PIXEL TW-283

SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 4/4

.

Krótko o praktyce i słowo na zakończenie…

Bez względu na to jak dobrych by teoretycznych możliwości dane urządzenie nie prezentowało, prawdziwym sprawdzianem jest zawsze praca w terenie. Zestaw do zdalnej kontroli migawki aparatu marki PIXEL model TW-283 odwiedził ze mną dotychczas kilkukrotnie beskidzkie szlaki, upalnym latem, ale i w chłodne jesienne dni. Towarzyszył mi też podczas okazjonalnych foto wypadów w plener, jak i pracy w domowym studio.

Jeden z pierwszych górskich wypadów z zestawem do bezprzewodowej kontroli migawki PIXEL TW-283 / Szyndzielnia, Beskid Śląski 30.07.2021r

Podczas jednego z pierwszych wypadów na górski szlak, tudzież na pobliski mi Klimczok w Beskidzie Śląskim (30.07.2021), pilot TW-283TX zaskoczył mnie swym względnie dużym rozmiarem. Jego długość wynosząca 145,5 mm co prawda dobrze przekłada się na poprawę wygody chwytu, szczególnie w przypadku osób z większymi dłońmi, równocześnie sprawia jednak że znacznie trudniej schować go do kieszeni spodni. W tym ostatnim przypadku powstał też inny niespodziewany problem. Szybko okazało się spust przycisku migawki jest tak miękki że wystarczy bardzo mała siła aby został uruchomiony. Pomimo że jego główkę otacza kołnierz z tworzywa na korpusie pilota, nie chroni on właściwie przed przypadkowym wciśnięciem.

Beskid Śląski 30.07.2021 – na górze po lewej w drodze z Szyndzielni na widoczny w tle Klimczok, po prawej na górze widok ze zboczy Klimczoka na Przełęcz Kowiorek, Magurę i Schronisko PTTK pod Klimczokiem, na dole po lewej i prawej widok na Skrzyczne z grzbietu masywu Magury. Wszystkie fotografie poza zdjęciem po prawej na górze wykonano recenzowanym zestawem oraz aparatem FUJIFILM X-T20 w trybie bracketingu z przesunięciem ekspozycji o 1/3 EV.

Przywara ta co prawda jest dość drobna, potrafi jednak czasem zirytować. Przestawiając się z miejsca na miejsce, zazwyczaj z rozłożonym statywem i zamocowanym na nim aparatem, mając włączony pilot w kieszeni łatwo możemy odpalić migawkę aparatu. By tego uniknąć konieczne jest każdorazowe wyłączanie pilota, przed włożeniem go do kieszeni, tym bardziej że pilot wyposażono w samoczynne wyłączenia dopiero po 30 minutowym okresie bezczynności. Choć ten parametr rozmija się akurat ze stanem faktycznym, gdyż w testowanym egzemplarzu pilot wyłącza się po 20 minutach bezczynności. W miejscu tym pora też wspomnieć o innej stwierdzonej wadzie, odbiornik TW-283TX w ogóle nie został wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania. Co ciekawe tak samo było w przypadku odbiornika z zestawu YouPro YP-870 II.

Zestaw PIXEL TW-283 jest znacznie większym urządzeniem od YouPro YP-870 II. W przypadku pilota/nadajnika PIXEL TW-283TX poprawia to co prawda wygodę użytkową, utrudnia jednak przenoszenie go choćby w kieszeni spodni, natomiast w przypadku odbiornika PIXEL TW-283 RX rozmiar wpływa negatywnie na wygodę obsługi pierścienia ostrości obiektywu.

Znacznie poważniejszym od powyższych niegodności był inny problem. Podczas pierwszych prób pracy z wykorzystaniem zestawu PIXEL TW-283, na ekranie LCD odbiornika zamontowanego w szynach gorącej stopki aparatu, pojawił się błąd nr E04 (error nr 04). Jego wystąpienie blokowało odbiornik uniemożliwiając dalszą pracę do chwili jego ponownego wyłączenia / włączenia. Warto tu dodać że pojawiał się on przede wszystkim po dłuższym czasie bezczynności. Towarzyszyło temu również wzmożone zapotrzebowanie na energię odbiornika. Dość powiedzieć że po jednym dniu w terenie i bynajmniej nie specjalnie wielu zarejestrowanych klatkach za jego pośrednictwem, pełne wcześniej ogniwa zostały wyczyszczone z energii. Pamiętajmy tu że deklarowany czas czuwania (nie aktywnej pracy) wynosi aż 400 godzin.

Pozostawienie w stanie dłuższej bezczynności włączonego odbiornika PIXEL TW-283 RX prowadziło czasem do zawieszenia urządzenia i pojawienia się komunikatu o błędzie – E04, rozwiązaniem tego problemu okazało się tak jak w przypadku YouPro YP-870 Tx Rx II zaklejenie taśmą izolacyjną metalowego gwintu w stopce montażowej. Tu podczas fotografowania wałów przeciwpowodziowych nad Jeziorem Żywieckim 19.07.2021r

W końcu wpadłem na pomysł że być może pojawił się tu problem który wystąpił w podobnych okolicznościach na odbiorniku YouPro Rx II. Sprawę rozwiązało wówczas zaklejenie taśmą izolacyjną metalowego gwintu ¼ cala w stopce montażowej urządzenia. Testy przeprowadzone na omawianym odbiorniku z zestawu PIXEL TW-283 potwierdziły te podejrzenia. Po zastosowaniu tej prostej sztuczki nie pojawił się już ani razu błąd E04, podobnie drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię odbiornika PIXEL TW-283 RX. Wychodzi więc na to że oba urządzenia zwyczajnie przekazywały napięcie na gorącą stopkę aparatu… pragnę tu jednak zaznaczyć że wada ta może dotyczyć wyłącznie omawianego egzemplarza, lub używanego przeze mnie aparatu FUJIFILM T-X20.

Po zaklejeniu metalowego gwintu w stopce montażowej problem z występowaniem błędu E04 nigdy więcej się nie powtórzył. Po prawej – jezioro Żywieckie 19.07.2021r

Skoro już tak narzekam to litanię tych żalów zamyka jakość, a ściślej typ, przewodu dołączone do zestawu sprzedażowego. Dodano tu bowiem zwykły prosty 40 cm kabelek, który jest zdecydowanie zbyt krótki do wygodnej pracy z pominięciem bezprzewodowego odbiornika, a równocześnie trudno go również w sposób komfortowy ułożyć wokół body i obiektywu tak aby nie przeszkadzał podczas pracy. Tu minus dla marki za szukanie oszczędności na tak tanim akcesorium. Na pocieszenie pozostaje fakt że można zakupić spiralną wersję przewodu komunikacyjnego, choć podnosi to cenę zestawu o około 15 do 25 zł.

…wędrówki z zestawem PIXEL TW-283, tu Beskid Ślaski w drodze na Kozią Górkę 14.10.2021 – na górze po lewej i prawej zespół leśny w Mikuszowicach nieopodal błoni miejskich, na dole po lewej schronisko na Koziej Górce, natomiast po prawej widok z przełęczy pod szczytem Koziej Górki w stronę żółtego szlaku prowadzącego na Kołowrót.

No to sobie ponarzekałem… dla równowagi więc o zaletach. Tych na szczęście urządzenie ma równie wiele. Na pewno wyróżnić trzeba ogólną jakość wykonania zestawu PIXEL TW-283. Zarówno nadajnik, jak i odbiornik wykonano z wysokiej jakości tworzyw. Wszystkie elementy zostały starannie wykończone i spasowane. Nic nie trzeszczy, ani się nie ugina. Warto też wspomnieć że również pleksi przykrywające ekran LCD nadajnika po ponad półrocznej służbie nie nosi istotnych śladów użytkowania, pomimo dość częstego noszenia w kieszeni, czasem wraz z innymi drobiazgami. Na plus też ogólny wygląd, klasyczne, stonowane, zrównoważone i proste ponadczasowe wzornictwo, dzięki czemu zestaw będzie się dobrze prezentował zarówno dziś, jak i za kilka lat. Pozostając jeszcze w temacie samych materiałów i budowy pewnym cieniem na wymienionych zaletach kładzie się tu dość niskiej jakości, niejednorodne podświetlenie ekranów LCD, które można uznać jedynie za dostateczne.

Beskid Śląski, szlak z Węgierskiej Górki na Magurkę Radziechowską – tu wszystkie zdjęcia wykonane na Hali Radziechowksiej 15.08.2021r – pomimo kilku stwierdzonych mankamentów zestawu PIXEL TW-283 praca z jego wykorzystaniem jest bardzo komfortowa, na duże wyróżnienie zasługuje tu również stabilność połączenia pomiędzy odbiornikiem, a nadajnikiem…

Od strony użytkowej na pewno warto wyróżnić tu przemyślaną i prostą w obsłudze nawigację po funkcjach pilota. Urządzenie oferuje rozbudowane tryby pracy, a za sprawne poruszanie się pomiędzy funkcjami odpowiadają tylko trzy przyciski (wybierak i dwa przyciski funkcyjne pod ekranem). Dobrze że zrezygnowano też w modelu z zupełnie zbędnych bajerów jak programowalne zdjęcia seryjne w istocie bowiem długość i charakterystyka serii zawsze będzie zależna od nadrzędnego tu aparatu.

Zestaw PIXEL TW-283 towarzyszył nam podczas późno letniego wyjazdu z Żoną na Przełęcz Nad Łapszanką umożliwiając wykonanie wielu kreatywnych ujęć, ale też własnych portretów. Tu na górze po lewej przed kościołem w Zakopanem, po prawej na górze, oraz lewej i prawej na dole Przełęcz Łapszanka.

Zestaw do zdalnej obsługi pracy migawki marki PIXEL model TW-283 towarzyszył mi podczas wielu pięknych wypadów terenowych, zapewniając wysoki komfort pracy, pomijając problematyczny przewód komunikacyjny i zbyt czuły przycisk spustu migawki. Na duże wyróżnienie zasługuje tu stabilność połączenia pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem. Nigdy bez względu na długość pracy, czy odwrotnie bezczynności, nie doszło do zerwania komunikacji pomiędzy nimi (po rozwiązaniu problemu z błędem E04). Również samo body aparatu nigdy nie protestowało przeciw bohaterowi naszej recenzji zachowując pełną kompatybilność. Pewnym cieniem na tych zaletach kładą się stwierdzone przywary, jednak to co najważniejsze – wygodna zdalna praca, oraz rozbudowane możliwości wyzwania migawki, plus ogólny komfort użytkowy stoją tu na bardzo wysokim poziomie.

Świt na Przełęcz nad Łapszanką – możliwość bezprzewodowej kontroli pacy migawki otwiera przed nami mnóstw nowych możliwości pracy, od najprostszej funkcjonalności w postaci zdalnego wyzwolenia startu migawki, przez tryb BULB, po rozbudowany interwałometr, z wszystkich tych zadań świetnie wywiązywał się recenzowany zestaw PIXEL TW-283

Reasumując jeśli tylko poszukujecie podobnego pilota do zdalnej obsługi migawki zakup zestawu PIXEL TW-283, dostępnego z przewodem umożliwiającym sparowanie z automatyką szerokiego wachlarza aparatów fotograficznych różnych marek, może być bardzo korzystną propozycją. Szczególnie biorąc poprawkę na jego rozbudowane tryby pracy, oraz stosunkowo niską cenę. Jeśli natomiast poszukujecie urządzenia nieco bardziej kompaktowego, z lepszym przewodem w zestawie, oraz lepszym podświetleniem ekranów korzystniejszy może się okazać dla was wybór zestawu YouPro YP-870 II, tym bardziej że oba urządzenia są w podobnej cenie.

Długie czasy ekspozycji, bracketing, programowalne opóźnienia startu migawki, czy eliminacja konieczności ręcznego zwalniania spustu migawki na aparacie co chroni przed wpadaniem korpusu w wibracje, sprawiają że potencjalny zakres zadań w jakich przyda się nam zestaw do zdalnego bezprzewodowego wyzwania migawki jest wciąż ogromny. Omówiony w tej recenzji zestaw marki PIXEL model TW-283 wywiązał się wzorowo z wszystkich stawianych mu wymagań i choć po drodze stwierdzono kilka jego wad, gubią się one wśród o wiele liczniejszych zalet.

.

Zalety:

  • proste parowanie
  • duża ilość trybów pracy
  • rozbudowany tryb interwałometru
  • wzorowy stosunek ceny do jakości
  • precyzyjne wykonanie z dobrej jakości materiałów
  • kompatybilność z automatyką aparatów wielu marek
  • dostępność wielu typów przyłączy właściwych dla aparatu danej marki
  • stabilne połączenie na zweryfikowanym dystansie 80m, również w ciasnych zamkniętych pomieszczeniach
  • ergonomiczny kształt i wzorowe wyważenie pilota TW-283 RX
  • wzorowa gospodarka energią nadajnika i odbiornika*
  • czytelne, monochromatyczne ekrany LCD
  • niska waga całościowa i poszczególnych elementów zestawu
  • możliwość wyboru spośród 30 kanałów łączności pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem

.

Wady:

  • zbyt czuły przycisk AF / migawki
  • urządzenia, oraz rozładowania jego baterii*
  • incydentalne zawieszanie automatyki aparatu*
  • brak jakichkolwiek uszczelnień chroniących przed wodą
  • prawdopodobne przenoszenie napięcia przez gwint statywowy w stopce montażowej odbiornika prowadzące do zawieszenia
  • prosty (nie spiralny) i krótki przewód łączący odbiornik z aparatem
  • niska jasność i niejednorodne pokrycie światłem ekranów LCD przez diody podświetlające
  • stosunkowo duże wymiary obudowy zarówno pilota jak i odbiornika
  • nie do końca poprawnie pracująca funkcja automatycznego wyłączenia podczas dłuższej bezczynności nadajnika
  • brak opcji automatycznego wyłączania odbiornika

.

* do chwili zaklejenia gwintu taśmą izolacyjną

.

Przydatne linki:

.

Opracowania powiązane / podobne w dziale SPRZĘT:

.

oficjalna strona marki:

www.pixelhk.com

.


SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 4/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia: Sebastian Nikiel 26.11.2021

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.