Scott Kelby – Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku

  • tytuł: „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku”
  • tytuł oryginału: „The Digital Photography Book: The step-by-step secrets for how to make your photos look like the pros”
  • autor: Scott Kelby
  • przekład: Piotr Cieślak
  • wydanie: pierwsze / 16.06.2021
  • ilość stron: 246
  • rodzaj okładki: miękka
  • ilustracje: TAK / liczne / kolorowe i czarno-białe
  • papier: papier kredowy o średniej gramaturze
  • wersja cyfrowa: TAK / PDF, ePub, Mobi
  • wydawnictwo: Helion / www.helion.pl
  • skład książki: klejona i szyta
  • wymiary książki: 235 x 158 x 14 mm( wysokość / szerokość / grubość)
  • numer ISBN:
    • książka drukowana – 978-83-283-7604-5
    • e-book – 9788328376052
  • cena wydawcy: 69,90 zł
  • średnia cena książki:
    • wersja drukowana – cena regularna 49,00 zł / cena promocyjna 29,40*
    • wersja cyfrowa – cena regularna 49,00 zł / cena promocyjna 24,50*

.

* stan na 07.07.2021r

.

Tytułem wstępu…

Każdy fotograf z czasem wypracowuje własne metody pracy. W przypadku tych którzy zawodowo dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi, przekłada się to wyraźnie na metodologię nauki, w której zawsze odnajdziemy też indywidualny rys technik i charakteru autora. Dzięki temu każdy z nich, pomimo że podstawy warsztatu fotografii są stałe, uczy nas nieco do nich innego podejścia. Bryan Peterson skupia się bardziej niż na samych technicznych zagadnieniach, na nauce kreatywnego patrzenia na świat, oraz zachęca do eksperymentowania. David duChemin podchodzi do spraw bardziej emocjonalnie, przy czym nie brak u niego i wątków bardziej technicznej. Scoot Kelby odkąd pamiętam był mistrzem zwięzłego i zrozumiałego dla każdego poziomu wtajemniczenia wyjaśniania kwestii technicznych, począwszy od chwili gdy zdecydowaliśmy się nacisnąć spust migawki, aż do końcowego etapu postprodukcji.

To oczywiście tylko trzej autorzy, chodzi tu jednak o wskazanie w jak bardzo zróżnicowany sposób można mówić o fotografii, nauczać jej tajników, ucząc wiedzy typowo warsztatowej, sposobu myślenia, kreowania w głowie obrazu tego co chcemy uwiecznić, czy wreszcie nauczać pewnej wizualnej i emocjonalnej wrażliwości. Dzięki takiemu zróżnicowaniu umocowanemu w charakterach samych autorów, każdy z nich nauczy nas czegoś innego.

Scott Kelby pomimo że skupia się bardziej na aspektach technicznych, posiada też unikatowy dar – pisania szalonych, porywających, rozśmieszających, lub odwrotnie chwilami irytujących, wstępniaków do kolejnych działów w swoich książkach. Cecha ta stała się tak charakterystyczna że dziś nie sposób nawet sobie wyobrazić jakiejkolwiek pozycji która wyszła spod jego pióra pozbawionej tego elementu, będącego esencją poczucia humoru autora, a w przypadku samych książek pozwala zachować zdrowy dystans od siebie, świata, oraz nie zawsze wciągającej faktografii warsztatowej.

Pomówmy o recenzowanej książce…

Nie inaczej jest w najnowszej pozycji autora, wydanej w czerwcu 2021 roku, pod tytułem: „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku”. Jak sam autor lubi mawiać na temat rzeczowych wstępniaków:

„Wstępy poprzedzające poszczególne rozdziały służą „złapaniu oddechu” i zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z ich treścią. Tak naprawdę mają niewiele wspólnego z czymkolwiek, ale pisanie tych zwariowanych, dziwacznych przedmów stało się już dla mnie tradycją […] Jeśli poważny z Ciebie człek, to błagam, pomiń je, bo zapewne będą Ci działałby na nerwy…”

Sam zaliczam się do tych którzy zawsze się w nich zaczytują, choć przyznam że pomimo to wciąż potrafi mnie zaskoczyć niezwykle płodna wyobraźnia autora, lekko łączącego najróżniejsze fakty w sposób tak rzetelny że trudno rozpoznać chwilę gdy sprowadza nas na fikcji manowce. Trudno tu też nie podziwiać pióra i zdolności autora, z całą zaś pewnością wstępniaki te w istocie stanowią świetną odskocznię i pauzę pomiędzy kolejnymi działami książki.

Omawiana, najnowsza książka Scotta Kelby-ego to jedna z tych pozycji którą po prostu warto posiadać bez względu na stopień naszego wtajemniczenia w arkana fotografii. Jest to przekrojowy przewodnik przez wszystkie najważniejsze aspekty różnego typu fotografii, tudzież krajobrazowej, podróżniczej, portretowej, eventowej w tym ślubnej, czy zdjęć sportowych. Oczywiście zanim autor przechodzi do samej metodologii pracy z danymi tematami, wpierw zręcznie prowadzi nas przez niezbędne ku temu podstawy, rozpoczynając od wprowadzania w temat doboru sprzętu niezbędnego do realizacji określonych zadań. Podaje tu konkretne przykłady, posiłkując się sprzętem jakiego używa sam, oraz podając przykłady innych, tańszych alternatyw.

Kolejnym krokiem wprowadzającym nas w świat fotografii jest przewodnik po typach obiektywów, oraz wynikających z ich rodzaju charakterystyki użytkowej. Wskazuje gdzie i do czego można użyć konkretnego szkła, jakie sprawdzą się w danym zadaniu, a jakie lepiej omijać z daleka. Nie sposób tu oczywiście pominąć tak istotnych aspektów jak kwestie kompresji perspektywy, czy umiejętności ustawienia właściwej dla tematu ostrości.

Autor dzieli się swoją wiedzą z rzeszami pasjonatów fotografii na całym świecie. Wiele z jego wideo warsztatów można odnaleźć na portalu YouTube, niektóre z nich jak powyższy są dostępne w języku polskim: Scott Kelby – Dynamiczny portret sportowy.

W kolejnych działach Scott prowadzi nas przez wspomniane tematy, podając przykłady konkretnych sytuacji fotograficznych, wiążących się z nimi wyzwań, oraz metod rozwiązania tego czy innego problemu. Dla każdego z tematów opisuje najważniejsze tajniki technik warsztatowych w sposób prosty i przejrzysty, oraz niezwykle zwięzły. Na przykład w przypadku fotografii pejzażowej uczy właściwego sposobu komponowania obrazu, wskazuje niezbędne dla sukcesu czynniki jak choćby stabilne podparcie aparatu, dobór właściwego światła, tudzież pory fotografowania i metod ustawienia poprawnej ekspozycji.

Ta charakterystyka utrzymana jest dla każdego z działów. Warto tu jeszcze dodać że każdy poruszany wątek nie tylko jest opisany, ale słowo to wsparte jest obrazem, tudzież zdjęciami ilustrującymi te czy inne zagadnienia. Pod wieloma z nich, autor dodaje również dodatkowe krótkie wskazówki – konkretne przepisy na osiągnięcie tego czy innego celu, lub uniknięcia typowych dla zagadnienia problemów.

To jednak nie wszystko, po przeprowadzeniu nas przez tak przecież potężny zasób wiedzy, przez tyle rodzajów fotografii, na koniec dodaje jeszcze kolejne działy w których skupia się na omówieniu metod fotografowania konkretnych tematów tak aby rezultaty były jak najlepsze. Podpowiada kiedy i dlaczego użyć danej techniki, jak rejestrować a jak nie, dany temat, są to szybkie przepisy na poprawę naszych zdjęć, gotowe do natychmiastowego zastosowania. Jednak i to nie koniec, w kolejnym dziale Scott zabiera nas w świat profesjonalistów, zdradzając arkana ich pracy, sztuczki jakie sami stosują, aby nie tylko uczynić pracę prostszą, ale zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

W przedostatnim dziale książki porusza niezwykle ważne zagadnienie, często w ogóle pomijane w innych książkach, lub przestawiany w oddzielnych opasłych tomach – temat drukowania. Ileż to razy byliście rozczarowania jakością wydruku zdjęć po odbiorze z laboratorium fotograficznego, a jeszcze częściej zapewne gdy próbowaliśmy zdjęcia wydrukować we własnym zakresie na domowej drukarce. Scott krok po korku omawia problem z poprawnym odzwierciedleniem na papierze bogactwa barw cyfrowych ujęć, przybliżając temat poprawnego ich przygotowania do druku tak aby efekt był jak najlepszy. Wskazuje również konkretne typy drukarek których należy unikać, jak i te które sprawdzą się w takich zastosowaniach.

Ostatni z działów to przysłowiowa wisienka na torcie, sam jego tytuł doskonale precyzuje jego tematykę i przesłanie – Przepisy na „życiówki”. Jak zapewne już się domyślacie jest to zbiór gotowych receptur niczym w książce kucharskiej mistrza, gdzie Scott Kelby opisuje w punktach kolejne kroki umożliwiające zrealizowanie w jak najlepszy i najprostszy sposób tego czy innego ujęcia, a wszystko to na zaledwie… 246 stronach.

Ta ostatnia informacja może i powinna szokować tych którzy już nieco wgryźli się w świat fotografii. Wszak każdy z wymienionych tu tematów bywa i tak naprawdę być powinien, omawiany w osobnych, często grubych, książkach. Jak to więc możliwe że udało się tak olbrzymi zasób wiedzy skompresować Scottowi na tak niewielu stronach? Światło na sprawę rzuca już na wstępie sam autor:

„Pamiętaj: jest to książka z gatunku „pokaż mi, jak to zrobić”. Wszystkie wskazówki podaję tak, jak gdybym mówił do kolegi, a to oznacza, że piszę wprost, którego przycisku należy użyć, jaką opcję zmienić, gdzie ustawić światło – lecz z pominięciem technicznych wyjaśnień. Mam nadzieję że gdy zaczniesz osiągać coraz lepsze rezultaty, sięgniesz po jedną z książek o fotografii albo o oświetleniu, które zawierają szczegółowe wyjaśnienia technicznych pojęć […] Moim marzeniem jest, aby ten zbiór najlepszych porad pomógł Ci odkryć pasję fotografowania, a zdjęcia przynosiły ci coraz więcej satysfakcji.”

Książka „Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku” nie jest więc dogłębną analizą każdego z poruszanych wątków, gdyby autor chciał to zrobić mielibyśmy do czynienia nie z stosunkowo cienką książeczką, ale serią opasłych tomów. Jest swoista ściągą, zbiorem gotowych porad pozwalających na prostą realizację tego, czy innego fotograficznego celu. Jeśli więc spodziewacie się dokładanego omawiania każdego aspektu, specyfiki, poruszanych teamów, ta książka nie jest dla was, również osoby które zrozumienie i opanowanie tajników podstaw zaawansowanej fotografii maja za sobą mogą poczuć tu niedosyt, a wręcz rozczarowanie.

Z cała pewnością odwracając sprawę jest to absolutnie rewelacyjna pozycja dla osób które stawiają w świadomej, zaawansowanej fotografii swoje pierwsze kroki i które po prostu chcą wiedzieć jak sfotografować ten czy inny temat. Myślę że przyda się pomimo wszystko jednak również i starym wyjadaczom, pamięć ludzka bywa wszak zawodna, poza tym nie zawsze mieliśmy okazję na swej fotograficznej drodze zapoznać się z wszystkimi rodzajami fotografii, oraz ich specyfiką, tu zaś otrzymujemy esencję wiedzy i gotowych rozwiązań na znakomitą większość fotograficznych sytuacji, można więc ją w tym przypadku traktować po prostu jako dodatkową ściągę. Tym bardziej że ściąga ta nie ogranicza się wyłącznie do kart rzeczowej książki, bynajmniej… autor przygotował dla nas kilkanaście filmów instruktażowych (w języku angielskim) dostępnych na stronie Scotta.

Reasumując biorąc pod uwagę niską cenę w relacji do ogromu wiedzy jaką przekazuje nam autor, myślę że bez względu na stan naszej wiedzy i lata doświadczeń, jest to pozycja którą po prostu warto posiadać. Dla jednych będzie ona wspaniałym wstępem do dalszej przygody, dla innych świetną ściągą na niemal każdą fotograficzną okazję.

Intrygująca ciekawostka…

W przedmowie do książki, w części z której cytat przytaczałem na wstępie, a dotyczącym jakże charakterystycznych dla Scotta wstępniaków, przedzielających poszczególne działy książki, autor informuje nas o fakcie iż rzeczowe przedmowy zostały zebrane i opublikowane w postaci anglojęzycznego e-booka pod tytułem „Buy This Book of Chapter Intros, Even Though You Won’t Learn Anything”. Przyznam że początkowo sądziłem iż to właśnie jedna z tych sytuacji gdy Scott znów nas wkręca, jednak już kolejne jego słowa wyjaśniły cel tej publikacji:

„…100% zysków z jego sprzedaży trafia do sierocińca Springs of Hope w Kenii, zbudowanego od podstaw dzięki szczodrości Czytelników mojego bloga i uczestników dorocznej imprezy Worldwide Photo Walk. E-book w wersji dla czytelnika Kindle można kupić w Amazonie, jest on dostępny także w Apple Books. Albo cię zachwyci, albo znienawidzisz go jak diabli – ale jedno jest pewne: jeśli go kupisz, pomożesz sierotom…”

Sprawa tak bardzo mnie zaintrygowała, że po szukałem owej publikacji w sieci, jak i rzeczowego sierocińca. Dość szybko odnalazłem zarówno książkę na wspominanej platformie Apple Books, jak i adres sierocińca w Kenii. Dla zainteresowanych książka to dostępna jest w cenie 9,99 €.

.

Na zakończenie – o autorze…

Scott Kelby, urodził się w 1960 roku w Lakeland na Florydzie, obecnie zamieszkujący w rejonie zatoki Tampa. Fotograf, gitarzysta, projektant, wielokrotnie nagradzany autor ponad 60 książek i opracowań o fotografii, od 1993 roku pracuje jako instruktor i wykładowca specjalizujący się w programie Adobe Photoshop. W roku 2009 roku po raz piąty z rzędu otrzymał tytuł najlepszego autora książki informatycznej, przyznawanej przez Nielsen BookScan.

Prezes i Dyrektor Generalny KelbyOne (internetowa społeczność edukacyjna dla fotografów, skupiająca użytkowników Photoshopa i Lightrooma), Redaktor i wydawca ‎‎Photoshop User‎‎ Magazine, Gospodarz talk-show fotograficznego „The Grid”. Założyciel organizowanego dorocznie „”. Jest również jednym z najlepszych instruktorów programu Adobe Photoshop w Ameryce. Naucza fotografii cyfrowej na warsztatach i seminariach organizowanych na całym świecie.

.

Przydatne linki:

.

Inne recenzje książek o tematyce fotograficznej:

.

Wykorzystane źródła:

.


tekst i opracowanie: Sebastian Nikiel 23.07.2021

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 2 i 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.

Wykorzystane cytaty, zdjęcie okładki omawianej książki, oraz samego autora, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Wykorzystane w opracowaniu zdjęcie autora książki – Scotta Kelby, pobrano z zasobów Wikipedii, wykorzystując w oparciu o licencję Creative Commons Attribution 2.0 / autor zdjęcia – Lee Brimelow from San Francisco Bay Area, USA – Scott Kelby Preso, cropped version, CC BY 2.0 – www.commons.wikimedia.org