Nauka fotografii na platformach e-learningowych – czy to ma sens?

artykuł: „Nauka fotografii na platformach e-learningowych – czy to ma sens? ” strona 3/3

systematyka artykułu:

.

To warto czy nie warto, świstek którym można czy nie się pochwalić?

Dobrnęliśmy do końca tego poradnika, mam nadzieję że przybliżyłem wam temat nauki na platformach e-learningowych, jej ciemne i jasne strony. Pora więc zadać to pytanie – warto więc czy nie? Moim zdaniem zdecydowanie warto. Platformy takie dają unikatową możliwość łatwego podniesienia własnych umiejętności, często za bardzo niską cenę. Pamiętajmy jednak że sama platforma to tylko bazar na którym wystawiają się ze swym towarem bardzo różni sprzedawcy, jedni zaoferują nam prawdziwą okazję, inni będą wciskać nam zwyczajny chłam. Dlatego warto zwrócić szczególnie duża uwagę podczas wyboru kursu na zakres oferowanego materiału, zawarte w nim dodatkowe materiały, oraz datę ostatniej aktualizacji.

Sporządzanie notatek podczas nauki to bardzo dobra metoda na utrwalanie poznanej wiedzy, czasem zdarza się że gdy temat jest dość długo omawiany, podczas słuchania pozwalam dłoni na bezwiedne błądzenie po kartce, tak powstają różnego rodzaju bohomazy i szkice 🙂

Jeśli się jednak do przyłożymy do etapu wyboru kursu, zyskać można naprawdę wiele. Niech sam będę tu dowodem. W chwili gdy zaczynałem swoja poważniejszą przygodę z Photoshopem posiadałem naprawdę mocno okrojoną wiedzę. Tak korzystałem też z książek, ale to jednak właśnie kursy online na platformach e-learningowych okazały się dla mnie prawdziwym kamieniem milowym, umożliwiający ogromny skok do przodu. Nie są tu więc prawdą opinie na jakie możecie czasem natrafić, jakoby takie kursy niczego nie uczyły. Jeśli ktoś tak twierdzi to od razu można domniemywać że nie tylko wybrał kiepski kurs, ale najpewniej w ogóle się w niego nie zaangażował. Szkolenie takie nie jest czarodziejską różdżką, gdzie oglądniemy kilka filmików i już wszystko wiemy, bynajmniej, należy go traktować tak jak naukę w szkole. Problem leży więc często nie w samym kursie ale postawie lżącej wartość tej metody nauki osobie.

Fotografia to wspaniała przygoda, niech towarzyszy wam zawsze, niech będzie nośnikiem pozwalającym nie tylko na jak najlepszą rejestrację piękna otaczającego nas świata, ale i wyjście poza ramy – przyodziania w obraz własnych pomysłów, tworzenia grafik i całych światów. Ogranicza nas tu tylko bowiem wyobraźnia, oraz posiadana wiedza, tą właśnie oferują nam między innymi rożnego typu kursy na platformach e-learningowych i choć zdarzają się kursy o miernej wartości, warto po nie sięgać. Zachowując opisane w tym artykule zasady można zminimalizować to ryzyko, a wiele zyskać, pod warunkiem oczywiście że odpowiednio się zaangażujemy w naukę.

Na pewno miłym dodatkiem jest też certyfikat ukończenia danego kursu. Tak, już widzę oczyma wyobraźni ironiczne uśmieszki, wszak to obciach nim się pochwalić. Również takie twierdzenie wypływa wyłącznie z postawy danej osoby względem danego kursu. To bowiem ile z danego kursu wyniesiemy zależne jest wyłącznie od nas samych, od tego jak bardzo się chcemy zaangażować w naukę, jak wiele temu czasu poświęcimy, nie poprzestając tylko na kursie, ale na utrwalaniu zdobytej wiedzy w praktycznych ćwiczeniach. Na poszukiwaniu dodatkowej, uzupełniającej wiedzy, oraz inspiracji, a wszystko po to aby wynieść nasze umiejętności na zupełnie nowy poziom.

Nigdy nie dajmy się zamknąć w kręgu jednego tematu, tylko wciąż pozostając otwartym na nowe, ucząc się nowych technik i rejestracji zróżnicowanych tematów nie tylko nie popadaniem w monotonię, ale stale będziemy podnosić własne umiejętności. Poszukiwania takie wskażą nam też na pewno tematy w których czujemy się najlepiej, co jednak nadal nie powinno skreślać innych, należy dążyć raczej do równowagi pomiędzy nimi.

Podsumowując to czy możemy być dumni z otrzymania certyfikatu poświadczającego odbycie danego kursu zależy ściśle od tego ile sami w jego zdobycie zainwestowaliśmy. Jeśli była to praca sumienna, z czystym sumieniem możemy takim certyfikatem się pochwalić, gdyż rzeczywiście na niego zapracowaliśmy. Obciachem natomiast jest wykupienie kiepskiego kursu, odsłuchanie lub tylko puszczenie w tle filmików instruktażowych, byleby tylko odebrać zaświadczenie wieńczące kurs – tak, wówczas to będzie obciach pełną gębą, wynikający jednak z naszej postawy, nie samej metody nauki na kursach online realizowanych na platformach e-learningowych.

…każdy temat w fotografii wymaga nieco innego podejścia, innej wrażliwości, oraz wiedzy – warto o nią zadbać, warto się rozwijać, jest to bowiem inwestycja w nas samych.

Na koniec życzę wam mądrych i trafnych wyborów kursów, oraz by ta forma nauki, otworzyła przed wami zupełnie nowe możliwości pracy, wynosząc wasz warsztat na nowy poziom, tak jak miało to miejsce w moim przypadku.

…życzę wam trafnych wyborów kursów, oraz by ta forma nauki, otworzyła przed wami zupełnie nowe możliwości pracy, wynosząc wasz warsztat na nowy poziom, tak jak miało to miejsce w moim przypadku.

.

wymieniane w artykule platformy e-learningowe:

.

banki darmowych zdjęć:

.

inspiracje:

.

moje profile na platformach e-learningowych / innych:

.


artykuł: „Nauka fotografii na platformach e-learningowych – czy to ma sens? ” strona 3/3

opracowanie, grafiki i zdjęcia z wyłączeniem wymienionych w artykule: Sebastian Nikiel 16.04.2022

Wykorzystane w artykule cytaty, zdjęcie, zrzuty ekranu, lub grafiki związane z omawianymi zagadnieniami, zaprezentowano w niniejszym opracowaniu zgodnie z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jako ograniczenie majątkowych praw autorskich na rzecz dozwolonego użytku, zgodnie z nowelizacją rzeczowej ustawy z 2015 roku, wyłącznie w celu prezentacji i szerszego zobrazowania poruszanych tematów, pozostających w ścisłym związku z jego tematem. Artykuł nie jest ofertą handlową, nie powstał na zamówienie podmiotów i osób trzecich, ma on charakter wyłącznie informacyjny.

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org