Przełęcz Salmopolska – Przełęcz Karkoszczonka – Klimczok – Szyndzielnia

Beskid Śląski / Przełęcz Salmopolska – Przełęcz Karkoszczonka – Klimczok – Szyndzielnia – Polana Dębowiec
Trasa:

Przełęcz Salmopolska 934m n.p.m. – Grabowa 907m n.p.m. – Kotarz 985m n.p.m. – Hyrca 929m n.p.m. – os. Migdały – Przełęcz Karkoszczonka 729m n.p.m. – Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) 1040m n.p.m. – Klimczok 1117m n.p.m. – Schronisko PTTK na Szyndzielni 1026m n.p.m. – Przełęcz Dylówki 720m n.p.m. – Polana Dębowiec 686m n.p.m.

Szlaki:

 kraj: Polska 

pasmo: Beskid Śląski

Cel:

  • Przełęcz Karkoszczonka 729m n.p.m.
  • Klimczok 1117m n.p.m.

Czasy przejść:

  • Przełęcz Salmopolska – Grabowa / czas przejścia: 20 minut / szlak:
  • Grabowa – Kotarz / czas przejścia: 30 minut / szlak:
  • Kotarz – Hyrca – os. Migdały – Przełęcz Karkoszczonka / czas przejścia: 1 godzina 40 minut / szlak:
  • Przełęcz Karkoszczonka – Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) / czas przejścia: 1 godzina / szlak:
  • Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) – Klimczok / czas przejścia: 20 minut / szlak:
  • Klimczok – schronisko PTTK na Szyndzielni / czas przejścia: 20 minut / szlak:
  • schronisko PTTK na Szyndzielni – Przełęcz Dylówki – Polana Dębowiec – Hotel Transportowiec – przystanek MZK linii nr.8 / czas przejścia: 1 godzina 35 minut / szlak:

Łączny czas przejścia trasy:

  • 5 godzin 45 minut / w wariancie pieszego zejścia czerwonym szlakiem na Polanę Dębowiec
    4 godziny 25 minut
    / w wariancie zjazdu z Szyndzielni kolejką linową

Start:

  • Przełęcz Salmopolska

Meta:

  • Pętla autobusowa linii miejskiej numer 8 (lub w zależności od wariantu jeden przystanek poniżej pętli)

Dystanse:

  • Przełęcz Salmopolska – Grabowa / dystans: 1,3km
  • Grabowa – Kotarz / czas przejścia: 30 minut / dystans: 1,6km
  • Kotarz – Hyrca – os. Migdały – Przełęcz Karkoszczonka / dystans: 5,1km
  • Przełęcz Karkoszczonka – Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) / dystans: 2,1km
  • Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) – Klimczok / dystans: 0,5km
  • Klimczok – schronisko PTTK na Szyndzielni / dystans: 1,5km
  • schronisko PTTK na Szyndzielni – Przełęcz Dylówki / dystans: 2,8km
  • Przełęcz Dylówki  – Polana Dębowiec – Hotel Transportowiec – przystanek MZK linii nr.8 / dystans: 2,6km

Łączny dystans:

  • 17,5 km / w wariancie pieszego zejścia czerwonym szlakiem na Polanę Dębowiec
  • 12,1 km / w wariancie zjazdu z Szyndzielni kolejką linową

Opis i charakterystyka trasy:

Niewymagająca, choć stosunkowo dość długa trasa, prowadząca przez malownicze tereny Beskidu  Śląskiego. Trasa poza kilkoma łagodnymi, ma tylko dwa ostrzejsze podejścia, z przełęczy Karkoszczonki do schroniska PTTK Klimczok i pod sam szczyt Klimczoka, poza tym prowadzi nas łagodnie głównie grzbietami, z niewielką deniwelacją i przewyższeniami. To czyni ją odpowiednią dla wypadów rodzinnych i dla słabiej przygotowanych fizycznie osób, choć należy wziąć pod uwagę samą długość trasy, która może się okazać za długa dla zbyt młodych turystów. Można jednak skrócić trasę o blisko dwie godziny rezygnując z pieszego zejścia z Szyndzielni na rzecz zjazdu kolejką gondolową, co może, szczególnie dla dzieci, okazać się miłym przeżyciem. Należy jednak wówczas pamiętać o godzinach pracy kolejki, które są zmieniane sezonowo, dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić aktualny rozkład jazdy i cennik biletów, na stronie głównej kolejki.

Wędrówkę rozpoczynamy od dotarcia na Przełęcz Salmopolską, tu kolejna ważna uwaga, w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny nie kursują tam autobusy PKS, ani też prywatne BUS-y, kończą one kursy niecałe 3km niżej na pętli autobusowej Szczyrk Salmopol. Jeśli więc wybierzemy się na szlak w tym okresie, a bazujemy na publicznych środkach transportu, musimy to wziąć pod uwagę, trasa wydłuży się o godzinę, ze Szczyrku Salmopol na Przełęcz Salmopolską prowadzi żółty szlak.

Start szlaku – Przełęcz Salmopolska

zdjęcia od lewej: kawka na starcie– Przełęcz Salmopolska / początek szlaku z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Grabowej

Ruszając z przełęczy Salmopolskiej obieramy szlak czerwony w kierunku Przełęczy Karkoszczonki. Początkowo będziemy poruszać się zalesionym odcinkiem szlaku, jednak szybko pojawiają się przesieki, rozległe polany i hale, ukazujące piękną panoramę na całe pasmo Skrzycznego, od szczytu Hyrcy, w kierunku południowym pojawia się przed nami również panorama na pasmo Klimczoka i Błatniej. Po minięciu szczytu Hyrcy i przejściu kolejnych 1300 metrów, po prawej stronie szlaku, tuż obok niego znajduje się malowniczo położona kapliczka z ławeczkami, która jest urokliwym miejscem na odpoczynek.

Szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Przełęcz Karkoszczonkę obfituje w malownicze polany z widokiem na okoliczne szczyty Beskidu Śląskiego, oraz dominujący w krajobrazie Skrzyczne

Prowadzi do niej leśna droga dojazdowa, odchodząca w tym miejscu od naszego szlaku. Po dotarciu do przełęczy Karkoszczonk 729m n.p.m. warto zboczyć na chwilkę z trasy schodząc w prawo do widocznej z przełęczy Chaty Wuja Toma – prywatnego schroniska gdzie możemy odpocząć i się posilić. Istnieje tu też możliwość skrócenia trasy, rezygnując z dalszej marszruty i schodząc do Szczyrku Biłej (przystanek PKS). Z przystanku tego dość rzadko jednak odjeżdżają PKS-y i BUS-y, jeśli więc nie udało się nam na takowy kurs trafić możemy podejść do Szczyrku Centrum, od którego dzieli nas około 2,5km, skąd wiele łatwiej znaleźć połączenie zarówno PKS jak i prywatnych BUS-ów, w kierunku Bielska.

zdjęcia od lewej: Kotarz 973m n.p.m. – w okresie letnim czynny jest na szczycie prywatny punkt gastronomiczny / Hyrca 929m n.p.m. widok na pasmo Trzech Kopców i Błatnią

Nieopodal osiedla Migdały zlokalizowanego po prawej stronie kilkadziesiąt metrów od szlaku

zdjęcia od lewej: kapliczka nieopodal osiedla Migdały / widok na pasmo Skrzycznego z rozstajów szlaków w okolicach osiedla Migdały

Jeśli zdecydowaliśmy się podążać w dalszym ciągu  w stronę Klimczoka, wracamy z chaty z powrotem na Przełęcz Karkoszcoznka zakręcając w prawo za czerwonymi znakami. Czeka nas teraz ostre podejście wyprowadzające na Siodło pod Klimczokiem (przełęcz Kowiorek), blisko schroniska PTTK pod Klimczokiem, również tu mamy okazję odwiedzić schronisko przed dalszą drogę, po czym kierujemy się w lewo na charakterystyczny szczyt Klimczoka (z nadajnikiem). Będzie to równocześnie ostatnie ostrzejsze i w ogóle podejście podczas naszej wycieczki. Na tym odcinku – z Przełęczy Kowiorek na szczyt Klimczoka podążać będziemy za czarnymi znakami.

zdjęcia po lewej – ostatnie metry przed Przełęczą Karkoszczonka widoczną po prawej…

Przełęcz Karkoszczonka 729m n.p.m. po prawej położona tuż poniżej przełęczy Chata Wuja Toma – prywatne schronisko

Ze szczytu Klimczoka 1117m n.p.m. roztacza się wyjątkowo urokliwa panorama. Swym zasięgiem obejmuje ona trzy pasma beskidzkie: Mały, Śląski i Żywiecki, w pogodne mroźne dni, gdy powietrze jest przejrzyste, można ze szczytu zobaczyć nawet panoramę Tatr. Pewną ciekawostką jest że właśnie przez szczyt Klimczoka przebiega granica administracyjna miasta Bielska-Białej. Ruszając w dalszą drogę kierujemy się za żółtymi znakami w stronę Szyndzielni.

zdjęcia od lewej: ostatnie metry przed Przełęczą Karkoszczonka podczas zejścia z Klimczoka / szlak z Karkoszczonki na Klimczok

…po drodze z Przełęczy Karkoszczonka na Klimczok

Po około 25 minutach dotrzemy do schroniska PTTK na Szyndzielni. Rozpoczynając zejście z Szyndzielni mamy do wyboru zejście w kierunku pobliskiej górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielni, co powinno nam zając nie więcej niż 10 – 15 minut, lub wybierając wariant pieszego zejścia podążać za czerwonymi znakami. Uwaga! W okolicach przełęczy Dylówki, szlak się rozwidla – od naszego dotychczasowego czerwonego szlaku w prawo odbija, zaczynający się w tym miejscu szlak niebieski, sprowadzający krótszym wariantem, z pominięciem polany Dębowiec, na końcowy przystanek linii miejskiej numer osiem.

zdjęcia od lewej: ostatnie podejście pod Przełęcz Kowiorek (siodło pod Klimczokiem) widoczne w górze w przesiece lasu / Skrzyczne widziane ze szlaku na Przełęcz Kowiorek

Przełęcz Kowiorek 1040m n.p.m. po lewej patrząc w stronę schroniska PTTK pod Klimczokiem, po prawej sam Klimczok – nasz kolejny cel…

Szlak czerwony prowadzi szeroką leśną drogą (droga dojazdowa do schroniska na Szyndzielni), niebieski natomiast mocno przez cały czas opadając, prowadzi głównie lasem. W pierwszym przypadku czeka nas więc łatwe, niemęczące zejście na Polanę Dębowiec które powinno nam zając nie więcej niż 40 minut, w wariancie zejścia szlakiem niebieskim po około 25 minutach znajdziemy się na mecie.

Klimczok 1117m n.p.m. oferuje niezapomniane panoramy na trzy pasma beskidzkie: Śląski, Mały i Żywiecki, oraz w pogodne dni Tatry.

zdjęcia od lewej: widok na pasmo Czantorii Wielkiej i Soszowa po drodze z Klimczoka na Szyndzielnię / Szyndzielnia 1026m n.p.m. w dole widoczna jest górna stacja kolejki linowej…

Jeśli wybraliśmy wariant szlaku czerwonego, możemy odwiedzić prywatne schronisko na polanie Dębowiec, skąd również można zakończyć wycieczkę zjazdem kolejką krzesełkową wybudowaną kilka lat temu, z metą w Kamienicy, lub kontynuować zejście szlakiem czerwonym, wówczas po około 15-20 minutach, schodząc obok letniego toru saneczkowego, nasza wycieczka, zakończy się w rejonie „Baru Dębowiec”, blisko kolejnego przystanku MZK linii numer 8, oraz parkingu strzeżonego, znajdującego się tuż przy pobliskim kempingu.

Dostępność trasy:

Szlak dostępny przy każdej pogodzie, możliwy do przejścia zarówno zimą jak i porą letnią, choć zimą trzeba doliczyć odpowiedni zapas czasu, gdyż często odcinek od przełęczy Salmopolskiej do przełęczy Karkoszczonki, jest słabo, lub wcale nie przetarty.

Uwagi:

Ze względu na fakt że szlak zaczynamy i kończymy w zupełnie innym miejscu, wskazane jest skorzystanie z publicznych środków transportu w celu dotarcia na start szlaku (Przełęcz Salmopolską, lub Szczyrk Salmopol).

.

Przydatne linki:

  • kolejka gondolowa na Szyndzielnię: https://www.kolej-szyndzielnia.pl/
  • rozkład jazdy MZK Bielsko – Biała: https://www.mzkb-b.internetdsl.pl/main.htm
  • rozkład jazdy PKS Bielsko – Biała: https://www.pks-bielsko.pl/
  • rozkład jazdy prywatnych BUS-ów „Żądło” kursujących z Bielska do Szczyrku Salmopol: https://www.travelszczyrk.com.pl/
  • Schronisko Chata Wuja Toma: https://chatawujatoma.com.pl/

.

Ważne telefony:

  • GOPR numer alarmowy – 601 100 300
  • międzynarodowy numer ratunkowy: 112
  • Schronisko Chata Wuja Toma: 33 827 41 45

.


opis szlaku: Przełęcz Salmopolska – Przełęcz Karkoszczonka – Przełęcz Kowiorek – Klimczok – Szyndzielnia – Polana Dębowiec

aktualizacja: 17.05.2017 / opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org