strona 1/4
Trasa:
Wisła Nowa Osada – Hotel & SPA Aries – Cieńków Niżni 720 m n.p.m. – Cienków 716 m n.p.m. – Cieńków Postrzedni 867 m n.p.m. – Cieńków Wyżni 957 m n.p.m. – Gawlasi 1096 m n.p.m. – Zielony Kopiec 1152 m n.p.m. – Malinowska Skała 1152 m n.p.m. – Przełęcz pod Malinowem 1009 m n.p.m. – Szczyrk Solisko (Salmopol)
szlaki:
kraj: Polska
pasmo:
- Beskid Śląski
czasy przejść:
- Wisła Nowa Osada – Hotel &SPA Aries: 15 minut / szlak: brak
- Wisła Nowa Osada / Hotel & SPA Aries – Cieńków Niżni – Cienków – Cieńków Postrzedni: 1 godzina 40 minut / szlak:
- Cieńków Postrzedni – Cieńków Wyżni – Gawlasi: 1 godzina 35 minut / szlak:
- Gawlasi – Zielony Kopiec – Malinowska Skała: 45 minut / szlak:
- Malinowska Skała – Przełęcz pod Malinowem: 30 minut / szlak:
- Przełęcz pod Malinowem – Szczyrk Salmopol (Solisko): 1 godzina 15 minut / szlak: /
łączny czas przejścia trasy:
- ~ 5 godziny 45 minut
dystanse:
- Wisła Nowa Osada – Hotel &SPA Aries: 1,2 km
- Wisła Nowa Osada / Hotel & SPA Aries – Cieńków Niżni – Cienków – Cieńków Postrzedni: 4,7 km
- Cieńków Postrzedni – Cieńków Wyżni – Gawlasi: 3,5 km
- Gawlasi – Zielony Kopiec – Malinowska Skała: 2,1 km
- Malinowska Skała – Przełęcz pod Malinowem: 2,0 km
- Przełęcz pod Malinowem – Szczyrk Salmopol (Solisko): 4,2 km
.
- łączny dystans:17,7 km
.
- Suma podejść: 862 m*
- Suma zejść: 695 m*
- Punktów według regulaminu GOT PTTK: 23*
.
- Najwyższy punkt:
- Zielony Kopiec 1152 m n.p.m.
- Malinowska Skała 1152 m n.p.m.
.
start:
-
Wisła Nowa Osada – przystanek BUS Skrzyżowanie 3
meta:
- Szczyrk Salmopol (Solisko) pętla PKS / BUS
.
uwagi:
* dane na podstawie www.mapa-turystyczna.pl
.
Dojazd i powrót…
Tradycyjnie już dla opisów tras górskich jakie możecie znaleźć na mojej stronie, zaczniemy go od informacji o możliwości dojazdu do punktu startowego, oraz powrotu z mety wypadu. Ze względu na fakt że wycieczkę zaczynamy i kończymy w dwóch różnych punktach, oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów, zalecane jest skorzystanie z środków transportu publicznego. Trasę zaczynamy od dotarcia do miejscowości Wisła Nowa Osada. W tym celu musimy wpierw dotrzeć do Wisły. Do tej ostatniej wreszcie po kilku latach, w grudniu 2022 roku przywrócono połączenia kolejowe, możemy również wybrać połączenie autokarowe, które realizują prywatni przewoźnicy Wispol i Lajkonik BUS. Oba odjeżdżają w godzinach porannych z górnej płyty dworca autobusowego w Bielsku-Białej. Autobusy firmy Wispol wyrusza z Bielska, natomiast Lajkonik BUS jest to autobus przyspieszony – przelotowy z Krakowa. Kurs obu prowadzi przez Skoczów, oraz Ustroń. Jeśli więc chcielibyśmy wsiąść w Skoczowie również jest to możliwe. W tym ostatnim przypadku liczba połączeń wzrasta, ze Skoczowa do Wisły kursują również autobusy firmy DAS II.
Takie wspaniałe widoki czekają na nas podczas wędrówki opisaną trasą – tu od lewej: widok z Cieńków na główny grzbiet pasma, po prawej w górze widoczna kulminacja Cienków Postrzedni 867 m n.p.m., po prawej wodk na Magurkę Wiślańską z podejścia pod Gawlasi.
Bez względu na wybrany środek transportu, naszym celem jest dworzec kolejowy w Wiśle Centrum (Uzdrowisko). Tuż przed budynkiem znajduje się plac manewrowy, oraz wiaty przystankowe dworca autobusowego. Jeśli do Wisły dotarliśmy pociągiem, po wyjściu z budynku zakręcamy w prawo, w kierunku rzeczowego placu, jeśli autobusem to na nim właśnie wysiądziemy. Z dworca kursują stosunkowe liczne lokalne połączenia autobusowe, prywatnego przewoźnika – Wispol. Interesujący nas kierunek obsługuje kilka linii, w tym te o kierunku na Wisłę Czarne, Malinkę, czy Przełęcz Salmopolską (numery linii: T2, W1, W3). Wsiadamy do jednej z wymienionych, kupując bilet do przystanku Wisła Nowa Osada – skrzyżowanie 3. Tu pierwsza ważna uwaga nawigacyjna, linie T2 i W3 jadą w kierunku Wisły Czarne, co zaoszczędzi nam kilkadziesiąt metrów marszu, koniecznego w przypadku linii W1 (kierunek Przełęcz Salmopolska), w tym ostatnim przypadku kupujemy bilet do Wisła Nowa Osada – skrzyżowanie 1. Samemu przebiegowi marszruty przyjrzymy się poniżej, w części opisującą samą trasę.
Po lewej w drodze z Bielska-Białej do Wisły, w środku płyta dworca autobusowego w Wiśle, w tle widoczny jest budynek stacji PKP – to właśnie z tego miejsca kursują busy prywatnego przewoźnika Wispol (linie W1, W3, T2) które umożliwią nam dotarcie na miejsce startu naszej wędrówki, tudzież Wisła Nowa Osada…
Jak już wiecie meta naszego szlaku znajduje się kilkanaście kilometrów dalej, dokładniej w Szczyrku, przystanek Solisko (dawniej Salmopol). Ze znajdującego się tam przystanku odjeżdżają liczne połączenie Komunikacji Beskidzkiej w kierunku miasta Bielska-Białej, od wczesnych godzin porannych, aż do późnych wieczornych. Do dyspozycji są również połączenia prywatnego przewoźnika „Żądło”. Powrót w kierunku Bielska-Białej nie powinien więc stanowić większego kłopotu. W przypadku gdybyśmy na opisany szlak wybierali się z odleglejszych terenów kraju, warto rozważyć pozostawienie własnego samochodu w rejonie dworca Komunikacji Beskidzkiej, lub PKP w Bielsku-Białej, przy czym zwracam uwagę na staranne sprawdzenie połączeń na start szlaku i powrotu z niego. Na tym kończymy omawianie wątku związanego z samą podróżą, pora ruszać już na szlak…
Pora na wędrówkę – czyli opis szlaku…
Jeśli do punktu startu jechaliśmy linią W1 przewoźnika Wispol, dotarłszy do przystanku w Wiśle Nowa Osada – skrzyżowanie 1, zwracamy się w kierunku z którego przyjechaliśmy, następnie podążamy w dół przez około 210 metrów, w kierunku miniętego niedawno jadąc busem skrzyżowania. Chwilę po opuszczeniu przystanku, po lewej stronie wśród roślinności dostrzeżemy charakterystyczną piękną, acz nieco zaniedbaną, starą drewnianą chałupę, w której swoją siedzibę ma Regionalna Izba Twórcza w Wiśle. Niedługo potem dotrzemy do rzeczowego skrzyżowania, tam zakręcamy w lewo, następnie przekraczamy szosę, kierując się za nią w górę (jest to szosa w kierunku Wisły Czarne i dalej Przełęczy Kubalonki). Po około stu metrach, miniemy zatoczkę i wiatę przystankową. To właśnie tu wysiedlibyśmy korzystając z linii T2, lub W3 (przystanek Wisła Nowa Osada Skrzyżowanie 3).
Zdjęcia od góry, od lewej: przystanek linii W1 przewoźnika Wispol – Wisła Nowa Osada 1, gdy wysiądziemy zwracamy w kierunku z którego przyjechaliśmy, podążając w dół przez około 210 metrów, po lewej miniemy (zdjęcie na górze po prawej) starą drewnianą chałupę, w której swoją siedzibę ma Regionalna Izba Twórcza w Wiśle / Na dole po lewej – przystanek przystanek Wisła Nowa Osada skrzyżowanie 3 – linii linii T2 i W3, w środku widok na lewą stronę z opisanej wiaty przystankowej, oraz po prawej rozkład jazdy z tego przystanku.
Mijamy wiatę wciąż podążając trotuarem wzdłuż szosy w górę. Kilka minut później, po przebyciu kolejnych 280 metrów, dotrzemy do niewielkiej kładki przerzuconej nad rzeką Wisła. Warto na nią wejść, z kładki będziemy mieli świetny widok na malownicze kaskady Małej Zapory, popularnie zwanej – Wiślańską Niagarą. Jeśli mieliśmy szczęście znaleźć się w tym miejscu w czasie gdy koryto rzeki zasobne jest w wodę, czy to po dłuższych opadach czy też śnieżnej zimie, widok w istocie jest piękny. Rzeka spada w tym miejscu w dół z ośmiu metrowego progu. Rzeczowy wodospad powstał na koronie niewielkiej zapory pochodzącej z lat 50 XX wieku, która spiętrzając wody rzeki, utworzyła zalew. W miejscu tym utworzono Rezerwat Przyrody Wisła.
…po przebyciu kolejnych 280 metrów, w górze dostrzeżemy po prawej stronie szosy dotrzemy do niewielkiej kładki przerzuconej nad rzeką Wisła. Warto na nią wejść, z kładki będziemy mieli świetny widok na malownicze kaskady Małej Zapory, popularnie zwanej – Wiślańską Niagarą.
Tuż przy tafli zalewu, przy szosie, dostrzeżemy budynek Hotelu & SPA „Aries”. To właśnie tam natrafimy na choinkę szlaków. W miejscu tym zaczyna się żółty szlak w kierunku szczytu Gawlasi, za którym od teraz będziemy podążać. Mijając budynek hotelu, po lewej stronie szosy dostrzeżemy niewielką zatoczkę z parkingiem. Przekraczamy drogę, kierując się na ten ostatni. To właśnie tam szlak opuszcza szosę, odbijając w lewo, za ostro wyrywającą w górę leśną drogą.
Tuż nad „Wiślańską Niagarą” zlokalizowany jest budynek Hotelu & SPA „Aries”, tuż przed nim natrafimy na choinkę szlaków – to tu zaczyna się nasz żółty szlak w kierunku Gawlasi, przez Cieńków
Przed nami około 250 metrowy odcinek przez cały czas prowadzący dość intensywnie w górę. Po pokonaniu pierwszych 150 metrów trakt zakręci w prawo. Po lewej pomiędzy listowiem drzew, w dole, dostrzeżemy zabudowania Wisły Malinki, a ponad dnem doliny masywy okolicznych szczytów. Po kolejnych 100 metrach, docieramy do krzyżówki. Szlak w tym miejscu zakręci ponownie w prawo, włączając się w wyłożoną betonowymi płytami drogę dojazdową. Podążając tą ostatnią kontynuujemy podejście. Przed nami do pokonania około 220 metrów, po których dotrzemy do niewielkiej polany i następnego skrzyżowania. W miejscu z naszą przecina się włączająca od prawej inna droga, przecinająca ukośnie polanę. My wciąż trzymamy się traktu wyłożonymi płytami, który zakręcając w lewo wciąż będzie prowadzić w górę.
Niedługo potem, pokonawszy około 65 metrów, szlak zakręci za drogą tym razem w prawo. Przed nami 160 metrowy odcinek, nadal prowadzący lasem, na końcu którego dotrzemy do nieco rozleglejszej polany. Tam natrafimy na pierwszą z wielu na tej trasie tablic dydaktyczno-informacyjnych, drewniane ławy i stół. Na wprost, w przesiece, dostrzeżemy natomiast charakterystyczny kształt wieży skoczni narciarskiej w Wiśle Malince. Warto poświęcić chwilkę by podejść bliżej, pomimo że w miejscu tym nie zdołamy wejść na teren samej skoczni, przez jej ogrodzenie będziemy mogli przyjrzeć się wieży, zobaczymy też górną stację wyciągu krzesełkowego. Można nim wyjechać do tego miejsca właśnie z podstawy skoczni w Wiśle Malince. Tuż obok stacji wyciągu znajduje się również niewielki punkt gastronomiczny. Jeśli chcielibyśmy wejść na jej teren, wystarczy że z polany którą tu dotarliśmy, zakręcimy w lewo, w dół, za drogą. Może to być również jedna z opcji skrócenia szlaku, pozwalająca na pominięcie opisanego podejścia. W takim przypadku wystarczy że opisaną wcześniej linią W1 (Wispol) podjedziemy do Wisły Malinki – Skocznia, a następnie skorzystamy z wyciągu. Należy się jednak upewnić że ten ostatni będzie czynny.
Ruszając w dalszą drogę powracamy na polanę z ławą i stołem, tam kierujemy się za intensywnie wciąż się wznoszącą drogą w górę. Przed nami do pokonania około 1250 metrów do kulminacji szczytu Cieńków Niżni. Niedługo potem trakt zakręci w lewo nieco łagodniejąc. W miejscu tym niski, mieszany las z przewagą młodników liściastych, zastąpią dorodne wysokie buki, oraz rzadsze świerki. Ścieżka będzie ponownie lekko się wznosić, by po pokonaniu w pełni zalesionej kulminacji znów zacząć opadać, zakręcając w prawo i trawersując zbocza masywu.
Po kilkunastu minutach szlak doprowadzi nas do niewielkiej w większości zalesionej polany. Natrafimy tu na następna tablicę dydaktyczno-informacyjną, drewniane ławy i stół. Będzie to prawie w całości zalesiony szczyt Cieńków Niżni 720 m n.p.m., jedynie ponad koronami młodników będziemy mogli dostrzec zbocza okolicznych masywów. Mijając szczyt trakt ostro opada w kierunku zalesionego siodła, prowadząc niskimi lasem liściastym. Tuż po minięciu siodła rozpoczniemy równie intensywne, acz krótkie podejście. W jego połowie w górze dostrzeżemy już dach drewnianego budynku – będzie to Karczma Jedlewo. Chwilę potem dotrzemy na skraj lasu, wychodząc na obszerną polanę. Oprócz rzeczowego budynku, dostrzeżemy również górną stację wyciągu krzesełkowego „Cieńków”. Tu pewna uwaga, docierając w to miejsce po raz pierwszy możemy odnieść wrażenie że to właśnie tu znajduje się kulminacja Cieńków Niżni, tymczasem polana z karczmą położona jest kilka metrów poniżej kulminacji tego ostatniego.
zdjęcia od góry: w pełni zalesiony szczyt Cieńków Niżni 720 m n.p.m., jedynie ponad koronami młodników będziemy mogli tam dostrzec zbocza okolicznych masywów (po prawej na górze). Zdjęcia w środku – mijając szczyt trakt ostro opada w kierunku zalesionego siodła, prowadząc niskimi lasem liściastym, tuż po minięciu siodła rozpoczniemy intensywne, acz krótkie podejście. W jego połowie w górze dostrzeżemy już dach drewnianego budynku – będzie to Karczma Jedlewo (zdjęcia na dole po lewej i prawej).
.
opis szlaku: Wisła Nowa Osada – Cieńków – Gawlasi – Zielony Kopiec – Malinowska Skała – Szczyrk Solisko / strona 1/4
publikacja: 10.01.2023 / opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel
Informacja: autor dołożył wszelkich starań aby przedstawiony opis był możliwie szczegółowy i poprawny, nie ponosi jednak odpowiedzialności za błędy nawigacyjne osób które zdecydują się na pokonanie rzeczowej trasy. Autor nie ponosi również odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające ze złego przygotowania do przebycia rzeczowej trasy, złych warunków pogodowych, oraz zmian w przebiegu ścieżek i szlaków czy ich dostępności, jak i ewentualnych szkód powstałych podczas jej pokonywania. Decyzja o przejściu opisanej trasy jest decyzją indywidualną, która powinna być oparta o analizę własnych umiejętności i kondycji fizycznej.
Informacje prawne: cytaty i informacje o opisywanych obiektach, lub miejscach, wykorzystano w opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego omówienia poruszanych wątków, pozostających w związku z jego głównym tematem.
Prawa autorskie – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org