ortezy Pluspoint 4 marki Orthoservice

SPRZĘT / ortezy funkcjonalne Pluspoint 4 marki Orthoservice / strona 3/6

systematyka recenzji:

.

.

.

.

Przechodząc na pionową część profilu klatki, wyściółka łączy się z nimi za pomocą metalowych klipsów, tu z kolei plus za ten pomysł, jest to na pewno rozwiązanie lepsze od rzepów, dające mocniejsze połączenie, oraz dobrze rokujące pod kątem trwałości. Drugi podobny klips znajdziemy niżej, w miejscu gdzie kończy się wkładka, tuż powyżej mechanizmu regulującego kont zgięcia ortezy. Inną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo łatwy i szybko montaż i demontaż.

Najbardziej zaskakującym i równocześnie najbardziej widocznym elementem ortez Pluspoint 4 marki Orthoservice jest system mocowanie wyściółki do klatki. Po bokach zastosowano metalowe klipsy, skuteczne i trwałe rozwiązanie, natomiast na obręczy klatki, zarówno na dole jak i na górze, jedyne co ma w założeniu utrzymać wyściółkę na miejscu to wypustki z pianki…

Na pewno nie sposób tu również pominąć typu tkaniny pokrywającej wkładki od strony wewnętrznej gdzie ma ona kontakt ze skórą. Po budowie klatki, otworach w jej profilach, była to następna rzeczy która mnie nie tylko zdumiała, ale zaniepokoiła. Wkładki te pokrywa bowiem nietypowa tkanina syntetyczna, szara, plastyczna i perforowana. W dotyku przypomina sylikon. Łatwo się domyślić jakie były tu założenia projektowe. Taki materiał, cechujący się wysokim stopniem przywierania do skóry ma zapewnić właściwe trzymanie w miejscu wkładki, co ma też znaczenie pod kątem poprawnego działania opisanych wypustek. Natomiast perforowanie ma zapewnić lepszą wentylację z powierzchni skóry na jej zewnętrzną część. Tą z kolei pokryto już bardziej typową czarną tkaniną syntetyczną, cechującą się wysoką odpornością na tarcie. Dolna wkładka jest taka sama, dopasowana do rozmiaru tej części klatki.

Wyściółkę klatki ortez od zewnątrz pokrywa trwała tkanina syntetyczna, jej rdzeń wykonano z pianki MTP, natomiast wnętrze – co zaskakuje, z syntetycznej perforowanej tkaniny. Od początku wzbudzała one we mnie wątpliwości czy nie będzie powodować otarć i odparzeń… / zdjęcia na górze – górna część wyściółki ortezy, poniżej dolna.

Po stronie zewnętrznej, wzdłuż klatki, znajdziemy łącznie sześć wykonanych z czarnego elastycznego polimeru przelotek czteropunktowego systemu mocującego pasy nośne. Elementy te połączona z klatkę metalowymi śrubami, po stronie wewnętrznej wyposażono w głogówkę na klucz imbusowy. Na przeciwległej stornie klatki, znajdziemy tylko jeden taki element, na szczycie klatki, w dalszej części taśmy poprowadzono przez otwory w samej klatce. Same taśmy nośne to pełna klasyka. Mamy tu więc dobrej jakości taśmy Velcro, zakończone patkami z tworzywa, z logiem marki i numerem pasa określającym kolejność ich zapinania. Po wewnętrznej stronie pasów natrafimy na zdejmowane poduszki wypełnione sprężystą pianką poliuretanowa MTP, chroniące przed bezpośrednim uciskiem pasa na skórę.

Pora wspomnieć o wadze całkowitej ortezy Orthoservice Pluspoint 4 wynoszącej dla rozmiaru L 530 gramów. Pomimo że to niewiele, nie odbiega znacząco od wagi podobnych modeli, mieści się raczej w środkowej części stawki, właściwej dla tej półki cenowej. Dla porównania orteza marki DonJoy model 4Titude, wersja Long (długa) i rozmiarze M waży 490 g (będąc nawet dłuższą od rozmiaru L omawianego modelu).

Podsumowując tą część, trzeba przyznać że pierwsze wrażanie jakie robi orteza, przynajmniej do czasu aż przyjrzymy się jej bliżej, jest bardzo korzystne. Lekko agresywne, dynamiczne sportowe wzornictwo, linia klatki, dodatkowe wypustki i otwory, sprawiają wrażenie lekkiej a równocześnie solidnej, wytrzymałej i przemyślanej konstrukcji. Po bliższym przyjrzeniu, o ile posiadacie już jakieś doświadczenia z użytkowania podobnych ortez zaczynają się pojawiać pewne wątpliwości, wynikające paradoksalnie z opisanych innowacji. Póki jednak nie założymy ortez i nie ruszymy na dłuższy wypad w teren trudno mówić tu o pewnikach. Na plus zaliczyć trzeba modeli kompaktową budowę, łatwe do utrzymania w czystości wyściółki klatki, szybkie ich zakładanie i ściąganie, wygodne pasy nośne, oraz ogólny design. Czarna klatka z pomarańczowymi akcentami i kilkoma napisami jest znakomicie zrównoważona, przydając jej sportowego charakteru.

Na plus systemu nośnego ortezy Pluspoint4 należy zaliczyć również przelotki dla pasów wykonane z trwałego polimeru. Zamocowano je do klatki za pomocą śrub, stopień ich dokręcenia należy okresowo sprawdzać, w razie potrzeby dociągając je za pomocą dołączonego do zestawu klucza imbusowego.

O tym o czym jeszcze nie było, oraz o tym co w komplecie…

Jak pewnie zauważyliście podczas opisywania budowy ortezy nie wspomniałem o tak kluczowym ich elemencie jak mechanizm regulacji kąta zgięcia. Nie było to przeoczenie, lecz świadoma decyzja, wynikająca z faktu że zastosowane tu nietypowe rozwiązanie zasługuje na dogłębniejsze omówienie. W ortezach marki Orthoservice model Pluspoint 4 zdecydowano się zastąpić proste i bezawaryjne rozwiązanie, gdzie do wymiany bloczków regulujących zakres kąta zgięcia / przeprostu, trzeba użyć za każdym razem klucza imbusowego, jak w DonJoy 4Titude, znacznie bardziej złożonym, ale za to o wiele prostszym w regulacji.

Całość składa się od strony zewnętrznej z czterech elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Dwa to przesuwna, górna i dolna pokrywa zawiasu. Po ich rozsunięciu wzdłuż zawiasu, możemy wyciągnąć kolejny, ruchomy element. Wykonany jak pokrywy z czarnego tworzywa sztucznego pełni kluczową rolę w utrzymaniu bloczków w zawiasie. W uproszeniu ma kształt krzyża z dodatkowymi wypustkami na brzegach krótszego, poprzecznego, ramienia. Na jego spodzie natrafimy na dwa miedziane trzpienie. Na zewnątrz, wzdłuż zawiasu natrafimy na pomarańczowy napis z nazwą modelu.

Wróćmy jeszcze do wspomnianych miedzianych trzpieni. Wsuwane przechodzą przez zewnętrzną płytkę zawiasu umożliwiającego zginanie ortezy, następnie przez otwory w samych bloczkach i znów przez płytkę, tym razem zamykającej zawias od wewnątrz klatki ortezy. Tak proste że aż genialne! Całość wymiany bloczków sprowadza się więc do rozsunięcia pokryw, wyjęcia elementu z trzpieniami, założenia bloczków, ponownie włożenia elementu z trzpieniami i zamknięcia pokryw. Musicie przyznać że to znaczne udogodnienie względem rozwiązania standardowego, to jest takiego gdzie w celu wymiany bloczków konieczne jest zdjęcie wewnętrznych poduszek na kolanach, następnie za pomocą klucza imbusowego, lub śrubokręta krzyżaka (w zależności od typu ortezy) trzeba wykręcić śruby, by wyjąć bloczek, a potem powtórzyć całość odwrotnie.

W ortezach marki Orthoservice model Pluspoint 4 zdecydowano się zastąpić proste i bezawaryjne mechanizmy regulacji kąta zgięcia na rzecz znacznie bardziej innowacyjnych, ale równocześnie potencjalnie bardziej narażonych na uszkodzenie mechanizmów, nie wymagających użycia narzędzi do wymiany bloczka określającego kąt zgięcia. Opiera się on o rozsuwane pokrywy mechanizmu wykonane z tworzywa sztucznego, oraz wyjmowanej płytki z trzpieniami blokującymi rzeczowe bloczki.

.

.

Drogi czytelniku, niezmiernie się cieszę że odwiedziłeś moją stronę. Jeśli niniejsza recenzja okazała się pomocna, miło mi będzie jeśli wesprzesz mnie w mojej drodze, możesz to zrobić dokonując wpłaty na subkonto fundacji SŁONECZKO, wspierając moją walkę z chorobami (dane do wpłat «znajdziecie tutaj») – za każdy najmniejszy datek z góry serdecznie dziękuję!

.


SPRZĘT / ortezy funkcjonalne Pluspoint 4 marki Orthoservice / strona 3/6

tekst, opracowanie i grafiki: Sebastian Nikiel 16.04.2023

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, grafiki, loga, zrzuty ekranów aplikacji i stron internetowych, związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.