PIXEL TW-283

SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 3/4

.

Parowanie, stabilność połączenia, zużycie energii i zasięg…

Pomówmy już junak o bardziej praktycznych cechach zestawu PIXEL TW-283, zaczynając od parowania i stabilności połączenia. Połączenie nadajnik / odbiornik przebiega w sposób bardzo prosty i intuicyjny. Jeśli tylko oba urządzenia ustawione mają te same kanały odbioru, natywnie jest to kanał pierwszy (CH01), połączenie następuje automatycznie. W przypadku gdy dokonywaliśmy zmiany w którymś z nich wystarczy ustawić te same kanały, w poznanym już zakresie od 1 do 30 (CH01 – CH30). Funkcja ta może się nam przydać w sytuacji gdy korzystamy z innych urządzeń bezprzewodowych, lub w naszym sąsiedztwie znajdzie się takowe pracuje na tym samym kanale co nasze. Zmiana kanału uchroni wówczas nasz zestaw przed zakłóceniami pracy, należy tylko pamiętać aby kanały w nadajniku / odbiorniku były zawsze zgodne.

Zestaw do zdalnej kontroli migawki jest niezwykle ważnym akcesorium które powinno znaleźć swoje miejsce w torbie każdego pasjonata fotografii. Umożliwiają one wykonywanie zaawansowanych, kreatywnych ujęć. Tu oba zdjęcia wykonane z wykorzystaniem omawianego zestawu PIXEL TW-283 zamontowanym na aparacie FUJIFILM X-T20. Po lewej zabytkowy drewniany kościół Św. Barbary w Mikuszowicach – ujęcie złożone z kilkunastu klatek wykonanych z przesunięciem ekspozycji o 1/3 EV, po prawej widok na masyw Równicy, z rejonu Beskidu nieopodal Przełęczy Krakoszczonka – zdjęcie złożone z trzech klatek w trybie bracketingu z przesunięciem ekspozycji o 1/3 EV.

Po nawiązaniu połączenia zestaw PIXEL TW-283 odznacza się wyjątkowo stabilną i bezproblemową pracą. Deklarowany zasięg pomiędzy odbiornikiem, a nadajnikiem wynosi 80 m i faktycznie znalazło to swoje potwierdzenie podczas pracy. W sprzyjających okolicznościach zasięg osiągał nawet około 95 ~ 100 m. Pisząc o sprzyjających okolicznościach mam na myśli otwartą, pozbawioną przeszkód i innych zakłóceń przestrzeń jak pola, czy łąki. W przypadku pracy w dość gęstym lesie zasięg mieścił się wciąż w deklarowanych 80 m, co jednak zasługuje na duże wyróżnienie. Również w zamkniętych pomieszczeniach zestaw radzi sobie znakomicie. Podczas prób w domu, w starej kamienicy o ścianach nośnych grubych na 50 cm, oddzielony taką właśnie ścianą, dwoma działowymi, oraz drzwiami zestaw wciąż zapewniał wzorową, bez żadnych opóźnień łączność. Pod tym więc względem duży plus dla marki.

Pomimo ewoluującej funkcjonalności aplikacji do zdalnej kontroli parametrów ekspozycji i migawki wciąż brak im tak istotnych funkcji jak tryb BULB, bracketing, czy rozbudowany interwałometr. Z tych właśnie względów zestawy do zdalnej kontroli migawki, jak omawiany, wciąż są niezbędnym akcesorium. Natomiast w wielu prostszych przypadkach aplikacje producenckie są dobrym rozwiązaniem które sam bardzo cenię. Tu po lewej zdjęcie wykonywane właśnie za pośrednictwem aplikacji na smartfon Camera Remote Control i aparatu FUJIFILM X-T20, po prawej z kolei przykład fotografii niemożliwej do wykonania w ten sposób – wymagającej zaawansowanego pilota do zdalnej kontroli migawki – świat na Przełęczy Łapszanka, zdjęcie wykonane aparatem FUJIFILM X-T20 z zamontowanym zestawem PIXEL TW-283TX (tryb interwałometru, zdjęcie składające się z czterech klatek z gradacją czasu otwarcia migawki).

Przyznam się natomiast że temat zużycia energii potraktowałem początkowo po macoszemu… z góry założyłem że będzie ono równie niskie jak w zestawie YouPro YP-870 II, oraz zgodne z deklaracjami marki PIXEL. Nie wziąłem tu jednak pod uwagę jednego potencjalnie negatywnie nań wypływającego aspektu, a ściślej o nim zapomniałem. Powracamy tu ponownie do obecnego w stopce montażowej odbiornika metalowego gwintu o rozmiarze ¼ cala. Podczas pierwszych testów zestawu YouPro YP-870 II okazało się że zamontowany i pozostawiony w trybie czuwania na gorącej stopce aparatu odbiornik dość szybko zużywał baterie. Co więcej pojawił się czasem problem z samym działaniem odbiornika który po prostu się zawieszał.

Odbiornik PIXEL TW-283 RX wyposażono w stopkę montażową z plastikowym pierścieniem regulującym docisk, w jej podstawie dodano metalowy gwint statywowy ¼ cala – po prawej rzeczowe urządzenia podczas pracy, zamontowane na aparacie FUJIFILM X-T20.

Będąc w ternie, fotografując z wykorzystaniem omawianego obecnie zestawu PIXEL TW-283 doszło do bardzo podobnej sytuacji. Po pozostawieniu na kilkanaście minut w stanie czuwania odbiornika zamontowanego na gorącej stopce aparatu, przy próbie wykonania zdjęcie urządzenie po prostu wskazało błąd opisany na ekranie „E04” jak się łatwo domyślić chodziło o error nr 04. Wówczas coś zaczęło mi już w głowie świtać, sytuacja wydawała mi się dziwnie znajoma. Po powrocie do domu ze zdziwieniem stwierdziłem również że ogniwa odbiornika są puste. Dopiero wówczas przypomniałem sobie problemy jakich doświadczyłem początkowo w trakcie użytkowania zestawu YouPro YP-870 II.

Pomimo wszystkich stwierdzonych zalet zestaw PIXEL TW-283 nie jest też całkowicie wolne od wad, na pewno należy do nich 40 cm prosty a nie spiralny przewód komunikacyjny… Tu zestaw TW-283 RX na aparacie FUJIFILM T-X20 podczas rejestracji zachodu słońca nad Bielsko-Białą, widok z Koziej Górki, Beskid Śląski.

Rozwiązanie w tamtym przypadku okazało się banalnie proste. Problem generował bowiem metalowy gwint obecny w stopce montażowej nadajnika – taki sam jak w przypadku omawianego obecnie. Zupełnie tak jakby dochodziło do zwarcia pomiędzy metalową szyną sygnalizacyjną obecną w gnieździe gorącej stopki aparatu, a krawędzią wymienionego gwintu. Nie do końca wierząc w słuszność tych działań zakleiłem wówczas ten ostatni taśmą izolacyjną, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. Wszelkie problemy z nadmiernym zużyciem energii, oraz pojawianiem się błędów w łączności nigdy więcej się nie powtórzyły. Spróbowałem więc zrobić to samo w przypadku zestawu PIXEL TW-283 i znów okazało się do doskonałym remedium na opisane problemy.

Dużym zaskoczeniem był fakt że wyposażony w stopce montażowej w metalowy gwint odbiornik PIXEL TW-283 RX podczas dłuższej bezczynności ulegał zawieszeniu, informując na ekranie o wystąpieniu błędu E04 (zdjęcie poglądowe). Remedium na te problemy okazało się podobnie jak w przypadku YouPro YP-870TX RX II zaklejenie metalowego gwintu mającego kontakt z szynami gorącej stopki korpusu aparatu.

Nieco zadziwia tu fakt pojawienia się tego problemu w obu urządzeniach, można by oczywiście rozważać uszkodzenie samej gorącej stopki w aparacie, jednak wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na fakt że każdy z zestawów testowany był na innym aparacie, to jest YouPro YP-870 Tx na FUJIFILM X-M1, natomiast PIXEL TW-283 na FUJIFILM X-T20. W każdym razie jeśli doświadczycie podobnych problemów warto wiedzieć że można im stosunkowo łatwo przeciwdziałać po prostu zaklejając podstawę stopki montażowej odbiornika, przynajmniej w aparatach wymienionej marki.

Tryby pracy…

Wraz z zestawem PIXEL TW-283 otrzymujemy dwujęzyczną instrukcję obsługi, tudzież w języku angielskim, oraz chińskim. Tu też zazwyczaj zaczynają się schody… instrukcje tego typu bywają bowiem pełne niedomówień i błędów. Nie inaczej jest i tym razem choć na obronę marki dodam że na tle innych urządzeń pochodzących z kraju smoka, ta instrukcja w wersji angielskiej i tak jest całkiem nieźle napisana. Pewnych rzeczy po prostu należy poszukać w samym urządzeniu, empirycznie dochodząc do zasad jego działania. Sam to zadanie miałem o tyle uproszczone że pod kątem obsługi omawiany zestaw nie różni się znacząco od YouPro YP-870 II. Różnice sprowadzają się przede wszystkim do ilości fizycznych przycisków i przypisanych ich wyodrębnionych z menu nawigacyjnego funkcji. W przypadku pilota PIXEL TW-283 TX nawigacja ta została znacząco uproszczona, oraz uporządkowana.

Na duży plus zestawu PIXEL TW-283 należy zaliczy przemyślaną, oraz intuicyjną nawigację po trybach pracy urządzenia.

Zdjęcia pojedyncze i seryjne – ogólnie…

Po włączeniu zasilania nadajnika (pilota), uruchomi się on w ostatnim wybranym trybie pracy. Pierwotnie jest to pierwsza, a równocześnie podstawowa z jego funkcji – obsługa zdalnego wyzwalania zdjęć w trybie pojedynczym. Kolejny tryb pracy to zdjęcia seryjne. Tu właśnie od natrafiamy na ważną różnice pomiędzy urządzeniem YouPro YP-870 II, a omawianym PIXEL TW-283. Odkrycie tej różnicy było dla mnie dość sporym zaskoczeniem. Spodziewałem się że marka PIXEL, mimo wszystko nieco wyżej plasowana od YouPro i znacznie lepiej rozpoznawalna w naszym kraju, nie tylko zapewni taką samą funkcjonalność zestawu, ale doda jeszcze coś ekstra.

Tymczasem okazuje się że w przypadku zdjęć seryjnych funkcjonalność pilota TW-283TX ograniczona została do możliwości rejestracji serii zdjęć składającej się wyłączenie z tylu klatek na ile pozwala sam aparat fotograficzny. Po pierwszym zaskoczeniu i chyba lekkim rozczarowaniu, gdyż zestaw YouPro oferował tu możliwość rejestracji programowalnej serii zdjęć, od 1 do 99 klatek, lub do zapełnienia buforu pamięci aparatu, zdałem sobie sprawę że tak naprawdę to właśnie odpowiedź na zasadność dostępności takiej funkcji znalazła się w słowach – bufor pamięci aparatu.

Pilot / nadajnik PIXEL TW-283TX po lewej w podstawowym trybie zdalnego pojedynczego wyzwalania migawki, po prawej w trybie zdjęć seryjnych – świadczą o tym ikonki w dolnej części ekranu, w środkowej prezentowany jest wybrany kanał łączności z odbiornikiem tu CH01.

W istocie bowiem nie ma znaczenia jaką funkcjonalność oferuje tu pilot, gdyż ma on zawsze funkcję podrzędną – slave, a aparat nadrzędną – master. W związku z czym to ile będziemy mogli wykonać ujęć w serii określają nie możliwości pilota ale samego aparatu. W grę wchodzi tu również właśnie pojemność bufora pamięci tego ostatniego i szybkość zapisu zdjęć. Marka PIXEL usankcjonowała tu więc po prostu stan faktyczny eliminując z pokładu pilota TW-283TX zupełnie zbędny bajer.

Reasumując w przypadku podstawowego trybu wyzwalania migawki aparatu mamy w przypadku zestawu PIXEL TW-283 możliwość rejestracji zdjęć pojedynczych, oraz seryjnych – przy czym ten ostatni tryb uzależniony jest bezpośrednio od trybu pracy wybranego w aparacie. Nawigacja po menu pilota, oraz ogólny układ funkcyjny fizycznych przycisków jest bardzo intuicyjny i prosty do opanowania. Do dyspozycji tylko cztery fizyczne przyciski, dwa tuż po ekranem, duży wybierak krzyżakowy w części centralnej i ulokowany poniżej duży dwustopniowy przycisk migawki. Spójrzmy teraz jak obsługa tych trybów / ich wygląd prezentuje się od strony praktycznej.

…w przypadku zdjęć seryjnych funkcjonalność pilota TW-283TX ograniczona została do możliwości rejestracji serii zdjęć składającej się wyłączenie z tylu klatek na ile pozwala sam aparat fotograficzny. Ma to sens, ponieważ aparat zawsze pełni rolę nadrzędną (master), a pilot podrzędną (slave), nie ma więc znacznie jakie możliwości w tym zakresie oferuje pilot, jak ma to miejsce w przypadku nadajnika YouPro YP-870 Tx, gdzie jak zaznaczono na zdjęciu po prawej istnieje teoretyczna możliwość ustawienia liczby zdjęć w serii…

Tryby pracy – przygląda się bliżej…

Ekran LCD pilota TW-283TX podzielony jest poziomo na trzy części. W części centralnej pojawią się reprezentowane największą czcionką parametry zmienne danego trybu, lub ich nazwa. W dolnej linii, prezentowane są ikony reprezentujące pięć głównych trybów pracy, natomiast na górnej belce prezentowane są programowalne tryby pracy interwałometru. Po trybach pracy poruszamy się za pomocą wybieraka, w prawo przechodząc do kolejnych, w lewo chcąc się cofnąć.

Pragnąc zmodyfikować parametry danego trybu pracy, np. wielkości czasu opóźnienia startu migawki w trybie timera po wybraniu tego programu (wybierak – lewo/prawo), przyciskamy buton w części centralnej wybieraka aż parametry modyfikowalne zaczną migać na ekranie. Następnie za pomocą strzałek w górę i w dół wybieramy interesującą nas wartość, wszystkie zmiany zatwierdzamy centralnym przyciskiem wybieraka.

Nawigacja po trybach pracy omawianego zestawu jest naprawdę dobrze przemyślana, prosta i intuicyjna. Na pochwałę zasługuje tu również fakt że urządzenie od pierwszego sparowania i połączenia z aparatem zapewnia stabilną pracę w pełni zgodną z automatyką aparatu.

Analogicznie jeśli w danym trybie można zmodyfikować więcej parametrów, jak właśnie choćby we wspomnianym, gdzie prócz wartości opóźnienia startu rejestracji obrazu możemy ustalić wartość wykonanych klatek, po dokonaniu wyboru pierwszego parametru przyciskami lewo/prawo wybieraka przechodzimy do kolejnego parametru, a następnie zmieniamy jego wartość przyciskami góra/dół, wybór zatwierdzając centralnym przyciskiem wybieraka.

Menu pilota PIXEL TW-283TX posiada trzy główne ekrany nawigacyjne po trybach pracy, z zastrzeżeniem że ekran trzeci jest tak naprawdę kontynuacją drugiego, konieczność jego dodania była spowodowana brakiem miejsca na jedną z funkcji trybu interwałometru.

EKRAN I

Podstawowy ekran funkcyjny. Podążając wybierakiem od lewej do prawej zobaczymy kolejno ikonki trybów pracy:

  • zdjęcia pojedyncze
    • Podstawowa funkcjonalność pilota, umożliwia zdalny start rejestracji zdjęcia według ustawień wybranych w aparacie.

.

  • zdjęcia seryjne
    • Ilość klatek rejestrowanych w serii jest bezpośrednio uzależniona od wybranego trybu i możliwości aparatu – rejestrację rozpoczynamy przez wciśnięcie spustu migawki na pilocie, a następnie jego przytrzymanie do chwili zakończenia rejestracji serii.

.

  • tryb BULB
    • Tryb umożliwiający otwarcie migawki aparatu na zdefiniowany przez nas czas. Wciśnięcie przycisku migawki uruchamia funkcję, a powtórne naciśnięcie kończy. W trybie tym możemy pozostawić migawkę otwartą na maksymalny czas 99 godzin, 59 minut i 59 sekund. Pamiętajmy jednak by tryb ten mógł zadziałać aparat musi mieć ustawiony czas otwarcia migawki w trybie Bulb („B”), w przeciwnym razie migawka otworzy się i zamknie według czasu ustawionego w body, ze względu na jego nadrzędną funkcję (Masters). Warto też wspomnieć że ostateczna długość naświetlania ograniczona jest również pojemnością baterii aparatu, lub jego ograniczeniami narzuconymi przez producenta – na przykład w przypadku użytkowanego przeze mnie FUJIFILM X-T20 maksymalny czas otwarcia migawki wynosi 60 minut.

.

  • TIMER (samowyzwalacz)
    • Tryb umożliwiający ustawienie opóźnienia otwarcia migawki w zakresie od 1 do 59 sekund, oraz ilość wykonanych klatek od 1 do 99. W trybie tym w linii środkowej ekranu po lewej zobaczymy wybrana liczbę klatek, po prawej czas opóźnienia startu migawki. Wszelkie zmiany wprowadza są tu za pomocą wybieraka. Chcąc zaprogramować ilość klatek w ujęciu i opóźnienie startu ich rejestracji wciskamy środkową część wybieraka, uruchamiając tryb edycji parametrów.  Aktywny parametr zacznie migać, jako pierwszy będzie to czas opóźnienia otwarcia migawki. Tu korzystając z górnej i dolnej strzałki wybieraka odpowiednio wydłużamy, lub zmniejszamy czas opóźnienia. Chcąc przejść do edycji liczby klatek w ujęciu korzystamy z lewej poziomej strzałki, chcąc powrócić do czasu opóźnienia prawej. Wszystkie zmiany zatwierdzamy pojedynczym krótkim wciśnięciem buttona w części centralnej wybieraka.

.

  • wybór kanału / od CH01 do CH30
    • Zestaw PIXEL TW-283 umożliwia pracę na jednym z trzydziestu dostępnych kanałów, należy pamiętać że aby urządzenia wzajemnie mogły się widzieć i komunikować muszą one pracować na tym samym kanale łączności. Nawigacja po trybie zmiany kanału obsługiwana jest dokładnie w taki sam sposób jak wcześniejsze, tudzież za pomocą wybieraka. Po wejściu w ten tryb, aby zmienić numer kanału na jakim urządzenie ma łączyć się z odbiornikiem (TW-283 RX) wciskamy środku przycisk wybieraka, następnie strzałkami góra/dół zmieniamy wartość w zakresie od 1 do 30. Wybór zatwierdzamy środkowym przyciskiem wybieraka.

PIXEL TW-283TX tryby pracy od góry od lewej: zdjęcia pojedyncze / zdjęcia seryjne / tryb BULB / timer (opóźnienie startu migawki) / wybór kanału łączności

EKRAN II i III

Minąwszy ostatni tryb pracy na pierwszym ekranie (wybór kanału CH / Communication Channel), wciąż podążając wybierakiem w prawo przechodzimy do kolejnego ekranu menu nawigacyjnego pilota PIXEL TW-283TX. Jest to ekran, który wraz z ekranem III, w całości został podporządkowany jednemu – najbardziej rozbudowanemu trybowi pracy urządzenia – interwałometrowi. Umożliwiają one zmianę parametrów pracy w rzeczowym trybie. Jak już wiemy tym razem ikonki określające tryb w którym znajduje się aktualnie pilot pojawią się na górnej belce i tak znów podążając od lewej mamy tu do dyspozycji:

  • DELAY – opóźnienie startu programu w zakresie od zera (program wystartuje natychmiast) do 99 godzin / 59 minut / 59 sekund. Wszelkie zmiany wprowadzane są za pomocą wybieraka w analogiczny sposób jak opisano to w trybie pracy samowyzwalacza (patrz wyżej), natomiast program uruchamiany i zatrzymywany jest za pomocą prawego przycisku START/STOP pod ekranem LCD.

.

  • LONG – długość otwarcia migawki aparatu dla każdego zdjęcia, od zera (uwaga – jeśli aparat pracuje w trybie P, lub AUTO, migawka otworzy się na czas dobrany przez aparat) do do 99 godzin / 59 minut / 59 sekund.

.

  • INTVL – odstęp (opóźnienie) pomiędzy kolejnymi zdjęciami w ramach zaprogramowanej sekwencji, również tu mamy do wyboru czas od jednej sekundy, do 99 godzin / 59 minut / 59 sekund.

.

  • N1 – liczba zdjęć do wykonania w sekwencji od 1 do 999

.

  • REPEAT – czas w jakim aparat będzie powtarzał powyższe ustawienia, oraz liczba powtórzeń sekwencji, mamy tu do wyboru:
    • 99 powtórzeń sekwencji
    • 0 do 59 minut
    • 1 do 59 sekund – czas w jakim aparat będzie ponawiał rejestrację sekwencji, minimalna wartość to 1 sekunda

.

Mijając powyższy tryb przechodzimy do III ekranu, gdzie natrafimy na ostatnią funkcję przypisaną bezpośrednio do ustawień interwałometru:

  • N2 – umożliwia ona wybór ilości powtórzeń wybranego harmonogramu timera w zakresie od 0 do 99

.

Zapisany program pracy interwałometru uruchamiamy i zatrzymujemy za pomocą odrębnego przycisku ulokowanego po prawej, tuż powyżej wybieraka (tuż pod ekranem) umożliwiającego start i zatrzymanie zapisanego programu interwałometru. Jeśli klikniemy po raz kolejny prawy kursor wybieraka powrócimy do pierwszego ekranu i pierwszej podstawowej funkcji urządzenia, to jest zdalnego wyzwalania migawki w trybie rejestracji pojedynczych zdjęć.

PIXEL TW-283TX tryb interwałometru, tu od góry od lewej: DELAY, LONG, INTVL, N1, REPEAT, N2

Nie wspomniałem jeszcze o funkcji dodatkowej przycisku uruchamiania (po lewej pod ekranem) którą jest możliwość 10 sekundowego podświetlenia ekranu LCD. Odpowiedzialne za to diody ulokowano na górnej krawędzi ekranu, co sprawia że to właśnie ta część podświetlona jest najmocniej, natomiast dolna znacznie już słabiej. Diody emituję stosunkowo słabe żółte światło. Wystarczy ono jednak do poprawnej nawigacji w ciemności, jednak mogłoby tu być zdecydowanie lepiej.

Globalnie pod kątem wygody obsługi, intuicyjności trudno cokolwiek zarzucić zestawowi PIXEL TW-283, pod pewnymi względami zdecydowanie przewyższa on pilota YouPro YP-870 TX, dość powiedzieć że przy właściwie tej samej funkcjonalności ten ostatni posiada aż osiem przycisków wobec czterech omawianego.

.

.


SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 3/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia: Sebastian Nikiel 26.11.2021

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.