RECENZJE / tytuł: „Polskie Himalaje – Lodowi Wojownicy” autor: Janusz Kurczab
Cykl: „Polskie Himalaje”
- Tytuł części: „Polskie Himalaje – Lodowi Wojownicy”
- Część: II / V
- Autor: Janusz Kurczab
- Rok wydania: Wydanie I Warszawa 2008 rok
- Ilość stron: 160
- Rodzaj okładki: twarda
- lustracje: tak liczne kolorowe / oraz czarno-białe
- Papier: kredowy / wysokiej jakości
- Wydawnictwo: Agora SA Warszawa
- Skład książki: szyta
- Wymiary książki: 185 x 195 mm
- Dodatek do książki: TAK / płyta z filmem DVD
- Numer ISBN:
- tomu 978-83-7552-379-9
- serii 978-83-7552-377-5
.
Część druga, z serii pięciu książek, o wspólnej nazwie cyklu „Polskie Himalaje”. Jak wszystkie poprzednie została napisana przez znanego podróżnika, alpinistę i szermierza, Janusza Kurczaba.
Podobnie jak każda z pozostałych części książka pięknie wydana, wzbogacona licznymi, barwnymi i czarno-białymi ilustracjami archiwalnymi, oraz sprzedawana w komplecie z pasjonującym filmem DVD, pozostającym w nurcie danego tomu.
Niniejszy tom dotyczy w całości złotej ery polskiego himalaizmu, czyli okresu z końca lat 70 i lat 80, XX wieku. Relacjonuję kolejne trudne, ryzykowne, polskie narodowe wyprawy w góry najwyższe, ukazując korzenie i czas gdy narodził się przydomek jakim określano polskich alpinistów na świecie – „Ice warriors” (Lodowi Wojownicy), przydomek tudzież zaszczytny, co okupiony wieloma ofiarami, oraz ogromnym trudem, uporem i walecznością, naszych himalaistów. Książka prowadząc nas poprzez kolejne lata, z wymienionego czasu, pokazuje mechanizm i ciąg zdarzeń, które doprowadziły do jego ukucia, przyczyny dla których to właśnie zimą a nie w bardziej dogodnych porach roku nasi czołowi himalaiści atakowali najtrudniejsze ze szczytów świata. Dodać tu również należy że złota era naszych wypraw miała miejsce w bardzo trudnych czasach, chwiejącego się już ku upadkowi komunizmu w naszym kraju, gdy sytuacja gospodarcza była bardzo zła, a rynek konsumpcyjny świecił pustkami. To tylko dodatkowo uwypukla jak trudne zadanie przed sobą postawili, gdy z skromnym, dużo gorszym od ich zachodnich dobrze wyekwipowanych kolegów sprzętem, nasi wspinacze atakowali szczyty w Himalajach. Wszystkie te informację, wraz z rysem biograficznym poszczególnych osób, znajdziecie w tym tomie serii.
Podobnie jak pozostałe tomy książka jest dogłębnym, wspaniałym źródłem informacji, faktografii. Również podobnie jak w innych tomach pozostał tu utrzymany mało wyszukany, suchy, faktograficzny język, bez zabarwień emocjonalnych i z zachowaniem sporego dystansu od emocji towarzyszących tamtym wydarzeniom. To może w pewnym stopniu przeszkadzać, jednak nie wpływa to na to że jest to wartościowa pozycja do zakupu której gorąco zachęcam.
Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.