PIXEL TW-283

SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 2/4

Nadajnik PIXEL TW-283TX…

W przypadku pilota, tudzież nadajnika TW-283TX uwagę zwraca jednak coś jeszcze – jego względnie duże rozmiary. Oczywiście osoby które nie miały wcześniej do czynienia z innym zestawem zapewne nie zwrócą na to uwagi, przynajmniej do czasu gdy będą chciały go schować do kieszeni spodni. Długość pilota to aż 145,5 mm przy szerokości 40 mm i grubości 18 mm. To prawie centymetr więcej na długości niż w przypadku YouPro YP-870 Tx. Globalnie korpus pilota cechuje dość mocna, jednolita, nieznacznie tylko zwężająca się ku dołowi budowa korpusu. Trzeba tu jednak uczciwie przyznać że rozmiar taki z całą pewnością czyni go bardziej ergonomicznym. Tej ostatniej cesze sprzyja również lekkie przewężenie w dwóch trzecich wysokości korpusu pilota czyniące chwyt pewniejszym.

Pewnym zaskoczeniem były dla mnie istotnie większe rozmiary zarówno nadajnika, jak i odbiornika zestawu PIXEL TW-283 – wysokość pilota to aż 145,5 mm przy szerokości 40 mm i grubości 18 mm. To prawie centymetr więcej na długości niż w przypadku YouPro YP-870 Tx (na zdjęciu po lewej). Ogólnie jednak należy pochwalić markę za staranne wykonanie, wygodę, oraz jakość wykończenia urządzenia.

Powierzchnia tworzywa tworzącego korpus jest dość śliska, tu rzeczywiście mogłoby być nieco lepiej, sprawę ratuje tu nieco dodana na przednim panelu w dolnej połowie struktura przypominająca fakturę skóry. Część centralną w osi opisanego przewężenia zajmuje okrągły 12 mm, dwustopniowy spust przycisku migawki. Dookolnie chroni go kryza z tworzywa sztucznego w założeniu mający chronić przycisk przed przypadkowym wciśnięciem. Wysokość tego elementu zrównana została z górnym panelem przedniej części korpusu. Natrafimy tam na duży – 17,5 mm wybierak krzyżakowy, otoczony ozdobnym srebrnym rantem z tworzywa, a powyżej po lewej i prawej dwa przyciski funkcyjne. Powyżej nich zobaczymy monochromatyczny ekran LCD o rozmiarach 33,0 x 21,5 mm, wraz z ramką szybki go przykrywającej mającej 35 x 25 mm.

Przedni panel korpusu zamyka ulokowana po lewej ponad ekranem LCD, dioda powiadomień LED. Tuż obok niej nadrukowano białą farbą logo marki, natomiast nazwę modelu urządzenia dodano pod ramką szybki chroniącej ekran, w prawy górnym rogu. Spoglądając na boczny górny rant pilota, powyżej diody powiadomień, w osi urządzenia dodano gniazdo dla kabla komunikacyjnego, tudzież minijack 3,5 mm. Na spodniej części korpusu pilota TW-283TX, w jego dolnej części, trafimy na klapkę komory baterii. Urządzenie zasilane jest przez dwie baterie lub akumulatorki w standardzie AAA (LR03). Spoglądając na komorę baterii, klapkę ją zamykającą, oraz gniazdo komunikacyjne, nie dostrzeżemy żadnych uszczelnień. W praktyce oznacza to całkowity brak ochrony przed wodą (podobnie jak zestaw YouPro YP-870 II, o czym się przekonałem naocznie topiąc go w potoku zestaw).

Pilot/nadajnik PIXEL TW-283TX zasilany jest przez dwie baterie, lub akumulatorki w standardzie AAA (LR03). Spoglądając na komorę baterii, klapkę ją zamykającą, oraz gniazdo komunikacyjne, nie dostrzeżemy żadnych uszczelnień. W praktyce oznacza to niestety całkowity brak ochrony przed wodą…

Globalnie trzeba przyznać że korpus pilota / nadajnika PIXEL TW-283TX cechuje bardzo dobra ergonomia. Trzyma się go komfortowo i pewnie, obsługa jest wygodna bez względu na rozmiar naszych dłoni. Mały minus za mimo wszystko dość śliskie wykończenie powierzchni. Ceną za wygodę są zwiększone wymiary pilota i o ile nie będzie to problemem w studio fotograficznym, o tyle podczas wypadów terenowych może już nieco przeszkadzać. Pod kątem ogólnego wykończenia o urządzeniu można się wypowiadać tylko w superlatywach. Nic nie trzeszczy, wszystkie panele zostały starannie wykończone i spasowane, a przyciski cechuje wyraźny, wymagający użycia odpowiedniej siły skok. Wyjątek stanowi tu dwustopniowy przycisk zwalniający migawkę aparatu. Ten niestety odznacza się przesadnie miękkim skokiem, co szybko odczujemy przenosząc pilot w kieszeni spodni.

Odbiornik PIXEL TW-283 RX…

Drugą częścią zestawu do zdalnej kontroli migawki jest oczywiście odbiornik, tudzież PIXEL TW-283 RX. Podobnie jak pilot / nadajnik, wykonany został w całości z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Tak jak i jego cechuje go wzorowe wykończenie i spasowanie materiałów. Pod kątem wyglądu mamy tu do czynienia z typową dla podobnych odbiorników budową. Urządzenie ma kształt wydłużonego prostopadłościanu o rozmiarach 73,5 x 38 x 31 mm (długość / szerokość / grubość). Jego czoło zostało zaokrąglone, podobnie lekko ścięto i zaokrąglono krawędzie dolnej ścianki.

Odbiornik PIXEL TW-283 RX podobnie jak pilot wykonany został w całości z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Cechuje go wzorowe wykończenie i spasowanie materiałów. Urządzenie ma kształt wydłużonego prostopadłościanu o rozmiarach 73,5 x 38 x 31 mm (długość / szerokość / grubość).

Jeśli porównamy jednak rozmiary omawianego odbiornika PIXEL TW-283 RX z odbiornikiem z zestawu YouPro YP-870 Tx Rx II, widać że omawiane urządzenie jest znacznie od tego ostatniego większe. Dobrze to oddaje ogólne wrażenia co do jego wielkości i o ile w przypadku nadajnika można było powiększone rozmiary tłumaczyć ergonomią, o tyle w tym przypadku nie ma usprawiedliwienia dla tak sporych rozmiarów. Ma to również swoje przełożenie praktyczne, odbiornik zamontowany na gorącej stopce aparatu fotograficznego mocno wystaje w przód. Utrudnia to operowanie pierścieniem przysłony obiektywu. Tu więc pierwszy minus dla urządzenia.

Wydłużony korpus odbiornika PIXEL TW-283 RX może powodować problemy z wygodną obsługą pierścienia ostrości obiektywu, gdyż mocno wysunięty jest poza obrys korpusu aparatu. Tu porównanie wielkości omawianego urządzenia po lewej na zdjęciu 1 i 2, oraz YouPro YP-870 Tx Rx II.

Spójrzmy teraz na górny panel odbiornika PIXEL TW-283 RX. W dolnej połowie ulokowano symetrycznie po bokach dwa przyciski funkcyjne. Ten po lewej umożliwia włączanie / wyłączanie urządzenia, oraz przy równoczesnym przytrzymaniu z przyciskiem po prawej zmianę kanału łączności w zakresie od 1 do 30 (CH01 – CH30). Przycisk po prawej umożliwia również włączenia 5 sekundowego podświetlenia ekranu. Skoro wspomniałem o tym ostatnim, znajduje się on tuż powyżej rzeczowych przycisków.

Ważną zaletą budowy odbiornika jest dodany na stopce montażowej pierścień umożliwiający pewniejszy montaż na body aparatu, czy dowolnej innej standardowej gorącej stopce. Urządzenie może komunikować się z nadajnikiem na paśmie jednego z 30 dostępnych kanałów (CH01 – CH30). Tu po prawej odbiornik PIXEL TW-283 RX zamontowany na gorącej stopce aparatu FUJIFILM X-T20.

Podobnie jak w przypadku pilota jest to monochromatyczny ekran LCD o rozmiarze 7,5 x 20,5 mm, natomiast przykrywająca go szybka, wraz z czarną ramką, posiada wymiary 13 x 26 mm (wysokość / szerokość). Tak jak w nadajniku, ekran podświetlany jest na żółto przez dwie diody ulokowane na jego bokach. Ilość oferowanego tu światła jest wystarczająca do obsługi w ciemnościach, choć jego pokrycie ekranu pozostawia nieco do życzenia. Diody oświetlają bowiem przede wszystkim krawędzie ekranu, podobnie jak ma to miejsce w tańszych, starszych zegarkach elektronicznych. Tu mogłoby by być nieco lepiej.

Zarówno nadajnik, jak i odbiornik wyposażono w podobnej jakości monochromatyczny ekran LCD, w przypadku odbiornika mającego rozmiar 26,5 x 13 mm. Pewną wadą jest tu raczej anachroniczne i niskiej jasności podświetlenie tych ekranów…

Powyżej ekranu, na lewej krawędzi natrafimy na diodę sygnalizująca pracę odbiornika. Gdy jest on aktywny dioda miga na zielono, po wciśnięciu spustu migawki do połowy, tudzież pracy autofokusu, dioda świeci zielonym światłem ciągłym, natomiast w chwili rozpoczęcia rejestracji klatki na czerwono, po czym zaczyna migać podczas rejestracji zdjęcia na kolor zielony. Warto też wiedzieć że w przypadku pojawienia się błędu w działaniu odbiornik zasygnalizuje nam to diodą palącą się na kolor czerwony. No właśnie błędach… a i takie się podczas testów zdarzyły, szerzej o tym jednak pomówimy za chwilkę. Na górnym panelu, powyżej diody powiadomień natrafimy jest tylko na nadrukowaną białą farbą nazwę i logo marki, typ odbiornika i napis określający jego funkcję – wireless timer remote control, czyli w przybliżeniu bezprzewodowy pilot do timera.

Przykłady kreatywnego wykorzystania zestawu do zdalnej kontroli migawki tu YouPro YP-870 II w tandemie z aparatem FUJIFILM X-T20 / oba zdjęcia wykonano w trybie BULB / po lewej widok na przejście graniczne w Zwardoniu, po prawej centrum miasta Bielsku-Białej

W osi lewego boku, tuż przy krawędzi dolnej części natrafimy na takie samo jak w nadajniku wyjście komunikacyjne, tudzież minijack 3,5 mm. Na bocznej płaszczyźnie dolnej części nadajnika TW-283 RX nadrukowano białą farbą informację o kierunku zakręcania pierścienia blokującego urządzenie na gorącej stopce aparatu. Tak docieramy do dolnego panelu urządzenia. W większości pokrywa go zsuwana klapka zamykająca komorę dla baterii. Odbiornik zasilany jest podobnie jak pilot dwoma bateriami, lub akumulatorkami AAA. Na duży plus precyzja, skuteczność i łatwość obsługi mechanizmu zabezpieczającego pokrywę przed otwarciem komory baterii. W dolnej części jak się domyślacie dodano stopkę z wymienionym pierścieniem umożliwiającą montaż i blokadę urządzania na standardowej gorącej stopce aparatu. Zarówno stopka, jak i pierścień wykonana została z tworzywa sztucznego. Wyjątkiem jest tu obecny w centralnej części stopki metalowy gwint o rozmiarze ¼ cala umożliwiający również montaż urządzenia bezpośrednio do szybkozłączki, lub głowicy statywu.

Globalnie urządzenie, podobnie jak opisany powyżej nadajnik, cechuje wysoka jakość wykonania, oraz udany, dobrze wpisujący się w obecne trendy design. Mały minus za nieco przesadne gabaryty, oraz znów podobnie jak w przypadku pilota za brak jakichkolwiek dodatkowych uszczelnień chroniących urządzenie przed wilgocią.

Kabelek komunikacyjny…

Zasadniczo nie powinno tu być o czym pisać, ba w ogóle nie powinno się pisać o tak banalnej rzeczy jak kabelek łączący rzeczowy odbiornik z aparatem. W tym jednak konkretnym przypadku element ten na tyle mnie zaskoczył że postawiłem nieco szerzej o nim wspomnieć. Dobrym zwyczajem w przypadku takich i podobnych urządzeń jest stosowanie kabli spiralnych. W pozycji zwiniętej mają one względnie niewielkie wymiary, natomiast po rozciągnięciu dużo większą długość niż by wynikało z ich wymiarów w pozycji neutralnej. Cecha ta ma bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowego w przypadku takim jak omawiany zestaw.

Dobrym zwyczajem w przypadku zestawów kontroli migawki do pracy bezprzewodowej z opcją pracy przewodowej, jest stosowanie kabli spiralnych. Dzięki temu w pozycji natywnej są na tyle krótkie że nie zwisają luźno na korpusie, a równocześnie po rozciągnięciu osiągają rozmiar do 100 cm co umożliwia wygodną pracę przewodową. Tu zestaw YouPro YP-870 Tx II zamontowany na aparacie FUJIFILM X-T20, oraz jego spiralny przewód komunikacyjny.

Tu powracamy do bohatera naszej recenzji, ku mojemu zdziwieniu i rozczarowaniu zestaw PIXEL TW-283 wyposażono w zwykły prosty przewód o długości około 40 cm. Dla porównania zestaw YouPro YP-870 II wyposażono z dobrej jakości spiralny przewód który w natywnej pozycji ma długość około 30 cm, a po maksymalnym rozciągnięciu około 80 cm. Różnica jest aż nadto jasna i niech chodzi tu bynajmniej tylko o długość maksymalną, ale zachowanie się przewodu po połączeniu z zamontowanym na gorącej stopce aparatu odbiornikiem. Kabel ten po prostu przeszkadza, utrudniając wygodną obsługę aparatu. Trzeba go skracać przez węzeł, co z kolei nie służy jego trwałości. Warto tez wspomnieć że tak niewielka jego całkowita długość utrudnia operowanie w przypadku pracy bez pośrednictwa odbiornika, po przewodowym połączeniu body aparatu z pilotem. Wreszcie mocno ogranicza możliwości montażu oddzielnie od aparatu na statywie nadajnika.

…ku mojemu zdziwieniu i rozczarowaniu zestaw PIXEL TW-283 wyposażono w zwykły prosty przewód o długości około 40 cm. Przewód ten jest zbyt długi do pracy nadajnika zamontowanego na gorącej stopce, irytująco plącząc się przy korpusie, a równocześnie zbyt krótki do wygodnej pracy przewodowej (patrz zdjęcie po prawej).

Tu więc zdecydowany minus dla zestawu i marki. Brak przewodu spiralnego to błąd zupełnie irracjonalny, który można było przecież bardzo łatwo wyeliminować. Na szczęście istnieje możliwość dokupienia zamiennego spiralnego przewodu, również na platformie AliExpress za około 4 – 5 $. Podbija to jednak koszt całego zestawu o około 20 zł, co miejsca mieć nie powinno.

.


SPRZĘT / zestaw bezprzewodowy PIXEL TW-283 / strona 2/4

opracowanie, grafiki i zdjęcia: Sebastian Nikiel 26.11.2021

Wykorzystane cytaty, zdjęcie, lub grafiki związane z omawianym produktem, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu.