Poradnik Fotograficzny

RECENZJE / tytuł: „Poradnik Fotograficzny” autor: Ross Hoddinott

 • Tytuł: „Poradnik Fotograficzny”
 • Autor: Ross Hoddinott
 • Rok wydania: wydanie I / dodruk maj 2010
 • Ilość stron: 192
 • Rodzaj okładki: miękka
 • Ilustracje: tak / liczne / kolorowe
 • Papier: wysokiej jakości papier kredowy
 • Średnia cena: 29zł (na dzień: 06.03.2017 / www.ceneo.pl )
 • Wydawnictwo: Galaktyka
 • Skład książki: klejona
 • Wymiary książki: 150 x 210 mm
 • Numer ISBN: 978-83-7579-116-7

.

Nieco bardziej zaawansowana tematycznie pozycja, przeznaczona jednak nie tylko dla posiadaczy zaawansowanych lustrzanek, lecz również zaawansowanych cyfrowych aparatów kompaktowych,  które umożliwiają pracę w trybach manualnych. Książka krok po kroku wprowadza nas w tajemnice poprawnej ekspozycji, rodzaje światła, oraz ich wykorzystania w fotografii.

Autor opisuję wszystko w bardzo przystępny sposób, oparty na wielu przykładach, w tym dziesiątkach pięknie wydanych fotografii, sprawiając że brzmiące zazwyczaj enigmatycznie techniczne określenia występujące w fotografii stają się łatwe do zrozumienia, a potencjał jaki opisują, łatwy do wykorzystania w praktyce. Wprowadza nas w świat fotografii, zaczynając od podstaw fotografii, od wyjaśnienia zasad działania samego aparatu cyfrowego, tudzież opisania budowy i podziału matryc światłoczułych. Następnie przeprowadza nas, posiłkując się zdjęciami, do coraz bardziej zaawansowanych zagadnień, szczególnie skupiając się na poprawnej ekspozycji. Na metodach jej uzyskania, oraz czynnikach na które fotografujący powinien zwrócić szczególną uwagę.

Na koniec autor dzieli się z nami również własnymi doświadczeniami odnośnie pracy z plikami RAW w cyfrowej ciemni. Opisuję również inne popularne systemy zapisu plików graficznych jak: JPEG, czy TIFF.

Książkę tę polecam Wszystkim dla których fotografia jest pasją, którzy pragną zgłębiać jej tajniki, podnosząc własny warsztat pracy, co bezpośrednio przekłada się na jakość zdjęć jakie uda nam się wykonać. Jest doskonałym punktem wyjściowym do dalszego zagłębienia się w piękny świat wyrażony poprzez aparat fotograficzny.

Ross Hoddinott – wielokrotnie nagradzany, profesjonalny fotograf pejzaży, niezależny pisarz i autor. Mieszka w południowo-zachodniej Anglii i należy do czołowych fotografów brytyjskich. Jest autorem sześciu książek o fotografii, w 2009 roku został nazwany „Najlepszym Brytyjskim Fotografem Dzikiej Przyrody”. Swoje zdjęcia publikuje w wielu magazynach, między innymi w „Outdoor Photography”, „Digital SLR Photography”, „BBC Wildlife”. Poradnik fotograficzny to jego piąta książka o tematyce fotograficznej. Więcej o autorze można dowiedzieć się z jego strony internetowej: www.rosshoddinott.co.uk

.

.


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.