Przełęcz Glinne – Pilsko – Przełęcz Glinne

Beskid Żywiecki / Przełęcz Glinne – Pilsko – Przełęcz Glinne

Trasa:

Korbielów Przełęcz Glinne 809m n.p.m. – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Góra Pięciu Kopców 1542m n.p.m. – Pilsko 1557m n.p.m. – Hala Miziowa schronisko PTTK 1274m n.p.m. – Rezerwat Pilsko – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Korbielów Przełęcz Glinne 809m n.p.m.

.

Szlaki:

kraj: Polska / Słowacja

pasmo: Beskid Żywiecki

Cel:

 • Pilsko 1557m n.p.m.

Czasy przejść:

 • Korbielów Przełęcz Glinne – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Góra Pięciu Kopców – czas przejścia: 2 godziny 10 minut / szlak:
 • Góra Pięciu Kopców – Pilsko – czas przejścia: 20 minut / szlak:
 • Pilsko – Góra Pięciu Kopców – czas przejścia: 20 minut / szlak:
 • Góra Pięciu Kopców – Hala Miziowa schronisko PTTK – czas przejścia: 30 minut / szlak:
 • Hala Miziowa – Rezerwat Pilsko – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Korbielów Przełęcz Glinne – czas przejścia: 1 godzina 15 minut / szlak:

Łączny czas przejścia trasy:

 • 4 godzin 35 minut

Dystans:

 • Korbielów Przełęcz Glinne – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Góra Pięciu Kopców – dystans: 4,3 km
 • Góra Pięciu Kopców – Pilsko – dystans: 0,4 km
 • Pilsko – Góra Pięciu Kopców – dystans: 0,4 km
 • Góra Pięciu Kopców – Hala Miziowa schronisko PTTK – dystans: 1 km
 • Hala Miziowa – Rezerwat Pilsko – węzeł szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego – Korbielów Przełęcz Glinne – dystans: 4,7 km

Łączny dystans:

 • 10,8 km

Start:

 • pętla autobusowa na przystanku PKS, obok drogowego przejścia granicznego na przełęczy Glinne

Meta:

 • pętla autobusowa na przystanku PKS, obok drogowego przejścia granicznego na przełęczy Glinne

.

Opis i charakterystyka trasy:

Krótki piękny szlak, wiodący nas wzdłuż granicy Polsko – Słowackiej na drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim – Pilsko 1557 m.n.p.m. Szczyt który każdy kto kocha wędrówki górskie, po prostu musi odwiedzić, jak Giewont, czy Babią Górę. Jeden z nielicznych szczytów Beskidzkich posiadających piętro o charakterze wysokogórskim.

Naszą trasę zaczynamy od dotarcia do gminy Korbielów. Dalej mijając Korbielów Kamienne, kierujemy się na drogowo – piesze przejście graniczne na przełęcz Glinne (809 m n.p.m.). Obok przejścia, znajdują się zabudowania z małą gastronomią, kantorem i pętlą autobusową. W tym miejscu znajduję się również mały parking, gdzie możemy pozostawić nasz pojazd, jako że będziemy schodzić w to samo miejsce. Można tu również dotrzeć PKS-ami, lub kursującymi tu z Żywca prywatnymi BUS-ami. Aby trafić na szlak wystarczy przejść szosę i skierować się na widoczna z daleka szeroką ścieżkę prowadzącą wzdłuż przecinki granicznej. Tu mała uwaga, niniejszy opis dotyczy wyjścia na Pilsko słowackim szlakiem niebieskim, zaczyna się on kawałek poniżej przejścia granicznego, po stronie słowackiej. Ponieważ jednak oba szlaki, nasz czerwony i słowacki niebieski szybko się łączą, nie ma sensu przekraczać granicy przez przejście graniczne, chyba że ktoś ma ochotę na słowackie piwo. Można je zakupić kawałek za przejściem w znajdującym się przy szosie sklepie ogólnospożywczym.

zdjęcie po lewej – w drodze do Korbielowa / zdjęcie środkowe i po prawej Korbielów Przełęcz Glinne 809m n.p.m – w tle drogowe przejście graniczne

Po przekroczeniu szosy zauważymy stojącą pomiędzy drzewami róże szlaków. Wybieramy szlak czerwony i kierujemy się doskonale widoczną ścieżką w górę. Szlak po kilkuset metrach kluczenia pomiędzy zagajnikami, wkroczy na przecinkę graniczną, gdzie połączy się z słowackim szlakiem niebieskim. Od tej chwili przez ponad godzinę oba szlaki będą prowadzić razem, lub tuż obok siebie. W przeciwieństwie do Polskiego czerwonego szlaku, słowacki niebieski wyprowadzi nas wprost na szczyt Pilska, z pominięciem hali Miziowej, na którą zejdziemy w drodze powrotnej. Tu mała sugestia, jak wspominałem powyżej oba szlaki wiodą razem i w tym samym przebiegu, aż do momentu gdy szlak czerwony odbija w prawo w kierunku rezerwatu Pilsko i dalej hali Miziowej – co będzie jasno zaznaczone strzałką, dlatego dla naszej wygody, póki szlaki się nie rozdzielą lepiej jest nam trzymać się szlaku polskiego, gdyż niebieski słowacki szlak, co chyba jest charakterystyczne dla słowackich szlaków w ogóle, jest fatalnie i mylnie oznakowany.

Już po pierwszych 10 minutach szlak zacznie piąć się do góry i tak już właściwie pozostanie do samego szczytu Pilska. Podejścia momentami dość intensywne mogą zmęczyć osoby słabiej przygotowane fizycznie. Po około godzinie mozolnego wspinania, dotrzemy w okolice słupka granicznego numer 106. W chwilę później szlaki polski i słowacki rozdzielą się, polski czerwony skręci w prawo, prowadząc przez rezerwat Pilsko i rezerwat Pięć Kopców na halę Miziową. My kontynuujemy marsz niebieskim słowackim szlakiem, nadal pnąc się w górę wzdłuż przecinki granicznej. Warto tutaj obejrzeć się za plecy, gdzie wraz z nabieraniem wysokości otworzy się nam piękny widok na masyw Babiej Góry.

...szlak tuż po starcie zaczyna ostro rwać do góry, w większości prowadząc lasem mieszanym, następnie karlejącym lasem świerkowym

Po kolejnych 45 minutach podchodzenia, dotrzemy na małe siodełko gdzie kończy się las. Przed nami otworzy się widok na podejście pod szczyt Pilska. Początkowo szlak ostro wyrywa do góry, podejście to jest jednak krótkie. Po jego pokonaniu będziemy się poruszać łagodnie wznoszącą się ścieżką, pomiędzy pojedynczymi skarłowaciałymi świerkami i kosodrzewinami. Tutaj uwaga! Jak pisałem wcześniej Słowacy raczej nie dbają o jakość znakowania szlaków, pomimo że będziemy się poruszać w otwartej terenie nie spotkamy się tutaj z tyczkami, czy inną forma dodatkowych znaków, ułatwiających orientację podczas złych warunków pogodowych. Jeśli takie niekorzystne warunki wystąpią, a nie znamy tych terenów, lub nie potrafimy poruszać się w oparciu o wytyczony azymut, bezpieczniej wówczas jest zrezygnować z wejścia słowackim szlakiem i skręcić wcześniej za polskim czerwonym szlakiem na halę Miziową, skąd dobrze znakowanymi szlakami dotrzemy na szczyt Pilska.

zdjęcia od lewej: …w drodze do węzła szlaków w rejonie Lasu Suchowarskiego / polana szczytowa w rejonie Góra Pięciu Kopców 1542m n.p.m.

Po 25 / 30 minutach kluczenia w otwartej przestrzeni dotrzemy do łącznika szlaków w rejonie Polskiego szczytu Pilska, będzie to Góra Pięciu Kopców 1542m n.p.m., znajdująca się około 400m od właściwego, zlokalizowanego po Słowackiej stronie szczytu Pilska. Znajduję się tam również zielone przejście turystyczne. Dalej nadal poruszając się szlakiem niebieskim, idziemy ścieżką wiodącą wśród gęstej i zwartej kosodrzewiny by w ciągu kilku minut dotrzeć na szczyt Pilska 1557 m n.p.m.

po lewej w drodze z Góry Pięciu Kopców 1542m n.p.m. na właściwy – Słowacki, szczyt Pilska widoczny po prawej

Na szczycie znajduje się charakterystyczny drewniany krzyż, kopczyk z kamieni i tablica informacyjna. Krzyż ustawili tutaj mieszkańcy słowackiej wsi Mutne. Roztacza się stąd niezwykle urokliwy widok na Orawę, zalew Orawski, Beskid Orawski, w kierunku przeciwnym na kotlinę Żywiecka, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i oczywiście dominujący wysokością masyw Babiej Góry. Przy dobrych warunkach pogodowych, szczególnie w pogodne, mroźne, zimowe poranki, można stąd oglądać piękną panoramę Tatr.

Pilsko 1557m n.p.m. – właściwy Słowacki szczyt

Ze szczytu wracamy tą samą, która tu przybyliśmy ścieżką, aż na zielone przejście graniczne. Następnie wybieramy szlak czarny i kierujemy się do widocznego w dole na hali Miziowej schroniska PTTK (1274 m n.p.m.). Szlak momentami ostro prowadzący w dół, po niecałych 20 minutach połączy się w przebiegu z nartostradą wiodąca aż w pobliże schroniska. Zejście, przy dobrych warunkach pogodowych nie powinno nam zająć więcej niż 35 minut. Na hali znajduję się pełniący w tej chwili rolę pomocniczego magazynu i punktu gastronomicznego, stary budynek schroniska, oraz murowany gmach nowego, oddanego do użytku w 2003 roku.

zejście ze słowackiego szczytu Pilska – po prawej widok ponad kosodrzewiną na Diablak – szczyt Babiej Góry

zdjęcie po lewej – turystyczne przejście graniczne w rejonie Góry Pięciu Kopców 1542m n.p.m. (polski szczyt Pilska) / po prawej zejście w kierunku Hali Miziowej

Po odpoczynku ruszamy w drogę powrotną wybierając szlak czerwony. Szlak po kilkunastu minutach wprowadzi nas w las, wprowadzając na teren rezerwatu Pięciu Kopców, by następnie to wznosząc się to opadając doprowadzić nas przez Las Suchowarski do kolejnego rezerwatu – Pilsko. Szlak na tym odcinku będzie zataczał rozległe półkole, trawersując zbocza masywu Pilska. Po około 35 / 40 minutach szlak wyprowadzi nas z powrotem na przecinkę graniczną, kilkadziesiąt metrów powyżej słupka granicznego numer 106. W ten sposób docieramy ponownie do miejsca gdzie w drodze na Pilsko rozstaliśmy się ze szlakiem czerwonym. Dalej podążamy opisaną już ścieżką, sprowadzającą nas w ciągu 30 /40 minut na przełęcz Glinne, do miejsca skąd rozpoczęliśmy nasz szlak.

zejście czarnym szlakiem z Pilska do widocznego w dole schroniska PTTK na Hali Miziowej

po lewej – zejście czarnym szlakiem z Pilska do widocznego w dole schroniska PTTK na Hali Miziowej / Hala Miziowa – po lewej za drzewem stary budynek schroniska, po prawej nowy

Dostępność trasy:

Szlak stosunkowo krótki, dostępny przez cały rok, w każdych warunkach z wyłączeniem okresu zimowego, gdy na kopule szczytowej Pilska zalegają duże masy śniegu, mogącego stwarzać zagrożenie lawinowe. Poruszanie się w warunkach zimowych, wymaga odpowiedniego zimowego doświadczenia górskiego. Podczas załamań pogody i zamglenia istnieje ryzyko zabłądzenia w obszarze kopuły szczytowej Pilska, należy zachować czujność.

zdjęcia od lewej: widok sprzed schroniska PTTK na Hali Miziowej na Babią Górę / …w drodze powrotnej tu w Rezerwacie Przyrody Pilsko

zdjęcia od lewej: widok sprzed schroniska PTTK na Hali Miziowej na Babią Górę / …w drodze powrotnej tu w Rezerwacie Przyrody Pilsko

Ostrzeżenia:

Pomimo że szlak w przeważającej części jest łatwy i technicznie nie wymagający, należy zachować ostrożność poruszając się po kopule szczytowej Pilska, istnieje niebezpieczeństwo zabłądzenia, gdyż szlak jest na tym odcinku wyjątkowo źle i słabo oznakowany.

…widoki na Beskid Żywiecki ze zboczy Pilska

Przydatne linki:

.

Ważne telefony / e-mail:

 • GOPR numer alarmowy – 985 lub 601 100 300
 • międzynarodowy numer ratunkowy: 112

.


opis trasy:  Beskid Żywiecki / Przełęcz Glinne – Pilsko – Przełęcz Glinne

aktualizacja: 30.08.2017 / opracowanie: Sebastian Nikiel

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org