ºC do około 5ºC, wrzuciwszy szpej fotograficzny do plecaka, ruszyłem do zwyczajowo odwiedzanej przeze mnie o tej właśnie porze roku, doliny Bystrej w Beskidzie Śląskim. To właśnie bowiem w tym czasie płynący przez dolinę potok Białka, zasilany jest wodami z topniejącego w wyższych partiach gór śniegu. Potok, który w dalszym swym biegu zmienia się w rzekę Białka, od której nazwy pochodzi drugi człon mojego rodzinnego miasta, tudzież Bielsko-Biała, w tym właśnie najczęściej czasie może pochwalić się efektownymi kaskadami i wodospadami.
Pierwszy wspólny wypad w pełni zakończył się sukcesem, potwierdzając że marka SmartWool ciężko pracuje na swoją renomę, zapewniając wysoką klasę swych produktów w każdym modelu. Tu od lewej , Beskid Śląski, Kozia Górka – widok na pasmo Magury, po prawej autor na szczycie…
Tym razem skarpety SmartWool Hike Medium Crew obute były w bardziej rasowy model górski, notabene jedne z moich ulubionych butów, marki AKU model Zenith II GTX (recenzja tutaj>>). Spakowany po komin plecak fotograficzny, wypełniony różnymi gadżetami i akcesoriami, dodatkową odzieżą, napojem i jedzeniem, ważył łącznie z przytroczonym to niego statywem blisko 12 kg. Bynajmniej nie piszę tego by chwalić się jego wagą, czynię to wyłącznie dlatego że ma to znaczenie w odniesieniu do omawianych skarpet.
Drugi wspólny wypad miał już miejsce w zdecydowanie bardziej przedwiosennych warunkach, temperatury tego dnia wahały się w zakresie +12ºC do około 5ºC, tu po lewej rejon blisko wlotu do doliny Bystrej, Beskid Śląski, po prawej autor pod odsłoniętą częściowo skalną ścianą w dolinie…
Dolina Bystrej, Beskid Śląski – po lewej znajdująca się nieco na uboczu od szlaku, w lesie, odsłonięta częściowo skalna ściana masywu, po prawej kaskada na rzece Białka płynącej jej dnem.
Jak już bowiem wiemy marka SmartWool stosuje pięć różnych wariantów grubości poduszki amortyzującej w swych modelach, od bardzo cienkiej hike ultra light, po ekstremalnie grubą hike extra heavy. Obecna w omawianych skarpetach poduszka to hike medium, plasujące się w środku tej skali i jako taka odznacza się największą uniwersalności, będąc dedykowaną do szerokiego wachlarza zastosowań, z zastrzeżeniem dotyczącym właśnie obciążenia dodatkowego (wagi plecaka), oraz stopnia trudności i długości szlaku. Jest to model dedykowany do łatwiejszych wypadów w chłodniejsze dni.
…bo piękno natury to karma dla mojej duszy i radość dla serca – dolina Bystrej, Beskid Śląski.
Wiosna tego roku wyjątkowo ociąga się z powrotem w Beskidy, powoli jednak tu i tam pojawiają się pierwsze demonstracje młodego – odrodzonego po zimie życia. Dolinę Bystrej warto właśnie szczególnie w okresie przedwiośnia odwiedzić, gdyż topniejący w wyższych partiach gór śnieg zasila nurt rzeki Białki tworzący liczne malownicze kaskady i wodospady…
Znów więc można rzec że przekroczyłem założenia użytkowe skarpet SmartWool Hike Medium Crew, czyniąc to ponowie z premedytacją, w końcu model ma sprawdzać się w zróżnicowanych zadaniach, stąd interesują mnie granice jego możliwości. I tym razem jednak nie udało mi się ich ustalić, wręcz przeciwnie. Skarpety przy obciążeniu dodatkowym, tudzież wadze plecaka, oraz mojej własnej wynoszącej 87 kg, co łącznie z odzieżą dało powyżej 100 kg, zapewniły znakomitą amortyzację. Pomimo wielu godzin marszu w zróżnicowanym terenie, w dynamicznie zmieniających się warunkach termicznych, model zapewnił doskonały komfort nie tylko użytkowy ale i termiczny. Świetnie współpracując z butami w procesie termoregulacji, wydalając nadmiar ciepła i wilgoci na zewnątrz, a równocześnie nie dopuszczając do wychłodzenia stóp.
Dolina Bystrej, Beskid Śląski – zdjęcia od lewej: jednym z pierwszych przejawów odradzającego się po zimie życia są Lepiężnik / syta wodami z roztopów rzeka Białka
Mówiąc o poruszaniu się w zróżnicowanym terenie myślę, też już zwyczajowo dla mnie, szczególnie podczas wypadów głównie nakierowanych na fotografowanie, o poruszaniu się (wówczas głównie) poza szlakiem, tu najczęściej wzdłuż nurtu potoku Białka, oraz stromo opadających do jego wód leśnych zboczach. Nie jeden raz mocno się zgrzałem, by już za chwilę przeprawiać się przez lodowate wody potoku. Sama dolina od jej wlotu do zamykającego ją masywu Klimczoka ma nieco ponad 2 km, co łącznie daje tam i z powrotem 4 km, plus co najmniej drugie tyle wędrówek poza drogą wiodącą przez jej dno.
Dolina Bystrej, Beskid Śląski: „focik” na posterunku, a autor odpoczywa napawając się spokojem i pięknem…
Dolina Bystrej pomimo względnie małej długości, cechuje się licznymi urokliwymi zakątkami. Od samego wlotu wiedzie wciąż w górę, początkowo łagodnie, by następnie intensywniej zacząć się wznosić w kierunku północnych stoków Klimczoka, gdzie w górnej ich części, nieopodal Przełęczy Kowiorek ma swoje rodła wspomniana już rzeka Białka. Same rodła są raczej mało widowiskowe, szczególnie w obecnej postaci gdy to źródło rzeki zostało zabudowane kamiennymi stopniami i betonowym umocnieniem… co uważam zresztą za więcej niż fatalne rozwiązanie, ma to jednak prawdopodobnie związek z faktem poboru wody dla pobliskiego schroniska pod Klimczokiem, oraz prowadzącą tamtędy leśną drogą gospodarczą. Jeszcze nie tak dawno bo w 2011 roku, źródło miało o wiele bardziej dziki i nieuregulowany charakter, z pewnością źle to wpływało na stabilność gruntu, usypującego się szczególnie po wiosennych roztopach na wspomnianą powyżej drogę, ale było na pewno bardziej urokliwe i naturalne.
dolina od jej wlotu do zamykającego ją masywu Klimczoka ma nieco ponad 2 km, co łącznie daje tam i z powrotem 4 km. W kierunku od Bystrej prowadzi ona nieustannie pod górę, początkowo łagodnie, by następnie wyrwać dość intensywnie w górę – po prawej widok wstecz na drogę z Bystrej, górny odcinek doliny.
Dolinę zamyka masyw Klimczoka, na północnych zboczach którego, tuż poniżej przełęczy Kowiorek ma swoje źródła rzeka Białka. Tu po lewej zakręt leśnej drogi gospodarczej wiodącej dnem doliny, w tym miejscu kończy się dolina, sama szosa zakręca zaś w kierunku masywu Magury. Z pewnością jednak warto zadać sobie nieco trudu i podejść wzdłuż nurtu Białki do jej górnego odcinka – tu po prawej dzika ścieżka wiodąca wzdłuż niego w kierunku źródeł…
Nie można za to odmówić urody nieco niżej położonemu odcinkowi rzeki Białki, opadającego stromo po zboczach Klimczoka w kierunku doliny, tworząc liczne naturalne stopnie i kaskady. Rejon ten ma też i dodatkowy atut, położony z dala od znakowanych tras, rzadko bywa odwiedzany, co pozwala zobaczyć nie zakłócany bezpośrednią działalnością ludzką ekosystem, z dzikimi rozlewiskami w okresie przyboru wody w nurcie Białki.
Same rodła są raczej mało widowiskowe, szczególnie w obecnej postaci gdy to źródło rzeki zostało zabezpieczone kamiennym i betonowym umocnieniem… wcześniej źródła rzeki Białki miały zdecydowanie bardziej naturalny charakter, choć z pewnością źle wpływało to na znajdującą w jego osi drogę gospodarczą, tu stan źródła Białki w roku 2009, widać po lewej świeże usypisko skalne po intensywnych opadach oraz fragment wspomnianej drogi, po prawej samo źródło obfite w wody po deszczach.
Obecnie (stan na koniec 2018 roku) rejon źródła i otaczającego ją terenu zabezpieczono kamiennymi progami z metalową siatką, a samo źródło jest niewidoczne, wypływa dopiero po drugiej stronie szutrowej drogi. Tuż powyżej znajduję się (zdjęcie po prawej) dawny budynek stacji ujęcia wody na źródle.
Podążając z dna doliny Bystrej, jak sam to uczyniłem, w istocie trzeba zadać sobie nieco trudu przedzierając się prze liczne powalone drzewa i zarośla by tam trafić, jednak piękno tych miejsc z nawiązka wynagradza nam nasz trud. Sam gdy byłem tam przy okazji testów skarpet SmartWool Hike Medium Crew natrafiłem jeszcze na okres gdy natura pozostaje w wahaniu pomiędzy zimą, a przedwiośniem, gdy młode jej barwy wciąż jeszcze nie wykiełkowały. Z pewnością jednak warto wybrać się tam właśnie w okresie wiosny, gdy już pojawia się młoda zieleń, a równocześnie nurt potoku wciąż syty jest wodą.
Po lewej pętla jaką zatoczyłem podczas drugiego testu skarpet SmartWool Hike Medium Crew, podążając początkowo Doliną Bystrej, a następnie dziki ścieżkami wzdłuż nurtu rzeki Białki aż do jego źródeł poniżej Przełęczy Kowiorek, by następnie pokonawszy kawałek trasy wzdłuż zielonego szlaku, zejść leśnymi drogami gospodarczymi z powrotem do Doliny Bystrej. Jak widać typowo dla mnie moja marszruta nigdy nie jest linią prostą, co jest wykładnią podążania z aparatem za pięknem… po prawej górny odcinek rzeki Białki na północnych zboczach Klimczoka…
Podążając w za nurtem rzeki, trzeba czasem mocno się postarać by przebrnąć przez liczne wiatrołomy, trud ten jednak z pewnością wynagradza nam jego dziewiczy charakter, tu jeden z kilu zastanych dzikich dopływów rzeki Białki na zboczach Klimczoka / Dolina Bystrej – syta wodami przedwiośnia rzeka Białka.
Po całym dniu wędrówki, powróciwszy do domu z zapełnioną kartą pamięci aparatu, pierwszą z rzeczy jaką sprawdziłem po zdjęciu butów był ogólny stan skarpet, tudzież czy są suche, oraz czy wykazują tendencję do łapania zapachów. Nic takiego jednak miejsca nie miało, skarpety po drugim wielogodzinnym wypadzie w teren, oczywiście celowo bez ich prania, nie złapały żadnego zapachu, zapewniając znakomity komfort termiczny i ogólną wysoką wygodę. W świetle tak ważkich zalet jestem pewny że model Hike Medium Crew wejdzie na stałe do podstawowego sprzętu, tudzież odzieży, jakiego używam podczas górskich wypadów, jak i ogólniej na łono przyrody z aparatem.
Gdy kolor dnia zaczął tonąć a grantach wieczoru nadszedł czas na powrót… po całym dniu wędrówki – kolejnym w skarpetach SmartWool Hike Medium Crew byłem pewny że zwyczajowo już chyba dla tej marki moja opinia o tym produkcie może być wyłącznie jak najlepsza – jeśli poszukujecie mocnych, wygodnych, wielozadaniowych skarpet, które zapewnią wam komfort od wiosny do wczesnej jesieni polecam skarpety marki SmartWool model Hike Medium Crew.
Podsumowanie…
Marka SmartWool jest klasą sama dla siebie, podobnie jak nazwa Roy Royce jest synonimem jakości i luksusu w samochodowym świecie, tak i SmartWool jest takim branżowym wyznacznikiem jakości i poniekąd prestiżu, wszak jej produkty bynajmniej do tanich nie należą, choć koszt zakupu jak zawsze w przypadku produktów z wyższej półki amortyzuje się w latach bezawaryjnego użytkowania. Przyznam że byłbym wielce zdziwiony gdyby taka marka pozwoliła sobie na wprowadzenie na rynek modelu zaniżającego jej wartość, uderzającego w jej pozytywną opinię.
Testowane skarpety Hike Medium Crew absolutnie nie przynoszą ujmy marce, wręcz przeciwnie są udanym dopełnieniem jej oferty. Mamy tu bowiem do czynienia z uproszczonym pod kątem zaimplementowanych rozwiązań wielozadaniowym modelem, o zachowanej rewelacyjnej wydajności termicznej, doskonale radzącymi sobie z nadmiarem ciepła jak i chłodem, a przy tym nie wykazującym tendencji do łapania zapachów. Wreszcie jest to model wykonany zwyczajowo dla marki SmartWool ze znakomitej jakości włókien w tym wełny Merino. Na plus należy też z pewnością zaliczyć ogólny wygląd, jak, dużą liczbę wariantów kolorystycznych, oraz dostępność wariantu damskiego, jak i dla naszych pociech. Resumując jeśli poszukujecie mocnych, wygodnych, wielozadaniowych skarpet, które zapewnią wam komfort od wiosny do wczesnej jesieni polecam skarpety marki SmartWool model Hike Medium Crew.
.
Zalety:
- wysoki komfort termiczny
- naturalna najwyższej jakości wełna merino
- budowa strefowa
- skuteczny bez uciskowy strefowy ściągacz
- brak tendencji do łapania przykrych zapachów
- działanie antybakteryjne
- brak powodowania uczuleń, oraz podrażnień skóry / hipoalergiczne
- poduszka w rejonie podeszwy, palców, oraz pięty skutecznie tłumiące uderza stóp o grunt / SmartWool® Medium Cushion – wariant hike medium
- atrakcyjny o sportowym charakterze design
- liczne warianty kolorystyczne
- niska waga
- trwałość
- skuteczny transport nadmiaru ciepła i wilgoci z wnętrza skarpet
- aspekt ekologiczny – produkt w pełni biodegradowalny
Wady:
- nie stwierdzono
.
.Przydatne linki:
- strona marki SmartWool (anglojęzyczna) – www.smartwool.com
- strona marki SmartWool / skarpety Men’s Hike Medium Crew – www.smartwool.com/shop/mens-hike-medium-crew-socks…
- film ukazujący szybkość podlegania biodegradacji wełny Merino – www.youtube.com
- Wikipedia owce rasy Merynosy / historia hodowli i pochodzenie –www.pl.wikipedia.org/wiki/Merynosy
.
Opracowania powiązane / podobne:
- skarpety SmartWool PhD® Outdoor Medium Crew Socks
- skarpety SmartWool Mountaineering Extra Heavy Crew
- termoaktywna koszulka z długim rękawem i półgolfem Smartwool NTS Midweight 1/4 Zip T
- termoaktywna koszulka z krótkim rękawem Smartwool NTS Merino 150 Tee
.
Wykorzystane źródła:
- O marce SmartWool / portal 4Outdoor – www..4outdoor.pl/2010/11/25/smartwool-czyli-si%C5%82a-komfortu
- Opracowanie o wełnie merino / portal Outdoor Magazyn – www.outdoormagazyn.pl/2014/03/m-jak-merino-czyli-welna-na-szczytach
.
Technologie:
do testów dostarczyła firma RAVEN
autor serdecznie dziękuję za udostępnienie do testów skarpet
marki SmartWool model Men’s Hike Medium Crew Socks
.
oficjalna strona marki:
.
tekst, opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem wariantów kolorystycznych skarpet SmartWool Hike Medium Crew: Sebastian Nikiel 15.03.2019
Wykorzystane w opracowaniu zdjęciach wariantów kolorystycznych skarpet SmartWool Hike Medium Crew, pobrano ze strony marki, która jest ich wyłącznym właścicielem, w celu prezentacji dostępnych wariantów modelu. Zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania bez zgody marki SmartWool. – www.smartwool.com
Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org
Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.