Kurz, Pot i Łzy

RECENZJE / tytuł: „Kurz, Pot i Łzy” autor: Bear Grylls

 • Tytuł: „Kurz, Pot i Łzy”
 • Autor: Bear Grylls
 • Tytuł oryginału: „Mud, Sweat and Tears”
 • Rok wydania: wydanie I / dodruk 2011
 • Data premiery: 05.10.2011
 • Ilość stron: 416
 • Rodzaj okładki: twarda
 • Ilustracje: tak / kolorowe
 • Papier: średniej jakości (zdjęcia na papierze kredowym)
 • Średnia cena: 35,93 zł – 45,70 zł (info. na dzień: 08.12.2011. – www.ceneo.pl)
 • Wydawnictwo: Pascal
 • Skład książki: szyta
 • Tłumaczenie: Arkadiusz Belczyk
 • Wymiary książki: 165 x 234 mm
 • Numer ISBN: 978 – 83 – 7513 – 901 – 3

.

„Nie znam nikogo, kto by podejmował i pokonywał wyzwania tak jak Bear Grylls.”

Generał Charles Guthrie

były dowódca jednostek specjalnych SAS

Kolejna z książek znanego brytyjskiego podróżnika, byłego komandosa SAS, alpinisty, oraz specjalisty od survivalu – Beara Gryllsa. Człowieka który dzięki swej niezwykłej kreatywności, zdolności do przetrwania w każdych warunkach na całym świecie, wspaniałej postawie emocjonalnej i moralnej wobec wyzwań stawianych mu przez życie, a w szczególności przez nieustanne podejmowanie co raz to nowych ekstremalnych wyzwań, znany i lubiany jest powszechnie na całym świecie.

Jest to już 11 książka tegoż autora, tym razem w przeciwieństwie do wszystkich wcześniejszych, jest to książka zupełnie inna tematycznie, autor bowiem po wielu latach swych ekstremalnych przygód, zdecydował się z nami podzielić czymś więcej niż własnym doświadczeniem i wiedzą – zdecydował się podzielić z nami całym swoim życiem. Książka ta bowiem jest autobiografią Beara, w której bardzo zgrabnie prowadzi nas od jego najwcześniejszych lat życia, aż po czasy współczesne.

Książka doprawdy niezwykła, obfitujące w nieznane fakty z życia autora, szczera, otwarta, napisana nie krasomówczym językiem, lecz prostym, dosłownym, acz świetnie oddającym charakter opisywanych sytuacji. Ukazuje ona również wiele sytuacji dramatycznych, pełnych napięcia momentów z życia osobistego Beara, chwil które ukształtowały go jako człowieka.

Szczególnie ważny dla mnie osobiście jest rozdział w którym Bear po nieudanym skoku spadochronowym, ulega poważnemu wypadkowi w wyniku którego łamie kręgosłup w trzech miejscach. Diagnoza po wypadku zdawała się na zawsze przekreślać jego wrodzoną pasję do aktywnego życia, odbierając mu jego miłość do gór – orzeczono bowiem że Bear nigdy już nie stanie sam na własnych nogach, a jednak… jedak w zaledwie rok potem Bear nie tylko na nich stanął, ale wszedł na Everest jako jeden z najmłodszych Brytyjczyków w historii. Ten fakt jak i wiele innych świetnie oddają jego niezwykły charakter, człowieka pełnego pasji i zdeterminowanego, nie dającego się zaszufladkować, ani nie godzącego się na wyroki losu.

Książkę ten ze wszech miar polecam, nie tylko osobom związanym z górami, czy survivalem, ale każdemu człowiekowi który musiał w życiu dokonać trudnych wyborów, który musiał walczyć o siebie i swoje zdrowia, aby móc spełniać swe marzenia.

Edward Michael Grylls – (ur. 7 czerwca 1974) – brytyjski podróżnik, alpinista i popularyzator sztuki przetrwania. Autor 11 książek i wielu publikacji. Grylls służył 3 lata w brytyjskich siłach specjalnych jako żołnierz 21 Regimentu Rezerwy Special Air Service. Po przejściu w stan spoczynku, otrzymał honorowy tytuł Komandora Podporucznika Marynarki Wojennej. Dwukrotnie zdobył Everest, w tym raz jako najmłodszy w historii Brytyjczyk. Jest instruktorem skautowym, najmłodszym jak dotąd naczelnikiem brytyjskiej The Scout Association. Został nim 23 lipca 2009, w wieku 35 lat.

.

.

.

.

Przydatne linki:


Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.