RECENZJE

tytuł: „Bliżej Nieba” / autor: Stanisław  Worwa

Książką którą mam zaszczyt tutaj opisać należy do tych pozycji których nikt kto kocha góry, tudzież nie ważne duże czy małe, lecz sercem z nimi jest związany – poznać musi. Nawiązuje ona bowiem do czasów korzeni rodzącego się polskiego taternictwa, następnie alpinizmu, zahaczając o wielkie z tamtych czasów, nazwiska ikon górskich, do których należał również bez wątpienia sam Stanisław Worwa…

.

.


tytuł:  „Kurz, Pot i Łzy” / autor: Bear Grylls

„Nie znam nikogo, kto by podejmował i pokonywał wyzwania tak jak Bear Grylls.”

Generał Charles Guthrie – były dowódca jednostek specjalnych SAS

Jest to już 11 książka tegoż autora, tym razem w przeciwieństwie do wszystkich wcześniejszych, jest to książka zupełnie inna tematycznie, autor bowiem po wielu latach swych ekstremalnych przygód…

.


tytuł: „Poradnik Fotograficzny” / autor: Ross Hoddinott

Nieco bardziej zaawansowana tematycznie pozycja, przeznaczona jednak nie tylko dla posiadaczy zaawansowanych lustrzanek, lecz również zaawansowanych cyfrowych aparatów kompaktowych,  które umożliwiają pracę w trybach manualnych. Książka krok po kroku wprowadza nas w tajemnice poprawnej ekspozycji, rodzaje światła, oraz ich wykorzystania w fotografii…

.


tytuł: „Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej – 195 ujęć Scotta Kelby’ego” / autor:Scott Kelby

„Kupiłeś swój pierwszy aparat cyfrowy, zrobiłeś serię zdjęć, przesłałeś je do komputera, zaczynasz oglądać i… żadne z nich tak naprawdę Cię nie zachwyca. Chciałbyś czegoś więcej? Chciałbyś, aby Twoje fotografie wyglądały tak, jak te na okładkach magazynów, jak zdjęcia robione przez profesjonalistów? Wszystko przed Tobą!”

(słowa Scotta Kelbe’go we wstępniaku do książki „Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej – 195 ujęć Scotta Kelby’ego”)

.


tytuł: Atlas Gór Polski / autor: praca zbiorcza

„Atlas Gór Polski” – to jedna z tych książek których posiadanie jest niezbędne dla każdego człowieka zakochanego w górach. Książka stanowiąca rewelacyjnie opracowane kompendium szeroko rozumianej wiedzy o wszystkich pasmach górskich znajdujących się na terenie naszego kraju. Wzbogacona dziesiątkami, szczegółowych map terenowych, oraz cennych informacji na temat każdego z nich…

.

.


tytuł: „Moja Ewangelia, Moje Góry” / autor: Ks.Roman E.Rogowski

„…Ponieważ często Jezus wychodził na górę, by nauczać, by formułować swoje przykazania i dawać je ludziom, dlatego każda góra – jak poucza teologia – może być znakiem Jego obecności i Jego nauczania. W ten sposób zrodził się pomysł i powstała książka „Moja Ewangelia, Moje Góry”, przeznaczona dla wszystkich, którzy mają wielkie pragnienia….”

Ks.Roman E.Rogowski


tytuł: „Razem na bieguny” / autor: Marek Kamiński

Niezwykle pięknie wydana, w konwencji i formacie albumu książka. Wzbogacona licznymi barwnymi, klimatycznymi, oraz unikatowymi fotografiami, stanowiącymi integralną część historii jaką opowiada książka. Opowieść którą nam ona przedstawia dotyczy pięknej historii wspólnej wędrówki jaką zaproponował, oraz odbył Marek Kamiński z nastoletnim wówczas Jasiem Melą…


tytuł: „Komin Pokutników” / autor: Jan Długosz

Jedna z tych topowych książek które każdy człowiek kochający góry, związany z nimi, powianiem przeczytać. Obliguję do tego nie tylko jej sama treść merytoryczna, ale nazwisko jej autora. Jan Długosz był bowiem jednym z najznamienniejszych przedstawicieli polskiego środowiska taternickiego, lat 50 i 60 XX wieku…

.

.


tytuł: „Mój Pionowy Świat” / autor: Jerzy Kukuczka

Książka biograficzna autorstwa Jerzego Kukuczki, opisujące szczegółowo, jego drogę od początków wspinaczki i pierwszych niezbyt udanych kontaktów z górami wysokimi, po zdobycie przez niego jako drugiego człowieka na świecie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Książka wiedzie nas poprzez kolejne wyprawy, od pierwszych himalajskich prób, pierwszych ośmiotysięczników, aż po Shisha Pangmę który zamknął jego drogę ku koronie himalajów…

.

.


tytuł: „Okrutny Szczyt” / autor: Jennifer Jordan

Świetnie skonstruowana, wciągająca opowieść, zawierająca masę interesujących informacji o historii zakończonych sukcesem prób zdobycia przez kobiety drugiej najwyższej góry świata – K2. I choć szczyt ten nie jest królową gór pod względem wysokości, to jest nim zapewne pod względem piętrzących się na niej trudności technicznych. Szczyt ten ma również wyjątkowo zapadające w serce i wyobraźnie, piękny, regularny wygląd gigantycznej piramidy. Cechy te sprawiały i sprawiają że jak mało który przyciąga on wspinaczy z całego świata do swych stóp.

.


tytuł: „Polskie Himalaje – Panie w górach” / autor: Janusz Kurczab

Tom w całości poświęcony, jak tytuł sugeruje, eksploracji najwyższych gór świata przez polskie wspinaczki. Zagłębia się w początki tej eksploracji, w latach 70 XX wieku, a następnie prowadzi nas przez kolejne lata, aż do czasów współczesnych. Książka jest znakomicie usystematyzowana, autor wiodąc nas poprzez czas, omawia szczegółowo każdą z liczących się wypraw, które wniosły trwały wkład w polski himalaizm, wraz z omówieniem poszczególnych dokonań Pań.


tytuł: „GórFanka w Karakorum 1979 – 1986” / autor: Anna Czerwińska

Książka została napisana w formie wywiadu rzeki, jednak nie odczuwa się tak często przeszkadzającego rozgraniczenia, na zadającego pytania i odpowiadającego, raczej odnosi się wrażenie jakbyśmy byli aktywnymi uczestnikami rozmowy, z dobrze znanym, starym przyjacielem.

.

.


tytuł: „Opowieść o Tybecie” / autor: Thomas Laird

Pomimo że książka której recenzję poniżej przytaczam nie należy w sensie stricte do nurtu literatury górskiej, uznałem za stosowane umieszczenie jej w tym dziale, ze względu na samą lokalizację kraju którego książka dotyczy – Tybetu. Trudno bowiem mówić o Tybecie nie myśląc o najwyższych z gór naszej planety. Tybet to przecież głównie góry, które ukształtowały jej mieszkańców, ich kulturę, architekturę i sam charakter ludzi.

.

.


tytuł: „Szkoła Przetrwania – kultowy poradnik survivalowy” / autor: Bear Grylls

Rewelacyjnie wydana na wysokiej jakości, o dużej gramaturze książka. Jednak tutaj mała uwaga – książka funkcjonuje w dwóch różnych wydaniach na rynku, jedno wydane w sposób opisany powyżej, druga forma wydania jest to książka wydana na gorszej jakości papierze, o niskiej gramaturze, z miękką okładką. Stąd jak sądzę tak duży rozrzut cenowy tej pozycji. Książki z miękką okładką, o czym internetowe księgarnie nie zawsze informują, są właśnie zazwyczaj tańsze.

.


tytuł: „Polskie Himalaje – Lodowi Wojownicy” / autor:  Janusz Kurczab

Część druga, z serii pięciu książek, o wspólnej nazwie cyklu „Polskie Himalaje”. Jak wszystkie poprzednie została napisana przez znanego podróżnika, alpinistę i szermierza, Janusza Kurczaba.

Podobnie jak każda z pozostałych części książka pięknie wydana, wzbogacona licznymi, barwnymi i czarno-białymi ilustracjami archiwalnymi, oraz sprzedawana w komplecie z pasjonującym filmem DVD…


tytuł: „Polskie Himalaje – Największe  tragedie” / autor: Janusz Kurczab

Część piąta, ostatnia z serii pięciu książek, o wspólnej nazwie cyklu „Polskie Himalaje”. Jak wszystkie poprzednie została napisana przez znanego podróżnika, alpinistę i szermierza, Janusza Kurczaba. Podobnie jak każda z pozostałych części książka pięknie wydana, wzbogacona licznymi, barwnymi i czarno-białymi ilustracjami archiwalnymi, oraz sprzedawana w komplecie z pasjonującym filmem DVD, pozostającym w nurcie danego tomu…


tytuł: „GórFanka na szczytach Himalajów” / autor: Anna Czerwińska

Kolejna z serii trzech książek, cyklu objętego wspólnym tytułem „GórFanka” Anny Czerwińskiej. Pierwsza z nich obejmowała pierwsze lata fascynacji i rozwoju pasji górskiej Anny Czerwińskiej, kolejna o sugestywnym tytule „GórFanka na szczytach Himalajów” przenosi nas w świat wysokogórskich wypraw w Himalaje…

.

.


tytuł: „GórFanka na szczytach Himalajów” / autor: Anna Czerwińska

Seria trzech książek Anny Czerwińskiej, którą otwiera niniejsza z nich: „GórFanka Moje ABC w skale i lodzie”, jest to jedna z ważniejszych pozycji w ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym w dziale rodzimej literatury górskiej. Jest to pozycja której konieczność przeczytania nie trzeba nikomu związanymi z górami chyba szczególnie rekomendować. Napisana w formie wywiadu, opisuje początki fascynacji górami Anny Czerwińskiej, jej rozkwit, pierwsze wspinaczki, oraz górskie przygody…

.

.


tytuł: Na jednej linie” / autor: Wanda Rutkiewicz

Ciekawa pozycja na runku literatury górskiej. Jedna z niewielu prób literackich Wandy Rutkiewicz. Książka opowiada w prosty, przejrzysty sposób, Jej własną historię, gdzie autorka cofa się aż do swych najmłodszych lat, dalej prowadzi nas poprzez czasy wczesnej młodości, przez studia na Wydziale Elektroniki Uniwersytetu Warszawskiego, aż po jej wyprawy w Himalaje. Prowadząc nas poprzez wszystkie te lata, Wanda ukazuje moment narodzin, oraz rozkwit Jej fascynacji górami, od skałek począwszy, aż po wyprawy w góry najwyższe…

.

.


tytuł: Na krawędzi życia i gór” / autor: Anne Sauvy

Pisząc recenzję książki, powinienem starać się to uczynić w sposób bezstronny, bez emocjonalny. Tak być powinno, dlatego też od razu na wstępie muszę zaznaczyć że tak w tym przypadku nie jest. Nie sadze bowiem aby nikt kto kocha góry, kto stara się je poznać i zrozumieć, mógł o tej książce wyrażać się w sposób bez emocjonalny. Muszę się również przyznać że zajmuję ona pośród literatury górskiej, w moim prywatnym rankingu jedno z pierwszych miejsc…

.

.


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.