kubek MUSTANG 2

SPRZĘT / kubek termiczny MUSTANG 2

 • Typ / nazwa: kubek termiczny
 • Model: MUSTANG 2
 • Dystrybutor: TermoKubki
 • Waga: 325g wraz z pokrywką / 300g bez pokrywki
 • Materiały: stal nierdzewna / tworzywo sztuczne
 • Wnętrze: stal nierdzewna
 • Pojemność: 450ml
 • Pokrywka: tworzywo sztuczne / nakręcana
 • System otwierania: automatyczny korek z dużym przyciskiem typu „ONE CLICK”, zaworkiem upustowym, oraz wygodnym profilowanym otworem do picia
 • Podwójne ścianki: TAK
 • Izolacja: próżnia techniczna
 • Uchwyt: brak
 • Gwarancja: 24 miesiące
 • Kolor: niebiesko-stalowy
 • Inne warianty kolorystyczne: TAK / czarno-stalowy, czerwono-stalowy
 • Cena sprzedaży / strona dystrybutora (www.termokubki.com.pl):
 • niebiesko-stalowy – 73,00zł
 • czarno-stalowy – 73,00zł
 • czerwono-stalowy – 73,00zł
 • Do testów dostarczyła firma TermoKubki.com.pl

Przeznaczenie:

Lekki, wykonany z wysokiej jakości materiałów, o dużej pojemności, kubek termiczny, przeznaczony do podtrzymywania temperatury napojów gorących, oraz zimnych, w warunkach domowych, oraz podczas podróży.

Tytułem wstępu…

W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję przyjrzeć się dwóm, jak w toku testów się okazało, naprawdę wyśmienitym modelom kubków termicznych T-READY, oraz MUGSY. Były to dwa z trzech kubków uprzejmie udostępnionych przez firmę TERMIO, pora najwyższa na test ostatniego, trzecie kubka, którym będzie model MUSTANG 2, dodam tutaj jeszcze że wszystkie te, jak i wiele innych modeli, kubków, bidonów, czy butelek można nabyć w sklepie firmy – www.termokubki.com.pl.

Wygląd i budowa…

Na koniec otrzymanych do testów kubków wybrałem, jak już nadmieniłem, model MUSTANG 2 – kubek o ciekawym, nowoczesnym wyglądzie, podobnie jak dwa wcześniejsze wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów. Od pierwszej chwili wzięcia modelu do ręki wrażenia mogą być tylko jak najlepsze. Kubek termiczny MUSTANG 2 wykonano w zgodzie z najnowszymi trendami wzornictwa, cechuje się smukłą, zwężaną lekko ku dołowi bryłą, pozbawioną ucha, co ułatwia jego transport w uchwytach samochodowych, z którymi w większości tworzy zgrany duet. Kubek w całości wykonano z stali szlachetnej, co bardzo ważne z punktu widzenia użytkowania, również wewnątrz, model posiada więc jak wcześniejsze testowane podwójne metalowe ścianki, tworzące zamkniętą przestrzeń, gdzie izolatorem jest próżnia techniczna. Takiego typu kubki zawsze cechują się znacznie lepszymi osiągami zdolności do utrzymania ciepała, lub zimna transportowanego napoju, oczywiście zdarzają się i tu wyjątki, jak wypadł model MUSTANG 2 w szczegółowych testach, w tym zakresie przekonacie się w dalszej części lektury.

Zewnętrza część kubka, do wysokości blisko dwóch trzecich pokryta została cienką warstwą tworzywa, na stronie sprzedawcy podawana jest informacja że jest to malowanie, być może proszkowe, jest to możliwe, jednak wydaje się że bardziej prawdopodobnie jest to powłoka z cienkiej warstwy tworzywa nakładanego na gorąco, tak czy siak rozwiązanie takie poprawia nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe, gdyż powierzchnia tworzywa doskonale poprawia chwyt, dobrze przylegając do dłoni, dodatkowo oddziela ją od nagrzewającej się pod wpływem ciepła napoju ścianki z metalu, choć jak wyszło w testach nieznacznie.

Kubek termiczny MUSTANG 2 cechuje się nowoczesnym designem, oraz starannym wykonaniem z wysokiej jakości materiałów.

Powłoka ta dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych: czerwonym, niebieskim (w testowanym egzemplarzu), oraz czarnym. Dodatkowo powłoka taka chroni sam metal przed porysowaniem. Fragment odsłoniętej metalowej ścianki wykończono na połysk, co wymaga nieco uwagi by utrzymać go w czystości, tudzież bez widocznych zacieków po myciu, przypadkowym zalaniu, czy opalcowaniu, acz jest to tylko niuans estetyczny. Całość formy spaja idealnie współgrający z formą kubka stosunkowo duży korek, zwężany lekko ku górze, pozbawiony ostrych krawędzi, nawiązując kształtem do zwężanego dołu. Metalowy odcinek pomiędzy korkiem (szyjką), a kolorowym pokryciem z tworzywa, posiada dodatkowo lekkie przetłoczenie, tworzące wklęsły kształt zbliżony do klepsydry, co z pewnością znów pozytywnie wpływa na chwyt przeciwdziałając wyśliźnięciu kubka (zaciśnięta dłoń zatrzyma się na rozszerzającej się ku górze szyjce).

Model MUSTANG 2, dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: czerwonym, czarnym i omawianym niebieskim / zdjęcia: www.termokubki.com.pl

Jak wspomniano wnętrze modelu MUSTANG 2 wykonano, tu z wykończonej matowo stali, co ważne jak i we wcześniej testowanych kubkach i ten nie posiada wyraźnych zewnętrznych łączeń, jedyne które widać jest wykonane na zakładkę i starannie wpasowane w wewnętrzną część poszycia. Takie rozwiązanie minimalizuje wyraźnie utraty ciepła, jak ma to miejsce w tanich modelach w których kubek wewnętrzny, z zewnętrznym łączony jest za pomocą, zakrytej na stopce podkładką piankową, śruby, a izolatorem jest powietrze. Model MUSTANG 2 nie posiada takiej podkładki, choć nie jest ona niezbędna, jej brak negatywnie wpływa na trzymanie się modelu na śliskich powierzchniach, warto o tym pamiętać podczas użytkowania. Innym stwierdzonym, acz drobnym i wynikającym raczej z mojego przyzwyczajenia, a może czepialstwa, mankamentem jest brak wewnątrz oznaczenia maksymalnego poziomu płynu. Biorąc pod uwagę raczej dużą wysokość wpuszczanego gwintu, można dość łatwo przeszacować ilość nalewanego płynu co kończy się jego rozlaniem podczas próby zakręcenia, oczywiście już po kilku napełnieniach wyrabiamy „odruch” bezpiecznej pojemności.

Poszycie modelu wykonano z wysokiej jakości stali, kubek posiada podwójne ścianki, gdzie izolatorem jest próżnia techniczna, gwarantuje to doskonałe zdolności do termoizolacji / kubek do wysokości blisko 2/3 pokryto warstwą tworzywa nie tylko wpływającego pozytywnie na wygląd, ale przede wszystkim chwyt

Sercem każdego kubka, czy termosu, co zawsze podkreślam jest to co go zamyka – czyli korek, gdyż to determinuje szczelność, komfort, oraz w znacznym stopniu zdolność do utrzymania temperatury napoju. W kubku MUSTANG 2 ze względu na przewidywane, mniej terenowe, a bardziej domowe, oraz podróżne zastosowanie, wykorzystano automatyczny korek typu „ONE CLICK” – w korku tym otwór do picia i zaworek upustowy otwiera się za pomocą dużego wygodnego przycisku, podobnie jak w termosach z korkiem opartym o tą samą zasadę działania. W kontekście dwóch testowanych wcześniej modeli, tudzież T-READY, oraz MUGSY, jest to najbardziej złożona konstrukcja. I właśnie ten fakt nieco mnie niepokoił, gdyż korki tego typu, w których szczelność determinuje spasowanie jego elementów, w tym szczególnie silikonowych uszczelek, lubi zawieść, mam na swym koncie wiele termosów i kubków, w tym renomowanych marek jak choćby Salewa, w których to właśnie takie rozwiązanie poległo wyłączając z użycia dany sprzęt…

Z racji przewidywanego dla kubka termicznego MUSTANG 2 zastosowania, w tym użyłkowania w trakcie podróży, wyposażono go w automatyczny korek „One click”

Zaletą takich korków jest z pewnością szybkość i łatwość otwarcia / zamknięcia i prawdopodobnie to ten czynnik był decydującym dla projektantów przy jego wyborze co znów wiąże się z jego potencjalnym zastosowaniem w czasie podróży, przez kierowców, którzy mogą użyć bezpiecznie tylko jednej ręki do jego otwarcia i zamknięcia, w tej roli taki korek spisuje się wyśmienicie, lecz czy to wystarczy by usprawiedliwić potencjalną awaryjność?

Pełen obaw o szczelność zalałem kubek wrzątkiem, przed testami do zdolności utrzymania temperatury, po czym zamknąłem i otwarłem korek a następnie, zrazu delikatnie, potem coraz energiczniej potrząsnąłem, okazało się że korek trzyma znakomicie. Jako że pierwszego testu MUSTANG 2 na szczelność korka nie zawalił, przystąpiłem do kolejnego, już dłuższego dręczenia korka, wielokrotnie go zamykając, odkręcając, zdejmując i zakręcając. Czynność ta losowo powtarzana była przez kilka tygodni i po tym czasie mogę zapewnić że, w przynajmniej tym egzemplarzu który otrzymałem, korek zapewnia wysoki komfort użytkowy, oraz pełną szczelność.

zdjęcia od lewej: Korek kubka MUSTANG 2 pomimo moich początkowych obaw okazał się bardzo udaną konstrukcją, zapewniająca szczelność, oraz dzięki odpowiedniemu profilowi otworu do picia wysoki komfort użytkowy. / Model posiada w górnej części płaszcza wklęsłe przetłoczenie poprawiające chwyt i pośrednio przeciwdziałające wyśliźnięciu się kubka. / MUSTANG 2 całościowo tworzy zwartą i atrakcyjną wizualnie konstrukcję…

Zdarzyło się że spod korka, lub z otworu do picia wyciekło kilka kropel napoju, jednak absolutnie nie był to wynik nieszczelności, tylko drobnej ilości płynu która przy zakręceniu / zamykaniu przedostała się na gwint korka, lub pomiędzy klapkę zamykającą otwór. Jest to normalne, występujące w każdym innym takim korku zjawisko. O sam komfort picia dba bardzo dobrze wyprofilowany kształt ustnika, a wklęsła niecka otworu sprawia że ewentualne kropelki pozostawione po piciu, czy jak wspomniałem w wyniku niestarannego zamknięcia spływając ku otworowi. Co szczególnie ważne dla wykorzystania modelu podczas podróży, konstrukcja korka uniemożliwia samoczynne rozlanie się napoju w wyniku potrząsania, czy wstrząsów pojazdu, by do tego doszło trzeba przy otwartym korku silnie go przechylić. Podsumowując korek kubka MUSTANG 2, którego początkowo tak się obawiałem okazał się być konstrukcją udaną, komfortową w użytkowaniu, oraz co najważniejsze szczelną, notabene jego jakość, jak i całego kubka podkreśla sam, aż dwu letni, okres gwarancji co jest rzadko spotykane dla tego rodzaju konstrukcji i co z pewnością działa na plus modelu.

Wygląd to nie wszystko – czyli testy praktyczne…

Czas od zachwytów nad designem i szczelnością korka przejść do twardych faktów, dających pojęcie o rzeczywistej jakości kubka, czyli zdolności do utrzymania niskiej i wysokiej temperatury transportowanego napoju na przestrzeni czasu. Przyznam że model MUSTANG 2 bardzo miło pod tym względem mnie zaskoczył, co ilustruje poniższa tabelka…

kubek  MUSTANG 2 pomiar zdolności do podtrzymania temperatury napoju
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN TEMPERATURA:
1 20:30 / START
93,5 °C
2 21:30 / +1 godzina
80,6 °C
3 22:30 / +2 godziny
71,6 °C
4 23:30 / +3 godziny
65,3 °C
5 24:30 / +4 godziny
59,7 °C
6 1:30 / +5 godzin
54,9 °C
7 2:30 / +6 godzin
48,7 °C
8 3:30 / +7 godzin
51,2 °C
9 4:30 / +8 godzin
46,2 °C
10 5:30 / +9 godzin
42,8°C
11 6:30 / +10 godzin
40,8°C
12 16:30 / +21 godzin 29,4 °C
TEMPERATURA OTOCZENIA 21°C

10 godzinny test zdolności kubka MUSTANG 2 do utrzymania wysokiej temperatury napoju wypadł bardzo dobrze, znacznie lepiej niż w przypadku wielu kubków o porównywalnej cenie.

Jak widać kubek MUSTANG 2 wypadł w teście bardzo dobrze, nieco słabiej od absolutnego rekordzisty modelu T-READY, ale porównywalnie, a nawet nieco lepiej w dłuższych odcinkach czasu, od kubka MUGSY, dał się więc poznać jako zawodnik ekstra klasy, znacznie wyprzedzając pod tym względem wiele modeli, w tym z wyższej półki, innych firm. Podobnie jak we wcześniejszych recenzjach, tak i tu by nie pozostać gołosłownym, wyniki modelu MUSTANG 2, skorelowałem z dwoma przykładami kubków innych marek, oraz dwoma już testowanymi. Poniższe porównanie jednoznacznie określa naprawdę dobre właściwości termoizolacyjne kubka MUSTANG 2.

DANE PORÓWNAWCZE TERMOIZOLACJI DLA RÓŻNYCH KUBKÓW
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN MARKA – MODEL / TEMPERATURA:
    PROMIS model TMF-C06 FJORD NANSEN model EKSJO MUSTANG 2 T-READY MUGSY
1 +1 godzin 90,3°C 92°C 93,5 °C 95,4 °C
94,9 °C
2 +2 godzin 63,8°C 80°C 80,6 °C
86,7 °C 80,4 °C
3 +3 godzin 47,4°C 55°C 71,6 °C
80,9 °C
69,1 °C
4 +4 godzin 40,3°C 46°C 65,3 °C 76,0 °C 62,3 °C
5 +5 godzin 35,2°C 38°C 59,7 °C 71,8 °C 57,1 °C
6 +6 godzin 31,4°C 29°C 54,9 °C 67,1 °C 48,7 °C
TEMPERATURA OTOCZENIA: 19,8°C 18,0°C / 19,0°C 21,5°C 21°C 21°C

Jak każdy kubek termiczny, w tym omawiany MUSTANG 2, powinien on umożliwić nie tylko długotrwałe utrzymanie wysokiej, ale również i niskiej temperatury napoju, co szczególnie docenimy właśnie teraz, podczas letnich upałów…

kubek  MUSTANG 2 pomiar zdolności do podtrzymania niskiej temperatury napoju
l.p. GODZINA POMARU / + GODZIN TEMPERATURA:
1 16:45 / START 9,7°C
2 17:45 / +1 godzina
10,6°C
3 18:45 / +2 godzina
11,8°C
4 19:45 / +3 godzina
12,4°C
5 20:45 / +4 godzina
13,3°C
6 21:45 / +5 godzina
14,2°C
7 22:45 / +6 godzina
14,7°C
8 23:45 / +7 godzina
15,4°C
9 24:45 / +8 godzina
16,3°C
10 1:45 / +9 godzina
16,9°C
11 16:30 / +24 godziny 21,8°C
TEMPERATURA OTOCZENIA 26,5°C

Również w trakcie wielogodzinnych testów zdolności do potrzymania niskich temperatur kubek MUSTANG 2 zaprezentował się z jak najlepszej strony…

Powyższe zestawienie ponownie potwierdziło wysoką klasę kubka MUSTANG 2, w zdolności do potrzymania niskiej temperatury, przypomnę że test wykonywałem w wysokiej temperaturze otoczenia (26,5°C), co dodatkowo podnosiło poprzeczkę dla kubka, okazał się on liderem wśród wszystkich trzech modeli udostępnionych przez sklep www.termokubki.com.pl to jest: T-READY, MUGSY, oraz omawianego MUSTANG 2, pierwszy z nich T-READY po 4 godzinach mógł się pochwalić temperaturą 17,3°C (dla temperatury początkowej 16,1°C, oraz otoczenia 23°C), drugi MUGSY po 8 godzinach wylegitymował się temperaturą 17,3°C (dla temperatury początkowej napoju 9,8°C, oraz otoczenia 26,5°C), a omawiany MUSTANG 2 po tym samym czasie – 8 godzin 16,3°C, przy temperaturze początkowej 9,7°C.

Zważając na tak dobre wyniki zdecydowałem się przedłużyć test do 9 godzin, gdzie kubek zapewnił nadal niską, wynoszącą zaledwie 16,9°C, co zaciekawiło mnie na tyle by ponowić pomiar po 24 godzinach, po których temperatura napoju nadal była względnie niska i wynosiła 21,8°C przy temperaturze otoczenia bliskiej 30°C, oznaczało to że w ciągu doby model dopuścił do podniesienia temperatury od początkowej wartości 9,7°C o zaledwie 12,1°C do 21,8°C, co doprawdy jest wynikiem godnym tytułu mistrza.

Testy praktyczne i podsumowanie…

Kubek MUSTANG 2 jest modelem który z racji choćby zastosowanego typu korka, łatwego do otwarcia jedną ręką, oraz samej jego formy, przewidziany przede wszystkim jako kubek do użytkowania w warunkach domowych, biurze, czy podróży i w takich właśnie zastosowaniach był przeze mnie testowany. Służy mi z powodzeniem w domu, w upalne dni utrzymując niską temperaturę napoju, a wieczorami zapewniając dostęp do gorącej kawy, lub herbaty. Zabrałem go też ze sobą w wielogodzinną podróż samochodem. W każdym z tych zastosowań kubek okazał się sprawdzać znakomicie.

Podsumowując model MUSTANG 2, cechuje się świetnym połączeniem ciekawego, nowoczesnego designu, wysokiej jakości materiałów, starannego wykonania, z bardzo dobrymi zdolnościami do termoizolacji, w tym szczególnie wysokich do utrzymania niskiej temperatury napoju. Poza drobnymi, przez wielu zapewne zupełnie nie zauważalnymi niuansami w postaci braku podkładki na przykład z pianki PCV, pod kubkiem, oraz oznaczenia maksymalnego poziomu napełnienia, pomimo że z natury jestem raczej czepliwy, nie udało mi się znaleźć żadnych wad modelu. Z pewnością jeśli poszukujecie wygodnego, estetycznego, o długim okresie gwarancji kubka do użytku codziennego, oraz w podróżach, kubek MUSTANG 2 będzie doskonałym wyborem.

Zalety:

 • bardzo dobra termoizolacja
 • podwójne ścianki
 • wielogodzinna zdolność do utrzymania wysokiej temperatury napoju
 • wielogodzinna zdolność do utrzymania niskiej temperatury napoju
 • wysokiej jakości materiały
 • funkcjonalny, wygodny i szczelny korek
 • wysoka jakość wykonania
 • wzorowy stosunek cena / jakość
 • duża pojemność
 • niska waga własna
 • nowoczesny design
 • długi okres gwarancji (24 miesiące)

Wady:

 • brak oznaczenia maksymalnego napełnienia
 • brak podkładki z pianki ograniczającej ślizganie

Uwagi:

 • brak

Przydatne linki:

opracowanie powiązane:

.

do testów dostarczyła firma:

autor serdecznie dziękuję sklepowi TermoKubki

za udostępnienie do testów kubka termicznego Mustang 2

.

Przetestowane przeze mnie modele kubków Termio – klikając wybrany model zostaniecie Państwo przeniesieni do sklepu online marki – polecam…


tekst ,opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.