RECENZJE / tytuł: „Polskie Himalaje – Największe tragedie” autor: Janusz Kurczab
- Cykl: „Polskie Himalaje”
- Tytuł części: „Polskie Himalaje – Największe tragedie”
- Część: V / V
- Autor: Janusz Kurczab
- Rok wydania: Wydanie I Warszawa 2008 rok
- Ilość stron: 160
- Rodzaj okładki: twarda
- lustracje: tak liczne kolorowe / oraz czarno-białe
- Papier: kredowy / wysokiej jakości
- Średnia cena: 29,90 zł
- Wydawnictwo: Agora SA Warszawa
- Skład książki: szyta
- Wymiary książki: 185 x 195 mm
- Dodatek do książki: TAK / płyta z filmem DVD
- Numer ISBN: tomu 978-83-7552-382-9
- Serii: 978-83-7552-377-5
.
Część piąta, ostatnia z serii pięciu książek, o wspólnej nazwie cyklu „Polskie Himalaje”. Jak wszystkie poprzednie została napisana przez znanego podróżnika, alpinistę i szermierza, Janusza Kurczaba. Podobnie jak każda z pozostałych części książka pięknie wydana, wzbogacona licznymi, barwnymi i czarno-białymi ilustracjami archiwalnymi, oraz sprzedawana w komplecie z pasjonującym filmem DVD, pozostającym w nurcie danego tomu.
Książka w całości dotyczy jak trafnie oddaje to tytuł, największych z tragedii górskich, jakie miały miejsce w Himalajach. Zarówno z udziałem naszych rodaków, jak i obywateli pozostałych państw świata. Jest znakomitym kompendium wiedzy faktograficznej o nich i taka sądzę w zamierzeniu była rola tej książki. Próżno bowiem szukać w niej patosu tychże tragedii, emocji które wzbudziły, dramatyzmu który stał się udziałem osób związanych z ofiarami, oraz partnerów wspinaczkowych którzy przeżyli. Książka w zwarty sposób, nie wyszukanym językiem relacjonuje kolejne wypadki, z zachowaniem do nich dużego dystansu, co biorąc pod uwagę że ich przekrój dotyka tak wiele różnych narodowości jest całkowicie zrozumiałe i usprawiedliwione. Nie na miejscu by było wyróżnianie jednej, tudzież z udziałem naszych wspinaczy, tragedii, poza inne z udziałem obcokrajowców. Biorąc ten czynnik pod uwagę język i styl książki jest zrównoważony i bardzo poprawny. Dostarcza ona bardzo wielu cennych informacji, czyniąc ją pozycją którą każdy związany czy zawodowo, czy duchowo z górami powinien posiadać w swej biblioteczce. Może stać się dobrym punktem startu, do dalszego zgłębiania losów ludzi którzy są w niej wymienieni, w tym również naszych największych, ze złotej epoki polskiego himalaizmu, alpinistów.
Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.