opis szlaku: Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie – Telesforówka – Przełęcz Salmopolska – Szczyrk

Beskid Śląski / opis szlaku: Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie – Telesforówka – Przełęcz Salmopolska – Szczyrk / strona 2/3

Na szczycie polany szosa, a wraz z nią nasz szlak, zakręca w prawo, przeprowadzając przez niewielki zagajnik mijając po prawej altanki i domki letniskowe. Chwilę potem trakt zakręci ponownie w lewo, znów wyrywając w górę, prowadząc pomiędzy rzadkimi drzewami, mijając zabudowania gospodarcze. Po kilku minutach dotrzemy do krzyżówki gdzie opuszczamy ulicę 11 Listopada, która odbija w prawo, my natomiast wciąż kierując się w górę przechodzimy na ulicę Jarzębata. Po lewej miniemy kilka domów, w tym charakterystyczny, stary drewniany. Około 100 metrów wyżej natrafimy na kolejną krzyżówkę gdzie szlak odbija za szosą w prawo, w lewo zaś prowadzi inna droga dojazdowa. Pomimo że może to brzmieć dość zawile faktycznie nawigacja jest tu prosta, szlak jest na każdym odcinku gęsto i czytelnie oznakowany, z wyłączeniem opisanego skrzyżowania w rejonie hotelu „Pod Jedlami”.

Na szczycie polany szosa, a wraz z nią nasz szlak, zakręca w prawo, przeprowadzając przez niewielki zagajnik mijając po prawej altanki i domki letniskowe. Chwilę potem trakt zakręci ponownie w lewo, znów wyrywając w górę, prowadząc pomiędzy rzadkimi drzewami, mijając zabudowania gospodarcze. Po kilku minutach dotrzemy do krzyżówki gdzie opuszczamy ulicę 11 Listopada, która odbija w prawo, my natomiast wciąż kierując się w górę przechodzimy na ulicę Jarzębata…

Cały czas zdobywając kolejne metry wysokości, zakręcamy po łagodnym łuku w lewo za wciąż intensywnie wspinającą się drogą. Chwilę potem dotrzemy do kolejnej, znacznie większej polany. Przed nami około kilometrowy odcinek szlaku prowadzący cały czas otwartym terem. Towarzyszyć nam będą opisane już piękne widoki, poszerzone po lewej o hotel Crystal Mountain ulokowany na zboczach Bukowej Góry. Szlak w tym miejscu złagodnieje, dopiero gdy zbliżać się będziemy do ściany lasu, na krawędzi polany ponowie znacznie się intensywniej wznosić.

Pokonawszy podejście z polany, wpierw ulicą 11 Listopada, następnie podążając ulicą Jarzębata, otworzą się przed nami kolejne piękne widoki, w zakresie już nam znanym, oraz poszerzone po lewej na dole o hotel Crystal Mountain ulokowany na zboczach Bukowej Góry i szczyt Wielkiej Czantorii po prawej na dole.

Przed nami ostatnie podejście przed szczytem Kamiennego. Szlak zakręci w prawo, prowadząc lasem, początkowo wzdłuż drogi wykładanej betonowymi płytami, mijając po drodze prywatne gospodarstwa. Niedługo potem wyrwie ostro w górę, zakręcając wpierw w lewo, potem w prawo, aż dotrzemy do sporej śródleśnej polany. Na niej po prawej otworzą się przed nami zupełnie nowe panoramy, które w dalszej części szlaku zdominują pejzaż, w miejsce już poznanych, które po raz ostatni będziemy mogli podziwiać właśnie z polany przed szczytem. Na ten ostatni dotrzemy niedługo potem, za wznosząca się w górę ścieżką. Dotarcie do szczytu Kamiennego 790 m n.p.m. od chwili startu z dworca PKP w Wiśle powinno nam zająć około półtorej godziny.

…przed nami około kilometrowy, nieco łagodniejszy, odcinek szlaku prowadzący cały czas otwartym terem. Gdy zbliżać się będziemy do ściany lasu na krawędzi polany, szlak ponowie znacznie się intensywniej wznosić prowadząc początkowo wśród zabudowań Osiedla Jarzębata. Chwilę potem wejdziemy w las, zakręcając za intensywnie wznoszącym się szlakiem wpierw w prawo, a potem w lewo, docierając po kilkunastu minutach do szczytu Kamiennego.

Teren szczytu po lewej stronie to prywatna zabudowana działka. Szlak prowadząc wzdłuż drewnianego ogrodzenia po minięciu kulminacji zakręci łagodnie w prawo, wprowadzając w las i opadając w dół. Następnie na chwilę się wypoziomuje, by niedługo potem, wciąż prowadząc lasem zakręcić w lewo, a następnie w prawo, wyprowadzając na śródleśne siodło, z dość dużą polaną. Będzie to już przełęcz pod Trzema Kopcami Wiślańskimi.

Wierzchołek szczytu Kamienny 790 m n.p.m. należy do prywatnej ogrodzonej posesji. Z miejsca tego po lewej żegnać nas będą niedostępne już w dalszej części szlaku widoki na pasmo Wielkiej Czantorii, Sosozwa i Stożka, natomiast po prawej otworzą się przed nami nowe widoki, które w różnym zakresie będą nam towarzyszyć podczas dalszej wędrówki. Podczas marszu warto podziwiać nie tylko piękno rozległych panoram, ale również dzieł natury w mniejszym formacie, w każdym z nich zapisany jest inny wymiar piękna…

Mijając siodło ścieżka ponownie zaczyna się wznosić, początkowo łagodnie, a następnie intensywnie, prowadząc przez cały czas lasem. Po kilku minutach podchodzenia ścieżka zakręci w prawo wyprowadzając na krawędź lasu – będzie to już kulminacja Trzech Kopców Wiślańskich 810 m n.p.m.. Dotarcie tu powinno nam zając od chwili startu z Wisły około 1 godziny 45 minut. Szczyt jest zwornikiem granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. Ruszając dalej zakręcamy w prawo kierując się wzdłuż grzbietu masywu w stronę widocznego w oddali budynku prywatnego schroniska Telesforówka.

Od góry – minąwszy szczyt Kamiennego szlak po minięciu kulminacji zakręci łagodnie w prawo, wprowadzając w las i opadając w dół. Następnie na chwilę się wypoziomuje, by niedługo potem, wciąż prowadząc lasem zakręcić w lewo, a następnie w prawo, wyprowadzając na śródleśne siodło, z dość dużą polaną. Będzie to już przełęcz pod Trzema Kopcami Wiślańskimi. Pokonawszy siodło rozpoczynamy ostatnie podejście pod szczyt Trzech Kopców Wiślańskich (widoczny na zdjęciach na dole).

Po wejściu na otwarty grzbiet otworzą się przed nami wspaniałe i rozległe panoramy. Po lewej na grzbiet Świniorki, Orłowej i Równicy. Bardziej po prawej ponad doliną w której ulokowana jest wieś Brenna dostrzeżemy masyw Horzelicy i Starego Gronia. Wędrując w kierunku schroniska miniemy po prawej stronie szlaku pamiątkowe głazy z herbami wymienionych wcześniej miejscowości, odnoszące się trójstyku granic tych miejscowości.

Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. – szczyt jest zwornikiem granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. Dotarcie tu powinno nam zając od chwili startu z Wisły około 1 godziny 45 minut. Ruszając dalej zakręcamy w prawo kierując się wzdłuż grzbietu masywu w stronę widocznego w oddali budynku prywatnego schroniska Telesforówka. Miejsce to prezentuje się równie pięknie o każdej z pór roku, o każdej z nich ciesząc innym charakterem piękna. Wędrując wzdłuż otwartego na lewo grzbietu otworzą się przed nami wspaniałe i rozległe panoramy. Po lewej na grzbiet Świniorki, Orłowej i Równicy. Bardziej po prawej ponad doliną w której ulokowana jest wieś Brenna dostrzeżemy masyw Horzelicy i Starego Gronia. Po prawej na dole autor nieopodal schroniska Telesforówka…

Chwilę potem staniemy przed nowym budynkiem prywatnego schroniska Telesforówka. Nowego, gdyż pierwotnie stary obiekt, mający charakter chaty noclegowej, wciąż zresztą czynnej, znajduje się około osiemdziesiąt metrów poniżej, nowego obiektu otwartego w 2018 roku. Warto tu dodać że oba obiekty prowadzi ta sama rodzina, starą chatę noclegową rodzice, a nowy ich dzieci. W schronisku można się posilić, oraz odpocząć ciesząc oczy pięknymi widokami. Należy jednak pamiętać że jest to obiekt prywatny nie podlegający rygorom znanym z obiektów zarządzanych przez PTTK. Telesforówka nie jest obiektem czynnym non stop, o aktualnych dniach i godzinach otwarcia informuję sami Właściciele na stronie obiektu «tutaj». Do niedawna jednym z symboli obiektu był stary, nieco oldskulowy VW Garbus. Pomalowany został na mocne kolory z dominującą czerwienią. W jego wnętrzu znajdziemy drewniana ławę i stół, podobną dodano na przednim i tylnym zderzaku. Obecnie Garbusek został przeniesiony nieco dalej od obiektu, wciąż jednak jest on bardzo rozpoznawalną wizytówką tego miejsca.

Do niedawna jednym z symboli Telesforówki był stary, nieco oldskulowy VW Garbus. Pomalowany został na mocne kolory z dominującą czerwienią. W jego wnętrzu znajdziemy drewniana ławę i stół, podobną dodano na przednim i tylnym zderzaku. Obecnie Garbusek został przeniesiony nieco dalej od obiektu, wciąż jednak jest on bardzo rozpoznawalną wizytówką tego miejsca. Widoki na otwartym odcinku wzdłuż grzbietu Trzech Kopców Wiślańskich prowadzącym do schroniska Telesforówa potrafią ująć za serce…

Od góry od lewej – nowy, otwarty w 2018 roku, budynek prywatnego schroniska Telesforówka. Obecnie ze względów sanitarnych obsługa turystów odbywa się przez okienko na zewnątrz budynku, udostępniono jednak również dla nich zadaszoną i ogrzewaną werandę obiektu. Warto przed dalsza wędrówką zatrzymać się w obiekcie i skosztować pysznego domowego ciasta drożdżowego, choć szkoda że zastawę zastąpiono jak już chyba w większości schronisk papierowymi kubkami, tackami i sztućcami… na dole pośrodku i po prawej wnętrze obiektu z czasów gdy jego odwiedzenie było możliwe i całkowicie naturalne (październik 2019r) co miejmy nadzieję wkrótce znów stanie się codziennością.

.


opis szlaku: Beskid Śląski / Wisła – Trzy Kopce Wiślańskie – Telesforówka – Przełęcz Salmopolska – Szczyrk / strona 2/3

publikacja: 10.02.2022 / opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja: autor dokłada wszelkich starań aby opis danej trasy był jak najbardziej wiarygodny i szczegółowy, przy czy nie ponosi odpowiedzialności za zmiany danych zawartych w opisie, to jest dostępności punktów gastronomiczny, kolejek, typu i jakości oznakowania szlaków oraz ich przebiegu i tym podobnych, jak i skutków złej oceny własnych umiejętności i przygotowania fizycznego, oraz zmian charakterystyki szlaku ze względu na panujące warunki pogodowe.

Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.

Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org