Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel

SPRZĘT / ręcznik szybkoschnący Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel

  • Nazwa / model: antybakteryjny ręcznik szybkoschnący
  • Marka: Rockland
  • Model: TravelTowel Quick-Dry Towel
  • Rozmiar: dla rozmiaru M / 90 x 40 cm
  • Inne rozmiary / waga: TAK
    • M (omawiany) / 90 x 40 cm / 80g
    • L / 120 x 60 cm / 160g
    • XL / 150 x 60 cm / 200g
  • Warianty kolorystyczne: TAK
    • niebieski (testowany)
    • pomarańczowy
    • zielony
  • Materiały / skład: syntetyczne
    • 85% poliester
    • 15% poliamid
  • Właściwości:
    • szybkie schnięcie
    • duża absorpcja wody
  • Pokrowiec w komplecie: TAK / częściowo wykonany z siateczki, zaciągany sznurkiem ze stoperem odzieżowym
  • Pranie / konserwacja:
    • prac ręcznie lub w pralce w temperaturze do 40°C
    • prać z dodatkiem łagodnego detergentu do tkanin kolorowych
    • nie suszyć w suszarkach mechanicznych
    • nie używać wybielacza
    • nie czyścić chemicznie
    • nie prasować
  • Uwagi / ostrzeżenia: trzymać z dala od ognia
  • Inne: nadrukowane logo i nazwa marki, obszyte (ścieg overlockowy) podwójnie, miękką nitką brzegi zabezpieczające tkaninę przed pruciem

.

  • Do testów przekazała firma Raven

.

Przeznaczenie:

Mały, poręczny, ręcznik szybkoschnący o wysokiej absorpcji wody. Dedykowany do użytkowania w szerokim spektrum sytuacji, od podróży, przez wypady nad wodę, kemping, po kilkudniowe wyjazdy górskie.

Tytułem wstępu…

W tym roku częściej niż zwykle bywam nad wodą, nie tylko nad jeziorami, ale górskimi potokami płynącymi przez malownicze beskidzkie doliny. Sprzyja temu sama aura, czerwcowe upały, które zdają się obecnie końcem lipca znów powracać, w sposób szczególny zachęcają do takiej właśnie aktywności. Znajduje to również swoje wyraźne odbicie w typie testowanego w ostatnim czasie sprzętu, jak choćby w postaci otrzymanego od zaprzyjaźnionej firmy RAVEN ręcznikowi szybkoschnącemu marki Lifeventure model SoftFibre Advance Trek Towel (<<recenzja>>), czy kolejnego omawianego obecnie takiego samego typu ręcznika marki Rocklnad model TravelTowel Quick-Dry Towel w poręcznym rozmiarze M.

Sprzęt firmowany logiem marki Rockland gościł już wielokrotnie w dziale SPRZĘT, jak choćby w postaci recenzowanym wiosną 2019 roku kijków trekingowych Rapid Carbo (<<recenzja>>), które muszę przyznać zaprezentowały się z jak najlepszej strony, nawiązując równorzędną rywalizację ze znacznie droższymi modelami dużych zagranicznych marek. Jak zaprezentował się na tym tle rzeczowy ręcznik, jakimi wykazał się właściwościami podczas testów? Odpowiedź jak zawsze w tekście recenzji – zapraszam do lektury…

Sprzęt firmowany logiem marki ROCKLAND gościł już u mnie kilkukrotnie na testach, jak choćby w przypadku recenzowanych w tym roku znakomitych kijków trekingowych Rapid Carbo (<<recenzja>>)

Pierwsze wrażenia – wygląd i cechy…

Ręcznik marki Rockland model TravelTowel Quick-Dry Towel otrzymałem do testów wraz z praktycznym pokrowcem transportowym. Ma on postać cylindra zamkniętego od góry sznurkiem wszytym w bok tworząc wygodną pętlę umożliwiającą swobodne założenie na nadgarstek, czy przypięcie pokrowca do plecak. Sznurek zaciągany jest stoperem odzieżowym, rozwiązanie proste, bezawaryjne i szybkie w obsłudze. Właściwie spakowany ręcznik tworzy w pokrowcu bryłę o rozmiarach około 7,5 cm wysokości x 6,5 cm szerokości.

Ręcznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel w rozmiarze M, otrzymałem do testów wraz z praktycznym pokrowcem transportowym.

Pokrowiec dość klasycznie dla tego typu akcesoriów wykonano z dwóch typów tkanin syntetycznych. Jednej pełnej, o gęstym splocie włókien i lekko satynowym wykończeniu w kolorze jasno szarym, oraz z siateczki w kolorze czarnym. Ta ostatnia ma tu szczególnie duże znacznie, umożliwia bowiem swobodną cyrkulację powietrza w obrębie ręcznika, co ma szczególnie duże znacznie jeśli złożyliśmy go i schowali do pokrowca wilgotny. Na przednim panelu pokrowca, tudzież części wykonanej z pełnej tkaniny syntetycznej, nadrukowano białą farbą kilka informacji na temat samego ręcznika, tudzież określające jego wagę, rozmiar, właściwości, oraz ewentualne możliwe zostawanie.

Pokrowiec klasycznie wykonano z dwóch typów tkanin syntetycznych, pełnej, o gęstym splocie włókien w kolorze jasno szarym, oraz z siateczki w kolorze czarnym.

Ręcznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel należy do tych mniejszych, acz nie najmniejszych dostępnych na rynku, jego rozmiary po rozłożeniu to 90 x 40 cm co klasyfikuje go do użytkowania w stosunkowo szerokim zakresie zadań, jak mycie dłoni i twarzy, otarcie potu, czy okazjonalna w trakcie wypadu terenowego kąpiel. W gwoli ścisłości trzeba tu dodać że marka Rockland oferuje ten ręcznik w trzech rozmiarach: M (omawiany) 90 x 40 cm, L – 120 x 60 cm, oraz XL – 150 x 60 cm, oraz trzech kolorach – omawianym błękitnym, pomarańczowym i zielonym. Choć udało mi się też natrafić w internecie na mniejszy wariant 80 x 40 cm w kolorze szarym, jako jednak że na stronie marki prezentowane są tylko powyższe dwa warianty, na ich prezentacji poprzestanę.

Marka Rockland oferuje ręczniki szybkoschnące w trzech rozmiarach: M (omawiany) 90 x 40 cm, L – 120 x 60 cm, oraz XL – 150 x 60 cm, oraz trzech kolorach – omawianym błękitnym, pomarańczowym i zielonym.
zdjęcia pobrano ze strony marki ROCKLAND w celu prezentacji modelu, marka jest ich wyłącznym właścicielem www.rockland.com.pl

Wyjęty z pokrowca ręcznik zwraca uwagę bardzo niską wagą własną, oraz miłym w dotyku, lekko satynowym, wykończeniem powierzchni tkaniny. Brzegi ręcznika zostały starannie wykończone za pomocą podwójnego ściegu overlockowego. Tkanina nie wykazuje tendencji do rozciągania i deformacji, nawet zmoczona. Na jednej z dolnych krawędzi nadrukowano czarną farbą logo i nazwę marki Rockland.

Ręcznik zwraca uwagę bardzo niską wagą własną, oraz miłym w dotyku, lekko satynowym, wykończeniem powierzchni tkaniny. Brzegi ręcznika zostały starannie wykończone za pomocą podwójnego ściegu overlockowego.

Jest jednak i inna rzecz która od razu zwróciła moja uwagę – brak wszytego uszka transportowego. Uważam że jest to dość istotne niedociągnięcie, pomimo że dotyczy drobnego tak dodatku jego obecność istotnie podnosi walory użytkowe ręcznika i właśnie dlatego zdecydowana większość innych modeli takowe posiada. Obecność uszka, czy jak kto woli wieszaczka, umożliwia łatwe dopięcie ręcznika do plecaka, co umożliwia jego łatwe suszenie w trakcie marszu. Szkoda że przy ogólnie wysokiej jakości wykonania nie pomyślano o tak drobnym dodatku…

Na ręczniku nadrukowano czarną farbą logo i nazwę marki Rockland, podczas oględzin zdziwił mnie jednak brak tak drobnego, a niezwykle przydatnego dodatku jak wszyte uszko transportowe.

Absorpcja wody i schnięcie…

Model Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel pomimo względnie prostej budowy, tudzież braku zaimplementowanych dodatkowych technologii jak choćby jonów srebra we włóknach tkaniny, czy jej zaawansowanej budowie, podczas testów na absorpcję wody wykazał się bardzo dobrymi wynikami. Po całkowitym zanurzeniu i pozostawieniu w wodzie na kilkanaście minut jego waga wyniosła wraz z wchłoniętą wodą 480 g, co równa się po odjęciu wagi własnej ręcznika wynoszącej 65 g (wraz z pokrowcem 80 g) ilość zaabsorbowanej na poziomie 415 g.

…ruszając na testy terenowe z moim małym wiernym druhem Yorkiem Bubą do Doliny Wapienicy w Beskidzie Śląskim.

Uwzględniwszy częściową stratę wody podczas przenoszenia ręcznika z naczynia w którym był zamoczony do wodoszczelnego worka uzyskujemy wynik określający zdolność do absorpcji wody przez model TravelTowel Quick-Dry Towel na poziomie około 6,4 krotności jego wagi własnej. To bardzo dobry wynik, znacznie droższe modele dużych marek cechują się absorpcją na poziomie od 6 do 9 krotności wagi własnej ręcznika. Pod tym względem omawiany ręcznik nie ma czego się wstydzić i odznacza się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi.

Recznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel wylegitymował się podczas testu znakomitą zdolnością do absorpcji wody na poziomie około 6,4 krotności jego wagi własnej.

Kolejną z cech określających jakość ręcznika szybkoschnącego, a wręcz będącej synonimem jego nazwy jest właśnie zdolność do szybkiego schnięcia. Również tu model nie odstaje w sposób istotny na tle konkurencji. Po całkowitym zamoczeniu, a następnie ręcznym odciśnięciu wody i rozwieszeniu w zacienionym pokoju w temperaturze +22°C oraz przy wilgotności 58%, do pełnego wyschnięcia minęło około dwóch i pół godziny. Znacznie lepiej było podczas testu terenowego gdzie ręcznik na wietrze podczas marszu w temperaturze około +25°C wyschnął w niespełna godzinę. Nie są to być może oszałamiające wyniki, ale też z pewnością nie są one złe, plasują raczej model gdzieś pośrodku porównywalnych ręczników, za to będąc od nich o wiele tańszym.

Wypady w teren i podsumowanie…

Przyznam że ręczniki w tym właśnie rozmiarze, wyposażone w takie właśnie praktyczne pokrowce transportowe zabieram zazwyczaj ze sobą na każdą wyprawę w góry, czy w teren. Niewiele ważące i zajmujące małą ilość miejsca, nie mają wpływu na wagę plecaka, a mogą okazać się wyjątkowo przydatne. Nie jednokrotnie korzystałem z nich podczas odpoczynku nad strumieniem racząc się jego chłodnym wartkim nurtem. Nie trzeba tu też zapewne przekonywać nikogo jak bardzo może on nam się przydać podczas dłuższych, kilkudniowych wypadów.

Wędrując przez Dolinę Wapienicy, tu w rejonie rezerwatu Jaworzyna szczycącego się wspaniałymi okazami starych drzew…

Właśnie podczas takich kilku wypadów towarzyszył mi omawiany ręcznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel, jak choćby podczas marszruty po mojej ulubionej dolinie Wapienicy w Beskidzie Śląskim. Zapuściwszy się jej górny odcinek, wędrując w upalny dzień to szlakiem, to własnymi dzikimi ścieżkami, z wielką radością skorzystałem z możliwości kąpieli w górskim, chłodnym potoku, tudzież Wapienica, przynoszącej wytchnienie przegrzanemu ciału. Potokiem stanowiącym jeden z dwóch głównych dopływów zlokalizowanego w niższej części doliny zbiornika retencyjnego Wielka Łąka.

Zapuściwszy się w górny odcinek Doliny Wapienicy, wędrując w upalny dzień to szlakiem, to własnymi dzikimi ścieżkami, z wielką radością skorzystałem z możliwości kąpieli w górskim, chłodnym potoku Wapienica. Recenzowany ręcznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel okazał się być świetnym towarzyszem takich wypadów i okazjonalnych kąpieli, doskonale chłonąc wodę i szybko schnąc…

Po odpoczynku nacieszywszy się spokojem leśnych zakątków doliny, ruszyłem niespiesznie wraz z moim małym druhem Yorkiem Bubą, w dół w kierunku wylotu doliny. Testowany ręcznik Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel rozwiesiłem na klapie plecaka, przeciągając jej taśmę. Tu po raz kolejny przypomniał się mi brak wszytego uszka, jednak była to w cały teście jedyna stwierdzona wada modelu. Pomimo braku obecności zaimplementowanych w tkaninę jonów srebra zmoczony i schowany w tym stanie na kilka godzin ręcznik nie wykazuje tendencji do łapania przykrych zapachów, za to odznacza się bardzo dobrą absorpcją wody i poprawnym czasem schnięcia.

Wypad testowy udowodnił bardzo dobre własnościowi użytkowe ręcznika szybkoschnącego Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel, zważając na jego bardzo niską wagę, kompaktowe rozmiary po złożeniu, jest to z pewnością jedna z tych rzeczy która powinna znaleźć miejsce w naszym plecaku, szczególnie zważywszy na jego niską cenę.

Podsumowując jeśli tylko poszukujecie ręcznika szybkoschnącego do okazjonalnego użytku, a nie chcecie inwestować znacznie większych sum, z pewnością warto rozważyć zakup omawianego ręcznika marki Rockland model TravelTowel Quick-Dry Towel.

.

Zalety:

  • bardzo dobra absorpcja wody
  • dobry czas schnięcia
  • przyjemna, miękka faktura tkaniny
  • możliwość skompresowania ręcznika do niewielkich rozmiarów
  • staranie wykonany, funkcjonalny pokrowiec w zestawie
  • bardzo niska waga własna
  • wysoka jakość materiałów, oraz ich wykończenia
  • wzorowy stosunek cena / jakość

.

Wady:

  • brak wszytego w ręcznik uszka (wieszaczka)

.

Przydatne linki:

.

Powiązane / podobne opracowania w dziale SPRZĘT:

.

do testów dostarczyła firma RAVEN

www.ravenco.eu

autor serdecznie dziękuję za udostępnienie do testów
ręcznika marki Rockland model TravelTowel Quick-Dry Towel

.

oficjalna strona marki:

www.rockland.com.pl

.


Fotografie wariantów wielkości i kolorów recenzowanego ręcznika Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel pobrano ze strony marki Rockland wyłączenie w celu prezentacji produktu, marka Rockland jest ich wyłącznym właścicielem – www.rockland.com.pl

opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem wariantów kolorystycznych i wielkości ręcznika Rockland TravelTowel Quick-Dry Towel: Sebastian Nikiel 25.07.2019

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.